Προς το περιεχόμενο

Name That Film: Αναζητήσεις ταινιών


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, troi.g είπε

Από αυτά που περιγράφεις, αυτή ου θυμίζει, αλλά δεν ταιριάζει η χρονολογία.

https://m.imdb.com/title/tt0079116/

Ούτε ο τίτλος ταιριάζει γιατί δεν θα ονομαζόταν "Η απόδραση". 

5 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

No Escape (1994), Ray Liotta.

Θα την κατεβάσω να δω. Φαντασίας δεν ήταν σίγουρα και λίγο που είδα σκηνές δεν μου το θύμισε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, 1comment είπε

Ψάχνω μια ταινία εδώ και χρόνια. Τα μόνα στοιχεία που έχω είναι ο ελληνικός τίτλος όπως είχε προβληθεί στην τηλεόραση και το πότε παίχτηκε. Η ταινία λεγόταν "Η απόδραση" και παίχτηκε στον Αντ1 το 2006. Κατάφερα να βρω λινκ από την εφημερίδα ριζοσπάστης που λέει μόνο τον τίτλο. Τον είχα σημειώσει σε ένα τετράδιο που σημείωνα από μικρός ποιές ταινίες έβλεπα. Θυμάμαι ότι σίγουρα είχε να κάνει με ένα φυλακισμένο που απέδρασε, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο. Σίγουρα δεν μιλάμε για πολύ παλιά ταινία. Θα έλεγα να είναι γυρισμένη το 90 και μετά. Όσες ταινίες βρήκα σχετικά με απόδραση είτε είχαν άλλο τίτλο στην ελληνική εκδοχή είτε η ιστορία δεν ταίριαζε. Απίστευτο να έχω ακριβώς τον ελληνικό τίτλο και να μην τη βρίσκω πουθενά! 

Εδώ είναι το λινκ από το ριζοσπαστη που δείχνει πότε παίχτηκε. 23.30 ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ «Η απόδραση» ΑΝΤ1

 

15 ώρες πριν, 1comment είπε

Την είδα στην αναζήτηση. Δε νομίζω. Θα την κατεβάσω να δω αν και λίγο που είδα τις σκηνές, δεν μου θύμισε κάτι. Δεν βλέπω εντός της ταινίας πουθενά να έχει να κάνει με απόδραση ενώ αυτή που θυμάμαι ήταν επικεντρωμένη σε αυτό. 

Προσπαθώ να θυμηθώ. Νομίζω ότι ήταν μια φυλακή που είχε θάλασσα στο τέλος της και ήταν πολύ δύσκολο να αποδράσεις. Όσοι είχαν επιχειρήσει, είχαν πνιγεί ή κάτι τέτοιο. Πάντως η πλοκή ήταν επικεντρωμένη στην απόδραση.

Παίζει να είναι ο Κόμης Μόντε Κρίστο (2002); Τον έχουν μπουντρουμιάσει και καταφέρνει εν τέλει ν' αποδράσει μπαίνοντας στη θέση ενός πεθαμένου παππού, και τον πετάνε στη θάλασσα νομίζοντας ότι μες στο "τσουβάλι" είναι ο νεκρός γέροντας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

 

Παίζει να είναι ο Κόμης Μόντε Κρίστο (2002);

Δεν ήταν τύπου ιστορική ταινία. Πφφ....θα σκάσω. Είχε τίτλο στα ελληνικά "Η απόδραση" σκέτο, ξερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν ήταν τύπου ιστορική ταινία. Πφφ....θα σκάσω. Είχε τίτλο στα ελληνικά "Η απόδραση" σκέτο, ξερό. 

Καποιος θα βαριοταν και εγραψε απλα αυτο στο προγραμμα, Αμερικανικο σαν αυτο που περιγραφεις δεν υπαρχει αλλο, πες καμια λεπτομερεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Δεν ήταν τύπου ιστορική ταινία. Πφφ....θα σκάσω. Είχε τίτλο στα ελληνικά "Η απόδραση" σκέτο, ξερό. 

