Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, dpolal είπε

Όχι, κανονική αποστολή.
Νομίζω ότι έγραφε DHL.

Δεν νομιζω,σε εξπρές αποστολή όταν αργούνε επιστρέφουν κάποια μεταφορικά, το εχω κανει σε απλό δε νομίζω μπορείς να ακυρώσεις ομως πολυ εύκολα την παραγγελία αν θέλεις, παρειγγειλα και εγω 9 πράγματα με παραδοση 14/12  και με πήγαν 18/12 με 4/1 ,το ένα προϊόν που το βιαζόμουν το ακύρωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια και το συζητάτε. Θέλω να πάρω κάτι από το αμαζον που το βιάζομαι σχετικά. Οπότε διαλέγω τη γρήγορη αποστολή. Και μου βγάζει το παρακάτω:

get it by Friday, Dec. 18 - Tuesday, Jan. 5

 

Δηλαδή στη γρήγορη αποστολή δίνει ημερομηνία παραλαβής μέχρι 5/1/21! 20 μέρες απο σήμερα!

Αν γίνεται και σε άλλες περιπτώσεις αυτό σημαίνει ότι δεν εγγυάται πλέον γρηγορη παράδοση το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Μια και το συζητάτε. Θέλω να πάρω κάτι από το αμαζον που το βιάζομαι σχετικά. Οπότε διαλέγω τη γρήγορη αποστολή. Και μου βγάζει το παρακάτω:

get it by Friday, Dec. 18 - Tuesday, Jan. 5

 

Δηλαδή στη γρήγορη αποστολή δίνει ημερομηνία παραλαβής μέχρι 5/1/21! 20 μέρες απο σήμερα!

Αν γίνεται και σε άλλες περιπτώσεις αυτό σημαίνει ότι δεν εγγυάται πλέον γρηγορη παράδοση το αμαζον

20 χρόνια που ψωνίζω από το Amazon η γρήγορη μεταφορά είναι δύο με τρεις μέρες, έχω παραγγείλει Σάββατο,εχω παραλάβει Δευτέρα πρωί το αργότερο Τρίτη ,πάντα όμως μετά από Black Friday υπάρχει κάποιο πρόβλημα φέτος με τον κορονοϊό το πρόβλημα έχει γίνει πολύ μεγαλύτερο ,όπως και να έχει όμως ο Amazon σε λέει πότε θα το παραλάβεις, προτού κατηγορήσουμε καλά είναι να βλέπουμε και τι γίνεται γύρω στον κόσμο δηλαδή άμα γίνει ένας πόλεμος περιμένεις εσύ παράδοση γρηγόρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

20 χρόνια που ψωνίζω από το Amazon η γρήγορη μεταφορά είναι δύο με τρεις μέρες, έχω παραγγείλει Σάββατο,εχω παραλάβει Δευτέρα πρωί το αργότερο Τρίτη ,πάντα όμως μετά από Black Friday υπάρχει κάποιο πρόβλημα φέτος με τον κορονοϊό το πρόβλημα έχει γίνει πολύ μεγαλύτερο ,όπως και να έχει όμως ο Amazon σε λέει πότε θα το παραλάβεις, προτού κατηγορήσουμε καλά είναι να βλέπουμε και τι γίνεται γύρω στον κόσμο δηλαδή άμα γίνει ένας πόλεμος περιμένεις εσύ παράδοση γρηγόρη?

 

Αυτο το αναφέρω γιατί πρώτη φορά και μένα μου βγάζει τέτοιο εύρος (15 μέρες) στη γρήγορη αποστολή. Επίσης αν έρθει μετα την πρωτοχρονιά(και δεν τα βρουν με τους ευρωπαίους) θα πληρώσω τελωνείο. Τέλος μου φαίνεται ότι με τον τρόπο αυτό καλύπτονται για να μη ζητά κανείς μεταφορικά πίσω. ...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

 

Αυτο το αναφέρω γιατί πρώτη φορά και μένα μου βγάζει τέτοιο εύρος (15 μέρες) στη γρήγορη αποστολή. Επίσης αν έρθει μετα την πρωτοχρονιά(και δεν τα βρουν με τους ευρωπαίους) θα πληρώσω τελωνείο. Τέλος μου φαίνεται ότι με τον τρόπο αυτό καλύπτονται για να μη ζητά κανείς μεταφορικά πίσω. ...

