Προς το περιεχόμενο

gtx 960 - Ποια είναι η καλύτερη;


Στέφανος Ν.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλαξα την παραγγελία με την amp extreme της zotac που είναι στα ίδια λεφτά. Την άλλαξα γιατί είδα ότι είχαν παραγγείλει άλλοι 200 την strix πριν από μένα οπότε θα καθυστερούσε να έρθει η σειρά μου ( το πρωτο shipment θα φτάσει 29/6 για όλες τις 1070 και αρκετές 1080 στο mindfactory ). Αυτή που παρήγγειλα εγώ έχεις άλλες 30 προ παραγγελίες οπότε ίσως και να είμαι τυχερός και την πάρω νωρίς

 

529 είχε, με μεταφορικά και λοιπά πήγε 560 περιπου. Τσιμπημενες παρα πολυ οι τιμές αλλά σε σχέση με την Ελλάδα και πάλι γλυτώνεις. την msi 1070 την έχει 660 νομίζω στο Σκρουτζ

Και να σκεφτεις εχει 380 δολλαρια msrp.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχεδον ολες οι custom 1070 απο 500 μεχρι 550 ευρω, τι μαλακια που δε ξερω γερμανικα αλλιως ψηνομουν ασχημα να παραγγειλω μια. Πως ακριβως την στελνουν? Την παραλαμβανεις απο ταχυδρομειο η κουριερ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το Google translate για να βγάλεις μια άκρη με το site τους. Και 2 e mail που τους έστειλα στα αγγλικά παντως, δεν είχαν θεμα και μου απάντησαν και αυτοί στα αγγλικά. Πες και ενα Guten morgen ( Καλημέρα ) μπροστά, τα εκτιμούν αυτά οι γερμανοι, αλλιώς μπορεί να σου πουν μονο γερμανικά, μου το είχε κάνει ένας πωλητής στο e bay απο το κόμπλεξ του που μιλάμε αγγλικά αντι για τη γλώσσα τους.

 

Την παράδοση την κάνουν με ups απο ότι είδα. 30 ευρω είναι πολλά για μεταφορικά πάντως.

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το casekings.De με χαμηλότερα μεταφορικά, άμα βρεις καμια προσφορά απο κει. Και το amazon.de

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το Google translate για να βγάλεις μια άκρη με το site τους..... Και το amazon.de

Τι μανία των γερμανών να μην έχουν τα sites τους και στα αγγλικά!

Τουλάχιστον το amazon.de στο κάτω μέρος έχει αλλαγή γλώσσας,

Δεν ξέρω βέβαια αν οι τιμές του είναι ανταγωνιστικές σε gpus & γενικά σε computer parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το Google translate για να βγάλεις μια άκρη με το site τους. Και 2 e mail που τους έστειλα στα αγγλικά παντως, δεν είχαν θεμα και μου απάντησαν και αυτοί στα αγγλικά. Πες και ενα Guten morgen ( Καλημέρα ) μπροστά, τα εκτιμούν αυτά οι γερμανοι, αλλιώς μπορεί να σου πουν μονο γερμανικά, μου το είχε κάνει ένας πωλητής στο e bay απο το κόμπλεξ του που μιλάμε αγγλικά αντι για τη γλώσσα τους.

 

Την παράδοση την κάνουν με ups απο ότι είδα. 30 ευρω είναι πολλά για μεταφορικά πάντως.

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το casekings.De με χαμηλότερα μεταφορικά, άμα βρεις καμια προσφορά απο κει. Και το amazon.de

 

