Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2021 στις 8:37 ΜΜ, giorgolavos είπε

Στην ταινία που ψάχνω είχα την εντύπωση ότι πρωταγωνιστουσε ο Bradley Cooper, αλλά δεν την βρήκα στις ταινίες του.

 

Την είχα δει γύρω στο 2014 και πρέπει να ήταν σχετικά πρόσφατη τότε, 2-3 χρόνων

 

Ξεκινάει δείχνοντας μια οικογένεια που κάνει διακοπές (μάλλον) σε νησί, Καραϊβική ή Ευρώπη, νομίζω Ευρώπη.

Τους δείχνει που έχουν πάει με ένα yacht για μπάνιο. Ο πρωταγωνιστής βουτάει και επιστρέφει μετά από λίγη ώρα και δεν βρίσκει κανέναν. Κάποιος τους έχει απαγάγει, και τότε ξεκινάνε τα προβλήματα του γιατί δεν έχει χαρτιά μαζί του και προσπαθεί να τους βρει πηγαίνοντας στην αστυνομία. Αυα θυμάμαι

Την βάζει συχνά το Σταρ, αν είναι αυτή που λες. Δεν την έχω δει όλη αλλά η σκηνή που περιγράφεις κάτι μου θύμισε.

Λοιπόν ρίξε μια ματιά:

The Cold Light of Day (2012)

Με τους Χένρι Καβιλ, Μπρούς Γουίλις..κ.α.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους! Παραθέτω κάποιες πληροφορίες σχετικά με 5 ταινίες που, παρά τις προσπάθειές μου, μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

Ταινία #1:

Spoiler

 

Η υπόθεση εκτυλίσσεται στις αρχές του 20ού θα αιώνα κάπου στη μέση ανατολή (ή, εν πάση περιπτώσει, σε παρόμοιο σκηνικό). Ο πρωταγωνιστής είναι μέλος μιας ομάδας αρχαιολόγων οι οποίοι αναζητούν τη μυστική τοποθεσία της πύλης του Παραδείσου, μια πύλη που όταν ανοίγει, διαβαίνοντάς την εισέρχεσαι στη Βασιλεία του Θεού.

Στα χνάρια του πρωταγωνιστή βρίσκεται ο μοχθηρός και ζηλότυπος αδελφός του, ο οποίος ήταν η αιτία να σκοτωθεί η γυναίκα του πρωταγωνιστή κατά το παρελθόν (την είχε σκοτώσει ο ίδιος νομίζω). Μάλιστα, στο έργο σκοτώνει και την κοπέλα με την οποία συνδέεται ο πρωταγωνιστής.

Στην τελική σκηνή του έργου, έχοντας πλέον ανακαλύψει την περίφημη πύλη, ο πρωταγωνιστής διαβαίνει την πύλη κουβαλώντας τον ηττημένο και νεκρό αδελφό του, καθώς η σκηνή πλημμυρίζει από εκτυφλωτικό φως.

Αρκετά μεγάλη σε διάρκεια, μάλλον τηλεταινία χωρισμένη σε μέρη. Την είδα στην τηλεόραση αρχές του 2000.

 

Ταινία #2:

Spoiler

 

Ένας νεανίας προσπαθεί να απελευθερώσει την κοπέλα του από τα χέρια στρατιωτικών οι οποίοι την έχουν απαγάγει. Στην αναζήτησή του γνωρίζει ένα μύστη ο οποίος χειρίζεται ένα παράξενο όργανο φτιαγμένο από κρυστάλλους. Μέσω της αρμονίας των κρυστάλλων μπορεί να θαυματουργεί, όπως και πράττει σε μία σκηνή, μεταμορφώνοντας τον πρωταγωνιστή προσωρινά σε λύκο (ή κάποιο παρόμοιο κυνοειδές) ώστε να μπορέσει να εισχωρήσει στην εχθρική βάση χωρίς να γίνει αντιληπτός.

 

Ταινία #3:

Spoiler

 

Μια ομάδα ανθρώπων είναι παγιδευμένοι σε κάποια βιομηχανική βάση, με έναν απ’ αυτούς να είναι cyborg με σκοπό να εξοντώσει τους υπόλοιπους.

