Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε και η δική μου άποψη για το παιχνίδι:

 

https://www.youtube.com/watch?v=RPJpX0mMI6c

 

Για να προλάβω σχόλια όσον αφορά στις δύο αιώνιες πηγές διαφωνίας για το FIFA, δηλαδή το momentum και το cheating (αν και έχουμε ήδη γαμ&%$ το thread), θα πω τα εξής:

 

Momentum: Παντελή και Jim, πρέπει να καταλάβετε επιτέλους ότι δεν έχουν όλοι το ίδιο ταβάνι στο skill τους, ούτε τον ίδιο χρόνο για να το αναπτύξουν. Αυτό το θεωρώ αυτονόητο. Τα ανταγωνιστικά αθλήματα ή παιχνίδια απλά δεν θα υπήρχαν αν όλοι οι άνθρωποι είχαν το ίδιο ταβάνι. Είστε και οι δυο σας πολύ skilled παίκτες, πράγμα που γνωρίζω από πρώτο χέρι. Θα πρέπει όμως να αντιληφθείτε ότι δεν είμαστε όλοι το ίδιο, και ότι τα εύστοχα και εποικοδομητικά σχόλια του Παντελή (ψυχολογία, ψυχραιμία κλπ) απλά δεν αρκούν μερικές φορές για να ανεβάσουμε την ικανότητά μας εκεί που θα θέλαμε. Μερικές φορές, θες από ταλέντο, θες από εξάσκηση, ορισμένοι είναι απλά καλύτεροι από κάποιους άλλους. «Βλέπουν γήπεδο» που λέμε, ο εγκέφαλός τους τους δίνει περισσότερες επιλογές για το πώς να επιτεθούν και να αμυνθούν. Στην περίπτωσή τους, μπορεί όντως το momentum να είναι αμελητέος παράγοντας και να απορούν από τα σχόλια τα δικά μου ή και άλλων. Θα πρέπει λοιπόν απλά να δεχτείτε ότι υπάρχει ένα «κρίσιμο» skill, κάτω από το οποίο το momentum είναι απλά καθοριστικό για το πώς βιώνει ένας παίκτης την εμπειρία που λέγεται FIFA. Φυσικά, τα όποια εποικοδομητικά σχόλια είναι χρήσιμα, αλλά μην απαξιώνετε έτσι απλά την εμπειρία των υπολοίπων. Κανένας δεν έχει τη συμπαντική αλήθεια, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοια. Τώρα το κατά πόσο το momentum είναι random ή υπάρχει από πίσω «δόλος» από την πλευρά της ΕΑ, πιστεύω ότι είναι κάτι που δεν μπορεί να αποδειχτεί, οπότε χαρά στο κουράγιο σου μεν φίλε Πλατινί, αλλά νομίζω ότι έχεις ίδιες πιθανότητες να εισακουστείς όσες και η Κασσάνδρα :-)

 

Cheaters: Προσωπικά δεν έχω βιώσει τόσο έντονα το φαινόμενο όσο ο Jim κι ο Παντελής. Επίσης, το μόνο φαινόμενο που έχω βιώσει είναι να γίνεται disconnect (με τη σύνδεσή μου να λειτουργεί κανονικά) και να χρεώνομαι την ήττα. Λέω «το μόνο», γιατί από ό,τι λένε υπάρχουν και άλλων ειδών cheats. Παρόλα αυτά, όταν θες μια νίκη για να πάρεις το πρωτάθλημα ή για να παραμείνεις στην κατηγορία και συμβαίνει κάτι τέτοιο, όπως αντιλαμβάνεστε, δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο. Πολλές φορές όταν κάποιος γκρινιάζει για cheaters το κάνει επειδή είναι άμπαλος, κάτι που σίγουρα δεν ισχύει για τον Παντελή και τον Jim. Οπότε εκτός κι αν μπορείτε να αναφέρετε κάποιο άλλο πιθανό κίνητρο για το οποίο παραπονιούνται για το cheating στο παιχνίδι, μάλλον θα πρέπει να δεχτείτε τη μαρτυρία τους. Εγώ προσωπικά – έχοντας παίξει το FIFA16 τόσο στο PC όσο και στο Playstation – δεν έχω καμία αμφιβολία πια για το αν υπάρχουν cheaters ή όχι.

 

Ευχαρίστως να συζητήσουμε τα παραπάνω μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία, αλλά θα με συγχωρήσετε αν δεν απαντάω σε τρολιές και ειρωνείες ;-)

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο και μάλλον τη διάθεση να γράψω παραπάνω πάνω σε ένα θέμα που βασίζεται σε υποθέσεις και μάλιστα convinient υποθέσεις.

 

Μια ερώτηση μόνο. Αν υποθέσουμε ότι εγώ και ο Παντελής (κυρίως ο Παντελής να πω εγώ) "κερδίζουμε και το momentum" το ερώτημά μου είναι γιατί δε το αντιμετωπίζουμε όταν παίζουμε μεταξύ μας ή με εξίσου "καλούς" αντιπάλους? Γιατί προφανώς είναι κάτι το οποίο επηρεάζει το αποτέλεσμα "ισάξιων" αντιπάλων απ'όσο καταλαβαίνω.

