Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi 5 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μάλλον άτοπο να περιμένουμε κινητά με τέτοια χαρακτηριστικά, camera όσο καλή έχουν συσκευές 800 Ευρώ και να κοστίζουν 350 Ευρώ.

Βολικο να αναφερεις την τιμη των 800€, αλλα το lg g5 κοστιζει 448€ με το ΦΠΑ 24%, ενω το mi5 κοστιζει οπως λες 350€ χωρις ΦΠΑ..

 

Φυσικα σε καμερα το mi5  δεν φθανει το lg g5 ή το galaxy s7.

 

Οι διαφορες λοιπον ειναι πολυ μικροτερες απο αυτες που αναφερεις, χωρις μαλιστα να υπολογισουμε την αναμονη, την πιθανοτητα τελωνειου/προβληματος, την μικροτερη και χειροτερη εγγυηση κλπ.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αξιζει η αγορα αυτης της συσκευης και αυτο ερχεται απο εναν κινεζοφιλο και κατοχο Xiaomi προιοντων.

Ο απλος χρηστης δεν θα μπει στην διαδικασια να παραγγειλει απο την Κινα κινητο,θα το παρει με οση επιδοτηση εχει απο την εταιρια κινητης του ή θα παει σε ενα Πλαισιο,Γερμανο κλπ θα πει γεια θελω ενα κινητο θα το παρει και τελος.

Εδω λες σε μερικους Skroutz και ξυνιζουν και λενε πως θα κανω επιστροφη αν χαλασει και ας ειναι 200€ πιο ακριβο στην γνωστη αλυσιδα.

Ειναι σοβαρο κριτηριο η straight out of the box experience για καποιον που παραγγελνει απο την αλλη ακρη του κοσμου,ενα κινητο που ειναι σχεδιασμενο για μια αλλη αγορα και δεν εχει καν την μητρικη σου γλωσσα natively;

Μιλαμε για τιμες Ελλαδας χωρις να υπαρχει επισημος Reseller και στεκομαστε στο ποσο το παιρνει Wholesale ο μαστροκωστας στην γωνια και βγαζουμε υποθετικα σεναρια για το ποσο ΦΠΑ πληρωνει (και για ποσα κομματια τον πληρωνει ;) ) και αλλα ομορφα.

Ηταν ξεκλειδωτος ο bootloader αρχιζαν τα
"δεν εχει προστασια βαζουν τα μαγαζια δικες τους Roms με Spyware,Bloatware."

Κλειδωνει τον bootloader αρχιζαν τα
"Δεν μπορω να βαλω ευκολα Rom κωλοκινεζε!"

Φτιαχνει "Premium" συσκευη με γυαλι
"Λυγιζει ευκολα"

Βγαζει δικαρτη ναυαρχιδα
"Δεν παιρνει SD"

 

Βαζει σταθεροποιητη 
"Δεν βγαζει καλα το βραδυ"
 

Ειναι σχεδιασμενο για την κινεζικη αγορα και το φερνεις με μαιμουδιες
"Δεν εχει εγγυηση και 800αρα μπαντα" 

Ελπιζω με την συνεργασια με την Microsoft και να τσιμπησει καμια πατεντα για οπτικα μερη Carl Zeiss και καπως ετσι να αλληλοβοηθηθουν και ο κινεζος με τις μετριες καμερες του αλλα και η Microsoft με τις αθλιες πωλησεις σε τιμια κινητα λογω του OS της.

Εννοειται οτι αν ερθει επισημα στην Ελλαδα και η τιμη του ειναι ιδια ή παρομοια με ενα Samsung Galaxy S6 edge + ή ενα LG G5 θα παρεις τα "επωνυμα"

Τωρα αν δεν εχεις τα 450€ για αυταα,αλλα εχεις 330$ και καιγεσαι για ενα ποιοτικο καινουργιο κινητο (δεν μιλαω για μεταχειρισμενα) και θες να το φερεις απεξω εστω και με ενα καπελο 20$ για Duty Free νομιμα και ωραια ε τοτε μεγεια ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι σοβαρο κριτηριο η straight out of the box experience για καποιον που παραγγελνει απο την αλλη ακρη του κοσμου,ενα κινητο που ειναι σχεδιασμενο για μια αλλη αγορα και δεν εχει καν την μητρικη σου γλωσσα natively;

 

 

 

εγώ θα πω πως είναι. Απο την Κινα πλεον δεν παραγγέλνουν μονο οι σχετικοί, αλλα και οι άσχετοι. Είτε τα παίρνουν οι ιδιοι, είτε βάζουν αλλους να τα ψωνίσουν... Αλλα πλέον, καποιες συσκευες (πχ Meizu) εχουν φτάσει στα ράφια των high street retailers στην Ευρωπη και επισημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πω πως είναι. Απο την Κινα πλεον δεν παραγγέλνουν μονο οι σχετικοί, αλλα και οι άσχετοι βλάκες. Είτε τα παίρνουν οι ιδιοι, είτε βάζουν αλλους να τα ψωνίσουν... Αλλα πλέον, καποιες συσκευες (πχ Meizu) εχουν φτάσει στα ράφια των high street retailers στην Ευρωπη και επισημα. 

