Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, stormrain είπε

H πρωταγωνιστρια μοιαζει στην Huppert σαν στυλ, ειναι κι αυτη ετσι μινιον. Θυμαμαι καστανοξανθο καρε μαλλι, βασικα τυπικο στυλ γαλλιδας.

Εχω την εντυπωση πως σε καποια φαση τον πληρωσε τον νεαρο, ο οποιος πρεπει να δεθηκε μαζι της. Δεν θυμαμαι τελος κλπ ομως, μονο σκορπιες σκηνες και σε καποιο σημειο αυτος την παρακαλουσε. Το μαυρο φορεμα μου εχει μεινει πολυ.

Μήπως είναι αυτό?..  An Affair of Love (1999) 

https://www.imdb.com/title/tt0204709/  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, manos315 είπε

Μήπως είναι αυτό?..  An Affair of Love (1999) 

https://www.imdb.com/title/tt0204709/  

Οχι φιλε μου, ΑΛΛΑ η ηθοποιός είναι αυτη! Οποτε το βρήκα απο τις ταινιες που ειχε παιξει, ειναι το παρακατω!! Ευχαριστώ πολύ!! 😁😁😁

https://m.imdb.com/title/tt1091992/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stormrain είπε

Οχι φιλε μου, ΑΛΛΑ η ηθοποιός είναι αυτη! Οποτε το βρήκα απο τις ταινιες που ειχε παιξει, ειναι το παρακατω!! Ευχαριστώ πολύ!! 😁😁😁

https://m.imdb.com/title/tt1091992/

Να σαι καλά φίλε, κ εγώ δεν ήμουν σίγουρος για την ταινία, αλλά απ την περιγραφή της πρωταγωνίστριας μου ήρθε η συγκεκριμένη οπότε όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, αναζητώ μια ταινία.

Είχε προβληθεί πριν αρκετά χρόνια στην ΕΡΤ3. Η ιστορία της ταινίας είχε να κάνει με μια απάτη /  hacking εναντίον μιας τράπεζας ο πρωταγωνιστής είχε μπορέσει να αποσπάσει ένα σοβαρό χρηματικό ποσό και είχε εξαφανιστεί. Αυτό το είχε πετύχει αφαιρόντας από αρκετούς λογαριασμούς ενα απειροελάχιστο ποσό των μερικών cent. Η ταινία ήταν αρκετά παλιά, έδειχνε τους υπολογιστές της τράπεζας να είναι mainframes με magnetic tapes. Αν θυμάμαι καλά έδειχνε dial-up modems με acoustic coupler.

Την όλη την απάτη την ανακάλυψε ένας πιτσιρικάς.

Στο τέλος η ταινια έκλεινε δείχνοντας μια εξωτική παραλία όπου ειχε καταφύγει ο πρωταγωνιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Δύσκολη ερώτηση γιατί δεν έχω πολλά στοιχεία. Ταινία δεκαετίας 90 νομίζω γυρισμένη σε ζούγκλα με ένα ψυχάκια στρατιώτη. Θυμάμαι σκότωνε άλλους στρατιώτες που τον έψαχναν και είχε άσπρο βαμμένο πρόσωπο (φουμο). Επίσης θυμάμαι ότι κρυβόταν σε ενα κτήριο και τον έψαχνε πέρα από τους στρατιώτες και ένας στρατηγός με τζιπάκι ο οποίος φορούσε μπερέ. Γ' διαλογής αμερικανικής παραγωγής. Σας φώτισα τώρα αλλά ήμουν πολύ μικρός. Τέλος να πω πως μάλλον έπαιζε extra ή alter (χωρίς απόλυτη σιγουριά). Δεν έχουν καταφέρει ούτε δυνατοί λύτες να την βρουν που ασχολούνται με τον χώρο των ταινιών (b movies, retro) Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2020 στις 10:52 ΜΜ, KilliK είπε

Καλημέρα! Είσαι τρομερός! Θα το κατεβάσω να βεβαιωθώ αν και κατά 90% είναι αυτό!!! Ευχαριστώ πολύ!

Στις 9/11/2020 στις 10:52 ΜΜ, KilliK είπε

Δυστυχώς με λίγο που είδα δεν είναι αυτό. Αν χρειάζεσαι και άλλες πληροφορίες μου λες. (Δεν θυμάμαι πολλά γιατί σίγουρα την είδα τελευταία φορά πριν 20 χρόνια) ο τίτλος που είχα δώσει εγώ ήταν ο τρελός στρατιώτης 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2020 στις 11:08 ΜΜ, pegasos είπε

Καλησπέρα σας, αναζητώ μια ταινία.

Είχε προβληθεί πριν αρκετά χρόνια στην ΕΡΤ3. Η ιστορία της ταινίας είχε να κάνει με μια απάτη /  hacking εναντίον μιας τράπεζας ο πρωταγωνιστής είχε μπορέσει να αποσπάσει ένα σοβαρό χρηματικό ποσό και είχε εξαφανιστεί. Αυτό το είχε πετύχει αφαιρόντας από αρκετούς λογαριασμούς ενα απειροελάχιστο ποσό των μερικών cent. Η ταινία ήταν αρκετά παλιά, έδειχνε τους υπολογιστές της τράπεζας να είναι mainframes με magnetic tapes. Αν θυμάμαι καλά έδειχνε dial-up modems με acoustic coupler.