 

Anyway, έχει τόσα πολλά που μπορούμε να βελτιώσουμε όλοι μας για να "κερδίζουμε και το momentum" που είναι τελείως ανούσιο να ασχολούμαστε με την ύπαρξή του ή όχι. Εχθές, μετά από τόσες ώρες ασχολίας έμαθα ότι με το L1 κοντινός σου συμπαίκτης ξεκινάει κάθετη κίνηση και με το R1 κάνει κίνηση προς εσένα για να πάρει τη μπάλα που άλλαξε όλο το παιχνίδι μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektellion εγω προσωπικα δεν απαξιωνω καμια εμπειρια. Αυτο που λεω τοσο καιρο ειναι να αφησουμε τα σχολια περι μομεντουμ χαντικαπ και οτι αλλο αναφερεται που κανει το φιφα για να μας κανει να χασουμε και να συγκεντρωθουμε στο οτι φταιμε εμεις και μονο. Το λεω απο δικη μου εμπειρια που οταν ξεκινησα να παιζω φιφα στο 12 ελεγα τα ιδια οτι με αδικει οτι ειναι η ωρα που πρεπει να χασω οτι τωρα θα χανω σερι παιχνιδια. Οταν καταλαβα οτι ημουν εγω το προβλημα καταφερα και εγινα καλυτερος και τα ξεπερασα. Αυτο λεω εγω δε θεωρω οτι εχω κατι παραπανω, νοητικα τουλαχιστον, για να το αντιλειφθω και να το ξεπερασω. Ολοι μπορουμε να γινουμε καλυτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Τζιμ, επιμένεις να μην καταλαβαίνεις. Οι (μη συνωμοσιολογικές) μαρτυρίες οι δικές μου και τόσων άλλων δεν βασίζονται σε υποθέσεις, αλλά σε εμπειρίες. Αν εσύ πιστεύεις ότι η δική σου εμπειρία με το παιχνίδι είναι η μόνη πραγματική εμπειρία και η εμπειρία όλων των άλλων οφείλεται στην αμπαλοσύνη τους, στην ψυχολογία του loser ή σε οτιδήποτε άλλο, τότε η συζήτηση αυτή δεν μπορεί να συνεχιστεί γιατί απλά δεν γίνεται καν από την ίδια βάση. Για το convenient θα υποθέσω ότι δεν αναφερόσουν στα δικά μου σχόλια, εκτός αν θεωρείς "convenient" το να παραδέχομαι ότι απλά δεν έχω το απαιτούμενο skill ώστε να κοντρολάρω το momentum.

 

Θεωρώ πιο εποικοδομητική και ρεαλιστική την προσέγγιση του Παντελή ο οποίος προσπαθεί να εξηγήσει ή να δώσει κάποιες κατευθυντήριες σε όσους επιμένουμε ότι το momentum καθορίζει αποτελέσματα, παρά την απόλυτη δική σου προσέγγιση "μάθε μπαλίτσα".

 

Όσον αφορά στο ερώτημά σου, αν δύο παίκτες είναι highly skilled τότε ενδεχομένως το momentum να γίνεται αντιληπτό απλά ως ένα φυσιολογικό randomness.

 

Παντελή, θα επιμείνω στο σχόλιό μου ότι μερικοί, ελλείψει χρόνου/ταλέντου/whatever απλά έχουμε χαμηλό ταβάνι. Είμαι 37 ετών με παιδί δύο ετών και από τον Απρίλη έως τον Ιούλιο είχα μία ημέρα ρεπό, συμπεριλαμβανομένων των Σ/Κ. Αυτό που θέλω είναι να πιάσω ένα ρημαδοπαίχνιδο και ο μόνος παράγοντας για το αν θα κερδίσω ή όχι να είναι το skill μου. Αυτό, με βάση τη δική μου εμπειρία και ικανότητα, απλά δεν γίνεται πάντα στο FIFA, οπότε κι εγώ στρέφω τον λίγο και πολύτιμο ελεύθερο χρόνο μου σε άλλες πηγές ψυχαγωγίας. Δεν προσπαθώ να πείσω εσένα και τον Τζιμ ότι έχετε άδικο, ούτε είμαι ηττοπαθής. Ενδεχομένως αν είχα τον χρόνο και την όρεξη να ασχοληθώ περισσότερο να ξεπερνούσα κι εγώ τα όποια θέματα. Το μόνο που προσπαθώ να σας πείσω είναι να σεβαστείτε/αποδεχτείτε τις απόψεις άλλων που απλά τυχαίνει να έχουν διαφορετική εμπειρία με το παιχνίδι.

 

Επίσης, έχετε κατά νου ότι το κατά πόσο κάποιος νικάει ή χάνει αλλάζει εντελώς τη στάση του. Μέχρι να φτάσω στην πέμπτη κατηγορία, οπότε και άρχισαν οι ήττες, όλα μου φαίνονταν μέλι γάλα. Για τις ανάγκες του review, όμως, κατέγραψα ώρες ολόκληρες gameplay, και καθώς τις ξεσκαρτάριζα παρατήρησα πόσο σκανδαλωδώς (κατά περίπτωση) ευνοούμουν σε ορισμένες από τις νίκες μου. It goes both ways.

 

Πάντα φιλικά :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο και μάλλον τη διάθεση να γράψω παραπάνω πάνω σε ένα θέμα που βασίζεται σε υποθέσεις και μάλιστα convinient υποθέσεις.

