Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο σύστημα ψύξης των NVIDIA GTX 1080 Founders Edition


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To "προβλημα" βρισκεσαι στο driver (fan curves/speeds) συμφωνα με την Nvidia και οχι στο συστημα ψυξης της καρτας, και εχει ηδη διορθωθει και το fix θα ειναι διαθεσιμο στους επομενους drivers.

 

Επισης ποιος παιρνει reference (founders edition) καρτα και μετα παραπονιεται για τον θορυβο?!  :mellow:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Χλωμό να υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ψύξης. Κατα πάσα πιθανότα πατάτα στους drivers είναι. 1 στις 100 που είναι στο hardware θα πρέπει να κάνουν recall τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατι ως γνωστον αλλες φθηνοτερες καρτες για να κανουμε την δουλεια μας(οποια και αν ειναι αυτη,ακομα και λιγα παιχνιδια ξερω γω) δεν υπαρχουν..... Η gtx 1080 ή τιποτα..... :rolleyes:  :rolleyes:

δεν με επιασες αλλα τεσπα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι reference/blower style καρτες παντα εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες κ ειναι σιγουρο οτι δεν θα ειναι οσο καλες ειναι ακομα και οι χειροτερες custom απο MSI ASUS κτλ, περαν του να τις θελει καποιος για μικρο κουτι ή για σερβερ που ο αερας πρεπει να φυγει πισω κ οχι μεσα στο κουτι και δεν τον νοιαζει ο παραπανω θορυβος ειναι ηλιθιο μεχρι και να τις σκεφτει καποιος σαν επιλογη, ειδικα σε μεγαλυτερη τιμη μιας πολυ πιο αποδοτικης κ custom εκδοσης. 

 

Οσον αφορα την founders υπαρχουν blower style με 599$ αντι για 699$ και ειναι οσο σκατενιες ειναι κ οι founders απο αποψη ψυξης.

 

Ολο το μαρκετινγκ της founders παιζεται στο early availability για αυτο βλεπεις να τις πουλανε 800$ και 900$ οι μαγκες στο ebay, ξερουν οτι υπαρχουν βλακες που αν δεν την εχουν μεσα στον πρωτο μηνα θα πεθανουν και θα βγαλουν και το κατιτις τους.

 

Βεβαια, οταν ο ανεμιστηρας μαξαρει στο 40% για να στην πουλησουν σαν αθορυβη κ σου λενε οτι στα 2100MHz ειναι 67 βαθμους κ "cool as a cucumber" και τσιμπας και πας και την αγοραζεις, τρως μετα το throttling στην μουρη. Ε θα κλαψεις αλλα δικο σου λαθος. Να σημειωσω οτι το throttling το φτιαχνεις με custom fan curve κ αλλα settings μερικως, αλλα μετα εχεις ενα jet να απογειωνεται στον υπολογιστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι οντως θεμα Software οκ το δεχομαι από την στιγμη που απλα εχεις περισσοτερο θορυβο και βεβαια με την προυποθεση να το φτιαξουν, τωρα για καποιους που λενε απαπα δεν θα την επαιρνα ετσι και αλλιως αμα ειχατε τα φραγκα θα την ειχατε παραγγειλει ηδη.

 

Εχω άνετα τα λεφτά αλλά δεν πρόκειται να την πάρω. Και με τις αγγελίες θα μπορούσα να μην ασχολούμαι,αλλά το κάνω. Θέλω να παίρνω το μέγιστο που μπορω για τα λεφτά που δίνω. 25% μεγαλύτερες επιδόσεις από 1070, αλλά 67% υψηλότερη τιμή? No thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κάνουμε και δημόσιο λιθοβολισμό στον προγραμματιστή που έκανε το λαθάκι;

Δε χαλαρώνουμε λιγάκι;Σιγά το μέγα σφάλμα που έγινε...

Απλά όταν περνούσε τους 80 βαθμούς (πράγμα που σπάνια κάνουν οι custom υλοποιήσεις) αντί να πάει από 40% σε 45% πήγαινε στο 55-60% και όντως έβγαζε πολύ παραπάνω θόρυβο.Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου...

 

Δηλαδή στη χοντράδα που έκαναν στην 970 τί έπρεπε να γίνει;(Εν γνώση τους μάλιστα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος αγοράζει Reference έκδοση;! Είναι άσχημη, φαίνεται να έχει κακή ψύξη ούτως ή άλλως και το πιο σημαντικό πιο ακριβή.

Οπως παντα αγοραζουν κυριως αυτοι που ασχολουνται με τα benchmarks και Overclock και προφανως και δεν μενουν με την εργοστασιακη ψυξη αλλα αγοραζουν ξεχωριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω άνετα τα λεφτά αλλά δεν πρόκειται να την πάρω. Και με τις αγγελίες θα μπορούσα να μην ασχολούμαι,αλλά το κάνω. Θέλω να παίρνω το μέγιστο που μπορω για τα λεφτά που δίνω. 25% μεγαλύτερες επιδόσεις από 1070, αλλά 67% υψηλότερη τιμή? No thanks.

Ποτε δεν εδωσα και δεν θα δωσω τοσα χρηματα για καρτα γραφικων αν και παιζω παιχνίδια φαντασου τωρα είμαι με μια 770 2gb και είμαι μια χαρα για full hd που παιζω το θεμα είναι μερικοι να μην "σταυρωνουν" ένα λαθος που εγινε στο Software το οποιο διορθώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...