Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θυμάται κανείς, μια παλιά ταινία με τον Αλλαντίν , όπου υπήρχαν δύο τζίνι , τα οποία έβγαιναν τρίβοντας ένα δαχτυλίδι? Πρέπει να είναι πριν από αρκετά χρόνια.

Και τα δύο έβγαιναν από το δαχτυλίδι; Όχι δαχτυλίδι και λυχνάρι όπως συνήθως;

Αν το 2ο, μήπως είναι μια μίνι σειρά το arabian nights με τον john leguizamo (john wick) και την κοπέλα από το stargate;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα ακριβώς δεν το θυμάμαι, αλλά σίγουρα ήταν ταινία, όχι σειρά. Αν θυμάμαι καλά, το τζίνι κουβαλαγε τον Αλλαντίν στην πλάτη του. Μάλλον ψάχνω ψύλλο στα άχυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, troi.g είπε

Τώρα ακριβώς δεν το θυμάμαι, αλλά σίγουρα ήταν ταινία, όχι σειρά. Αν θυμάμαι καλά, το τζίνι κουβαλαγε τον Αλλαντίν στην πλάτη του. Μάλλον ψάχνω ψύλλο στα άχυρα..

Πριν βιαζόμουν οπότε δεν μπήκα στο imdb να βάλω link. Αυτήν εννοούσα. Μάλλον δεν θα είναι βέβαια αυτή αν η ταινία σου ήταν αποκλειστικά για τον Αλλαντίν. Εδώ ο Αλλαντίν είναι μία από τις ιστορίες που λέει η Σεχραζάτ και όχι το κύριο σενάριο της ταινίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, troi.g είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θυμάται κανείς, μια παλιά ταινία με τον Αλλαντίν , όπου υπήρχαν δύο τζίνι , τα οποία έβγαιναν τρίβοντας ένα δαχτυλίδι? Πρέπει να είναι πριν από αρκετά χρόνια.

Ταινία ταινία ή ταινία κινουμένων σχεδίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μια παλιά σειρά κινουμένων σχεδίων με έναν τύπο παππού με γυαλάκια (εφευρέτης μάλλον) ο οποίος είχε ένα δέντρο το οποίο γινόταν πύραυλος or smth. Για φίλους του πρέπει να είχε ζωάκια στο δάσος. Χωρίς να θυμάμαι καλά η τεχνοτροπία του νομίζω ότι ήταν στυλ Reksio ή Bolek and Lolek, αλλά δεν το έχω βρει προς Πολωνία μεριά, παρόλο που ίσως να είναι ίδιας εποχής.

Αν θυμάται κανείς, θα του είμαι ευγνώμων.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ψάχνω μια παλιά σειρά κινουμένων σχεδίων με έναν τύπο παππού με γυαλάκια (εφευρέτης μάλλον) ο οποίος είχε ένα δέντρο το οποίο γινόταν πύραυλος or smth. Για φίλους του πρέπει να είχε ζωάκια στο δάσος. Χωρίς να θυμάμαι καλά η τεχνοτροπία του νομίζω ότι ήταν στυλ Reksio ή Bolek and Lolek, αλλά δεν το έχω βρει προς Πολωνία μεριά, παρόλο που ίσως να είναι ίδιας εποχής.

Αν θυμάται κανείς, θα του είμαι ευγνώμων.

Το "Μια φορά και έναν καιρό ήταν η Επιστήμη" μάλλον ψάχνεις.

Un etait une fois...les decouvreurs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, MadPax said:

Το "Μια φορά και έναν καιρό ήταν η Επιστήμη" μάλλον ψάχνεις.

Un etait une fois...les decouvreurs

Όχι, δεν ήταν σειρά του Canal+.

Επίσης, μιλάμε για δεκαετία 80 και πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ψάχνω μια παλιά σειρά κινουμένων σχεδίων με έναν τύπο παππού με γυαλάκια (εφευρέτης μάλλον) ο οποίος είχε ένα δέντρο το οποίο γινόταν πύραυλος or smth. Για φίλους του πρέπει να είχε ζωάκια στο δάσος. Χωρίς να θυμάμαι καλά η τεχνοτροπία του νομίζω ότι ήταν στυλ Reksio ή Bolek and Lolek, αλλά δεν το έχω βρει προς Πολωνία μεριά, παρόλο που ίσως να είναι ίδιας εποχής.

Αν θυμάται κανείς, θα του είμαι ευγνώμων.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω για μια ταινια. ειναι του 70 η του 80, την ειχε δειξει η ΕΡΤ πριν 20 χρονια. κεντρικο θεμα ηταν ενας νταλικερης που ειχε μια αντιπαλοτητα με τον πλουσιο ανταγωνιστη της ιστοριας. νομιζω ειχε και προβλημα με την γυναικα του. η τιανια πρεπει ναταν αμερικανικη, γυρισμενη στο Τεξας η καπου εκει.

το μονο που θυμαμαι καλα ειναι οτι στο τελος της ταινιας ο νταλικερης οδηγει την νταλικα μεσα απο το σπιτι του ανταγωνιστη και το διαλυει τελειως.

εψαξα στο νετ αλλα οι ταινιες που μου δωσε δεν εχουν αυτο το τελος. καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KilliK είπε

να ρωτησω και εγω για μια ταινια. ειναι του 70 η του 80, την ειχε δειξει η ΕΡΤ πριν 20 χρονια. κεντρικο θεμα ηταν ενας νταλικερης που ειχε μια αντιπαλοτητα με τον πλουσιο ανταγωνιστη της ιστοριας. νομιζω ειχε και προβλημα με την γυναικα του. η τιανια πρεπει ναταν αμερικανικη, γυρισμενη στο Τεξας η καπου εκει.

το μονο που θυμαμαι καλα ειναι οτι στο τελος της ταινιας ο νταλικερης οδηγει την νταλικα μεσα απο το σπιτι του ανταγωνιστη και το διαλυει τελειως.

εψαξα στο νετ αλλα οι ταινιες που μου δωσε δεν εχουν αυτο το τελος. καμια ιδεα;

White Line Fever μήπως;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν ειναι αυτο,  σε αυτη την ταινια το φορτηγο πηδαει μεσα απο μια πινακιδα. σε εμενα ειναι ενα σπιτι, το θυμαμαι καθαρα γιατι μου ειχε κανει εντυπωση οταν την ειδα μικρος. νομιζω η καταστροφη μεσα στο σπιτι γινοταν σε slowmo που ηταν και η καινουργια στυλαρισμενη τεχνικη στο μονταζ τοτε.

παντως πολλες ταινιες με νταλικες το 70 και το 80, τι στο κορακα, γιατι ηταν τοσο μεγαλη μοδα;

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...