 

Ενώ η λογική "αντί να διαμαρτύρεστε μάθετε να παίζετε το παιχνίδι, γιατί δεν υπάρχει momentum ή scripting" είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη. Αγνοούμε το ότι με το συγκεκριμένο θέμα γίνεται τόση πολλή φασαρία εδώ και μια πενταετία τουλάχιστον, σε βαθμό που ανάγκασε την ΕΑ να παραδεχθεί στα επίσημα φόρουμ ότι έκατσαν να ξανατσεκάρουν όλον τον κώδικα για ίχνη scripting. Είπαν ότι δεν βρήκαν κάτι, αλλά δεν νομίζω να πείστηκε κανένας. Και μετά άρχισαν τα ban σε όποιον αναφέρει τον συγκεκριμένο ισχυρισμό.

 

Όπως σωστά είπε ο ektelion στο review του, ακόμα κι αν κάποιος δεν σέβεται την ικανότητα κάποιου παίκτη στο Fifa, θα έπρεπε τουλάχιστον να σεβαστεί την εμπειρία του. Και κάποιοι από εμάς παίζουμε Fifa εδώ και 23 χρόνια. Δεν μπορεί, τόσες δεκαετίες κάτι σκ... παραπάνω θα έχουμε δει και εμπιστευόμαστε το μάτι μας παραπάνω από κάποιον που επιχειρηματολογεί με το σκεπτικό "το παιχνίδι είναι τέλειο, εσείς είστε άχρηστοι".

 

Ακόμα κι έτσι όμως ο λόγος που σταμάτησα να ασχολούμαι με το παιχνίδι δεν είναι το υποτιθέμενο momentum, αλλά το ότι η ΕΑ δεν κάνει απολύτως τίποτα για τους PC cheaters. Και φυσικά ότι δεν βρίσκω αντιπάλους σε manual με ομάδες έως δύο-τριων αστεριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία όπως είπες και συ είναι κάτι υποκειμενικό. Η δική σου και η δική μου εμπειρία διαφέρουν οπότε πώς μπορώ να αποδεκτώ κάτι το οποίο δε βιώνω ή τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι με αυτό το τρόπο? 

 

Και γω βιώνω το RNG και τη τύχη/ατυχία που έχει το Fifa αλλά έχω μάθει μετά από τόσα χρόνια gaming αυτά αλληλοbalanceάρονται σε βάθος χρόνου. Σε ένα ματς θα έχω 3 δοκάρια και θα μου πάνε όλα στραβά και θα χάσω και σε ένα άλλο ματς θα γίνει το αντίστροφο και θα μου πάνε όλα καλά και θα κερδίσω. Τη τύχη σου πάντως μπορείς και να τη φτιάχνεις και να τη κυνηγάς.

 

Το θέμα είναι ότι στο ματς που θα χάσω προσωπικά αντί να το ρίξω όλο στη τύχη θα προσπαθήσω τουλάχιστον να δω που έφταιξα (δεν είναι τόσο βαθυστόχαστο όσο ακούγεται) και αν κάπου tiltαρα. Ήταν πολύ συχνό φαινόμενο για μένα για παράδειγμα μετά από κάποιο κουλό που θα συνέβαινε και θα έχανα ένα άχαστο, να τιλτάρω και στην επόμενη άμυνα αντί να κυνηγάω τη μπάλα να κυνηγάω τα πόδια του άλλου με άσχημα αποτελέσματα.

 

Αυτό που θέλω είναι να πιάσω ένα ρημαδοπαίχνιδο και ο μόνος παράγοντας για το αν θα κερδίσω ή όχι να είναι το skill μου.

 

Σε βάθος 90λεπτου σε ένα και μόνο ματς όντως μπορεί να μη κερδίσει ντε και καλά ο καλύτερος για άπειρους λόγους. Σε βάθος χρόνου όμως ο καθένας θα έχει το "ranking" που του αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία όπως είπες και συ είναι κάτι υποκειμενικό. Η δική σου και η δική μου εμπειρία διαφέρουν οπότε πώς μπορώ να αποδεκτώ κάτι το οποίο δε βιώνω ή τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι με αυτό το τρόπο? 

 

Μα ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι είσαι "ένοχος" για αυτό που κατηγορείς τους άλλους. Κι εγώ αυτό το ίδιο ακριβώς λέω, πώς θες να αποδεχτώ κάτι που δεν βιώνω, δηλαδή ότι κατά 90% είναι skill και 10% RNG, ενώ όπως το βιώνω εγώ, μερικές φορές το ποσοστό είναι αντίστροφο; Επίσης, δεν σου ζήτησα να αποδεχτείς την εμπειρία τη δική μου ή άλλων ως την παγκόσμια συμπαντική αλήθεια, αλλά απλά ως τη δική μας, προσωπική αλήθεια. Προσωπικά, όπως έχω καταστήσει σαφές, δεν αμφισβητώ ούτε τη δική σου εμπειρία, ούτε αυτή του Παντελή. Απλά, εκφράζω τη δική μου, διαφορετική εμπειρία. That's all.

 

Το θέμα είναι ότι στο ματς που θα χάσω προσωπικά αντί να το ρίξω όλο στη τύχη θα προσπαθήσω τουλάχιστον να δω που έφταιξα (δεν είναι τόσο βαθυστόχαστο όσο ακούγεται) και αν κάπου tiltαρα.

