Προς το περιεχόμενο

Turbo-X TX238IPS review


Drake27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το λέει και ο τίτλος,ένα μικρο review/εντυπώσεις για το συγκεκριμένο μόνιτορ του πλαισίου.

Ήθελα να κάνω ένα upgrade γιατί ήμουνα με ένα hp 2311X και πλέον είχα κουραστη με τα TN panels.

Είχα budget μέχρι 150€ για ένα καλό,για τα λεφτά του,gaming monitor,δεν με ενδιέφεραν οι ταινίες ή το διάβασμα,μόνο το gaming με ενδιέφερε.

Ότι και να κοιτούσα σε επώνυμο δεν μου έκανε καθόλου κλικ,το ένα ήταν έτσι,το άλλο αλλιώς και ούτω καθε'ξης,και καθώς έψαχνα μου πετάει η γυναίκα μου το εξής "Δεν κοιτάς πλαίσιο μήπως και βρεις κάτι" και εγώ έλεγα "Σιγά τι να πάρω από εκεί?Turbo-X?"

Πλάκα στην πλάκα μπήκα και καθώς κοιτούσα τα μόνιτορ που είχε έπεσε το μάτι μου στο TX238IPS,μου τράβηξε την προσοχή η μεταλίκι του κατασκευή,το IPS πάνελ,οι αξιολογήσεις που είχε και η τιμή του στα 149€.

Πήγα την είδα και την πήρα για τον εξής λόγο,έχει ακριβώς το ίδιο πάνελ με αυτό που φοράει η lg στης ultrawide οθόνες που έχει.

Πραγματικά,την έβαλα στο pc και δεν χρειάστηκε ούτε μια ρύθμιση να κάνω,τα χρώματα στα παιχνίδια είναι απίστευτα,το μαύρο επίσης είναι φοβερό και πάρα πολύ ισορροπημένο.

Σε θέμα απόδοσης τιμής είναι άψογη,και εγώ εκεί που δεν το περίμενα έμεινα με ανοιχτό το στόμα,το μπεζελ γύρω γύρω είναι 1cm ακριβώς,η πλάτη της και η βάση της είναι αλουμινένια και αρκετά στιβαρή σαν κατασκευή,το μόνιτορ δεν κουνιέται πέρα δώθε όπως μερικά μονιτορς της lg και της Asus.

To μονο που με ψιλοχαλασε,ήταν ότι στην συσκευασία αντί να βάλουν HDMI καλώδιο,έχουν βάλει vga,μικρο το κακό,το κούμπωσα με το hdmi που είχα και τελείωσε η υπόθεση :P

Προσφάτως ανακάλυψα ότι η οθόνη του πλαισίου έχει πάρα πολλές ομοιότητες με μια οθόνη της AOC που έχει βγάλει.

http://www.amazon.com/AOC-i2367Fh-23-Inch-Frameless-LED-Lit/dp/B009V8F700

Την έχω 2 βδομάδες τώρα και έχω μείνει πολύ ευχαριστημενος.

Ελπιζω αυτο το μικρο review να βοηθήσει άτομα που να την έχουν βάλει στο μάτι και να μην ξέρουν τι να κάνουν λόγο ότι είναι turbo-X.

Update:Ποιο μετά θα βάλω και μερικές φώτο για να δείτε και πως είναι.

Update2:Οι φώτος το αδικούν λίγο στο θέμα χρωμάτων,με το μάτι φαίνονται πολύ ποιο καλύτερα,αλλά πήρατε μια ιδέα το πως είναι ;)

IMG_20160603_010921.jpgIMG_20160603_010942.jpgIMG_20160603_011055.jpgIMG_20160603_011139.jpgIMG_20160603_011150.jpgIMG_20160603_012915.jpgIMG_20160603_011207.jpg

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλορίζικη. Έχει ωραίο πωπακι.

