Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο φίλε που βρήκες δουλειά καλή αρχή εύχομαι.
 
Με φιλική διάθεση πάντα και για να σε πικάρω λιγάκι (επειδή θεωρώ πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι και να κράζουμε όπως έκανες σχεδόν σε όλο το τόπικ τον τόπο μας που τρώει τα παιδιά του κτλ):
 

 

Πιστεύω ότι το παρόν τόπικ επιτέλεσε το σκοπό του και μπορεί να κλειδωθεί, η τούμπα έγινε...

δηλαδή άμα πάω στην Αγγλία μόνιμα θα είναι καλύτερα που δέν θα μου μένει και φράγκο.. στο απίθανο σενάριο που θα με πάρει στραβάδι μιά αγγλική εταιρια ΙΤ δηλαδή.. στο εξωτερικό πιστεύω είναι καλά να χωθείς σε καμιά μεγάλη τράπεζα μετά απο πολλά χρόνια εμπειρία.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν ελληνικές εταιρίες που ζούν αποκλειστικά από εξαγωγές σε πλούσιες χώρες και έχουν και παραρτήματα εκεί και οι περισσότεροι δέν τις έχουν ακούσει κάν.. νομίζουν ότι είναι ψιλικατζίδικα..

από την άλλη ξέρω γνωστές εταιρίες ΙΤ στο Μαρούσι που έχουν φέρει προγραμματιστές από Αλβανία, Βουλγαρία, Μολδαβία κτλ. 

Ποιός την ..μπιπ.. την Ελλάδα? ελεύθερη αγορά έχουμε.. ανάλογα τί τον συμφέρει τον καθένα..

 

Δηλαδή άμα σε στείλει η εταιρία από Ελλάδα να στήσεις ένα πρότζεκτ στο Κατάρ μέσα σε μιά ομάδα για 6 μήνες έχει διαφορά από το να είσαι μόνιμα έξω 1 χρόνο?

Το development μπορεί να γίνει οπουδήποτε.. και μετά το αφεντικό σου που επενδύει επάνω σου θα σου δώσει τα λεφτά για το έργο που παράγεις.. δεν είναι τρελός να σε χάσει αμα είσαι καλός στη δουλειά σου..

 

Δέν κάνω καμιά κολοτούμπα.. Think different.. να πάω στην Αγγλία να μήν μου μένει φράγκο μονο και μόνο για να λέω ότι δουλεύω στην Χ μεγάλη εταιρία και ότι είμαι Αγγλία?? ..τσου..

Αμα πάω εξωτερικό μονιμα θα είναι μετά από χρόνια και για πολύ καλά λεφτά..

γιατί γνωρίζω από άτομα που δουλεύουν στο εξωτερικό σε πρότζεκτ εκατομμυρίων και τους στέλνουν και οι γονείς τους βοήθημα για να βγάλουν το μήνα!..

καλύτερα πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη..

 

Δέν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει να γίνω full-stack developer και άν έχω ταλέντο.. ξέρω ότι έχω πολύ καλό motivation και ηλικία που δέν επιτρέπει άλλες αλλαγές καριέρας.. και επειδή το ΙΤ είναι πολύ ανταγωνιστικός και μεταβαλλόμενος τομέας θα αφιερωθώ εντελώς στο αντικείμενο.. Ο καλός δέν χάνεται ποτές. Δηλαδή εσείς που τα μάθατε είστε πιό έξυπνοι ή πιό όμορφοι από μένα? δεν νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ελληνικές εταιρίες που ζούν αποκλειστικά από εξαγωγές σε πλούσιες χώρες και έχουν και παραρτήματα εκεί και οι περισσότεροι δέν τις έχουν ακούσει κάν.. νομίζουν ότι είναι ψιλικατζίδικα..

από την άλλη ξέρω γνωστές εταιρίες ΙΤ στο Μαρούσι που έχουν φέρει προγραμματιστές από Αλβανία, Βουλγαρία, Μολδαβία κτλ. 

Ποιός την ..μπιπ.. την Ελλάδα? ελεύθερη αγορά έχουμε.. ανάλογα τί τον συμφέρει τον καθένα..

 

Δηλαδή άμα σε στείλει η εταιρία από Ελλάδα να στήσεις ένα πρότζεκτ στο Κατάρ μέσα σε μιά ομάδα για 6 μήνες έχει διαφορά από το να είσαι μόνιμα έξω 1 χρόνο?

Το development μπορεί να γίνει οπουδήποτε.. και μετά το αφεντικό σου που επενδύει επάνω σου θα σου δώσει τα λεφτά για το έργο που παράγεις.. δεν είναι τρελός να σε χάσει αμα είσαι καλός στη δουλειά σου..

 

Δέν κάνω καμιά κολοτούμπα.. Think different.. να πάω στην Αγγλία να μήν μου μένει φράγκο μονο και μόνο για να λέω ότι δουλεύω στην Χ μεγάλη εταιρία και ότι είμαι Αγγλία?? ..τσου..

Αμα πάω εξωτερικό μονιμα θα είναι μετά από χρόνια και για πολύ καλά λεφτά..