 

Εχω ακούσει μπαρούφες αλλα εσυ τα έσπασες 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spartak1 είπε

Μια και το συζητάτε. Θέλω να πάρω κάτι από το αμαζον που το βιάζομαι σχετικά. Οπότε διαλέγω τη γρήγορη αποστολή. Και μου βγάζει το παρακάτω:

get it by Friday, Dec. 18 - Tuesday, Jan. 5

 

Δηλαδή στη γρήγορη αποστολή δίνει ημερομηνία παραλαβής μέχρι 5/1/21! 20 μέρες απο σήμερα!

Αν γίνεται και σε άλλες περιπτώσεις αυτό σημαίνει ότι δεν εγγυάται πλέον γρηγορη παράδοση το αμαζον

 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

20 χρόνια που ψωνίζω από το Amazon η γρήγορη μεταφορά είναι δύο με τρεις μέρες, έχω παραγγείλει Σάββατο,εχω παραλάβει Δευτέρα πρωί το αργότερο Τρίτη ,πάντα όμως μετά από Black Friday υπάρχει κάποιο πρόβλημα φέτος με τον κορονοϊό το πρόβλημα έχει γίνει πολύ μεγαλύτερο ,όπως και να έχει όμως ο Amazon σε λέει πότε θα το παραλάβεις, προτού κατηγορήσουμε καλά είναι να βλέπουμε και τι γίνεται γύρω στον κόσμο δηλαδή άμα γίνει ένας πόλεμος περιμένεις εσύ παράδοση γρηγόρη?

Όταν έκανα την παραγγελία στις 27/11, μου εμφάνιζε το σύστημα τους παραλαβή με απλή αποστολή από 7/12ου μέχρι 11/12ου και με εξπρές παράδοση εμφάνιζε ΜΟΝΟ την 11/12ου... :o 😮
Οπότε θεώρησα κοροϊδία να δώσω τα χ παραπάνω ευρώ, δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς, αφού η καταληκτική ημερομηνία παράδοσης ήταν η 11/12ου.

Προφανώς ήξεραν από τότε ότι είχαν πρόβλημα με τις παραδόσεις.

Επίσης, ένας ακόμα λόγος που αναφέρθηκε είναι ότι από 31/12ου και μετά bye bye Αγγλία οπότε αν γίνει καμμία μ@λ@κία και κολλήσει το δέμα σε κάνα τελωνείο μέχρι να δούνε τί και πώς, Ελλάδα είμαστε, άντε γειά μετά.

Το κόστος του δέματος ήταν 42 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.
.
.
Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως την επόμενη μέρα, 28/11, αγοράσαμε τιμονιέρα Logitec από amazon.fr για τον γιό με παρόμοιο χρονικό περιθώριο παραλαβής ΑΛΛΑ έχουμε παραλάβει κανονικά από της 9/12.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παράγγειλα στις 7 Δεκεμβρίου αρκετά πράγματα, όλα φρόντισα να ήταν είτε απευθείας από το Amazon είτε fullfiled by Amazon. Στην πορεία μου έσπασε την παραγγελία σε πολλές μικρότερες ακόμα και για πράγματα που ήταν από το Amazon, υποθέτω έχει σχέση με τις αποθήκες. Μου εμφάνιζε εκτιμώμενη ημερομηνία ως τις 28 Δεκέμβρη και αγχώθηκα λίγο γιατί τα 2 τα ήθελα για Χριστουγεννιάτικο δώρο αλλά το ρίσκαρα. Λοιπόν, κάποια έγιναν dispatch την Τρίτη και ήδη σήμερα τα παρέλαβα και κάποια την Τετάρτη (χθες) και ήδη τα βλέπω στα Σπάτα οπότε λογικά αύριο παραλαμβάνω! Εξαιρετικά και μάλιστα όχι με το Express. Παραδόξως ένα σντικείμενο είχε φύγει μόνο του νωρίτερα στις 10 του μήνα και για κάποιον λόγο το έστειλαν μέσω Ιταλίας όπου έχει κολλήσει. Ευτυχώς δεν μ' ενοχλεί όποτε και να πάρω. 

