Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν μπερδευτήκαμε ή όχι... 2Κ εννοούσα το νοίκι που πληρώνεις, όχι ο μισθός.

Σύμφωνα με τον άγραφο κανόνα του μάξιμουμ 30% για νοίκι, πρέπει να έχεις συνολικο εισόδημα 6κ τουλάχιστον για να σκεφτείς 2κ σπίτι πάντως.

 

Το 2κ φυσικά παίζει πολύ ανάλογα την χώρα και την πόλη, άμα θες μητρόπολη θα την πληρώσεις καλά, άμα αρκεισαι σε μικρότερες πολεις, βρίσκεις και με 1+κ τις ίδιες προδιαγραφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με τον άγραφο κανόνα του μάξιμουμ 30% για νοίκι, πρέπει να έχεις συνολικο εισόδημα 6κ τουλάχιστον για να σκεφτείς 2κ σπίτι πάντως.

 

Το 2κ φυσικά παίζει πολύ ανάλογα την χώρα και την πόλη, άμα θες μητρόπολη θα την πληρώσεις καλά, άμα αρκεισαι σε μικρότερες πολεις, βρίσκεις και με 1+κ τις ίδιες προδιαγραφές.

 

Ναι, όντως.

 

Τι κανόνας είναι πάλι δαύτος και από πού προκύπτει;

 

Από το γεγονός ότι δε σου δίνουν το σπίτι αν δε βγάζεις αρκετά για να τον ικανοποιήσεις.  :-D

 

Και ίσως καλά κάνουν μιας και αν τα βάλεις κάτω στην πράξη κάπου τόσα χρειάζονται για να βγαίνεις χωρίς ζόρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως.

 

 

Από το γεγονός ότι δε σου δίνουν το σπίτι αν δε βγάζεις αρκετά για να τον ικανοποιήσεις. :-D

 

Και ίσως καλά κάνουν μιας και αν τα βάλεις κάτω στην πράξη κάπου τόσα χρειάζονται για να βγαίνεις χωρίς ζόρια.

Ισχύει. Όπως είπα πριν, εγώ για να βρω σπιτι στο Δουβλινο πέρασα απο τη διαδικασία όπου πήγαινα καθημερινά επι 10 μερες σε arranged viewings με αλλα 10-15 άτομα και στο τέλος του viewing αφήναμε στον agent work references, previous landlord refs, payslip, κλπ και ο καλύτερος έπαιρνε το διαμέρισμα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με κάνει κάποιος από σας reference στο αφεντικό του σάν junior προγραμματιστή σε C++? να έρθω να κάνω τα τεστ δηλαδή και να πεί κανα καλό λόγο.. γιατί οι δουλειές στο εξωτερικό πάνε από στόμα σε στόμα..

 

Τον Σεπτέμβρη πιστεύω να έχω το επίπεδο απόφοιτου Πληροφορικάριου.. με τα πρότζεκτ που κάνουν στα course και το θεωρητικό background..

 

Έχω αποφασίσει να το γυρίσω σε software engineering..


Επίσης θέλω να ρωτήσω..

 

1) να φτιάξω LinkedIn?

 

2) να φτιάξω blog προσωπικό που να γράφω τα προβλήματα που αντιμετώπισα και πώς τα έλυσα σε προγραμματισμό?

 

3) να πάρω μέρος σε open source project και να ποστάρω εύστοχα σχόλια για να φαίνομαι ότι ψάχνομαι?

 

4) ποιό καλό site για νέα τεχνολογία software ξέρετε να το παρακολουθώ? γιατί ρωτάνε στις συνεντεύξεις..  


Παρεπιπτόντως να πώ ότι το πανεπιστημιο Κρήτης Τομέας Πληροφορικής έχει τις καλύτερες σημειώσεις και τα πιό ωραία πρότζεκτάκια που έχω δεί μέχρι στιγμής.. τυχεροί όσοι σπουδάζουν(σανε) εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με κάνει κάποιος από σας reference στο αφεντικό του σάν junior προγραμματιστή σε C++? να έρθω να κάνω τα τεστ δηλαδή και να πεί κανα καλό λόγο.. γιατί οι δουλειές στο εξωτερικό πάνε από στόμα σε στόμα..