Δε θυμάμαι κάτι παραπάνω σχετικά με το υπόβαθρο της υπόθεσης, παρά μόνο πως η φάση θύμιζε κάπως την ταινία The Thing - παγιδευμένοι με τον εχθρό ανάμεσά τους δηλαδή - και δύο σκηνές:

  • Γύρω από ένα τραπέζι η ομάδα συζητά για έναν τρόπο ν’ ανακαλύψουν ποιός είναι το cyborg, και καταλήγουν σε δοκιμαστική κοπή με ένα αιχμηρό αντικείμενο. Ο ένας εξ αυτών κόβει απροειδοποίητα την παλάμη ενός εκ των άλλων, με αποτέλεσμα το χέρι του τελευταίου μετέπειτα να μολυνθεί και να πρηστεί. Από αυτήν την κίνηση ο πρωταγωνιστής στη συνέχεια καταλαβαίνει ότι ο πρώτος είναι το cyborg καθώς δεν απολύμανε το αντικείμενο προτού το χρησιμοποιήσει στην παλάμη του άλλου.
  • Στην τελική αναμέτρηση, ο πρωταγωνιστής ενεργοποιεί ένα γιγαντιαίο ρομπότ (mecha;) το οποίο συνθλίβει το cyborg πατώντας το.

Παραγωγή μάλλον δεκαετίας '80.

 

Ταινία #4:

Spoiler

 

Η υπόθεση λαμβάνει χώρα στο Καθαρτήριο ή σε κάποιο προθάλαμο της Κολάσεως. Ο πρωταγωνιστής βρίσκεται εκεί επειδή είναι αυτόχειρας, και γίνεται μέλος μιας ομάδας άλλων χαμένων ψυχών που ταξιδεύουν στο Καθαρτήριο με σκοπό να βρούν έναν τρόπο να λυτρωθούν. 

Στοιχεία που θυμάμαι: 

  • Κινούνται με αυτοκίνητο.
  • Ο ένας είναι αφροαμερικανός αστυνομικός.
  • Υπάρχει καραμπίνα - ίσως και πιστόλι.
  • Σε μια σκηνή κοντά στην αρχή της ταινίας, ένα κουκλάκι «ευχούλης» καταλαμβάνεται από δαιμόνιο και περπατάει στο ταμπλώ του αυτοκινήτου λέγοντας στους χαρακτήρες πως θα πεθάνουν όλοι.
  • Στο τέλος αυτοί που έχουν απομείνει αντιμετωπίζουν έναν μη-ανθρωπόμορφο δαίμονα.
  • Η περιπέτεια του πρωταγωνιστή έχει ευτυχή κατάληξη, καθώς όχι μόνο σώζει την ψυχή του, αλλά και σμίγει με την αγαπημένη του (η οποία δεν θυμάμαι αν είχε πεθάνει και κράταγε την ψυχή της ο δαίμονας ή κάτι άλλο). 

Την είχα ενοικάσει σε dvd κάπου μεταξύ 2001-2007. Εκτιμώ πως είναι παραγωγή τελών '90 ή αρχών 2000. Πιθανότατα να κυκλοφόρησε απευθείας σε dvd.

 

Ταινία #5:

Spoiler

 

Δεν θυμάμαι και πολλά από αυτήν την ταινία, παρά μόνο ότι:

  • Οι πρωταγωνιστές κυνηγούσαν μια ομάδα σατανιστών - ίσως έψαχναν να σώσουν μια κοπέλα από αυτούς.
  • Ο ένας από τους δύο αυτοθυσιάζεται στην τελική σύγκρουση, παίρνοντας μαζί του και τον δαίμονα.
  • Στην τελευταία σκηνή, ο μόνος επιζών, εμφανώς ταλαιπωρημένος, μπαίνει σε ένα μαγαζί για ν’ αγοράσει κάτι. Ο μαγαζάτορας βλέπει το πιστόλι που έχει περασμένο στο παντελόνι και διακριτικά κινεί να πάρει την καραμπίνα, αλλά το επεισόδιο αποφεύγεται όταν μια κοπέλα πιάνει κουβέντα με τον πρωταγωνιστή και φεύγουν μαζί.

