Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Eldir13 είπε

Ενώ έχει γίνει dispatched, φυσικά δεν έφτασε σήμερα, γιατί η UPS δεν έχει παραλάβει το δεμα ακόμα....

Το Amazon έγραψε να περιμένω απο 20-5 έως 31-5 και αν δεν λάβω σε αυτές τις ημερομηνίες, θα γίνει επιστροφή χρημάτων, εγώ θέλω όμως το κινητό που έχω παραγγείλει, κάνω κάτι??  ή περιμένω???  

Άμα δεν έχει παραλάβει η UPS μπορείς ακόμα να ακυρώσεις την παραγγελία αν δεν θες να περιμένεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, georgerov είπε

Άμα δεν έχει παραλάβει η UPS μπορείς ακόμα να ακυρώσεις την παραγγελία αν δεν θες να περιμένεις. 

Δεν έχω θέμα να περιμένω, γιατί βρήκα το κινητό σε παααρα πολύ καλή τιμή... πως είναι δυνατόν από 12/5 να μην έχει παραλάβει ακόμα η UPS??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eldir13 είπε

Δεν έχω θέμα να περιμένω, γιατί βρήκα το κινητό σε παααρα πολύ καλή τιμή... πως είναι δυνατόν από 12/5 να μην έχει παραλάβει ακόμα η UPS??? 

Πολλές φορές αυτό που γίνεται ότι είναι μεταφέρουν εσωτερικά (μέσω του δικτύου της Amazon) το προϊόν στην πιο κοντινή αποθήκη (Ιταλία) και από εκεί το παραδίδουν στην UPS για να είναι μικρότερο το κόστος των μεταφορικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, georgerov είπε

Πολλές φορές αυτό που γίνεται ότι είναι μεταφέρουν εσωτερικά (μέσω του δικτύου της Amazon) το προϊόν στην πιο κοντινή αποθήκη (Ιταλία) και από εκεί το παραδίδουν στην UPS για να είναι μικρότερο το κόστος των μεταφορικών. 

Όπως τα είπες ακριβώς... απλά μου κάνει εντύπωση που από τις 12/5 δεν έχει παραλάβει ακόμα η UPS 

IMG_20210520_195709.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2021 στις 8:11 ΜΜ, djuan1988 είπε

Χαμένο μου μοιάζει αυτό.

Μακάρι να παραλάβεις βέβαια.

Ναι εε μη μου λες τέτοια... 

Επεξ/σία από Eldir13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr.MikeD είπε

Καλησπέρα, έχει παραγγείλει κάποιος από amazon.it; Σκέπτομαι να πάρω το HyperX. Αλλά, ανάθεμα το και αν καταλαβαίνω τα ιταλικά. Κάποια ιδέα;

Google μετάφραση , όλη την σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στα μέλη!

Παραγγελία χθες Κυριακή(30/5) από Amazon.fr (Γαλλίας) ένα Oculus Quest 2, εννοείται πλήρωσα έξτρα για expedited shipping ελπίζοντας να έρθει με UPS. Το στέλνουν σήμερα κιόλας Δευτέρα μεσημέρι με ημέρα παραλαβής μέχρι 8/6.

Το e-mail γράφει ότι στάλθηκε με HRVATSKA_POST το οποίο είναι το local post office της Κροατίας!! Το σάιτ γράφει ότι στάλθηκε με DHL (Deutche post - παραλαβή στον μήνα μόνο με τάμα).

Αρχίζω συνομιλία με support, λέγοντας τους ότι κάτι έχει πάει λάθος και με παίρνουν τηλέφωνο από Αγγλία μετά από λίγο μιας και δεν ξέρει κανένας στο γαλλικό support αγγλικά...

Η κυρία στην γραμμή να είναι πεπεισμένη και να επαναλαμβάνει ότι το πακέτο έφυγε με το κροατικό HRVATSKA, ενώ της λέω είμαι Ελλάδα, και πως σίγουρα μέχρι τις 8 Ιουνίου θα έχει φτάσει σπίτι μου..

------------------------

Το ερώτημα είναι, έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς και αν έχετε να προτείνετε κάποια ενέργεια από μέρους μου. Περιμένω μέχρι τις 8 να φτάσει το δέμα (που μου φαίνεται αδύνατο) ή μπορώ να κάνω escalate κάπως το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ!!

 

EDIT: Η απάντηση μάλλον βρίσκεται εδώ. Έχει να κάνει με την νέα συμφωνία ελτά κούριερ και αμαζον η οποία φαίνεται να κυλάει καλά μέχρι στιγμής.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/770639-πρόβλημα-με-amazonde-ποιά-είναι-η-acrpi/

 

 

 

Επεξ/σία από theodosisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παραγγελία από το αγγλικό Amazon. Έρχεται με κάποια Skynet, στο Amazon από χθες βάζει ημερομηνία παραλαβής ως σήμερα στις 8 μ.μ.

Στο tracking της skynet φαίνεται να έχει πάει από το Λονδίνο στην Κύπρο (Λάρνακα) να είναι εκεί και να είναι σε στάτους:

On Hold - Customs - Awaiting Customs Clearance

Το οποίο δεν μου ακούγεται και πολύ καλό γιατί μου θυμίζει τελωνείο. Δεν νομίζω πάντως να το έχω σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παραλάβει ακόμα το συγκεκριμένο, αν ως τις 14 δεν το έχω παραλάβει μου βγάζει μήνυμα ότι θα μου κάνουν full refund.

Ϊδια παραγγελία άλλος αποστολέας. Παρέλαβα σήμερα. Η εικόνα έδειχνε 4 βερμούδες παρέλαβα 1 μόνο. Επικοινώνησα με το chat και θα μου κάνουν πλήρης επιστροφή των χρημάτων χωρίς καν να προλάβω να το ζητήσω!

Η αλήθεια είναι ότι κάνω παραγγελίες χρόνια από το Amazon είτε το Γερμανικό είτε το Αγγλικό και πρώτη φορά ζητάω κάτι ή επικοινωνώ μαζί τους αλλά μου άφησε τρομερά καλή εντύπωση αυτή η αμεσότητα χωρίς πολλά, πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα

Αν αρνηθώ παραλαβή απο amazon.de γιατί το μετάνιωσα, θα γίνει επιστροφή χρημάτων και μετά απο πόσο καιρό;

Θα χρεωθώ τα μεταφορικά της αποστολής μόνο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Καλησπέρα

Αν αρνηθώ παραλαβή απο amazon.de γιατί το μετάνιωσα, θα γίνει επιστροφή χρημάτων και μετά απο πόσο καιρό;

Θα χρεωθώ τα μεταφορικά της αποστολής μόνο;

Ευχαριστώ

Οχι θα πρέπει να το επιστρέψεις ,έχεις το δικαίωμα χωρίς καμία χρέωση μεταφορικών αλλά οχι να μην το παραλάβεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Καλησπέρα

Αν αρνηθώ παραλαβή απο amazon.de γιατί το μετάνιωσα, θα γίνει επιστροφή χρημάτων και μετά απο πόσο καιρό;

Θα χρεωθώ τα μεταφορικά της αποστολής μόνο;

Ευχαριστώ

Δεν προλαβαίνεις να το ακυρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...