Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω και γω κατι.

η μια εινια ταινια του 80 η 90, ευρωπαικη, οχι γερμανικη,αγγλικη,γαλλικη,ισπανικη,ιταλικη, απο καποια αλλη χωρα ειναι. ειναι κωμωδια και το στορυ εχει ως εξης:

ενας πιτσιρικας που νικαει εναν επαγγελματια σταρ ποδοσφαιριστη ενω επαιζε μπαλα σε ενα παρκο. και η ομαδα του ποδοσφαιριστη προσλαμβανει τον πιτσιρικα στη θεση του, και γινεται μεγαλος σταρ του ποδοσφαιρου, ενω ο ιδιος παθαινει ψυχωση μαζι του.

η δευτερη ειναι μια ιταλικη σειρα που επαιζε η ΕΡΤ καθε Σαββατο  μεσημερι καπου τελη 80,αρχες 90. νεανικη κωμωδια  με θεμα την ζωη μιας τοπικης σχολικης ομαδας ποδοσφαιρου*. ο πρωταγωνιστης νομιζω ηταν ενας μελαχροινος σγουρομαλης που ηταν ο προπονητης η ο ποδοσφαιριστης. θυμαμαι μονο ενα επεισοδιο οπου παει να παιξει σε ενα τηλεπαιχνιδι αθλητικων ερωτησεων, τα σαρωνει ολα, αλλα στην τελικη ερωτηση τσακωνεται με τον παρουσιαστη επειδη θεωρει την ερωτηση λανθασμενη και αρνειται να την απαντησει. οποτε και χανει το επαθλο. αλλα οι φιλοι του τον επαινουν, επειδη η ερωτησ αφορουσε ποια χρονολογια η ομαδα μιας αντιπαλης πολης κερδισε την δικια τους ομαδα η κατι τετοιο, και ο ιδιος δεν δεχοταν οτι ειχανε χασει και προτιμησε να μην απαντησει καθολου. η κατι τετοιο, δεν θυμαμαι λεπτομερειες.

*ισως να μην αφορουσε την ομαδα αλλα  μια σχολικη ταξη που επαιζε και ποσοσφαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θυμάμαι fragments από μια ταινία (ίσως και δύο) αλλά με τίποτα δε θυμάμαι ηθοποιούς και χρονιά.

Μου βγάζει tim Burton feeling, σκηνικό στημένο σ ένα μέρος όπου ένα ζευγάρι μπορεί να έχει ότι εύχεται φάση δώρα ή προϊόντα αλλά υπάρχει κάποιο catch στην όλη φάση και δε πρέπει να πούνε ότι έχουν τέτοια δύναμη ή κάτι τέτοιο. Μου έρχεται και εικόνα μιας πύλης που πας σε άλλο level ή παράλληλο σύμπαν. Πολύ μπερδεμένα τα θυμάμαι but it worth the shot! Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αναφέρεσαι στο The Room (2019)

1 ώρα πριν, Finn είπε

Μου έρχεται και εικόνα μιας πύλης που πας σε άλλο level ή παράλληλο σύμπαν

Stargate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρομοιο καπως premise

https://www.imdb.com/title/tt0362478/?ref_=fn_al_tt_1

το segment με το παιδι που γινοταν οτι σκεφτοταν (Cartoon Hell), το οποιο βασιζεται σε επεισοδιο της σειρας του 60, ενω ειχε και sequel επεισοδιο στην σειρα του 2000

https://www.imdb.com/title/tt0086491/?ref_=fn_al_tt_1

μαριονετες σε στυλ Burton, εχει πυλη σε αλλο κοσμο

https://www.imdb.com/title/tt0327597/

παντως μου θυμιζει μια παλιοτερη ταινια, νομιζω τελη του 90, οπου ειχε να κανει με επιθυμιες που γινονται πραγματικοτητα και μια πυλη σε αλλη διασταση, και ο πρωταγωιστης ηταν ψυχοπαθης και ειχε μια γκομενα. δεν θυμαμαι τον τιτλο, κατι σε Spiral, σε Vortex, κατι τετοιο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 4:32 ΜΜ, KilliK είπε

παρομοιο καπως premise

https://www.imdb.com/title/tt0362478/?ref_=fn_al_tt_1

το segment με το παιδι που γινοταν οτι σκεφτοταν (Cartoon Hell), το οποιο βασιζεται σε επεισοδιο της σειρας του 60, ενω ειχε και sequel επεισοδιο στην σειρα του 2000

https://www.imdb.com/title/tt0086491/?ref_=fn_al_tt_1

μαριονετες σε στυλ Burton, εχει πυλη σε αλλο κοσμο

https://www.imdb.com/title/tt0327597/

παντως μου θυμιζει μια παλιοτερη ταινια, νομιζω τελη του 90, οπου ειχε να κανει με επιθυμιες που γινονται πραγματικοτητα και μια πυλη σε αλλη διασταση, και ο πρωταγωιστης ηταν ψυχοπαθης και ειχε μια γκομενα. δεν θυμαμαι τον τιτλο, κατι σε Spiral, σε Vortex, κατι τετοιο.

