Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Ότι από τη στιγμή που θα το στείλουν θα σου έρθει κανονικά σε 1 εργάσιμη (τώρα μέσα στο χαμό ίσως και σε 2). Προϋπόθεση να εξυπηρετεί την πόλη σου η UPS ή η DHL με δικά τους καταστήματα. Αν όχι, δυστυχώς πρακτικά τζάμπα τα πλήρωσες.

Τονίζω όμως, το από τη στιγμή που θα στο στείλουν, γιατί μπορεί πχ να κάνουν 5 εργάσιμες να σου το στείλουν.

1 μήνας αναμονής για παράδοση στην Ευρώπη. Καμία ελπίδα πραγματικά και δε φταίει μόνο η ελληνική πλευρά, 17 ημέρες έκανε το δέμα να μπει στην Ελλάδα!

Καταλαβαίνω ότι γίνεται χαμός και ήξερα πριν παραγγείλω πως θα αργήσουν, αλλά όχι και ένα μήνα. Έχω και άλλο πακέτο από την ίδια παραγγελία που το έστειλαν με Royal Mail και δεν έχει καν tracking.

Γενικά πληρώνω για τα γρήγορα μεταφορικά, όμως ο εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης ήταν πρακτικά ο ίδιος και με τις δύο επιλογές αυτή τη φορά.

Τα Royal Mail ερχονται κανονικα με μια βδομαδα καθυστερηση 

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά τι κερδίζω που έδωσα 15 ευρώ παραπάνω για expedited αποστολή;

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα μεχρι στιγμης μια παραγγελια απο το αμαζον ( replacement επειδη το προιον δεν ηρθε ) την στειλανε με expedited και 3 μερες τωρα δεν εχει καν φυγει απο το αμαζον. Τον υπολοιπο καιρο οντως ερχοτανε μεσα σε μια μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται το καράβι με τα ipads έπιασε λιμάνι και ξεφορτώνει στην Ευρώπη γιατί μου στείλανε το εξής ευχάριστο από το amazon.de :

 

Screen Shot 2020-12-17 at 10.38.32 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας γραψω και εδω την φετινη δικη μου εμπειρια απο αμαζον:

Χθες μεσημερι αυτα:

Τα εχει κανει το αμαζον... αφηστε τα. Δεν αφορα το προιον του τιτλου, αλλα αυτα δεν τα εχω ξαναδει. Παραγγελια 30-11, δηθεν παραλαβη 10-17/12/2020, στελνει τα 4 απο τα 5 πραγματα μετα απο 12 μερες θα ερθουν 21-12. Το αλλο ενω ηταν ετοιμοπαραδοτο οπως ολα την ωρα της παραγγελιας αλλα και επι αρκετες μερες μετα απο αυτην, εχει μεινει ακομα σε αναμονη -Not Yet Dispatched (μετα απο 10 μερες πηγε out of stock, προφανως ΔΕΝ δεσμευσαν το κομματι μου, παροτι δεσμευσαν τα χρηματα μου απο την πρωτη στιγμη)

Και τωρα

Για την ιστορια να γραψω την εξελιξη, ισως βοηθησει καποιους να ξερουν.

Χθες εγινε παλι διαθεσιμο το προιον (δεν εγραφα νωριτερα στο ινσομνια το συμβαν;;; 😛  ) και σημερα εγινε η αποστολη. Και εδω ερχεται το αποκορυφωμα: Με iparcel και παραλαβη 5-1-2021! (βαζω "δοκιμαστικα" τωρα νεα παραγγελια και μου δινει 30-12 ως 5-1-2021 παραλαβη). Που σημαινει οτι 20 μερες που ειμαι στο περιμενε και επρεπε να εχω παραλαβει ΣΗΜΕΡΑ το αργοτερο συμφωνα με το συστημα τους, ειναι κατι που δεν ενδιαφερει καθολου την αμαζον. Στο τσατ μου ειπαν λιγο πολυ οτι αυτα ναι συμβαινουν επειδη ειναι τελος του χρονου και δεν μπορουν να το στειλουν με γρηγορη αποστολη. Το οτι ειναι για δωρο δεν τους ενδιαφερει. 

37 μερες απο την παραγγελια παραδοση για διαθεσιμο προιον (in stock - by amazon), αν ολα πανε καλα βεβαια και δεν καθυστερησει η μεταφορικη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το amazon.co.uk και την τελωνειακή ένωση τι βλέπετε να γίνεται τελικά;

Πιστεύετε ότι έχει έτοιμη αγγλόφωνη λύση αλλού ήδη για παν ενδεχόμενο η amazon ή όχι;

Εγώ αν ήμουν amazon θα είχα σηκώσει ήδη site στην Ιρλανδία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, skiabox είπε

Με το amazon.co.uk και την τελωνειακή ένωση τι βλέπετε να γίνεται τελικά;

Πιστεύετε ότι έχει έτοιμη αγγλόφωνη λύση αλλού ήδη για παν ενδεχόμενο η amazon ή όχι;

Εγώ αν ήμουν amazon θα είχα σηκώσει ήδη site στην Ιρλανδία πάντως.

To amazon.de είναι ήδη στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, skiabox είπε

Με το amazon.co.uk και την τελωνειακή ένωση τι βλέπετε να γίνεται τελικά;

Πιστεύετε ότι έχει έτοιμη αγγλόφωνη λύση αλλού ήδη για παν ενδεχόμενο η amazon ή όχι;

Εγώ αν ήμουν amazon θα είχα σηκώσει ήδη site στην Ιρλανδία πάντως.