 

Σύμφωνοι, αλλά όσο αυτονόητο είναι για εσένα αυτό, τόσο αδιανόητο είναι για κάποιον άλλον. Πρόσεχε τα στιγμιότυπα στην αρχή του βίντεο, μέχρι εκεί που ξεκινάω να λέω για το momentum. Θα παρατηρήσεις ότι σε πολλές φάσεις "δεν το προσπαθώ πολύ". Απλά τραβάω ένα κωλόσουτο κι αυτό μπαίνει μέσα. Όταν βλέπω ότι είναι τόσο απλό να νικάω, δεν θα προσπαθήσω περισσότερο. Απλά θα συνεχίσω έτσι. Όταν όμως γυρίσει τούμπα το momentum, τότε αρχικά θα απορήσω. "Γιατί δεν μπαίνουν πια τα σουτ;" Από εκεί και πέρα έχω δύο επιλογές. Είτε να αρχίσω να γκρινιάζω και να λέω ότι το παιχνίδι με κλέβει, είτε να πω "ώπα, για κάτσε, εδώ θέλει άλλη στρατηγική". Εν συνεχεία, μαζί με πολλούς άλλους παράγοντες, όπως το πώς θα προσπαθήσω να ξεπεράσω τον εαυτό μου, τον αντίπαλο, το ίδιο το παιχνίδι, μπορεί να καταλήξω σε διάφορα συμπεράσματα. Τα λέω όλα αυτά για να σου εξηγήσω το πόσο διαφορετικά μπορεί να αντιληφθεί κάποιος το ίδιο πράγμα, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ "συναισθηματικός" και καθόλου ψύχραιμος παίκτης. Έχει τύχει να κάνω rage quit ακόμη και με γκολ ισοφάρισης, κρίνοντας ότι δεν έπρεπε να είχε μπει. Οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βγάλεις άκρη. Απλά δεχόμαστε ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί.

 

Σε βάθος 90λεπτου σε ένα και μόνο ματς όντως μπορεί να μη κερδίσει ντε και καλά ο καλύτερος για άπειρους λόγους. Σε βάθος χρόνου όμως ο καθένας θα έχει το "ranking" που του αξίζει.

 

Εδώ θα συμφωνήσω. Άλλωστε είτε υπάρχει momentum είτε όχι, όλοι το ίδιο παιχνίδι παίζουμε και - σε βάθος χρόνου όπως είπες - αναμετριόμαστε επί ίσοις όροις. Με εξαίρεση φυσικά τους cheaters και την πιθανότητα να ισχύουν όσα λέει ο Πλατινί ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που συμφωνούμε στο τελευταίο δε νομίζω ότι έχει νόημα να το κουράσουμε παραπάνω πέρα από το "κουβέντα να γίνεται" που είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης του forum.

 

Σου υπόσχομαι ότι μετά τη δουλειά θα δω το video σου και θα το σχολιάσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ με timestamps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιβαλει καμια νικη η ηττα το παιχνιδι. Πλατινι οχι δε πρεπει να κερδιζει ο καλυτερος. Και οχι δεν κανει το παιχνιδι οτι θελει. Εχω ξανα γραψει 2 πραγματα που αλλαζουν το αποτελεσμα ενος αγωνα ο σωστος χρονος καθε επιλογης και η ψυχολογια-αγχος.

 

 

Οταν αντιλειφθεις πλατινι οτι το παιχνιδι σε θεμα χειρισμου καθε χρονο παει ολο και πιο κοντα στη πραγματικοτητα τοτε θα αντιλειφθεις κ αυτο που λεω.

 

Επισης πλατινι θελω πολυ να συμμετεχω στα πειραματα σου οταν το παρω και στο pc εχω 90αρι account και δεν εχω θενα να το δωσω στον οποιοδηποτε :)

Φιλε Παντελη καταλαβαινω οτι διαφωνουμε σε πολλα πανω στο φιφα.

Το σεβομαι και να θυμισω οτι δεν προσπαθω να πεισω ΚΑΝΕΝΑΝ φιλο σε κανενα φορουμ, απλα ποσταρω τις παρατηρησεις μου.

Το ιδιο παιχνιδι παιζουμε ολα αυτα τα χρονια. Τωρα αν τσαντιζονται μερικοι..... :-D  Κι ο Μιχαλης εχει  ποσταρει οτι πρεπει να κερδιζει ο καλυτερος στο παιχνιδι, κατι που δεν συμβαινει παντα.....ο Μιχαλης ξερει να παιζει.

Εδω η τυχη ειναι φτιαχτη απο ανθρωπινο χερι. Κατι εχει ρυθμιστει και εισαι εσυ τυχερος..κι εγω ατυχος.

Το μομεντουμ και το χαρτ αντιστοιχα στο προ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, η ΕΑ κι η ΚΟΝΑΜΙ τα εβαλαν,  δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε....

 

ΝΑΙ λιγες φορες εχουμε γυρισει με τον φιλο μου στο co op(και μονος μου) χαμενα ματς στην κυριολεξια (δλδ ημασταν πισω 2 ή 3 γκολ) 

Εμεις το καναμε τυχαια, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν gamers που μπορουν να το πετυχουν κανοντας μερικες κινησεις-αλλαγες παιρνοντας παυσεις. 

Μαλλον δεν εχεις διαβασει καποια ποστ μου. Κοιτα...