Κι εμένα με έχει κουράσει παρά πολύ μια μικρή TN οθόνη/tv.

Έπαιζα witcher για κάνα 5ωρο (το παράκανα σήμερα). Τσούζουν τα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη. Έχει ωραίο πωπακι.

Κι εμένα με έχει κουράσει παρά πολύ μια μικρή TN οθόνη/tv.

Έπαιζα witcher για κάνα 5ωρο (το παράκανα σήμερα). Τσούζουν τα μάτια μου.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Εγω μετα απο αυτην δεν ξανα περνω οθονη με TN πανελ,πραγματικα ακομα απορω πως μπορουσα και επαιζα πριν σε οθονη με TN.

Ips με matte επιφανεια απλα for the win,ουτε αντανακλασεις ουτε τιποτα.

Το πισω ειναι πολυ ωραιο και πολυ λεπτο,και οπως ειδες,με μηδενικα μπεζελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα το τεστ,ελεγε απο κατω συνεχεια valid.

IMG_20160603_011448.jpg

 

Ωραια, αλλα διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες. Το valid σημαινει οτι γινεται σωστα το τεστ, δεν αφορα την υπαρξη η οχι pwm.

 

Το γεγονος οτι φαινεται δευτερη γραμμη στη φωτο μπορει να σημαινει οτι υπαρχει pwm, αλλα μπορει να ειναι και απο την καθυστερηση του φακου η κατι παρομοιο. Δεν μπορουμε να ξερουμε αν δεν δεις εσυ την κινηση και μας πεις τι βλεπεις.

 

EDIT: Το πολλαπλα ειδωλα στην τελευταια σου φωτο με προιδεαζουν για υπαρξη pwm χαμηλης συχνοτητας. Μπορει παλι να ειναι θεμα φωτογραφικης μηχανης ομως.

 

 

post-247983-0-42383300-1464922235_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδωλο ηταν θεμα φακου καθαρα,στο λεω να ξερεις.

Αν μπορεις,πες μου λιγο,τι πρεπει να παρατηρησω στο τεστ?Για ειδωλα πρεπει να κοιταω?Για καποια καθυστερηση στην κινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδωλο ηταν θεμα φακου καθαρα,στο λεω να ξερεις.

Αν μπορεις,πες μου λιγο,τι πρεπει να παρατηρησω στο τεστ?Για ειδωλα πρεπει να κοιταω?Για καποια καθυστερηση στην κινηση?

 

Πρεπει να παρατηρησεις στην κινηση της γραμμης αν βλεπεις πολλαπλα ειδωλα ή μια συμπαγη θολουρα. Στην πρωτη περιπτωση τα πολλαπλα ειδωλα δημιουργουνται απο το flickering του pwm χαμηλης συχνοτητας. Στη δευτερη η οθονη εχει direct current οποτε και δεν υπαρχουν τα pwm artifacts, ανταυτου υπαρχει μια περιορισμενη ομοιομορφη θολουρα. Tα αναφερουν οι οδηγιες αυτα παντως καλυτερα.

To αναφερουν οι οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να παρατηρησεις στην κινηση της γραμμης αν βλεπεις πολλαπλα ειδωλα ή μια συμπαγη θολουρα. Στην πρωτη περιπτωση τα πολλαπλα ειδωλα δημιουργουνται απο το flickering του pwm χαμηλης συχνοτητας. Στη δευτερη η οθονη εχει direct current οποτε και δεν υπαρχουν τα pwm artifacts, ανταυτου υπαρχει μια περιορισμενη ομοιομορφη θολουρα. Tα αναφερουν οι οδηγιες αυτα παντως καλυτερα.

To αναφερουν οι οδηγιες.

Λοιπόν,εάν κοιτάω της γραμμές που περνάνε,της βλέπω σαν μια θολούρα όπως λες και εσύ,αν κοιτάω οπουδήποτε αλλού το βλέπω να αφήνει μια μικρή ουρά από είδωλα τα οποία σχηματίζουν ένα πολύ μικρο τριγωνακι από πισω.