Αντίστοιχα η σύζυγος μου έχει παραγγείλει μια μέρα πριν στις 6 του μήνα από κατάστημα στην Ελλάδα και ακόμα δεν έχει σταλεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Εχει κανεις παραλαβει με i-parcel δηλαδη με ΕΛΤΑ κουριερ? Τα δεματα ειναι μονιμα κολλημενα στο κεντρο διαλογης αττικης

Χωρίς σχόλια

image.png.294395b050b96e3746e1ccf9061565c6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά τι κερδίζω που έδωσα 15 ευρώ παραπάνω για expedited αποστολή;

Ότι από τη στιγμή που θα το στείλουν θα σου έρθει κανονικά σε 1 εργάσιμη (τώρα μέσα στο χαμό ίσως και σε 2). Προϋπόθεση να εξυπηρετεί την πόλη σου η UPS ή η DHL με δικά τους καταστήματα. Αν όχι, δυστυχώς πρακτικά τζάμπα τα πλήρωσες.

Τονίζω όμως, το από τη στιγμή που θα στο στείλουν, γιατί μπορεί πχ να κάνουν 5 εργάσιμες να σου το στείλουν.

11 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Μια απο τα ιδια και εδω... μυνημα στα ΕΛΤΑ κουριερ και μετα μυνηση στην ΕΕΤΤ

1 μήνας αναμονής για παράδοση στην Ευρώπη. Καμία ελπίδα πραγματικά και δε φταίει μόνο η ελληνική πλευρά, 17 ημέρες έκανε το δέμα να μπει στην Ελλάδα!

Καταλαβαίνω ότι γίνεται χαμός και ήξερα πριν παραγγείλω πως θα αργήσουν, αλλά όχι και ένα μήνα. Έχω και άλλο πακέτο από την ίδια παραγγελία που το έστειλαν με Royal Mail και δεν έχει καν tracking.

Γενικά πληρώνω για τα γρήγορα μεταφορικά, όμως ο εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ήταν πρακτικά ο ίδιος και με τις δύο επιλογές αυτή τη φορά.

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ότι από τη στιγμή που θα το στείλουν θα σου έρθει κανονικά σε 1 εργάσιμη (τώρα μέσα στο χαμό ίσως και σε 2). Προϋπόθεση να εξυπηρετεί την πόλη σου η UPS ή η DHL με δικά τους καταστήματα. Αν όχι, δυστυχώς πρακτικά τζάμπα τα πλήρωσες.

Τονίζω όμως, το από τη στιγμή που θα στο στείλουν, γιατί μπορεί πχ να κάνουν 5 εργάσιμες να σου το στείλουν.

Καλή φάση.

Υπάρχει φυσικό κατάστημα DHL.

Ωραία οπότε σε κανά δίμηνο θα λάβω κανονικά το ipad air από το amazon.de

 

Screen Shot 2020-12-17 at 4.46.15 PM.png

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Καλή φάση.

Υπάρχει φυσικό κατάστημα DHL.

Ωραία οπότε σε κανά δίμηνο θα λάβω κανονικά το ipad air από το amazon.de

 

Screen Shot 2020-12-17 at 4.46.15 PM.png

Και εγώ αυτό κοιτούσα το πρωί! Δεν υπάρχει προφανώς απόθεμα. 

Αν στο στείλουν με DHL θα έρθει κανονικά, αν στο στείλουν με UPS θα το πάρει κάποια ελληνική courier (δε θυμάμαι με ποια συνεργάζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Και εγώ αυτό κοιτούσα το πρωί! Δεν υπάρχει προφανώς απόθεμα. 

Αν στο στείλουν με DHL θα έρθει κανονικά, αν στο στείλουν με UPS θα το πάρει κάποια ελληνική courier (δε θυμάμαι με ποια συνεργάζεται).

Με ελληνική ταχυδρομική συνεργάζεται.

Πιστεύω επειδή υπάρχει φυσικό κατάστημα DHL ότι μάλλον από εκεί θα έρθει.

Τώρα για το ipad air λογικά ξεσκίστηκε στις πωλήσεις και φυσικά κανιβάλισε και τα άλλα ipads.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...