Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες μια ταινια που καποιοι αγνωστοι νομιζω ξυπνανε σε ενα ασχετο σπιτι και δεν μπορουν να βγουν εξω.Ο τελευταιος που θα επιβιωσει παιρνει μια μαυρη τσαντα με χρηματα.

Σας λεει κατι?

Θυμαμαι και το τελος αλλα δεν το γραφω για προφανεις λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω μια ταινία που αφορά μια φυλή ιθαγενών βραζιλιάνων στον Αμαζόνιο, και μια οικογένεια πλούσιων Βραζιλιάνων που χτίζει σπίτι εκεί κοντά. Το κοριτσάκι της οικογένειας γνωρίζεται με ένα παιδάκι της φυλής. Στο τέλος προσπαθούν να πετάξουν τους ιθαγενείς από τον τόπο τους. Η ταινιά είνια 2010+.

 

βρέθηκε :) https://www.imdb.com/title/tt1054674/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Επεξ/σία από TO_PAIDI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε. Παλιά ταινία. Την πρωτοείδα στην tv πριν από καμιά 20αριά χρόνια περίπου. Για την ακρίβεια δεν την είδα. 10 λεπτά είδα κι επειδή με περίμενε η τότε γκόμενα, έπρεπε να φύγω και την παράτησα (την tv). Από τότε ψάχνω να την βρω, αλλά οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες. Ένας πιτσιρικάς, 10 χρονών περίπου, με κάποιον τρόπο που δεν θυμάμαι τώρα, έρχεται σε επαφή με εξωγήινους, πιάνει φιλίες, και πάει και βόλτα με το διαστημόπλοιο. Το οδηγεί κιόλας. Και όταν γυρνάει, γι' αυτόν έχουν περάσει 8 λεπτά ή 8 ώρες, (θυμάμαι τον αριθμό 8 αλλά δεν θυμάμαι τι αντιπροσωπεύει,) και βρίσκει τους γονείς του γέρους.  Και καλά πέρασαν πολλά χρόνια. Οικογενειακή έμοιαζε να είναι προς την κωμωδία. Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε. Παλιά ταινία. Την πρωτοείδα στην tv πριν από καμιά 20αριά χρόνια περίπου. Για την ακρίβεια δεν την είδα. 10 λεπτά είδα κι επειδή με περίμενε η τότε γκόμενα, έπρεπε να φύγω και την παράτησα (την tv). Από τότε ψάχνω να την βρω, αλλά οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες. Ένας πιτσιρικάς, 10 χρονών περίπου, με κάποιον τρόπο που δεν θυμάμαι τώρα, έρχεται σε επαφή με εξωγήινους, πιάνει φιλίες, και πάει και βόλτα με το διαστημόπλοιο. Το οδηγεί κιόλας. Και όταν γυρνάει, γι' αυτόν έχουν περάσει 8 λεπτά ή 8 ώρες, (θυμάμαι τον αριθμό 8 αλλά δεν θυμάμαι τι αντιπροσωπεύει,) και βρίσκει τους γονείς του γέρους.  Και καλά πέρασαν πολλά χρόνια. Οικογενειακή έμοιαζε να είναι προς την κωμωδία. Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

Μου θυμίζει αρκετά το Flight Of The Navigator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Μου θυμίζει αρκετά το Flight Of The Navigator.

Όχι μόνο ήσουν απίστευτα γρήγορος, αλλά και κατά 99% ακριβής. Θα τη βρω κάπου την ταινία και θα την δω. Αλλά δεν μπορεί, αυτή θα είναι. Μοιάζουν πολλά πράγματα που περιέγραψα, και όντως κάπου στα 80'ς έδειχνε να είναι η ταινία. Μπράβο φίλε μου. Σ' ευχαριστώ πολύ. Τι παιδευόμουν τόσα χρόνια; Απλά έπρεπε να ρωτήσω.

Edit. Μόλις την βρήκα. Θα την δω σήμερα κιόλας.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Όχι μόνο ήσουν απίστευτα γρήγορος, αλλά και κατά 99% ακριβής. Θα τη βρω κάπου την ταινία και θα την δω. Αλλά δεν μπορεί, αυτή θα είναι. Μοιάζουν πολλά πράγματα που περιέγραψα, και όντως κάπου στα 80'ς έδειχνε να είναι η ταινία. Μπράβο φίλε μου. Σ' ευχαριστώ πολύ. Τι παιδευόμουν τόσα χρόνια; Απλά έπρεπε να ρωτήσω.

Edit. Μόλις την βρήκα. Θα την δω σήμερα κιόλας.