Την είχα δει στην τηλεόραση κάπου στις αρχές του 2000, και σίγουρα πριν το 2007.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/03/2021 at 21:38, 7nisiotis said:

Την βάζει συχνά το Σταρ, αν είναι αυτή που λες. Δεν την έχω δει όλη αλλά η σκηνή που περιγράφεις κάτι μου θύμισε.

Λοιπόν ρίξε μια ματιά:

The Cold Light of Day (2012)

Με τους Χένρι Καβιλ, Μπρούς Γουίλις..κ.α.

Είδα το τρέιλερ,

Ναι, αυτή είναι. Δεν θυμόμουν να παίζουν όλοι αυτοί οι γνωστοί ηθοποιοί.

Μάλλον φταίει ότι τότε τα σαββατοκύριακα δούλευα νυχτοφυλακας σε ένα κλειστό εργοστάσιο και έβλεπα περίπου 8-10 ταινίες το διήμερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2021 στις 11:51 ΜΜ, VictorPapa είπε

Καλησπέρα σε όλους! Παραθέτω κάποιες πληροφορίες σχετικά με 5 ταινίες που, παρά τις προσπάθειές μου, μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

Ταινία #1:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Η υπόθεση εκτυλίσσεται στις αρχές του 20ού θα αιώνα κάπου στη μέση ανατολή (ή, εν πάση περιπτώσει, σε παρόμοιο σκηνικό). Ο πρωταγωνιστής είναι μέλος μιας ομάδας αρχαιολόγων οι οποίοι αναζητούν τη μυστική τοποθεσία της πύλης του Παραδείσου, μια πύλη που όταν ανοίγει, διαβαίνοντάς την εισέρχεσαι στη Βασιλεία του Θεού.

Στα χνάρια του πρωταγωνιστή βρίσκεται ο μοχθηρός και ζηλότυπος αδελφός του, ο οποίος ήταν η αιτία να σκοτωθεί η γυναίκα του πρωταγωνιστή κατά το παρελθόν (την είχε σκοτώσει ο ίδιος νομίζω). Μάλιστα, στο έργο σκοτώνει και την κοπέλα με την οποία συνδέεται ο πρωταγωνιστής.

Στην τελική σκηνή του έργου, έχοντας πλέον ανακαλύψει την περίφημη πύλη, ο πρωταγωνιστής διαβαίνει την πύλη κουβαλώντας τον ηττημένο και νεκρό αδελφό του, καθώς η σκηνή πλημμυρίζει από εκτυφλωτικό φως.

Αρκετά μεγάλη σε διάρκεια, μάλλον τηλεταινία χωρισμένη σε μέρη. Την είδα στην τηλεόραση αρχές του 2000.

 

Ταινία #2:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ένας νεανίας προσπαθεί να απελευθερώσει την κοπέλα του από τα χέρια στρατιωτικών οι οποίοι την έχουν απαγάγει. Στην αναζήτησή του γνωρίζει ένα μύστη ο οποίος χειρίζεται ένα παράξενο όργανο φτιαγμένο από κρυστάλλους. Μέσω της αρμονίας των κρυστάλλων μπορεί να θαυματουργεί, όπως και πράττει σε μία σκηνή, μεταμορφώνοντας τον πρωταγωνιστή προσωρινά σε λύκο (ή κάποιο παρόμοιο κυνοειδές) ώστε να μπορέσει να εισχωρήσει στην εχθρική βάση χωρίς να γίνει αντιληπτός.

 

Ταινία #3:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Μια ομάδα ανθρώπων είναι παγιδευμένοι σε κάποια βιομηχανική βάση, με έναν απ’ αυτούς να είναι cyborg με σκοπό να εξοντώσει τους υπόλοιπους.