And we have a winner. The box! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/12/2020 at 23:54, KilliK said:

η μια εινια ταινια του 80 η 90, ευρωπαικη, οχι γερμανικη,αγγλικη,γαλλικη,ισπανικη,ιταλικη, απο καποια αλλη χωρα ειναι. ειναι κωμωδια και το στορυ εχει ως εξης:

ενας πιτσιρικας που νικαει εναν επαγγελματια σταρ ποδοσφαιριστη ενω επαιζε μπαλα σε ενα παρκο. και η ομαδα του ποδοσφαιριστη προσλαμβανει τον πιτσιρικα στη θεση του, και γινεται μεγαλος σταρ του ποδοσφαιρου, ενω ο ιδιος παθαινει ψυχωση μαζι του.

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες και ίσως δεν είναι αυτό αλλά μου θύμισες το "Fimpen" (Σουηδική). 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 3:09 ΜΜ, Lalakis1975 είπε

Καλήμερα. Ψάχνω μια ταινία στην οποία ενας τύπος προσπαθεί να σώσει μερικούς ανθρώπους από κάποια εξέγερση ίσως; δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα, πάντως η υπόθεση εξελίσσεται στον δρόμο, αυτός ο τύπος ο μοναδικός ο οποίος μπορεί να τα βάλει να πω με τους κακούς.... Δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα τίτλο, πιθανόν να είχε βγει κ δεύτερο μέρος. 

H περιγραφή σου μου θυμίζει το  Death Wish 3 me ton Τσαρλς Μπρονσον.

https://www.imdb.com/title/tt0089003/?ref_=nm_flmg_act_8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειχα δει παλια και θελω να την ξαναδω αλλα δεν θυμαμαι τιτλο θεμα ενας τυπος ο οποιος για εκδικηση στηνει παγιδα σε ενα με αμαξι και τελικα τον θαβει κατω απο την ασφαλτο μαζι με το αμαξι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια ψανχω μια ταινια...οποτε συζηταμε με τους φιλους μου να δουμε θριλερ με πνευματα καθομαι την ψαχνω αλλα δεν μπορω να την βρω με τιποτα...την ειχα δει χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος τουλαχιστον πριν 7 χρονια μπορει και λιγο πιο παλια...ειχε να κανει με ενα στοιχειωμενο σπιτι,θυμαμαι οτι ηταν δυο γυναικες και ενα παιδι...δειχνει σαν τα πνευματα να πηγαινουν στο κρεβατι του παιδιου και το σκοτωνουν ακουγονται φωνες παει πανω η μια απο τις δυο κατεβαινει πανικοβλητη κατι γινεται στις σκαλες πεφτει κ καρφωνεται σε εναν καλογηρο(για ρουχα(γελαω)),η αλλη η τυπισα ανεβαινει τρελαμενη πανω βλεπει το παιδι παει στο μπανιο να ριξει λιγο νερο στο προσωπο της και κοιταει καθρεφτη και δειχνει κατι αλλο ακραιο...θυμαμαι εκει σε αυτη τη σκηνη τα χρωματα της ταινιας ηταν σε φαση γκριζοπο και οχι πολυχρωμο..Μετα ηρθαν κατι αλλοι στο σπιτι να δουν τι παιζει γιατι εβρεχε δεν ειχε ρευμα τπτ και δεν μπορουσαν να τηνβρουν με καποιον τροπο..μετα απο αυτο δεν ειδα αλλη τοτε(γελαω) απλα ειδα λιγο στο τελος που νομιζω κατω απο το σπιτι ηταν νεκροταφειο...Πραγματικα εχω γραψει ακριβως οτι θυμαμαι αν μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η ταινια θα μου λυσει σκαλωμα τρελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ευχαριστω για την απαντηση αλλα οχιι την εχω δει πολλα χρονια τωρα...ασε που δεν εχει κλοουν κλπ θυμαμαι μονο πνευματα...και μια περιεργη φατσα στον καθρεφτη..παιζει να την εχω δει εδω και δεκα χρονια..καλης ποιοτητος γενικα ομως δεν ειναι παλιατζουρα τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...