Κάτι τέτοιο δεν έχω παρατηρήσει μέσα στα παιχνίδια,ούτε καν tearing δεν κάνει αν είναι πάνω από 60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,εάν κοιτάω της γραμμές που περνάνε,της βλέπω σαν μια θολούρα όπως λες και εσύ,αν κοιτάω οπουδήποτε αλλού το βλέπω να αφήνει μια μικρή ουρά από είδωλα τα οποία σχηματίζουν ένα πολύ μικρο τριγωνακι από πισω.

Κάτι τέτοιο δεν έχω παρατηρήσει μέσα στα παιχνίδια,ούτε καν tearing δεν κάνει αν είναι πάνω από 60fps.

 

Mας ενδιαφερει οταν εστιαζεις. Μαλλον ειναι flicker-free λοιπον, η τελος παντων εχει αρκετα υψηλης συχνοτητας pwm.

 

Α, και το τεστ το κανεις με χαμηλομενη φωτεινοτητα ετσι? Δεν περιμενω να την εχεις στο 100%, αλλα καλο ειναι να την εχεις στο 20% ή και χαμηλοτερα, μπορει το pwm να ενεργοποιειται μονο απο καποιο σημειο φωτεινοτητας και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mας ενδιαφερει οταν εστιαζεις. Μαλλον ειναι flicker-free λοιπον, η τελος παντων εχει αρκετα υψηλης συχνοτητας pwm.

 

Α, και το τεστ το κανεις με χαμηλομενη φωτεινοτητα ετσι? Δεν περιμενω να την εχεις στο 100%, αλλα καλο ειναι να την εχεις στο 20% ή και χαμηλοτερα, μπορει το pwm να ενεργοποιειται μονο απο καποιο σημειο φωτεινοτητας και μετα.

Και με χαμηλοτερη φωτεινοτητα παλι το βλεπω σαν μια θολουρα οταν εστιαζω.

Να φανταστεις,στης φωτο που εχω βαλει η φωτεινοτητα ειναι στα 60%,δεν την εχω βαλει στο 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω μια οθόνη παρόμοια με την προηγούμενη σου (LG W2361V) και μου αρέσει αρκετά το μοντέλο που πήρες, στο casual day to day use είδες θεαματικές διαφορές με την ips (ταινίες,youtube κ.τ.λ.)..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα... Φαίνεται πολύ καλό monitor αλλά πιστεύω ότι πολλοί από εμάς είμαστε λίγο δύσπιστοι με ότι έχει πάνω του γραμμένο το TURBO-X

Έχω στο σπίτι ένα LG monitor 24αρι με IPS panel το οποίο το είχα αγοράσει πριν από 5 χρόνια και είμαι 100% ευχαριστημένος.

 

Θέλω να αγοράσω ένα 24άρι IPS ή PLS monitor για το γραφείο. Γενικά ασχολούμαι στην δουλειά πολύ με EXCEL και αρκετές φορές θα ασχοληθώ και με Photoshop και Illustrator.

 

Έχει τύχη να δω σε έναν γνωστό μου 2 monitors Turbo-X με TN panels και απλά ήταν ότι χειρότερο είχα δει... Ναι δεν περίμενα να δω ένα TN panel να έχει καλές γωνίες θέασης... αλλά αυτό ξεπερνούσε σε επίπεδο κακής ποιότητας εικόνας σε ότι έχω και αν έχω δει 

 

Το φοβάμαι λίγο... είναι τελικά και αντικειμενικά καλό Monitor? Μήπως πρέπει να πάω μία βόλτα από το Πλαίσιο να το δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω μια οθόνη παρόμοια με την προηγούμενη σου (LG W2361V) και μου αρέσει αρκετά το μοντέλο που πήρες, στο casual day to day use είδες θεαματικές διαφορές με την ips (ταινίες,youtube κ.τ.λ.)..;

Σε σχεση με τα tft και με τα tn monitors που ειχα,εχουν μεγαλη διαφορα σε πολλα πραματα,στα χρωματα κατα κυριον λογο,στον φωτισμο,στην αποκριση!!Εγω που το εχω περισσοτερο για gaming και browsing,ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα.