Ελπιζω να μου επιτρεψεις την διορθωση.

 

Ο ασχετος δεν θα παει να πει σε εναν φιλο του ή θα παραγγειλει ο ιδιος,ενα αγνωστο για αυτον κινητο απο το πουθενα χωρις λιγο ψαξιμο.

 

Τον ασχετο καποιος θα τον παρει στο λαιμο του.

 

Ο βλακας ομως ειναι αυτος που θα αγορασει ενα προιον χωρις ελεγχο αγορας κατι επειδη ειδε ενα 5λεπτο Video στο Youtube απο εναν διασημο Youtuber που λεει "αα τι ωραιο και γρηγορο παρτε το" γαμει!

 

Χωρις να αναφερει τα θεματα που εχει με την γλωσσα,τα μηνυματα,τις μπαντες,την διαδικασια με τις Rom,την εγγυηση και τα αλλα 200 πραγματα που πρεπει να προσεξει ;) 

 

Ο ιδιος βλακας που θα παρει κινεζικο κινητο χωρις ψαξιμο βεβαια ειναι ο ιδιος που θα παρει το LG G5,Samsung Galaxy S7 θα δωσει 800€ και θα εχει μονιμα κλειστο το Internet,δεν θα βγαζει φωτογραφιες και απλα θα το χρησιμοποιει σαν τηλεφωνο και Cool Looking Gadget/Accesory ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mi5 pro (4GB/128GB) βγήκε ή ακόμα κοροϊδεύει τυραννάει τον κόσμο η Xiaomi; Μισό χρόνο το περιμέναμε, δεν εδέησαν να το βγάλουν στην ώρα του και την κάναμε για άλλες μάρκες.

Το Mi5 pro θεωρω πως ειναι και το μοναδικο mi5 που αξιζει κανεις να παρει αλλα οχι με αυτες τις τιμες και μαλιστα να το φερει απο την αλλη ακρη του κοσμου. 

 

Αυτη τη στιγμη βρισκεις το pro μοντελο σε σχετικα καλη τιμη αλλα στην γυαλινη εκδοη του, ενω θεωρω πως καλυτερα ειναι να παρει κανεις το ceramic για το οποιο θα δωσεις σιγουρα κατι παραπανω.

 

Δυστυχως μονο οταν θα πεσει η τιμη του σε πιο λογικα πλαισια θα αξιζει να το αγορασει κανεις, αλλα μεχρι τοτε η εταιρια πιθανοτατα θα εχει κυκλοφορησει την επομενη ναυαρχιδα της και το πιο σιγουρο ακομα ειναι πως θα εχουν περασει δυο χρονια μεχρι τοτε αν θυμηθουμε ποτε παρουσιαστηκε το Mi 5 μετα το Mi4! Ναι μεν θα εχει την υποστηριξη της ως συσκευη αλλα θα ειναι πλεον κινητο 2ετιας!

 

Και κατι τελευταιο που θελω να καταγγειλω! Οι τιμες πωλησης και τα καπελα που βαζουν οι κατοχοι στις αγγελιες του forum για το 3/32 μοντελο συγκριτικα παντα με το ακριβο vickmall, ειναι απλα τραγελαφικες! Οποιος αγορασει το 3/32 απο αγγελια με τιμες 330 η 380 ευρω τη στιγμη που στο vicmall κοστιζει 325 ευρω, ειναι η κοροιδο η απλα βλακας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κινητάρα είχα Iphone 6 16gb και η διαφορά - εμπειρία χρήσης απίστευτη. Εχω το λευκό απο vickmall  περασμένη Ελληνική ρομ σταθερή 128 gb 4gb ram πραγματικα το MIUI απίστευτο και πρώτη φορά αγόρασα ΧΙΑΟΜΙ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά ,έχω τον αδερφό μου που ενδιαφέρεται για το εν λόγω κινητό.υπαρχει κανείς που το πουλάει ?ξέρω άκυρο μήνυμα αλλά είπα μπας και βρω κανένα. Το review των παιδιών είναι άξιο αναφοράς. Μπράβο και καλή συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ,έχω τον αδερφό μου που ενδιαφέρεται για το εν λόγω κινητό.υπαρχει κανείς που το πουλάει ?ξέρω άκυρο μήνυμα αλλά είπα μπας και βρω κανένα. Το review των παιδιών είναι άξιο αναφοράς. Μπράβο και καλή συνέχεια .

Αγγελιες δες οχι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...