Για ποιο λόγο;Δεν έχει Ισπανικό Γερμανικό Ιταλικό;Η γλώσσα είναι το πρόβλημα;Μετάφραση κάνει μόνο του https://www.amazon.de/gp/switch-language/homepage.html?ie=UTF8&language=en_GB&tag=googdeaen-21&ref=pd_sl_86ecjn1lpp_e&adgrpid=82496363419&hvpone=&hvptwo=&hvadid=394644412794&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=3298311699353143679&hvqmt=e&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=1007491&hvlocphy=1006598&hvtargid=kwd-24222310&hydadcr=10624_1833225&gclid=CjwKCAiAoOz-BRBdEiwAyuvA6940Vr5vdyslIiukNSwuGc3CA-WzRdIfuibWKVblKf5LcSuIyu9OaxoC72oQAvD_BwE&language=en_GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δυστυχως είναι η αποστολή στην Ελλάδα. Αρκετά προιόντα που με ενδιαφέρουν (όχι τεχνολογίας) τα εχει στο Αγγλικό και τα στέλνουν Ελλάδα ενώ στα άλλα (π.χ. Γερμανικό) δεν τα στέλνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τιμες επισης. Δεν υπαρχει κοινη τιμολογιακη πολιτικη στα διαφορα Ευρωπαϊκα amazon, και πολλα προϊοντα συμφερει σημαντικα να τα παραγγειλεις απο το UK, το οποιο ομως φοβαμαι οτι θα παψει να ειναι επιλογη πλεον :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, skiabox είπε

Από ότι φαίνεται το καράβι με τα ipads έπιασε λιμάνι και ξεφορτώνει στην Ευρώπη γιατί μου στείλανε το εξής ευχάριστο από το amazon.de :

 

Screen Shot 2020-12-17 at 10.38.32 PM.png

εμενα παντως το ipad που ηταν να παραλαβω 14/12 ειναι σταθερα Voraussichtlicher Liefertermin: Montag, 14. Dezember 2020 - Montag, 4. Januar 2021 ,ισωσ να το ακυρωσω μια που υπαρχει διαθεσιμοτητα και στην ελλαδα με 30 ε περιπου διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία Amazon Γαλλίας στις 4/12
για προϊόν ετοιμοπαράδοτο.

Μέχρι σήμερα 18/12 η παραγγελία δεν έχει παραληφθεί καν από i-parcel με την οποία θα σταλεί υποτίθεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρειγγειλα απο το ισπανικο αμαζον στις 23 νοεμβρη ενα φλοσερ με παραλαβη 9 δεκεμβρη αλλα δεν μου χει ερθει τιποτα ακομα. το στειλαν με royal mail χωρις tracking number. να ζητησω refund?

Επεξ/σία από CCCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα έκανα μια παραγγελία από amazon.de  στις 12/12/20  αλλά μάλλον λόγο ότι έφτιαξα τον λογαριασμό και έκανα την παραγγελία άμεσα μου μπλόκαραν τον λογαριασμό προσωρινά μέχρι να γίνει επαλήθευση στοιχείων κάτι το ποιο έγινε με μια μικρή καθυστέρηση πιθανόν λόγο σαββατοκύριακου που μεσολάβησε στις15/12/20

Την ίδια μέρα 15/12 το ποσό δεσμεύτηκε στην κάρτα αλλά μέχρι σήμερα η παραγγελία δεν έχει αποσταλεί
Το προϊόν ήταν διαθέσιμο όταν το παρήγγειλα και γενικά το τελευταίο 15 ήμερο που το παρακολουθώ βγαίνει out of stock  ανά 2-4 μέρες και την επόμενη είναι πάλι διαθέσιμο

Κάθε πότε κάνουν αποστολές στο amazon? μετά από πόσες μέρες από όταν γίνει η παραγγελία πληρωμή ?
Παρήγγειλα με Standard Shipping 15 euro το express ήταν 45euro  με 1-2 μέρες ποιο σύντομη παράδοση, τουλάχιστον έτσι έλεγε το amazon 

spacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CCCR είπε

παρειγγειλα απο το ισπανικο αμαζον στις 23 νοεμβρη ενα φλοσερ με παραλαβη 9 δεκεμβρη αλλα δεν μου χει ερθει τιποτα ακομα. το στειλαν με royal mail χωρις tracking number. να ζητησω refund?

Έχω και εγώ μια παραγγελία από τις 27/11 με Royal Mail που δεν έφτασε ακόμα. Θα έλεγα να περιμένεις καμιά βδομάδα ακόμα γιατί είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα και να καθυστερούν τα ΕΛΤΑ λόγω μεγάλου φόρτου.

 

1 ώρα πριν, Deu164 είπε

Κάθε πότε κάνουν αποστολές στο amazon? μετά από πόσες μέρες από όταν γίνει η παραγγελία πληρωμή ?
Παρήγγειλα με Standard Shipping 15 euro το express ήταν 45euro  με 1-2 μέρες ποιο σύντομη παράδοση, τουλάχιστον έτσι έλεγε το amazon

Αυτό το διάστημα τίποτα δεν είναι σίγουρο, υπάρχουν καθυστερήσεις παντού.

Βάσει του estimated delivery που σου δίνουν θα πρέπει να φύγει μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...