Δε θυμάμαι κάτι παραπάνω σχετικά με το υπόβαθρο της υπόθεσης, παρά μόνο πως η φάση θύμιζε κάπως την ταινία The Thing - παγιδευμένοι με τον εχθρό ανάμεσά τους δηλαδή - και δύο σκηνές:

  • Γύρω από ένα τραπέζι η ομάδα συζητά για έναν τρόπο ν’ ανακαλύψουν ποιός είναι το cyborg, και καταλήγουν σε δοκιμαστική κοπή με ένα αιχμηρό αντικείμενο. Ο ένας εξ αυτών κόβει απροειδοποίητα την παλάμη ενός εκ των άλλων, με αποτέλεσμα το χέρι του τελευταίου μετέπειτα να μολυνθεί και να πρηστεί. Από αυτήν την κίνηση ο πρωταγωνιστής στη συνέχεια καταλαβαίνει ότι ο πρώτος είναι το cyborg καθώς δεν απολύμανε το αντικείμενο προτού το χρησιμοποιήσει στην παλάμη του άλλου.
  • Στην τελική αναμέτρηση, ο πρωταγωνιστής ενεργοποιεί ένα γιγαντιαίο ρομπότ (mecha;) το οποίο συνθλίβει το cyborg πατώντας το.

Παραγωγή μάλλον δεκαετίας '80.

 

Ταινία #4:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Η υπόθεση λαμβάνει χώρα στο Καθαρτήριο ή σε κάποιο προθάλαμο της Κολάσεως. Ο πρωταγωνιστής βρίσκεται εκεί επειδή είναι αυτόχειρας, και γίνεται μέλος μιας ομάδας άλλων χαμένων ψυχών που ταξιδεύουν στο Καθαρτήριο με σκοπό να βρούν έναν τρόπο να λυτρωθούν. 

Στοιχεία που θυμάμαι: 

  • Κινούνται με αυτοκίνητο.
  • Ο ένας είναι αφροαμερικανός αστυνομικός.
  • Υπάρχει καραμπίνα - ίσως και πιστόλι.
  • Σε μια σκηνή κοντά στην αρχή της ταινίας, ένα κουκλάκι «ευχούλης» καταλαμβάνεται από δαιμόνιο και περπατάει στο ταμπλώ του αυτοκινήτου λέγοντας στους χαρακτήρες πως θα πεθάνουν όλοι.
  • Στο τέλος αυτοί που έχουν απομείνει αντιμετωπίζουν έναν μη-ανθρωπόμορφο δαίμονα.
  • Η περιπέτεια του πρωταγωνιστή έχει ευτυχή κατάληξη, καθώς όχι μόνο σώζει την ψυχή του, αλλά και σμίγει με την αγαπημένη του (η οποία δεν θυμάμαι αν είχε πεθάνει και κράταγε την ψυχή της ο δαίμονας ή κάτι άλλο). 

Την είχα ενοικάσει σε dvd κάπου μεταξύ 2001-2007. Εκτιμώ πως είναι παραγωγή τελών '90 ή αρχών 2000. Πιθανότατα να κυκλοφόρησε απευθείας σε dvd.

 

Ταινία #5:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Δεν θυμάμαι και πολλά από αυτήν την ταινία, παρά μόνο ότι:

  • Οι πρωταγωνιστές κυνηγούσαν μια ομάδα σατανιστών - ίσως έψαχναν να σώσουν μια κοπέλα από αυτούς.
  • Ο ένας από τους δύο αυτοθυσιάζεται στην τελική σύγκρουση, παίρνοντας μαζί του και τον δαίμονα.
  • Στην τελευταία σκηνή, ο μόνος επιζών, εμφανώς ταλαιπωρημένος, μπαίνει σε ένα μαγαζί για ν’ αγοράσει κάτι. Ο μαγαζάτορας βλέπει το πιστόλι που έχει περασμένο στο παντελόνι και διακριτικά κινεί να πάρει την καραμπίνα, αλλά το επεισόδιο αποφεύγεται όταν μια κοπέλα πιάνει κουβέντα με τον πρωταγωνιστή και φεύγουν μαζί.