 

Τον Σεπτέμβρη πιστεύω να έχω το επίπεδο απόφοιτου Πληροφορικάριου.. με τα πρότζεκτ που κάνουν στα course και το θεωρητικό background..

 

Έχω αποφασίσει να το γυρίσω σε software engineering..

Επίσης θέλω να ρωτήσω..

 

1) να φτιάξω LinkedIn?

 

2) να φτιάξω blog προσωπικό που να γράφω τα προβλήματα που αντιμετώπισα και πώς τα έλυσα σε προγραμματισμό?

 

3) να πάρω μέρος σε open source project και να ποστάρω εύστοχα σχόλια για να φαίνομαι ότι ψάχνομαι?

 

4) ποιό καλό site για νέα τεχνολογία software ξέρετε να το παρακολουθώ? γιατί ρωτάνε στις συνεντεύξεις..  

Παρεπιπτόντως να πώ ότι το πανεπιστημιο Κρήτης Τομέας Πληροφορικής έχει τις καλύτερες σημειώσεις και τα πιό ωραία πρότζεκτάκια που έχω δεί μέχρι στιγμής.. τυχεροί όσοι σπουδάζουν(σανε) εκεί..

 

Το καταλαβαινεις οτι η φωτο προφιλ σου λεει οχι στην Ευρωπη ετσι;

 

Επισης απο στομα σε στομα; Τι φαση; Εμεις πως βρηκαμε δηλαδη;

 

3) να πάρω μέρος σε open source project και να ποστάρω εύστοχα σχόλια για να φαίνομαι ότι ψάχνομαι?

 
 Γιατι να φαινεται οτι ψαχνεσαι και να μην ψαχνεσαι οντως;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με κάνει κάποιος από σας reference στο αφεντικό του σάν junior προγραμματιστή σε C++? να έρθω να κάνω τα τεστ δηλαδή και να πεί κανα καλό λόγο.. γιατί οι δουλειές στο εξωτερικό πάνε από στόμα σε στόμα..

 

That's not how references work.

 

 

 

Κάντε το pun για c++ references that don't work like that μόνοι σας  :ph34r:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ξεκινησει να ψαχνεις για δουλεια ή εχεις σκοπο να ξεκινησεις τον Σεπτεμβριο; Και ποια θα ειναι η εδρα σου, Ελλαδα ή εξωτερικο;

 

Linkedin γενικα εχουν πλεον σχεδον ολοι, ενω καποιοι εργοδοτες μπαινουν και το κοιτανε μετα απο καθε αίτηση. Πολλες εταιριες μαλιστα πλεον ανεβαζουν αγγελιες μονο εκει.

Νομιζω καλο θα ηταν να κανεις ενα github και να ανεβασεις εκει δειγματα της δουλειας σου. χωρις να εχω εμπειρια στον χωρο σας, νομιζω μετραει στην αγορα ενα καλο χαρτοφυλακιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι όποιος σε κάνει reference, "βάζει το κεφάλι του στον ντορβά" έτσι; Γιατί να το κάνει ο οποιοσδήποτε και να ρισκάρει την υπόληψή του και τη δουλειά του εφόσον δεν σε ξέρει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο UK ενδιαφέρομαι να δουλέψω.. Μόλις βρώ αγγλική SIM κάρτα για το βιογραφικό θα αρχίσω μαζική αποστολή βιογραφικών και μέχρι τον Σεπτέμβρη θα περιμένω για interviews.. Τώρα είμαι Αθήνα..

Ρωτάω για το LinkedIn γιατί τώρα κάνω αιτήσεις στις μεγάλες εταιρίες με την ελληνική SIM κάρτα και βλέπω σε πολλές αγγελίες τους option να στείλεις βιογραφικό μέσω LinkedIn..

Μέχρι το Σεπτέμβρη πιστέυω να έχω προετοιμαστεί καλά για να μπορώ να σταθώ σε μιά συνέντευξη για θέση junior προγραμματιστή.. 

δέν ξέρω τί πρότζεκτ να φτιάξω με C++ που να αρέσει στους Αγγλους.. έχω βρεί διάφορα από πρότζεκτ πανεπιστημίων αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος..