Αυτή μήπως; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπε προχθές σε μια πτήση ένας συνεπιβάτης μια ταινία που την πήρε το μάτι μου στο τέλος αλλά μου κίνησε την περιέργεια και την ψάχνω. 

Επειδή είδα το φινάλε, το βάζω σε spoiler just in case 

Spoiler

Ένας τύπος (ΠΟΛΥ γνωστή φάτσα αλλά δε μου έρχεται καθόλου όνομα) κάθεται μόνος του σε μια αίθουσα κινηματογράφου και στην οθόνη βλέπει μια σεκάνς από πολύ γνωστές κινηματογραφικές ταινίες. Κάτι σαν το Σινεμά ο Παράδεισος αλλά όχι μόνο φιλιά, έβλεπε διάσημες σκηνές από ταινίες. 

Κι εκεί νομίζω τέλειωσε.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 12:24 ΠΜ, 1comment είπε

Ψάχνω μια ταινία εδώ και χρόνια. Τα μόνα στοιχεία που έχω είναι ο ελληνικός τίτλος όπως είχε προβληθεί στην τηλεόραση και το πότε παίχτηκε. Η ταινία λεγόταν "Η απόδραση" και παίχτηκε στον Αντ1 το 2006. Κατάφερα να βρω λινκ από την εφημερίδα ριζοσπάστης που λέει μόνο τον τίτλο. Τον είχα σημειώσει σε ένα τετράδιο που σημείωνα από μικρός ποιές ταινίες έβλεπα. Θυμάμαι ότι σίγουρα είχε να κάνει με ένα φυλακισμένο που απέδρασε, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο. Σίγουρα δεν μιλάμε για πολύ παλιά ταινία. Θα έλεγα να είναι γυρισμένη το 90 και μετά. Όσες ταινίες βρήκα σχετικά με απόδραση είτε είχαν άλλο τίτλο στην ελληνική εκδοχή είτε η ιστορία δεν ταίριαζε. Απίστευτο να έχω ακριβώς τον ελληνικό τίτλο και να μην τη βρίσκω πουθενά! 

Εδώ είναι το λινκ από το ριζοσπαστη που δείχνει πότε παίχτηκε. 23.30 ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ «Η απόδραση» ΑΝΤ1

Λογικά δεν είναι κάποια απ τις προφανείς επιλογές με Stallone, Clint Eastwood ή άλλα γνωστά ονόματα αλλιώς θα το θυμόσουνα θεωρώ. Μήπως είναι αυτό? The Escapist - 2002 . https://www.imdb.com/title/tt0299854/?ref_=tt_mv_close

Στα ελληνικά όντως είχε κυκλοφορήσει ως 'Η Απόδραση'. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manos315 είπε

Λογικά δεν είναι κάποια απ τις προφανείς επιλογές με Stallone, Clint Eastwood ή άλλα γνωστά ονόματα αλλιώς θα το θυμόσουνα θεωρώ. Μήπως είναι αυτό? The Escapist - 2002 . https://www.imdb.com/title/tt0299854/?ref_=tt_mv_close

Στα ελληνικά όντως είχε κυκλοφορήσει ως 'Η Απόδραση'. 

 

Μου μοιάζει πιο κοντά από όλες τις άλλες και ταιριάζει και ο τίτλος. Αλλά δυστυχώς δεν τη βρίσκω πουθενά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω μία ταινία με τον Βέγγο. Αυτό που θυμάμαι είναι να παίζει πιάνο και να τραγουδάει με μικρά παιδιά ένα τραγούδι. Γνωρίζει κάποιος για ποια ταινία πρόκειται; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 10:21 ΜΜ, 1comment είπε

Δεν ήταν τύπου ιστορική ταινία. Πφφ....θα σκάσω. Είχε τίτλο στα ελληνικά "Η απόδραση" σκέτο, ξερό. 