Την όλη την απάτη την ανακάλυψε ένας πιτσιρικάς.

Στο τέλος η ταινια έκλεινε δείχνοντας μια εξωτική παραλία όπου ειχε καταφύγει ο πρωταγωνιστής

 

Υπάρχει περίπτωση η τελική σκηνή να ήταν αυτή; Είναι από το Office Space (1999). Έχει κάποιες ομοιότητες με την περιγραφή σου, αλλά και αρκετές διαφορές: η απάτη γίνεται εναντίον της εταιρείας στην οποία δουλεύει ο πρωταγωνιστής. Δεν ανακαλύπτεται από πιτσιρικά και στη σκηνή στην εξωτική παραλία δεν είναι ο πρωταγωνιστής, αλλά ένας δευτερεύων χαρακτήρας στον οποίο κατέληξε κατά τύχη το ποσό που κλάπηκε.

 

 

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα τελη 80ς η ερτ επαιζε μια εκπομπη με ενα παρουσιαστη που χε μουστακι.  γκριζα μαλια και πηγαινε στο χολυγουντ ,και εδειχνε ενα αφιερωμα για τις ταινιες που γυριζονται  εκει.Μια εκπομπη  μαλιστα ειχε αφιερωμα στα χορορ και εδειχνε το πνευμα του κακου. και το χε παιξει το βραδυ η ερτ για να μη το βλεπαν παιδια
ουτε οι γονεις μου δε με αφησαν να το δw
εννοειται η ερ ειναι για οσους ηταν μικρα στα 80ς
αρα τιτλο η ονομα παρουσιαστη; μαλλον δε θα ζει σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, star12 είπε

στα τελη 80ς η ερτ επαιζε μια εκπομπη με ενα παρουσιαστη που χε μουστακι.  γκριζα μαλια και πηγαινε στο χολυγουντ ,και εδειχνε ενα αφιερωμα για τις ταινιες που γυριζονται  εκει.Μια εκπομπη  μαλιστα ειχε αφιερωμα στα χορορ και εδειχνε το πνευμα του κακου. και το χε παιξει το βραδυ η ερτ για να μη το βλεπαν παιδια
ουτε οι γονεις μου δε με αφησαν να το δw
εννοειται η ερ ειναι για οσους ηταν μικρα στα 80ς
αρα τιτλο η ονομα παρουσιαστη; μαλλον δε θα ζει σημερα

Δεν το είχα προλάβει, αλλά μάλλον λες αυτή:

 

Κι εδώ με γκρίζα μαλλιά:

 

 

Κι εδώ σε σχετικά πρόσφατη ομιλία του (2018):

https://www.blod.gr/lectures/ingkmar-mpergkman-1918-2007-i-siopi-tou-theou-kai-oi-fones-ton-anthropon/

 

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν λεει αυτον, ξερω σε ποιον αναφερεται. θυμαμαι το επεισοδιο που ειχε παει και εδειχνε τα σκηνικα της γεφυρας του Εnterprise απο το ST TNG!

κατσε να τον βρω, τον ειχα ψαξει και παλιοτερα, καποιο ελληνικο ρετρο σαιτ ειχε τοπικ για την σειρα του.

found it

Χρηστος Οικονομου ο παρουσιαστης και η μινι-σειρα ντοκιμαντερ λεγοταν Ταξιδι στο Hollywood

https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ταξίδι_στο_Hollywood

δεν την βρηκα στο youtube. 🙁

oikonomoy.jpg?itok=bPNhx-3T

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω πολλά χρόνια μια παιδική σειρά που έβλεπα μικρός τη δεκαετία του ‘80. Το μόνο που θυμάμαι ειναι από τους τίτλους αρχής ότι πρόκειται για ζωάκια, μάλλον μαϊμούδες, που ζουν σε ένα δέντρο, έχουν εχθρούς κάποια άλλη ράτσα ζώων και πετάνε με μια ιπτάμενη γαλέρα. Νόμιζα πάντα ότι είναι τα μοντσιτσίς, αλλά όσο και να έψαξα δε βρήκα αυτό το ιπτάμενο πλοίο. Ομολογουμένως πάντως είναι η μόνη σειρά που πλησιάζει πολύ σε αυτό που θυμάμαι. 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KilliK είπε

οχι δεν λεει αυτον, ξερω σε ποιον αναφερεται. θυμαμαι το επεισοδιο που ειχε παει και εδειχνε τα σκηνικα της γεφυρας του Εnterprise απο το ST TNG!

κατσε να τον βρω, τον ειχα ψαξει και παλιοτερα, καποιο ελληνικο ρετρο σαιτ ειχε τοπικ για την σειρα του.

found it

Χρηστος Οικονομου ο παρουσιαστης και η μινι-σειρα ντοκιμαντερ λεγοταν Ταξιδι στο Hollywood

https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ταξίδι_στο_Hollywood

δεν την βρηκα στο youtube. 🙁

oikonomoy.jpg?itok=bPNhx-3T

μπραβοοοοοοοοοοοοο το βρηκες εχω να το δω απ τα 80ς 
πρεπει να χει φυγει παντως απ τη ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταινια μετα το 2002 .

Σεναριο απο το τραιλερ που ειχα δει : Αμερικη καποια οικογενεια εχει ετοιμασει καποιο καταφυγιο  με τροφες νερο κτλπ για μετα την καταστροφη και καπως μπλεκει το πραμα με τους "redneks" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...