Ο φιλος μου ειναι λεβελ 60 πλεον εχοντας παιξει ΟΥΤΕ τις μισες ωρες απο οσο εχω παιξει συνολικα. 

Οντως ξεκινησαμε να λεμε οτι λεμε χρησιμοποιοντας την λεξη λεβελ την οποια αργοτερα αντικαταστησαμε με τη λεξη account.

Αυτο ομως εννοουσαμε απο την αρχη. Δλδ το ΠΟΣΟ παιζεις-ασχολεισαι με το παιχνιδι....Η ΠΡΟΟΔΟΣ (να μια αλλη καταλληλη λεξη επισης), ποσο εχεις προχωρησει στο παιχνιδι  (κουπες, νικες, devisions, κλπ και δεν ξερω γω τι αλλο) 

Οποτε αυτο που εγραψες και υπογραμμισα ΔΕΝ ηταν και δεν ειναι το ακριβες ποιντ της θεωριας μας.

Θεωρουμε οτι το παιχνιδι σε κληρωνει πανω κατω με κοντινα account (βεβαια αυτο δεν ειναι νομος γι αυτο και σου χει τη δυνατοτητα να κουιταρεις) οπως επισης η προστασια που σου παρεχει το παιχνιδι δεν σημαινει οτι θα κερδισεις ή θα παρεις καλο αποτελεσμα σιγουρα. Αν ο αλλος ειναι καλυτερος και κανει πολλες φασεις (που ομως εχουμε δει τετοια ματς ο αλλος με 2 στα 2 εχει νικησει).

Σε τετοιες καταστασεις πρεπει να προσπαθεις να πετυχεις γκολ με τον αντιπαλο τερματα εξουδετερωμενο (σε κενη εστια, sweety goal)  διαφορετικα θα ''σκας σε τοιχο''...

 

Εχω κουραστει να λεω οτι γραφουμε οτι γραφουμε οχι γιατι ΔΕΝ κερδιζουμε.....και χανουμε και κερδιζουμε και Χ φερνουμε.

Γραφουμε επειδη ΠΑΙΖΟΥΜΕ! (και παρατηρουμε σε ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΤΣ διαφορα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα με προσοχή το video και μέχρι το σημείο που αναφέρεται το handicap/momentum συμφωνώ σχεδόν σε όλα και πολύ καλή δουλειά. Δυστυχώς, είχα υποσχεθεί timestabs κτλ γιατί περίμενα να ακολουθήσει ένα 5λεπτο που να δείχνει "κουλά" πράγματα που συμβαίνουν στο Fifa αλλά δεν υπήρχε κάτι τέτοιο οπότε δε νομίζω ότι έχω κάτι extra να προσθέσω στην όποια κουβέντα.

 

Θεωρώ ότι η μηχανή του παιχνιδιού έχει αρκετές τρύπες τις οποίες ενσυνείδητα ή υποσυνείδητα εκμεταλλευόμαστε όλοι ή αντίστοιχα πέφτουμε θύματα (όπως για παράδειγμα η κλασσική "λάθος" κάθετη πάσα στη πλάτη του αμυντικού που τη κοντρολάρει με φάτσα προς το τέρμα του και τη κλέβουμε με τον επιθετικό λόγω ορμής). Τα περισσότερα από αυτά τα κουλά μετά από κάποιο σημείο μπορείς να δεις ότι επαναλαμβάνονται και αρχίζεις να βρίσκεις τρόπο αντιμετώπισης ή εκμετάλλευσής τους.

 

Για κουλά που συμβαίνουν "επίτηδες" από τη πλευρά της EA είτε για να μας ευνοήσουν ή για να μας αδικήσουν δε μπορώ να μπω σε διαδικασία κουβέντας. Είναι σαν να προσπαθώ να πείσω κάποιον ότι δε μας ψεκάζουν χωρίς να έχω αποδείξεις.

 

Από κει και πέρα έχουμε διαφορετική οπτική σε αυτά τα κουλά κάποιοι άνθρωποι. Άλλοι κολλάνε στην άχρηστη ερώτηση του "γιατί συμβαίνει αυτό" που έχει μια εξίσου άχρηστη απάντηση του στυλ "momentum, handicap, τύχη, whatever" και άλλοι πώς μπορώ να το αποφύγω.

 

Για παράδειγμα τις προάλλες που παίζαμε και μιλούσαμε με το Παντελή "γκρίνιαζε" για τις κεφαλιές και ότι τρώει πολλά γκολ έτσι και δε μπορεί να κάνει κάτι. Συμφωνώ ότι το να πατάς σέντρα και μετά σουτ ελάχιστο skill έχει μέσα, εκτός από βασικά πράγματα όπως το πότε να σεντράρεις και πόση δύναμη να βάλεις που δεν είναι και αστροφυσική, και ακόμη λιγότερα πράγματα μπορείς να κάνεις σαν αμυντικός για να αποφύγεις το γκολ ειδικά αφού έχει γίνει η σέντρα. Το θέμα όμως είναι ότι ο Παντελής φανταστική άμυνα, έχει υπερφορτωμένο κέντρο και παίζει με πολύ μικρό Width με αποτέλεσμα τα "φτερά" του είναι αρκετά ανοιχτά. Βάλτε σε αυτό και το γεγονός ότι υποθέτω μηχανικά όλοι μας προσπαθούμε στο κόρνερ να αποφύγουμε να κλείσει ο επιθετικός προς τα μέσα και ουσιαστικά τον αναγκάζουμε να σεντράρει και βρίσκεις μια απάντηση στο γιατί ο Παντελής τρώει τόσα πολλά "άδικα" γκολ από σέντρα τα οποία ναι μεν είναι σχεδόν καθαρή τύχη άπαξ και φύγει η μπάλα από το πόδι του εξτρέμ αλλά μπορεί να αντιμετωπιστεί πιο πριν.

