Προς το περιεχόμενο

Ποιος εχει τα δικαιωματα σε μια εφαρμογη ?


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πουμε οτι καποιος εχει με καταπλικτικη ιδεα για μια εφαρμογη η ενα παιχνιδι αλλα δεν ξερει την τυφλα του απο προγραμματισμο, οποτε παει σε εναν προγραμματιστη εφαρμογων και τον πληρωνει να του κανει την εφαρμογη η το παιχνιδι.

 

Αν λοιπον ανεβασει τωρα το app στο Google Play πχ δεν θα εχει αυτος τα δικαιωματα ? Μπορει ο αλλος να του ζητησει πνευματικα δικαιωματα, φυσικα εννοειται οτι θα υπαρχει συμβολαιο μεταξυ τους το οποιο θα λεει οτι του ανεθεσε να κανει αυτο το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε οτι καποιος εχει με καταπλικτικη ιδεα για μια εφαρμογη η ενα παιχνιδι αλλα δεν ξερει την τυφλα του απο προγραμματισμο, οποτε παει σε ενας προγραμματιστη εφαρμογων και τον πληρωνεις να σου κανει την εφαρμογη η το παιχνιδι.

 

Αν εγω ανεβασω τωρα το app στο Google Play πχ δεν θα εχω εγω τα δικαιωματα μπορει ο αλλος να μου ζητησει πνευματικα δικαιωματα, φυσικα εννοειται οτι θα υπαρχει συμβολαιο μεταξυ μας το οποιο θα λεει οτι του ανεθεσα να κανει αυτο το προγραμμα.

Με λίγα λόγια ότι προβλέπει το συμβόλαιο. Συνήθως ο προγραμματιστής δεν έχει κανένα δικαίωμα στην εφαρμογή και καμιά υποχρέωση απέναντι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια ότι προβλέπει το συμβόλαιο. Συνήθως ο προγραμματιστής δεν έχει κανένα δικαίωμα στην εφαρμογή και καμιά υποχρέωση απέναντι σου.

 

οποτε λεμε αν εγω σκεφτω μια εφαρμογη σαν το snapchat πχ δινω την αμοιβη που εχουμε μιλησει και μετα οτι κερδη βγαλει η εφαρμογη ειναι δικα μου σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε λεμε αν εγω σκεφτω μια εφαρμογη σαν το snapchat πχ δινω την αμοιβη που εχουμε μιλησει και μετα οτι κερδη βγαλει η εφαρμογη ειναι δικα μου σωστα ?

 

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς να συνεργαστείς με κάποιον εργοδότη, να του γράψεις μια εφαρμογή να την βγάλει στην αγορά ή να την προωθήσει σε χρήστες και ένα ποσοστό που θα εισπράξει αυτός να στο δώσει εσένα; Το σημαντικό σε αυτό είναι να υπογράψετε κάποιο συμφωνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς να συνεργαστείς με κάποιον εργοδότη, να του γράψεις μια εφαρμογή να την βγάλει στην αγορά ή να την προωθήσει σε χρήστες και ένα ποσοστό που θα εισπράξει αυτός να στο δώσει εσένα; Το σημαντικό σε αυτό είναι να υπογράψετε κάποιο συμφωνητικό.

 

Σωστα αλλα το αναποδο εγω να ειμαι ο εργοδοτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε λεμε αν εγω σκεφτω μια εφαρμογη σαν το snapchat πχ δινω την αμοιβη που εχουμε μιλησει και μετα οτι κερδη βγαλει η εφαρμογη ειναι δικα μου σωστα ?

 

Μαν, συμβόλαιο λέγεται. Δεν ξέρω γιατί σε προβληματίζει. Ο,τι λέει μέσα το συμβόλαιο αυτό θα ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν, συμβόλαιο λέγεται. Δεν ξέρω γιατί σε προβληματίζει. Ο,τι λέει μέσα το συμβόλαιο αυτό θα ισχύει.

 

με προβληματιζει γιατι δεν ξερω τι παιζει, μπορει να υπαρχουν παραθυρακια και να βγω μπλεγμενος και να χασω και την ιδεα μου.

 

Ό,τι και να σου πουν από ενα forum δεν έχει νόημα. Μίλα με δικηγόρο.

 

φυσικα αν τελικα ασχοληθω θα ρωτησω απλα θελω να εχω μια γενικη γνωμη πριν απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα βρίσκεις τον κατάλληλο και μιλάτε γενικά και απροσδιόριστα για να καταλάβεις αν είναι ικανός για τη δουλειά.

 

Χρειάζεσαι δυο φάσεις:

 

Κάνε πρώτα ένα συμφωνητικό εμπιστευτικότητας, όπου θα αναφέρονται οι συμβαλλόμενοι και το θέμα για το οποίο θα λάβει γνώση και συμφωνεί να μην το μεταφέρει αλλού.

 

Μετά του λες την ιδέα και αν συμφωνήσει του δίνεις ένα συμβόλαιο όπου περιγράφεται το τι ζητάς, τι χρόνο έχει, τι παίρνει προκαταβολή, τι παραδίδει και πότε, και επιπλέον τι γίνεται αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο έργο του για λόγους που δεν σχετίζονται με την εργασία αυτή, δηλαδή τη ρήτρα υπάρχει μη παράδοσης του προγράμματος.