και επισης επαιζε μια νεα σαρα τζεσικα παρκερ.απ τις πιο καλες ταινιες των 80ς που σε σχεση με τον ET που κει ηταν ακρως παιδικο η ολη εξελιξη εδω ηταν λιγο  creepy  αν σκεφτεις πως το εργο προοριζοταν και για μικροτερες ηλικιες.
ενταξει η συνεχεια στη κριτικη ταινιων,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα σας, ψαχνω μια ταινια θριλερ εχει να κανει  με εναν μαυρο γερο που φωτιζαν τα ματια σου σε καποιες σκηνες. Και καπως ξεγελουσε παλια τους χωρικους για να θυσιαζουν τα παιδια τους και τους επερνε την ψυχη για να ζει σαν αθανατος αυτος . Και ειχε φτιαξει εναν κοσμο δικο του η οποια η πρωταγωνιστρια ειναι παγιδευτεί εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω μια ταινια εδω και πολλά χρόνια απ οταν ημουν μικρος.. Δυστυχώς θυμάμαι μονο δυο σκηνές, ο γιος ενος ζευγαριού με την κοπελα του ενω οδηγάνε νύχτα σκοτώνονται σε τροχαιο καθώς προσπαθούν να προσπεράσουν με το αυτοκίνητο τους ενα αλλο όχημα, αυτος γκαζώνει ( η επόμενη ακριβώς σκηνή δειχνει μονο το ποδι του οδηγου του άλλου αυτοκινητου να πατάει το γκαζι επίτηδες για να μην τους αφήσει) και μετα εχοντας μπει στο αντίθετο ρεύμα ερχεται μια νταλικα ανοιγοκλεινωντας φωτα και κορναροντας και τους διαλύει. Η αμέσως επομενη σκηνή ειναι στο νεκροταφείο με τη μανα και τον πατερα να κλαίνε (δεν θυμαμαι μήπως ηταν κ ο πατριος αυτός κ οχι πατέρας). Η ταινία ειναι τουλάχιστον 2007 και πριν!!
Υ. Γ. : Αν με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πολυ, ειναι σκαλωμα ζωής αυτη η ταινια και μου έρχεται στη μνημη πολλες φορες κατα τη διάρκεια της ζωης μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NickFoto είπε

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω μια ταινια εδω και πολλά χρόνια απ οταν ημουν μικρος.. Δυστυχώς θυμάμαι μονο δυο σκηνές, ο γιος ενος ζευγαριού με την κοπελα του ενω οδηγάνε νύχτα σκοτώνονται σε τροχαιο καθώς προσπαθούν να προσπεράσουν με το αυτοκίνητο τους ενα αλλο όχημα, αυτος γκαζώνει ( η επόμενη ακριβώς σκηνή δειχνει μονο το ποδι του οδηγου του άλλου αυτοκινητου να πατάει το γκαζι επίτηδες για να μην τους αφήσει) και μετα εχοντας μπει στο αντίθετο ρεύμα ερχεται μια νταλικα ανοιγοκλεινωντας φωτα και κορναροντας και τους διαλύει. Η αμέσως επομενη σκηνή ειναι στο νεκροταφείο με τη μανα και τον πατερα να κλαίνε (δεν θυμαμαι μήπως ηταν κ ο πατριος αυτός κ οχι πατέρας). Η ταινία ειναι τουλάχιστον 2007 και πριν!!
Υ. Γ. : Αν με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πολυ, ειναι σκαλωμα ζωής αυτη η ταινια και μου έρχεται στη μνημη πολλες φορες κατα τη διάρκεια της ζωης μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

μου θυμιζει λιγο το βλεπω το θανατο σου 3 η μπορει και 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2019 στις 4:58 ΜΜ, NickFoto είπε

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω μια ταινια εδω και πολλά χρόνια απ οταν ημουν μικρος.. Δυστυχώς θυμάμαι μονο δυο σκηνές, ο γιος ενος ζευγαριού με την κοπελα του ενω οδηγάνε νύχτα σκοτώνονται σε τροχαιο καθώς προσπαθούν να προσπεράσουν με το αυτοκίνητο τους ενα αλλο όχημα, αυτος γκαζώνει ( η επόμενη ακριβώς σκηνή δειχνει μονο το ποδι του οδηγου του άλλου αυτοκινητου να πατάει το γκαζι επίτηδες για να μην τους αφήσει) και μετα εχοντας μπει στο αντίθετο ρεύμα ερχεται μια νταλικα ανοιγοκλεινωντας φωτα και κορναροντας και τους διαλύει. Η αμέσως επομενη σκηνή ειναι στο νεκροταφείο με τη μανα και τον πατερα να κλαίνε (δεν θυμαμαι μήπως ηταν κ ο πατριος αυτός κ οχι πατέρας). Η ταινία ειναι τουλάχιστον 2007 και πριν!!
Υ. Γ. : Αν με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα πολυ, ειναι σκαλωμα ζωής αυτη η ταινια και μου έρχεται στη μνημη πολλες φορες κατα τη διάρκεια της ζωης μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Μήπως λες αυτό?
https://www.imdb.com/title/tt0308152/?ref_=fn_al_tt_1

 

Ή αυτό?
https://www.imdb.com/title/tt0067023/

Επεξ/σία από giogeo
προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έχει κολλήσει το μυαλό μου

 

Ελληνική ταινία αν θυμάμαι καλά με το Γιώργο Πάντζα που κάποια ενώ είναι σε νυχτερινό κέντρο κάποιος του λέει κάτι και για να απαντήσει  τρώει ένα πιάτο (φυσικά πιάτο από ζάχαρη)

Θυμάστε μήπως ποια είναι; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 11:10 ΠΜ, PETROS13 είπε

Καλημέρα, έχει κολλήσει το μυαλό μου

Ελληνική ταινία αν θυμάμαι καλά με το Γιώργο Πάντζα που κάποια ενώ είναι σε νυχτερινό κέντρο κάποιος του λέει κάτι και για να απαντήσει  τρώει ένα πιάτο (φυσικά πιάτο από ζάχαρη)

Θυμάστε μήπως ποια είναι; 

Ευχαριστώ

Καλημερα. Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι το "παλαβε πάμε για καφέ" που παίζει και ο ψάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...