Καταφερα να κανω την παραγγελια μια χαρα με το google translate αλλα το φοβαμαι γιατι εαν χρειαστει να επικοινωνησω μαζι τους για οποιοδηποτε λογο (εξελιξη της παραγγελιας, τυχον RMA κτλ) θα υπαρχει μεγαλο προβλημα... Επισης τσεκαρα και το casekings.de και τελικα τα shipping costs τους ειναι 19.9 (δηλαδη 10 ευρω φθηνοτερα απο το mindfactory.de) αλλα νομιζω οτι οι τιμες του ειναι κατα 10-20 ευρω τσιμπιμενες σε σχεση με το mindfactory.de.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα την παραγγελία με την amp extreme της zotac που είναι στα ίδια λεφτά. Την άλλαξα γιατί είδα ότι είχαν παραγγείλει άλλοι 200 την strix πριν από μένα οπότε θα καθυστερούσε να έρθει η σειρά μου ( το πρωτο shipment θα φτάσει 29/6 για όλες τις 1070 και αρκετές 1080 στο mindfactory ). Αυτή που παρήγγειλα εγώ έχεις άλλες 30 προ παραγγελίες οπότε ίσως και να είμαι τυχερός και την πάρω νωρίς

 

529 είχε, με μεταφορικά και λοιπά πήγε 560 περιπου. Τσιμπημενες παρα πολυ οι τιμές αλλά σε σχέση με την Ελλάδα και πάλι γλυτώνεις. την msi 1070 την έχει 660 νομίζω στο Σκρουτζ

 

Πάντως συνιστώ το κατάστημα, δικές φορές απο εκεί παρα απο Ελλάδα και ας έχει 30 ευρω μεταφορικά, οι τιμές του είναι πολυ καλύτερες. Ενδεικτικά να πω:

 

Kfa2 gtx 1070 με blower 459

 

Διάφορες 1070 της palit 460-480

 

H g1 1070 για 520

 

Η απλή amp 1070 της zotac 470

 

Και απο τις 1080 είχε δυο της kfa2/ galax 650 και 670. Σε σχέση με τα 900άρια που τις δίνουν εδώ Ελλάδα συμφέρει σιγουρα

Πηγα να κανω τη παραγγελια και στο τελευταιο βημα πριν την ολοκληρωση ειδα κατι που με εκανε να μην την ολοκληρωσω.Αναφερει λοιπον οτι αν εισαι εταιρια/μαγαζι/επιχειρηση μπορεις να παρεις το εκαστοτε προϊον ΧΩΡΙΣ να πληρωσεις VAT(ΦΠΑ).Αρα απο εκει που θα μου εβγαιναν 525 ευρω για την MSI GTX 1070 Gaming 8G ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα μεσα σε αυτη τη τιμη,ξαφνικα αμα αφαιρουσες το ΦΠΑ που ειναι στα 85 ευρω η καινουρια τιμη πηγαινε στα 440 ευρω.Αμα βαλουμε μεσα σε αυτα τα 440 και τη προμηθεια για το paypal(μιας και το εν λογω μαγαζι δεχεται μονο paypal ή εμβασμα)το οποιο εχει καπελο 1.9% τοτε η τιμη διαμορφωνεται σε 448-450 ευρω περιπου.Ψαχνω μανιωδως να βρω φιλο που να εχει μαγαζι να την παραγγειλουμε με αυτον το τροπο.

Παντως οσοι σκεφτεστε σοβαρα να την αγορασετε,ΜΗΝ δωσετε ουτε 1 ευρω στα ελληνικα λαμογια μιας και τα αγοραζουν χωρις ΦΠΑ και τα πουλαν 200 ευρω παραπανω για να βγουν κερδισμενοι.Αισχροκερδεια στο μεγιστο σε αυτη τη "χωρα" που ζουμε...  :mad:  :mad:  :mad:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να κανω την παραγγελια μια χαρα με το google translate αλλα το φοβαμαι γιατι εαν χρειαστει να επικοινωνησω μαζι τους για οποιοδηποτε λογο (εξελιξη της παραγγελιας, τυχον RMA κτλ) θα υπαρχει μεγαλο προβλημα... Επισης τσεκαρα και το casekings.de και τελικα τα shipping costs τους ειναι 19.9 (δηλαδη 10 ευρω φθηνοτερα απο το mindfactory.de) αλλα νομιζω οτι οι τιμες του ειναι κατα 10-20 ευρω τσιμπιμενες σε σχεση με το mindfactory.de.