 

Ένα και μόνο 90λεπτο μπορεί να επηρεαστεί από τύχη, από bugs, από μούφα πέναλτυ, από λάθος κόκκινη, από το κινητό που που χτύπησε, από lag τη στιγμή μιας καλής κάθετης, από τη γυναίκα σου που πέρασε μπροστά από την τηλεόραση, από το σκύλο σου που γαύγιζε, από 1002 άσχετα πράγματα με το ποιος είναι καλύτερος. Σε ένα εύρος 5-10 αγώνων όμως σίγουρα θα νικήσει ο καλύτερος.

 

Τέλος, όπως ξαναείπα αν συμβαίνουν όλα αυτά τα τραγικά πράγματα που λέτε σε "κακούς" και "μέτριους" παίκτες θα έπρεπε να επηρεάζουν εξίσου αν όχι παραπάνω τους "καλούς". Αν σε ένα ματς με μέτριους παίκτες που οι άμυνες είναι ό,τι να'ναι με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη εκατέρωθεν θεωρείτε ότι αυτά τα λάθη της μηχανής (τα τσαφ, οι κόντρες, οι λάθος πάσες κτλ) επηρεάζουν το αποτέλεσμα σκεφτείτε 2 παίκτες που παίζουν τη τέλεια άμυνα και οι φάσεις βγαίνουν με το σταγονόμετρο πόσο περισσότερο θα επηρεαστούν από ένα τέτοιο λάθος. Αυτό το "νικάω και το momentum" ποτέ δε το κατάλαβα. Εκτός και αν υποτίθεται ότι ένας καλός παίκτης παίζει ΜΟΝΙΜΑ με υποδεέστερους οπότε αυτό είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Εχθές, μετά από τόσες ώρες ασχολίας έμαθα ότι με το L1 κοντινός σου συμπαίκτης ξεκινάει κάθετη κίνηση και με το R1 κάνει κίνηση προς εσένα για να πάρει τη μπάλα που άλλαξε όλο το παιχνίδι μου...

 

εγω σε ευχαριστω παντως για αυτο που αναφερεις και που βοηθα οσους -σαν εμενα- που δεν ειμαστε καλοι, για να γινουμε καλυτεροι.

 

ερωτηση

στα κορνερ και στις σεντρες ενω παταω το σουτ για να διωξω τη μπαλα, οι αμυντικοι μου κοντρολλαρουν και πρεπει να ξαναπατησω

το σουτ για να διωξουν τη μπαλα. Στα προηγουμενα φιφα με το σουτ εδιωχνες τη μπαλα μια χαρα. 

Συμβαινει και σε αλλους αυτο? ή πρεπει να κανω κατι αλλο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τα στιγμιότυπα στην αρχή του βίντεο, μέχρι εκεί που ξεκινάω να λέω για το momentum. Θα παρατηρήσεις ότι σε πολλές φάσεις "δεν το προσπαθώ πολύ". Απλά τραβάω ένα κωλόσουτο κι αυτό μπαίνει μέσα. Όταν βλέπω ότι είναι τόσο απλό να νικάω, δεν θα προσπαθήσω περισσότερο. Απλά θα συνεχίσω έτσι. Όταν όμως γυρίσει τούμπα το momentum, τότε αρχικά θα απορήσω. "Γιατί δεν μπαίνουν πια τα σουτ;" Από εκεί και πέρα έχω δύο επιλογές. Είτε να αρχίσω να γκρινιάζω και να λέω ότι το παιχνίδι με κλέβει, είτε να πω "ώπα, για κάτσε, εδώ θέλει άλλη στρατηγική".

Εγω θα σταθω σε αυτο το κομματι και μονο για να σου πω τη δικη μου εμπειρια-πιστευω. Οταν εμενα ερχεται η ωρα της "θεωριας" οτι δε μπαινει το σουτ θα το ξανα βαρεσω και θα το ξανα βαρεσω και ξανα και ξανα, και πιστεψε με θα μπει και οταν το βαλω θα ξανα βαρεσω με τον ιδιο τροπο και αν δε μπει παλι απο την αρχη μεχρι που θα μπει και θα ξανα βαρεσω με τον ιδιο τροπο και αν τωρα μπει θα ξανα βαρεσω με τον ιδιο τροπο και μετα απο ενα σημειο βρισκεις το τροπο και μπαινει και ξανα μπαινει και ξανα μπαινει. (Συγνωμη για το τροπο γραφης απλα μετεφερα σκεψη σε γραφη). Ολο αυτο το λεω για να δειξω το πιστευω μου οτι δεν υπαρχει μομεντουμ παρα μονο δαχτυλο στο αναλογικο και δαχτυλο στο σουτ. Οταν αυτα τα 2 δαχτυλα βρεθουν στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη κανενα μομεντουμ χαντικαπ δε θα εμποδισει το σουτ να μπει (με οποιοδηποτε παιχτη jim ειτε ειναι ο παρντο ειτε ο μπειλ χαχαχαχα, αυτο γιατι εχουμε και εμεις μια διαφωνια). Δε θα καταφυγω δηλαδη σε αλλη στρατηγικη για να βαλω γκολ θα επιμεινω στην ιδια μεχρι να τη μαθω. Και παμε σε επομενη στρατηγικη με τα ιδια αποτελεσματα.