https://www.imdb.com/title/tt0079116/?ref_=nm_flmg_t_29_act

Αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Αναζητω εδω και πολυ καιρο μια ταινια που ειχα δει πριν χρονια και μου ειχε αρεσει πολυ και δυστυχως εχω πολυ λιγα στοιχεια. Λοιπον η ταινια εχει να κανει με ομαδα τρομοκρατων που σχεδιαζουν τη δολοφονια ενος πολιτικου. Το εντυπωσιακο ειναι οτι στην ταινια δειχνει με λεπτομερεια το πώς σχεδιαζουν τη δολοφονια. Προφανως δεν ειναι γνωστη ταινια, ουτε με καποιον γνωστο ηθοποιο απ'ότι θυμαμαι. Επισης κατα 99% ειναι Ευρωπαϊκή, όχι Αμερικανικη και βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα. Θυμαμαι οτι εχει πολλά εξωτερικα γυρισματα. Το μεγαλυτερο μερος της ταινιας ειναι ο σχεδιασμος της δολοφονιας λεπτομερως. Δεν ξερω ποσο βοηθησα, αλλα θα εκτιμουσα καθε βοηθεια. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από harrysar86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα στοιχεία που μας δίνετε η πρώτη μου σκέψη πήγε σε αυτή την ταινία

https://www.imdb.com/title/tt0090805/

The Moro Affair (il caso moro) Ιταλική, έγχρωμη, του 1986, από τον σκηνοθέτη Τζιουζέπε Φεράρα και πραγματεύεται την απαγωγή και τη δολοφονία του τότε πρωθυπουργού της Ιταλίας Άλντο Μόρο από τις Ερυθρές Ταξιαρχίες τη δεκαετία του '70 στηριζόμενη στα πραγματικά γεγονότα που συγκλόνισαν τότε την Ευρώπη. Αν και ευρωπαϊκή ταινία πιθανολογώ πως θα θυμόσασταν πως είναι ιταλική, αν είναι αυτή που ψάχνετε λόγω της ιδιαιτερότητας της γλώσσας. Τέλος οφείλω να σταθώ στο γεγονός πως οι Ερυθρές Ταξιαρχίες, όπως και στην ταινία σχεδίαζαν την απαγωγή του πολιτικού (με σκοπό την απελευθέρωση συντρόφων τους) και όχι την εξαρχής δολοφονία του, ασχέτως αν τα πράγματα εξελίχτηκαν κατ' αυτό τον τρόπο. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ταινια που αναφερετε την εχω δει και ειναι πολυ καλη, αλλα δεν ειναι αυτη που ψαχνω. Για να βοηθησω περισσοτερο, εχω την εντυπωση οτι η ταινια ειναι ή Ιρλανδικη ή Γερμανικη. Επισης θυμαμαι οτι ηταν μια ομαδα εξτρεμιστων που εκαναν τον σχεδιασμο της δολοφονιας οπως ο ΙRA (ή ο ιδιος ο IRA). Nα τονισω παλι οτι χαρακτηριστικο της ταινιας ειναιια οτι δειχνει λεπτομερως τον σχεδιασμο της δολοφονιας. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχαν σχεδιασει να περναει και καλα μια γυναικα με καροτσι με μωρο μεσα για να σταματησουν το αμαξι με τον πολιτικο. Ελπιζω να βρεθει γιατι ηταν ταινιαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, harrysar86 είπε

Την ταινια που αναφερετε την εχω δει και ειναι πολυ καλη, αλλα δεν ειναι αυτη που ψαχνω. Για να βοηθησω περισσοτερο, εχω την εντυπωση οτι η ταινια ειναι ή Ιρλανδικη ή Γερμανικη. Επισης θυμαμαι οτι ηταν μια ομαδα εξτρεμιστων που εκαναν τον σχεδιασμο της δολοφονιας οπως ο ΙRA (ή ο ιδιος ο IRA). Nα τονισω παλι οτι χαρακτηριστικο της ταινιας ειναιια οτι δειχνει λεπτομερως τον σχεδιασμο της δολοφονιας. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχαν σχεδιασει να περναει και καλα μια γυναικα με καροτσι με μωρο μεσα για να σταματησουν το αμαξι με τον πολιτικο. Ελπιζω να βρεθει γιατι ηταν ταινιαρα.

Χρονολογία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...