Πάντως είναι πολυ εξυπηρετικοί στο κατάστημα, δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε.

 

Εσυ Ποια κάρτα πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απο εκει που θα μου εβγαιναν 525 ευρω για την MSI GTX 1070 Gaming 8G ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα μεσα σε αυτη τη τιμη,ξαφνικα αμα αφαιρουσες το ΦΠΑ που ειναι στα 85 ευρω η καινουρια τιμη πηγαινε στα 440 ευρω

Νομίζω από 525 θα σου πήγαινε 424€ χωρίς ΦΠΑ 24%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσοι σκεφτεστε σοβαρα να την αγορασετε,ΜΗΝ δωσετε ουτε 1 ευρω στα ελληνικα λαμογια μιας και τα αγοραζουν χωρις ΦΠΑ και τα πουλαν 200 ευρω παραπανω για να βγουν κερδισμενοι.Αισχροκερδεια στο μεγιστο σε αυτη τη "χωρα" που ζουμε...  :mad:  :mad:  :mad:

 

To ξερω φιλε μου οτι οι δικοι μας ειναι λαμογια αλλα το φοβαμαι λιγο να κανω παραγγελια απο εξωτερικο κατι τοσο ακριβο οσο μια καρτα γραφικων και ειδικα απο γερμανικο καταστημα οταν δεν ξερω γερμανικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω από 525 θα σου πήγαινε 424€ χωρίς ΦΠΑ 24%.

€ 499,00 incl. 19% VAT excl. shipping costs

 

+

 

UPS International € 29.99 * incl. 19% VAT

 

Συνολο 529

Αφαιρουμε το ΦΠΑ της gpu παμε στα 404.

Δεν μπορουμε να αφαιρεσουμε το ΦΠΑ απο τα εξοδα αποστολης αρα παραμενουν στα 30

Συνολο 434

 

PayPal (+ 1,9% of value of goods)  excl. € 9.48 * incl. 19% VAT

 

Προσθετουμε 9.48€ για πληρωμη μεσω paypal (αμα πληρωσουμε με εμβασμα θελει καποιο διαστημα 1-2 εβδομαδων εως και μηνα για να το ελεγξουν και να το εγκρινουν) συν το 1.9% της καρτας γραφικων που ειναι 9.5€. Συνολο 453

 

Επομενως συνολο χωρις ΦΠΑ = 453

                  συνολο με ΦΠΑ 86€ = 539

 

Αρα βλεπουμε οτι αν τη παρουμε (GPU) μεσω καποιας επιχειρησης/εταιριας δικια μας ή καποιου γνωστου μας,γλυτωνουμε 86€. Οταν το Visionstudio μου τη πουλαει 642.78€ που την παιρνει απο Ευρωπη και δεν πληρωνει φορο,αρα την αγοραζει στα 453€ και θελει να βγαλει κερδος 211€ απο τη δικη μου τσεπη,δεν υπαρχει καμια μα καμια απολυτως περιπτωση εγω προσωπικα να την αγορασω απο Ελλαδα....

To ξερω φιλε μου οτι οι δικοι μας ειναι λαμογια αλλα το φοβαμαι λιγο να κανω παραγγελια απο εξωτερικο κατι τοσο ακριβο οσο μια καρτα γραφικων και ειδικα απο γερμανικο καταστημα οταν δεν ξερω γερμανικα...

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-translate/aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb  Βαλε αυτο και θα σωθεις.Κανει ακριβεστατη μεταφραση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεν πληρώνει φόρο πως το λες φίλε μου;

Έχεις στοιχεία για αυτό;

Ο γερμανός και ο κάθε ξένος σου λέει θέλεις με το ΦΠΑ μου; Ή με το ΦΠΑ της χώρας σου;

Οπότε ΑΝ υποθέσουμε ότι αγοράζει κάποια πράγματα από εκεί πληρώνει το 19% της Γερμανιας και όχι καθόλου όπως εσύ με απλά μαθηματικά έβγαλες.