 

Οσο για το χρονο παιχνιδιου που ειπες που για διαφορους λογους δε τον εχουν πολλοι και σιγα σιγα και εγω δε τον εχω αυτο ειναι απολυτα δεκτο και αντιληπτο. Αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι πρεπει να μη κατηγορουμε το παιχνιδι σε περιπτωση ηττας αλλα εμας.

 

Οσο για το φιλο g6519 φετος εχει κανει πατατια η ea και καθε reviewer πρεπει να τη σκιζει στη βαθμολογια σε αυτο το κομματι και ειναι στις κεφαλιες. Εχει κανει το ιδιο λαθος με το φιφα 14 που ειχα αναλυσει εδω το τροπο αμυνας στις κεφαλιες αλλα φετος το κανε πολυ χειροτερο. Το λαθος λοιπον ειναι οτι ο επιθετικος παει αυτοματα στη πορεια της μπαλας ενω ο αμυντικος οχι και πρεπει να το πας εσυ manual αυτο ολο ειναι unbalanced για αυτο και μπαινουν τοσες κεφαλιες. Η πρεπει οποτε και οι 2 manual η και οι 2 αυτοματα στη πορεια της μπαλας.

 

Η λυση στην αμυνα για να παρεις κεφαλια οποτε ειναι να σπαμαρεις το κουμπι του σουτ και ΟΧΙ της πασας και μιλαμε για σπαμ. Σπαμ εννοω αφηνεις πατας γρηγορα οσο πιο γρηγορα μπορεις. Το σκεπτικο της ea απο οτι καταλαβα απο τα παιχνιδια που εχω παιξει ειναι οτι ο αμυντικος πρεπει να μπαινει με τα ολα να διωξει για να μη φαει γκολ και οχι να μπορει να πασαρει κιολας στο διωξιμο που μεχρι περισυ γινοταν με το κουμπι της πασας σωστο μεν λαθος υλοποιηση δε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, όπως ξαναείπα αν συμβαίνουν όλα αυτά τα τραγικά πράγματα που λέτε σε "κακούς" και "μέτριους" παίκτες θα έπρεπε να επηρεάζουν εξίσου αν όχι παραπάνω τους "καλούς". Αν σε ένα ματς με μέτριους παίκτες που οι άμυνες είναι ό,τι να'ναι με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη εκατέρωθεν θεωρείτε ότι αυτά τα λάθη της μηχανής (τα τσαφ, οι κόντρες, οι λάθος πάσες κτλ) επηρεάζουν το αποτέλεσμα σκεφτείτε 2 παίκτες που παίζουν τη τέλεια άμυνα και οι φάσεις βγαίνουν με το σταγονόμετρο πόσο περισσότερο θα επηρεαστούν από ένα τέτοιο λάθος. Αυτό το "νικάω και το momentum" ποτέ δε το κατάλαβα. Εκτός και αν υποτίθεται ότι ένας καλός παίκτης παίζει ΜΟΝΙΜΑ με υποδεέστερους οπότε αυτό είναι εφικτό.

Sorry για το οφτοπικ διοτι θα χρησιμοποιησω ως επιχειρημα βιντεακι με τον τελικο απο παγκοσμιο (κατι τετοιο) τουρνουα  φιφα 16.

Οφλαιν, ωστοσο τo point μου ειναι οτι ακομα κι εκει, που επαιζαν αριστη αμυνα και επιθεση, μπηκαν πολλα γκολ αφου ηταν πανω κατω ιδιου επιπεδου παιχτες.

Δεν επαιξαν μονο ενα ματς αλλα σειρα αγωνων.

Μαλιστα σε εναν αγωνα που ο πρωταθλητης αν θυμαμαι καλα ηταν 2 γκολ πισω αλλαξε συστημα και εβαλε επιθετικο μπροστα τον Πογμπα και πηρε το Χ κανοντας το 3-3 στα τελευταια λεπτα παιρνοντας την κουπα.

Ολα αυτα οφλαιν.....οπως εχω ξαναγραψει τα ματς ειναι ισορροπημενα, αλλο παιχνιδι δλδ.....ΔΙΚΑΙΟ!!!