γιατί γνωρίζω από άτομα που δουλεύουν στο εξωτερικό σε πρότζεκτ εκατομμυρίων και τους στέλνουν και οι γονείς τους βοήθημα για να βγάλουν το μήνα!..

καλύτερα πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη..

 

Δέν ξέρω πόσο χρόνο θα μου πάρει να γίνω full-stack developer και άν έχω ταλέντο.. ξέρω ότι έχω πολύ καλό motivation και ηλικία που δέν επιτρέπει άλλες αλλαγές καριέρας.. και επειδή το ΙΤ είναι πολύ ανταγωνιστικός και μεταβαλλόμενος τομέας θα αφιερωθώ εντελώς στο αντικείμενο.. Ο καλός δέν χάνεται ποτές. Δηλαδή εσείς που τα μάθατε είστε πιό έξυπνοι ή πιό όμορφοι από μένα? δεν νομίζω..

 

 

Υπαρχει αλλη μια παραμετρος που ισως δεν την λαμβανεις υποψιν σου.

Η εμπειρία.

Για αυτήν δεν υπάρχουν συντομεύσεις όσο γρήγορα και να μαθαίνεις.

 

Τα περισσότερα θα τα μάθεις μέσα απο real life καταστάσεις, οχι απο κάποιο tutorial η βιβλιο, εκει υπάρχει μια συγκεκριμενη ροή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσείς που τα μάθατε είστε πιό έξυπνοι ή πιό όμορφοι από μένα? δεν νομίζω..

 

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που τα μάθανε δεν είπανε "ένα μήνα θα κάνω δένδρα και μετά πάω βάσεις". Κάνανε όσο κάνανε με καθηγητή που τον ρωτούσαν εάν δεν καταλάβαιναν κάτι, συναδέλφους να διαβάζουν/παίζουν με κώδικα παρέα, και εργαστήρια/εργαστηριακές ασκήσεις να πειραματίζονται. 

 

Σε όλο αυτό το thread δείχνεις μία αντιμετώπιση στο αντικείμενο της πληροφορικής λες και είναι εξετάσεις ιστορίας του γυμνασίου. Αυτό εκτός του ότι δείχνει έλλειψη σεβασμού για το αντικείμενο (και άρα αφήνει ερωτήματα στο γιατί κανείς να θέλει να ασχοληθεί με ένα αντικείμενο που δεν το σέβεται), δείχνει και έλλειψη αντίληψης της πραγματικότητας από μέρος σου. 

 

Εμένα κλάιν... Ούτε θα με επηρεάσει που ένας ακόμα νομίζει ό,τι στραβό νομίζει αλλά ούτε θα χάσω ή θα κερδίσω τίποτα από αυτό που κάνεις ή δεν κάνεις εσύ.

 

 

Αλλά ό,τι έχεις γράψει μέχρι τώρα είναι .... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και δέν είχα βίσμα..

Για αρχη πρεπει να αλλαξεις λογικη αν νομιζεις οτι σε αυτον τον τομεα σου τρωνε θεσεις βυσματα. Και μετα βλεπουμε.

 

Το αυτο συμπεραινω διαβαζοντας και τα υπολοιπα ποστ σου, αλλα ειδικα το συγκεκριμενο αποδεικνυει οτι εισαι αλεξιπτωτιστης/περαστικος στον τομεα του ΙΤ, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Troll...μην ασχολείστε!

 

 

Εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα...

 

 

Όντως είναι troll και γράφει ψέματα για να τσιμπήσει κανείς και να τον νευριάσει ή όντως τα πιστεύει και τα κάνει αυτά που λέει; 

 

Και, εν τέλει, δεν ξέρω ποια από τις δύο περιπτώσεις είναι πιο λυπηρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φοιτητές στα ελληνικά πανεπιστήμια κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα και φροντηστήριο για να καταλάβουν τη θεωρία και να λύσουν τις ασκήσεις..

και σύ υποστηρίζεις ότι εμαθες αλγόριθμους και βάσεις σε 2 μήνες από το σπίτι σου με βιβλία του τυπου "Introduction in 24 hours"???

 

όχι απλώς αλεξιπτωτιστής είναι ο άνθρωπος στο ΙΤ.. Bungee Jump είναι..

 

Κουτσοί στραβοί όλοι στον Αγιο Παντελεημωνα... Ξαφνικά με την οικονομική κρίση όλοι θυμηθήκανε να γίνουν προγραμματιστές.. Προγραμματιστής σημαίνει αγάπη και ενδιαφέρον για το αντικείμενο της Πληροφορικής από πολύ νωρίς και χρόνια σοβαρής προσπάθειας και ενασχόλησης..

 

Ελπίζω να είναι τρόλ κανάς αργόσχολος πιτσιρικάς γιατί άν είναι μηχανικός κάποιας ηλικίας όπως υποστηρίζει τότε η εικόνα στο προφίλ του τον αντιπροσωπεύει πλήρως.. άν και στην Ελλάδα ο καθένας είναι ότι δηλώσει.. βγάζει ο άλλος ένα κολέγιο για τουρίστες στην Αγγλία και έρχεται στην Ελλάδα και το παίζει μηχανικός "πολλά βαρύς"..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...