 

529-24% = 426.6€

 

Είσαι ωραίος πάντως να δίνεις συμβουλές και να αναφέρεις καταστήματα ως απατεώνες αλλά δεν μπορείς να κάνεις μία απλή πράξη.

 

Ενημερωτικά πάντα και τα μεταφορικά υπόκεινται σε ΦΠΑ!!

Πηγα να κανω τη παραγγελια και στο τελευταιο βημα πριν την ολοκληρωση ειδα κατι που με εκανε να μην την ολοκληρωσω.Αναφερει λοιπον οτι αν εισαι εταιρια/μαγαζι/επιχειρηση μπορεις να παρεις το εκαστοτε προϊον ΧΩΡΙΣ να πληρωσεις VAT(ΦΠΑ).Αρα απο εκει που θα μου εβγαιναν 525 ευρω για την MSI GTX 1070 Gaming 8G ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα μεσα σε αυτη τη τιμη,ξαφνικα αμα αφαιρουσες το ΦΠΑ που ειναι στα 85 ευρω η καινουρια τιμη πηγαινε στα 440 ευρω.Αμα βαλουμε μεσα σε αυτα τα 440 και τη προμηθεια για το paypal(μιας και το εν λογω μαγαζι δεχεται μονο paypal ή εμβασμα)το οποιο εχει καπελο 1.9% τοτε η τιμη διαμορφωνεται σε 448-450 ευρω περιπου.Ψαχνω μανιωδως να βρω φιλο που να εχει μαγαζι να την παραγγειλουμε με αυτον το τροπο.

 

Παντως οσοι σκεφτεστε σοβαρα να την αγορασετε,ΜΗΝ δωσετε ουτε 1 ευρω στα ελληνικα λαμογια μιας και τα αγοραζουν χωρις ΦΠΑ και τα πουλαν 200 ευρω παραπανω για να βγουν κερδισμενοι.Αισχροκερδεια στο μεγιστο σε αυτη τη "χωρα" που ζουμε... :mad: :mad: :mad:

Δεν πληρώνεις vat και πληρώνεις φπα.

Εκτός αν είσαι μάγκας εσύ και έχεις θείο στην κορώνη που λένε.

 

Όσο για την χώρα σου δεν υπάρχει θέμα μπορείς να πας παντού να ζήσεις ;) δεν νομίζω να σε κρατάει με το ζόρι κανείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€ 499,00 incl. 19% VAT excl. shipping costs

 

+

 

UPS International [/size]€ 29.99 *[/size] incl. 19% VAT

 

Συνολο 529€[/size]

Αφαιρουμε το ΦΠΑ της gpu παμε στα 404€[/size].

Δεν μπορουμε να αφαιρεσουμε το ΦΠΑ απο τα εξοδα αποστολης αρα παραμενουν στα 30€[/size]

Συνολο 434€[/size]

 

PayPal (+ 1,9% of value of goods)  [/size]excl. € 9.48 *[/size] incl. 19% VAT[/size]

 

Προσθετουμε 9.48€ [/size]για πληρωμη μεσω paypal (αμα πληρωσουμε με εμβασμα θελει καποιο διαστημα 1-2 εβδομαδων εως και μηνα για να το ελεγξουν και να το εγκρινουν) συν το 1.9% της καρτας γραφικων που ειναι 9.5€. [/size]Συνολο 453€[/size]

 

Επομενως συνολο χωρις ΦΠΑ = 453€[/size]

                  συνολο με ΦΠΑ 86[/size]€ = 539[/size]€[/size]

 

Αρα βλεπουμε οτι αν τη παρουμε (GPU) μεσω καποιας επιχειρησης/εταιριας δικια μας ή καποιου γνωστου μας,γλυτωνουμε 86[/size]€. Οταν το Visionstudio μου τη πουλαει 642.78[/size]€ που την παιρνει απο Ευρωπη και δεν πληρωνει φορο,αρα την αγοραζει στα 453[/size]€ και θελει να βγαλει κερδος 211[/size]€ απο τη δικη μου τσεπη,δεν υπαρχει καμια μα καμια απολυτως περιπτωση εγω προσωπικα να την αγορασω απο Ελλαδα....[/size]

 

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-translate/aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb  Βαλε αυτο και θα σωθεις.Κανει ακριβεστατη μεταφραση.