Ονλαιν τωρα ΑΝ δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος πρωταθλητης (ενας συμπαθης γυαλακιας)  εφαγε 9αρα!!!!!!!! στο κεφαλι απο τον Huge Gorilla. Xμμμμμμμμμμ  B) 

...μαλλον δεν ξερει τοσο καλη αμυνα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jim

 

"Κουλά" με την έννοια που εννοείς δεν είδα, ούτε υποστήριξα ποτέ ότι υπάρχουν. Δεν θα δεις δηλαδή κάτι που οπτικά θα κάνει μπαμ ότι σε αδικεί το παιχνίδι. Οι χαμένες κόντρες είναι φυσιολογικό μέρος του παιχνιδιού, μαζί με τα χαμένα σουτ, τις λάθος πάσες κλπ. Το να σου δείξω, λοιπόν, ένα στιγμιότυπο με μια χαμένη κόντρα, μια λάθος πάσα (ακόμη κι αν αυτή επιτρέψει μετά στον αντίπαλο να σκοράρει) ή ένα σουτ - άουτ, δεν αποδεικνύει κάτι. Απλά θα μου πεις ότι "συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο" και θα έχεις και δίκιο. Το πρόβλημα εν προκειμένω, όπως έχουμε αναφέρει άπειρες φορές εδώ, είναι η συχνότητα. Εγώ, λοιπόν, θεωρώ ότι η συχνότητα που γίνεται αυτό, είτε υπέρ είτε κατά μας, σε ορισμένες περιπτώσεις, ξεπερνά τα όρια του φυσιολογικού, καθορίζοντας έτσι σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα (ανάλογα και με το skill του παίκτη). Και αναφέρομαι τόσο στα αφύσικα σερί νικών ή ηττών που δεν εξηγούνται με βάση το skill level των αντιπάλων, όσο και στα randomly generated αποτελέσματα εντός του αγώνα (κόντρες, πάσες, σουτ). Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι και ακριβώς επειδή είναι θέμα εμπειρίας (δηλαδή βιώματος), δεν γίνεται να αλλάξει από κάποια επιχειρηματολογία, όσο άρτια κι αν είναι αυτή.

 

Αντίστοιχα βέβαια, δεν αμφισβητώ τη δική σου εμπειρία με το παιχνίδι, ούτε προσπαθώ να σε βγάλω τρελό, αλλά ούτε και βγαίνω ανοιχτά να πω ότι "η ΕΑ ευνοεί τον tade23 επειδή έχει profile picture με μπλούζα της ΕΑ στο Facebook", καθώς απλά δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό. Αν θες να πιθανολογήσουμε, θα επιμείνω στην άποψή μου περί skill και θα φέρω κι ένα παράδειγμα επ' αυτού: Στο παρελθόν έχεις αναφέρει τη σημασία του να φέρνουμε την μπάλα στο "καλό" πόδι πριν σουτάρουμε. Ας υποθέσουμε τώρα ότι ο αλγόριθμος RNG του FIFA αποφασίζει ότι ο Μπεργκ είναι ντεφορμέ σήμερα κι αν πιάσει σουτ με το αριστερό, κάποιο περιστέρι θα κλαίει τον γιο του. Έστω τώρα ότι εσύ έχεις τα αντανακλαστικά και την ψυχραιμία να φέρνεις την μπάλα στο καλό του πόδι πριν σουτάρεις, ενώ εγώ με το που βρω άνοιγμα πατάω το σουτ και κάνω τον σταυρό μου. Μετά εσύ θα πανηγυρίζεις κι εγώ θα γκρινιάζω. Κι όταν βγω να γκρινιάξω θα απορήσεις και θα πεις "μα τι γκρινιάζει αυτός, εγώ μια χαρά τους νικάω όλους με τον βάζελο". Υπεραπλουστεμένο παράδειγμα για να περάσω το point μου.

 

Φυσικά, δεν αποκλείω την πιθανότητα να έχω εγώ λάθος αντίληψη της όλης κατάστασης, γιατί κακά τα ψέματα, όταν νικάς όλα είναι ρόδινα κι όταν χάνεις όλα είναι σκατά. Με ντροπή μου παραδέχομαι ότι αν είχα σταματήσει να γράψω το ριβιού πριν παίξω την πρώτη μου σεζόν στην πέμπτη κατηγορία, πιθανότατα θα είχες δει ένα πολύ διαφορετικό βιντεάκι χωρίς καμία αναφορά σε momentum. Σε κάθε περίπτωση, όμως, ας είναι καλά το shadowplay αφού πλέον μπορώ να καταγράφω όλους μου τους αγώνες, οπότε αν δω κάτι κραυγαλέο μπορώ να το ανεβάσω για να συζητήσουμε πάνω σε μια πιο ουσιαστική βάση.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με τον Παντελή όσον αφορά στα κόρνερ, αν και έχω βάλει πολύ περισσότερα από όσα έχω φάει. Αυτό, όμως, μόνο γιατί κατάλαβα νωρίς ότι θέλει να μαρκάρεις αμέσως και στενά τον πιο πιθανό στόχο του εκτελεστή του κόρνερ. Επιπλέον όντως, έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα που ο αμυντικός πρώτα θα κοντρολάρει την μπάλα κι ύστερα θα τη διώξει. Εγώ προσωπικά προσπάθησα να το λύσω πατώντας το κουμπί της σέντρας/sliding tackle και νομίζω είχε αποτέλεσμα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει πάντα. Ίσως ισχύει αυτό που λέει ο Παντελής περί σπαμ του σουτ. Γενικά φέτος οι πασούλες μέσα στην περιοχή (από τους αμυντικούς) δεν ενδείκνυνται (υπάρχει κι ένα παράδειγμα αυτού στο βιντεάκι μου). Φέτος νομίζω ότι απαιτείται no nonsence άμυνα, κάτι που προσωπικά με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί προσεγγίζει πολύ καλύτερα την πραγματικότητα.

 

Πάντως κυκλοφορία νέου FIFA χωρίς σεντόνια από ektelion και Jim δεν έχει πλάκα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...