Καλησπέρα και από εμένα... Φαίνεται πολύ καλό monitor αλλά πιστεύω ότι πολλοί από εμάς είμαστε λίγο δύσπιστοι με ότι έχει πάνω του γραμμένο το TURBO-X

Έχω στο σπίτι ένα LG monitor 24αρι με IPS panel το οποίο το είχα αγοράσει πριν από 5 χρόνια και είμαι 100% ευχαριστημένος.

 

Θέλω να αγοράσω ένα 24άρι IPS ή PLS monitor για το γραφείο. Γενικά ασχολούμαι στην δουλειά πολύ με EXCEL και αρκετές φορές θα ασχοληθώ και με Photoshop και Illustrator.

 

Έχει τύχη να δω σε έναν γνωστό μου 2 monitors Turbo-X με TN panels και απλά ήταν ότι χειρότερο είχα δει... Ναι δεν περίμενα να δω ένα TN panel να έχει καλές γωνίες θέασης... αλλά αυτό ξεπερνούσε σε επίπεδο κακής ποιότητας εικόνας σε ότι έχω και αν έχω δει

 

Το φοβάμαι λίγο... είναι τελικά και αντικειμενικά καλό Monitor? Μήπως πρέπει να πάω μία βόλτα από το Πλαίσιο να το δω?

Καλα τα TN panels που εχουν οι turbo x ειναι απλα τελευταιας κατηγοριας σε ποιοτητα,οπως και εσυ,ετσι και εγω ειχα εναν φοβο γιατι ειναι turbo x,εμενα μου κινησε την περιεργεια απο 2 σχολια που ειχε στο site που λεγανε για τα φοβερα της χρωματα,πριν απο αυτο,ειχα παρει 190€ μια ultrawide lg 25" που την εδωσα ακριβως την επομενη μερα,οχι γιατι δεν ηταν καλη,αλλα γιατι δεν με βολεψε καθολου σαν ultrawide στα παιχνιδια.Μολις πηγα στο καταστημα το πρωτο πραμα που παρατηρησα ηταν το πανελ,ηταν το ιδιο ματ ips πανελ με αυτο της ultrawide,εχει και ακριβως τα ιδια λεπτα μπεζελ γυρω γυρω,για να συγουρευτο οτι δεν ηταν φολα ζητησα να την δω και πως δουλευει σε pc(αυτη που ειχαν στην βιτρινα απλα επαιζε καποια βιντεακια),την ειχαν πανω σε ενα pc δικο τους και εκει που την ειχαν ειχε φως απο πισω μου,ε μπορω να πω ουτε αντανακλαση δεν ειχα,και μολις ειδα και τα χρωματα την πηρα,και μπορω να πω οτι δεν το μετανιωσα καθολου,εχει μονο σε κανα δυο σημεια πολυ λιγο lightbleed αλλα δεν με ενοχλει καθολου.

Ειδα οτι δεν εχει βαλει κανενας review για αυτη την οθονη,και ειπα να βαλω εγω ενα ωστε να σας δειξω το πως ειναι και να πω και της εντυπωσεις μου.

Χωρις πλακα,τσου ειμαι να παρω αλλη μια για dual monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω έχει  ένα HDMI και ένα VGA? DVI- Display Port οχι? Και τι εκδοση hdmi? Αν αποδειχτεί καλυτερη απο την AOC το ψήνω για να αντικαταστήσω την 1080 που εχω τώρα και να την εχω ως κυρια , και να βαλω την παλια ως δευτερη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...