Αυτο με το ΦΠΑ ή VAT όπως το λένε εκεί, ισχύει ότι αν παραγγείλεις ως εταιρία το γλυτώνεις; και όταν λέμε εταιρία, εννοούμε οποιαδήποτε εταιρία και την ψησταριά του θείου μου δηλαδή?

 

Ακούγεται πολυ ενδιαφέρον, πρέπει να ψαχτει το θέμα πάντως.

 

Όσον αφορά τις τιμές, εννοείται ότι σαν καταναλωτής θα προτιμήσω να αγοράσω απο εξωτερικό, είτε είναι να γλυτώσω 1 ευρω, είτε 100 ευρώ. Άμα ήθελε το visionstudio και το e shop να τους προτιμήσω, ας έχουν ανταγωνιστικές τιμες και διαθέσιμο στοκ, που δεν έχουν τίποτε απο τα δυο.

 

Και μην κόλλατε στην εγγύηση επειδή είναι απο εξωτερικό η αγορά. Ούτως η άλλως η εγγύηση δίνεται απο τον κατασκευαστή, όχι απο το κατάστημα. Στην δική μου περίπτωση, οι κάρτες τις zotac θέλουν online registration και έχουν εγγύηση 5 χρόνια, ανεξαρτήτως του πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€ 499,00 incl. 19% VAT excl. shipping costs

 

+

 

UPS International € 29.99 * incl. 19% VAT

 

Συνολο 529

Αφαιρουμε το ΦΠΑ της gpu παμε στα 404.

Δεν μπορουμε να αφαιρεσουμε το ΦΠΑ απο τα εξοδα αποστολης αρα παραμενουν στα 30

Συνολο 434

 

PayPal (+ 1,9% of value of goods)  excl. € 9.48 * incl. 19% VAT

 

Προσθετουμε 9.48€ για πληρωμη μεσω paypal (αμα πληρωσουμε με εμβασμα θελει καποιο διαστημα 1-2 εβδομαδων εως και μηνα για να το ελεγξουν και να το εγκρινουν) συν το 1.9% της καρτας γραφικων που ειναι 9.5€. Συνολο 453

 

Επομενως συνολο χωρις ΦΠΑ = 453

                  συνολο με ΦΠΑ 86€ = 539

 

Αρα βλεπουμε οτι αν τη παρουμε (GPU) μεσω καποιας επιχειρησης/εταιριας δικια μας ή καποιου γνωστου μας,γλυτωνουμε 86€. Οταν το Visionstudio μου τη πουλαει 642.78€ που την παιρνει απο Ευρωπη και δεν πληρωνει φορο,αρα την αγοραζει στα 453€ και θελει να βγαλει κερδος 211€ απο τη δικη μου τσεπη,δεν υπαρχει καμια μα καμια απολυτως περιπτωση εγω προσωπικα να την αγορασω απο Ελλαδα....

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-translate/aapbdbdomjkkjkaonfhkkikfgjllcleb  Βαλε αυτο και θα σωθεις.Κανει ακριβεστατη μεταφραση.

Φίλε μου καμία σχέση με την πραγματικότητα ο υπολογισμός που κάνεις!!Οι εταιρείες στην Ελλάδα πάνω από 10% στο hardware κέρδος δεν βγάζουν..τα έξοδα εμβασμάτων επίσης μην ξεχνάς που τα πήγανε στον Θεό με τα CC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες γενικα στην ευρωπη ρε παιδια ειναι πααααρα πολυ τσιμπημενες. 

 

Δεν ειναι δυνατον $440 = £420

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814487248

 

https://www.overclockers.co.uk/evga-geforce-gtx-1070-sc-gaming-acx-3.0-8192mb-gddr5-pci-express-graphics-card-gx-304-ea.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...