Την είχα δει στην τηλεόραση κάπου στις αρχές του 2000, και σίγουρα πριν το 2007.

 

 

Αν τις βρεις γράψε σε ποστ γιατί πολλές μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες από τον τρόπο γραφής της υπόθεσης ! :D

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έχει κολλήσει στο μυαλό μια ταινία (νομίζω ότι είναι ταινία και όχι σειρά) που ξεκινά με ή έχει κοντά στην αρχή μια σκηνή όπου ένα μαύρο (νομίζω) κοριτσάκι κάνει μια παρουσίαση στην τάξη για το μπαμπά της που ήταν νομίζω αστροναύτης ή πιλότος αλλά έχει πεθάνει. Την παρακολουθεί ο πατριός της που είναι νομίζω λευκός και εκεί που νομίζουν ότι τελείωσε αυτή συνεχίζει για να συμπεριλάβει και τον πατριό της με αυτόν να συγκινείται.

 

Λίγο πιο μετά έχει και ένα μοντάζ που δείχνει τους δύο τους να κάνουν ποδήλατο ή να τρέχουν και τους δείχνει σε διαφορετικά χρόνια με το κορίτσι να μεγαλώνει να τρέχει πιο γρήγορα πια και τον πατριό σιγά σιγά να κουράζεται πιο εύκολα και να μην μπορεί πλέον να την προφτάσει ή κάπως έτσι.

 

Σχετικά καινούρια ταινία. Νομίζω ότι τον πατριό τον έπαιζε και γνωστός ηθοποιός.

 

Ξέρει κανείς ποια λέω;

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είχα δεί παλαιότερα μια ταινία που είχε ένας τύπος κλέψει μια κοπέλα και την είχε βάλει στο πορτμπαγάζ, αυτή είχε κινητό τηλ, είχε πάρει την αστυνομία αλλά δεν μπορούσε να τους πεί σε τι αμάξι ήταν και σε ποιό δρόμο ήταν.

Αν σας λέει κάτι αυτό.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που την έχω δεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο...

Ήταν ο πατέρας και το παιδί και είχαν πάει κυνήγι με σκυλιά και ξαφνικά έπεσε το παιδί του σε γκρεμό και το θεώρησαν νεκρό.

Τελικά το παιδί δεν πέθανε και με την βοήθεια ενός σκυλιού ύστερα απο πολλές κακουχίες μπόρεσαν και γύρισαν σπίτη

Αν σας λέει κάτι...

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που την έχω δεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο... Ήταν ο πατέρας και το παιδί και είχαν πάει κυνήγι με σκυλιά και ξαφνικά έπεσε το παιδί του σε γκρεμό και το θεώρησαν νεκρό. Τελικά το παιδί δεν πέθανε και με την βοήθεια ενός σκυλιού ύστερα απο πολλές κακουχίες μπόρεσαν και γύρισαν σπίτη Αν σας λέει κάτι... Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billst22 είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που την έχω δεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο... Ήταν ο πατέρας και το παιδί και είχαν πάει κυνήγι με σκυλιά και ξαφνικά έπεσε το παιδί του σε γκρεμό και το θεώρησαν νεκρό. Τελικά το παιδί δεν πέθανε και με την βοήθεια ενός σκυλιού ύστερα απο πολλές κακουχίες μπόρεσαν και γύρισαν σπίτη Αν σας λέει κάτι... Σας ευχαριστώ

Μήπως εννοείς το Alpha:

https://www.imdb.com/title/tt4244998/

Ταιριάζει κάπως στην περιγραφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Μήπως εννοείς το Alpha:

https://www.imdb.com/title/tt4244998/

Ταιριάζει κάπως στην περιγραφή.

Τι να πώ... Αυτό είναι.

Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινωνκη διαφημιση με εναν κλεφτη που παει να ληστεψει ενα σπιτι και τον πιανουν και τον πανε φυλακη και κρεμιεται και εμφανιζονται 2 σκελετοι να μονομαχουν. ηταν animation ή με μαριοννετες. ή clay animation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...