 

Ναι προφανώς δέν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου.. αλλά θα μπορούσε να του δώσω το βιογραφικό μου να το πασάρει για να έχω τουλάχιστον τη συνέντευξη σίγουρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγγλική/ελληνική SIM κάρτα (...εννοείς την κάρτα για τα κινητά ή κάτι άλλο;) τι σχέση έχει με τα βιογραφικά/συνεντεύξεις/αλλαγή καριέρας κτλ που συζητάμε εδώ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φυγει εδώ και χρόνια απο την Αγγλία.. έχω χάσει και το ΑΦΜ μου και πρέπει να κάνω αίτηση για καινούργιο.. και οι Αγγλοι θέλουν να είσαι άμεσα διαθέσιμος.. σιγά μην με πάρουν και τηλέφωνο στην Ελλάδα.. λίγους έχουν εκεί που ψάχνουν για δουλειά και παρακαλάνε.. μόνο οι μεγάλες εταιρίες παίρνουν διεθνή τηλέφωνα και κάνουν συνεντεύξεις από τηλέφωνο ή skype..

παίζει ρόλο να έχεις αγγλικά στοιχεία επικοινωνίας..

 

να ρωτήσω... άν τους πάω αυτό: http://www.csd.uoc.gr/~hy252/ αλλά σε C++ δέν θα πειστούν ότι ξέρω τα βασικά να με προσλάβουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εννοείς αυτό το παιχνίδι Tichu που έχει το site είναι προχωρημένο project, ειδικά αν το κάνεις σε γραφικό περιβάλλον.

 

Θέλει αρκετές γνώσεις όμως, δηλαδή και να αρχίσεις από τώρα να διαβάζεις, δεν ειναι 100% σίγουρο ότι θα το τελειώσεις πριν τον  Σεπτέμβρη.

 

Παρ'όλ'αυτά οι εταιρίες δεν βλέπουν απλά ένα project που έκανες και αποφασίζουν να σε προσλάβουν. Έχει διαδικασία που περνάς από τεστ και συνεντεύξεις, πριν αποφασίσουν να σε προσλάβουν. Δηλαδή δεν προσλαμβάνουν τα project αλλά τον άνθρωπο πίσω απο τα project. Έχω δει πολύ καλούς προγραμματιστές με αρκετά σεβαστό portfolio να απορρίπτονται μπροστά σε άλλους candidates που είχαν λιγότερα προσόντα, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούσαν να επικοινωνίσουν σωστά ή να δουλέψουν σε ομάδα.

 

Γενικά δεν έχω τρομερή προσωπική εμπειρία από συνεντεύξεις αλλά μου έχουν πει και έχω διαβάσει πως σε interviews για software engineering σου ζητάνε πολύ δομές δεδομένων και αλγόριθμους, γιατί στην ουσία ο προγραμματισμός πάνω απ'όλα αυτό είναι. Δηλαδή μπορεί να σου ζητήσουν, να υλοποιήσεις ανεστραμμένα ερυθρόμαυρα δέντρα, αλγόριθμους και πίνακες κατακερματισμού με διπλή δοκιμή, διαπεράσεις γραφημάτων κτλ ή για το αν μπορείς να καταλαβαίνεις ποιος απο δύο αλγόριθμους, είναι ο πιο γρήγορος.

 

Αν σπούδασες μηχανικός υπολογιστών (ανεξάρτητα με το αν επικεντρώθηκες σε software ή όχι), τότε αυτά τα κάνατε στην σχολή. Απλά να ξεσκονίσεις μόνο τις ικανότητες σου σε δομές και αλγορίθμους και να είσαι έτοιμος να λύσεις σχετικά προβλήματα. Εννοείται όμως, πως όλα αυτά εξαρτώνται και απο την εταιρία αλλά και απο τον τύπο δουλειάς.

 

Πέρα απ'αυτό, όσον αφορά προγραμματισμό σε C++, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις πολλούς κώδικες απο πρότζεκτ ανοικτού κώδικα C++ στο ίντερνετ. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και θα πάρεις ιδέες ως προς το πώς να συντηρείς μεγάλα codebases ή πώς να γράφεις βιβλιοθήκες/framework. Ακολούθα σωστές πρακτικές και τα πιο σύγχρονα standards της βιομηχανίας. Δεν έχει νόημα δηλαδή να ξεκινήσεις να μαθαίνεις πράγματα που είναι deprecated. Μην ξεχνάς ότι έχεις και μεγάλο ανταγωνισμό σε αυτόν τον τομέα. Καλή τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...