Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ ρε παιδια δεν ηταν ουτε αυτο. Ολο το σκ ψαχνω και γω αλλα τπτ. Μπορει να μη θυμαμαι κατι καλα. Κοριτσακι κλαιει και το δακρυ παει στο μαγουλο. Πανω απο την μαμα του. Αλλα οχι ακριβως καρτουν. Σαν πλαστελινη τα γραφικα. Καπως ετσι το στυλ

https://www.youtube.com/watch?v=0BSuXfMU3CM

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ASFE είπε

Αχ ρε παιδια δεν ηταν ουτε αυτο. Ολο το σκ ψαχνω και γω αλλα τπτ. Μπορει να μη θυμαμαι κατι καλα. Κοριτσακι κλαιει και το δακρυ παει στο μαγουλο. Πανω απο την μαμα του. Αλλα οχι ακριβως καρτουν. Σαν πλαστελινη τα γραφικα. Καπως ετσι το στυλ

https://www.youtube.com/watch?v=0BSuXfMU3CM

 

Αυτο το στυλ λεγεται claymation

Κοιταξε εδω https://www.imdb.com/search/keyword/?keywords=claymation&sort=num_votes,desc&mode=detail&page=1

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βοήθεια! Ψάχνω μια ταινία και δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.

Ήταν πολεμικών τεχνών των 80s, αλλά μπορεί και των 70s.

Είναι Κινεζική ή Ιαπωνική, στη γλώσσα τους και ένας χαρακτήρας ήταν γέρος και έκανε «μεθυσμένη πάλη». Στην ταινία δεν παίζει ούτε ο Τσάκι Τσαν, ούτε ο Μπρους λη, ούτε τα «νιτζάκια».

Νομίζω ότι θυμάμαι και κάτι σαν χρυσό άγαλμα. Ήταν πολύ πετυχημένο «καράτε» στα βίντεο κλαμπ.

Ποια ταινία είναι;

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

λες όχι Jackie Chan αλλά εδώ από το γέρο drunken kung fu έφαγε της χρονιάς του :P

 

και εδώ

 

 

δε ξέρω πόσο B movie σκέφτεσαι για να βοηθήσω περισσότερο. έχω δει αρκετές :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πάρει!😁 Δεν ήταν b-movie. Ήταν μεγάλη παράγωγη. Την είχα δει πιτσιρίκι σε θερινό σινεμά κάπου μεταξύ 1989—1991 αλλά η ταινία ήταν παλαιότερη.

 

Είχε μέσα ένα  χρυσό άγαλμα και έναν γέρο που έκανε «μεθυσμένη πάλη»

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι σιγουρος λες αυτην. και μεγαλη παραγωγη ηταν, και το μεγαλο χρυσο αγαλμα του Βουδα εχει, εχει και τον "μεθυστακα" δασκαλο πολεμικων τεχνων. και εγω την ειχα δει καπου αρχες του 90, σε ενα απο τα τοτε πολλα πειρατικα καναλια. αυτη η ταινια εκανε σταρ τον Jet Li.

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό το κανάλι στο youtube.

https://www.youtube.com/c/WuTangCollectionDope/videos

P.S.  Πριν λίγα χρόνια έψαχνα και εγώ μια παρόμοια ταινία που είχα δει πολύ μικρός και δεν θυμώμουν το τίτλο.Τελικά είχα ρωτήσει σε ξένο forum για ταινίες πολεμικών τεχνών για να πάρω απάντηση. Η ταινία ήταν Return of the fist of fury και όταν την ξαναείδα σαν ενήλικος απογοητεύθηκα επειδή η ταινία με εξαίρεση τη μουσική στις σκηνές μάχης ήταν μια μα**κία και μισή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Raptorex είπε

 

καλα απο τον τιτλο κανει μπαμ οτι ειναι  Bruceploitation  ταινια, δηλαδη μια απο τις ταινιες του σωρου που γυρισανε με σωσιες του Bruce Lee αμεσως μετα τον θανατο του.

χεχ, ο ηθοποιος της ταινιας σου εχει το ονομα Bruce Le. συνηθως οι περισσοτερες απο αυτες ηταν για τα σκουπιδια. θυμαμαι με τον πατερα μου ειχαμε παρει μια κασετα του Bruce Lee, και καταληξαμε να βλεπουμε καποιον Bruce Li σε μια κακη απομιμηση του Game of Death. 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Κάπου στην αρχή αυτού του topic, εγώ και κάποιοι άλλοι συμφορουμίτες ψάχναμε μια παλιά ταινία που έπαιζε σε μικρά κανάλια στην τηλεόραση και στο τότε Juniors TV, με τρία παιδιά που ανακαλύπτουν ένα UFO σε μια σπηλιά ενός βουνού. Αυτό τους μεταφέρει σε έναν άγονο πλανήτη με όξινη βροχή και ύστερα τα παιδιά μαθαίνουν ότι τους πήγαν εκεί για να βοηθήσουν τον κατεστραμμένο πλέον πολιτισμό τους.

Κανείς δεν θυμόταν τον τίτλο και δεν ήξερε πως θα την βρούμε. Άπειρες αναζητήσεις με λέξεις κλειδιά στο Google, αλλά αναποτελεσματικά. Το μόνο στοιχείο ήταν πως ήταν Τσεχοσλοβάκικης παραγωγής και στην Ελλάδα παιζόταν μεταγλωττισμένη. Σήμερα σε ένα διπλανό forum, την βρήκε τελικά κάποιος και υπάρχει ανεβασμένη στο Youtube μεταγλωττισμένη. Για όποιον ενδιαφέρεται και την ψάχνει ακόμα, η ταινία λέγεται "Tretí sarkan (The Third Dragon)".

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

σε ποιο φορουμ την βρηκες αν επιτρεπετε; να ψαχνουμε και εκει για τιτλους, αν χρειαστει.

Στο Myphone που έχει ειδικό topic κι εκεί για αναζήτηση ταινιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να βρω ταινια με τον Ben Kingsley ο οποιος εκδικειται τον θανατο του μικρου παιδιου του, οταν χανει την ζωη  του απο αμελεια ή ρατσιστικη αντιμετώπιση στα επειγοντα νοσοκομειου καθως δεν την θυμαμαι και καλα. Εαν γνωριζει καποιος;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...