Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάγκες κανεις?

 

Ήταν βράδυ, καλοκαίρι του 2000. Ξαφνικά, στην τηλεόραση δείχνει σε γενικό πλάνο ένα σπίτι. Δεν υπήρχε μουσική. Αλλάζει το πλάνο, και βλέπουμε ένα κοντίνο στο παράθυρο, αλλά από την μέσα μεριά αυτή τη φορά. Τότε, βλέπουμε μια τρομακτική φιγούρα. Ένας κλέφτης με τρομακτικό πρόσωπο. Έμοιαζε με τρομακτική φιγούρα του Tim Burton. Το animation πρέπει να ήταν clayanimation και stop motion. Ο κλέφτης πλησιάζει μια γυναίκα που κοιμάται, και την μαχαιρώνει. Μετά, πηγαίενι στο κομοδίνο για να κλέψει τα κοσμήματα. Ακούγεται συναγερμός. Τον συλλαμβάνουν.

Τον βλέπουμε στο δικαστήριο, τον δικάζουν, και μετά τον βλέπουμε στην φυλακή να αυτοκτονεί με κρεμάλα. Τότε, εμφανίζονται 2 σκελετοι και αρχίζουν να ξιφομαχούν. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο. Ήταν βουβό χωρίς μουσική. και όλα ηταν σε stop-motion, κάτι που το έκανε πολυ τρομακτικό. Θυμάται κανείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν νομίζω να είναι το  Escape to Witch Mountain αλλά θα το κατεβάσω για να σιγουρευτώ.

Ίσως ήταν μινι σειρά και να την έπαιξαν στην tv σαν αυτοτελή ταινία. Πραγματικά έχω φάει όλο το internet και δεν μπορώ να την βρω πουθενά.

 

Ψάχνω και κάποιες άλλες ταινίες:

Η 1η ίσως ήταν ασπρόμαυρη. Ήταν ένα κοριτσάκι που είχε κάνει φίλο ένα παράξενο τύπο που πρέπει να είχε μυτερά αυτιά ή κέρατα. Θυμάμαι που είχαν πάει στο λούνα παρκ και του είχε φύγει από τον αέρα το καπέλο ή ο σκούφος που φορούσε και το κοριτσάκι του έδεσε το κασκόλ της στο κεφάλι του και του είπε να προσποιηθεί ότι είχε πονόδοντο. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο, μόνο ότι με τρόμαζε μικρή και μάλλον το είχα δει στη ΝΕΤ.

 

Από την 2η ταινία νομίζω θυμάμαι περίπου τον τίτλο: "Όλα για 3 ώριμες ντομάτες." 

Ναι δεν κάνω πλάκα. Το ψάχνω έτσι και μου βγαίνουν μόνο συνταγές για σάλτσες. 🤣

Στο στόρυ ένα αγοράκι πάει να ζητήσει να φάει ντομάτες και καταλήγει σε έναν κόσμο με τέρατα. Στο τέλος αποδεικνύεται ότι όλα αυτά τα πλάσματα ήταν στην φαντασία του κακού της ιστορίας. Και αυτό πρέπει να το είχα δει στα κανάλια της ΕΡΤ.

 

 

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήταν πριν το 2015 νομίζω. Ένα σχολειο είπε να θαξει ένα κουτί ώστε κάποια χρόνια μετά να το ανοιξουν. Όλα τα παιδιά ζωγράφισαν αλλα ένα παιδί έγραφε αριθμούς. Αφού πέρασαν τα χρόνια ξεθάψανε το κουτί και ολα τα παιδια πήρανε ζωγραφιές εκτός από ένα συγκεκριμένο τοτε ο πατέρας του αρχιζει να ψάχνει τα νούμερα που ήταν πάνω στο χαρτί μετά δν θυμςμαι τι ακριβώς γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, MariaMandilari είπε

Ήταν πριν το 2015 νομίζω. Ένα σχολειο είπε να θαξει ένα κουτί ώστε κάποια χρόνια μετά να το ανοιξουν. Όλα τα παιδιά ζωγράφισαν αλλα ένα παιδί έγραφε αριθμούς. Αφού πέρασαν τα χρόνια ξεθάψανε το κουτί και ολα τα παιδια πήρανε ζωγραφιές εκτός από ένα συγκεκριμένο τοτε ο πατέρας του αρχιζει να ψάχνει τα νούμερα που ήταν πάνω στο χαρτί μετά δν θυμςμαι τι ακριβώς γινετε

 

1 λεπτό πριν, stormrain είπε

Knowing?

Αν και είναι του 2009

Είπε πριν το 2015, το 2009 είναι πριν το 2015. Ναι, αυτή η ταινία είναι, την είχα δει και στο σινεμά. Με τον Nicolas Cage. Πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Είπε πριν το 2015, το 2009 είναι πριν το 2015. Ναι, αυτή η ταινία είναι, την είχα δει και στο σινεμά. Με τον Nicolas Cage. Πολύ καλή.

A, δεν διαβασα το "πριν".

Ναι η ταινία είναι πολύ καλη όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψαχνω κι εγω μια ταινια εν τω μεταξυ που θυμηθηκα μολις, αν και ειναι δυσκολακι.

Ειναι γαλλικη ταινια, ειναι παραγωγης μαλλον αναμεσα 2000 με 2010 (καπου στη μεση ομως θα ελεγα), παιζει μια γαλλιδα γυρω στα 45 με 50, σε στυλ Isabelle Huppert αλλα στο λιγοτερο ελεγκαντ και λιγο πιο μικροκαμωμενη. Σιγουρα δεν ειναι απο τις πολυ γνωστες ηθοποιους παντως.

Το θεμα ειναι λιγο κλισε, η ηρωιδα περναει κριση ηλικιας, γνωριζει εναν νεαρο και μετα δε θυμαμαι τι γινεται. Μια σκηνη που μου εχει μεινει, ισως ειναι και η αφισα της ταινιας αλλα με ΜΕΓΑΛΗ επιφυλαξη το τελευταιο, ειναι που η ηρωιδα παει με μια φιλη της σε ενα κλαμπ και μπαινει στις τουαλετες για να φρεσκαριστει και φοραει ενα μαυρο κολλητο φορεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, KilliK είπε

κατι αλλο δεν θυμασαι; καποια σκηνη, την εμφανιση της πρωταγωνιστριας, κτλ

H πρωταγωνιστρια μοιαζει στην Huppert σαν στυλ, ειναι κι αυτη ετσι μινιον. Θυμαμαι καστανοξανθο καρε μαλλι, βασικα τυπικο στυλ γαλλιδας.

Εχω την εντυπωση πως σε καποια φαση τον πληρωσε τον νεαρο, ο οποιος πρεπει να δεθηκε μαζι της. Δεν θυμαμαι τελος κλπ ομως, μονο σκορπιες σκηνες και σε καποιο σημειο αυτος την παρακαλουσε. Το μαυρο φορεμα μου εχει μεινει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...