 

Εννοείται ότι το συμβόλαιο αυτό πάει στην εφορία με τα δυο ΑΦΜ.

Εννοείται ο,τι θα πάρεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και εσύ θα κόψεις απόδειξη πληρωμής.

Μπορείς στο μεταξύ να κάνεις έναρξη επαγγελματική για να "πουλάς". Αν είσαι ήδη στον ΟΑΕΕ πας στην εφορία και δηλώνεις μια νέα απασχόληση στην υπάρχουσα επαγγελματική διεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματιζει γιατι δεν ξερω τι παιζει, μπορει να υπαρχουν παραθυρακια και να βγω μπλεγμενος και να χασω και την ιδεα μου.

Πρώτα απ' όλα να σου πω (και πιστεύω έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ) πως αν νομίζεις ότι είναι δυνατόν να πληρώσεις κάποιον να σου γράψει ένα οτιδήποτε και μετά εσύ να βγάζεις λεφτά "look ma no hands", ξέχασέ το.

 

Όσον αφορά την απορία σου, τι εννοείς "να υπάρχουν παραθυράκια"; Προφανώς αυτού του είδους η συμφωνία γίνεται καθημερινά σε όλο τον πλανήτη και επιπλέον δε χρειάζεται να ανησυχείς εσύ για τα παραθυράκια, αυτό είναι δουλειά του δικηγόρου.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως από τη στιγμή που περιμένεις να βγάλεις λεφτά μετά από κάποιου είδους "συνεργασία", τους όρους της συνεργασίας θα τους επιμεληθεί δικηγόρος έτσι; Δικηγόρος που θα του μιλήσεις πριν μιλήσεις σε οποιονδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα να σου πω (και πιστεύω έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ) πως αν νομίζεις ότι είναι δυνατόν να πληρώσεις κάποιον να σου γράψει ένα οτιδήποτε και μετά εσύ να βγάζεις λεφτά "look ma no hands", ξέχασέ το.

 

Αυτό βασικά.

Και με αφορμή αυτό βρίσκω την ευκαιρία να πω μερικά πράγματα γιατί όσο περνάει ο καιρός όλο και παραπάνω άτομα που δεν έχουν καμία επαφή με το λογισμικό (και λέω λογισμικό πόσο μάλλον σχεδίαση και ανάπτυξη) βρίσκονται σε "εύρηκα" στιγμές και νομίζουν οτι σκεφτήκαν το επόμενο φέισμπουκ και θέλουν να κουμπώσουν σε ένα παλικάρι ένα τάλιρο για να τους το φτιάξει και μετά αυτό να βγάζει λεφτά για εκείνους (πράγμα το οποίο εξ αρχής μαρτυρά τη μηδενική σχέση που έχουν με το τι σημαίνει λογισμικό).

 

Οπότε αγαπητέ TS καθώς και κάθε άλλος που βρίσκεται σε παρόμοια θέση.

Νομίζεις οτι έχεις μια φοβερή ιδέα για εφαρμογή που απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Καταρχήν κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι. Αλλά οκ έστω ότι είναι.

 

 

Δεν γίνεται να δώσεις απλά ένα ποσό σε άτομο να στη φτιάξει να στην ανεβάσει στο store και μετά να αρχίσει να ρέει το χρήμα και τα downloads.

 

Μια εφαρμογή (και ανάλογα και τη φύση της) θέλει πολλά πράγματα μέχρι να βγει στο "ράφι" και πολλές φορές περισσότερα αφού βγει στο ράφι.

 

Και έστω οτι πληρώνεις και στη σχεδιάζουν και στην αναπτύσσουν (που ανάλογα τη φύση της εφαρμογής μπορεί να χρειάζεται 10δες επιπλέον πράγματα πέρα απο την ίδια την εφαρμογή που "βλέπει" ο χρήστης) και στη βάζουν στο ράφι και τα έχετε όλα κανονισμένα με τα λεφτά.

 

Μετά τι γίνεται; Πως τη συντηρείς; Πως την προχωράς περαιτέρω; Ποιος φτιάχνει τα bugs; Τι ιδέα έχεις εσύ για όλα αυτά; 

 

 

Γενικά τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Πληρώνω να μου φτιάξουν εφαρμογή όταν τη χρειάζομαι εγώ για εμένα, το μαγαζί μου κτλ.

 

Όταν θέλω να διαθέσω εφαρμογή στο εμπόριο δεν γίνεται πληρώνω τη φτιάχνουν και τη διαθέτω στο εμπόριο.

 

Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να το πας συνεταιρικά με developers ή να στήσεις μια εταιρεία πληροφορικής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το θέμα είναι απλό. Αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις κι έχεις μια ιδέα που είναι κυρίως τεχνική, κατά 99% τον ήπιες. Είναι δεδομένο ότι άπαξ κι ο προγραμματιστής αντιληφθεί ότι υπάρχουν λεφτά θα το αντιγράψει. Ακόμα κι αν σου ανήκει ο κώδικας δεν υπάρχει κάτι που να τον εμποδίσει να βγάλει μια παραλλαγή. Ούτε πρόκειται να σε σώσει κάποιος δικηγόρος γιατί αν το συμβόλαιο είναι πολύ δεσμευτικό είτε δεν θα βρεις κανέναν πρόθυμο να συνεργαστεί, είτε θα σου ζητήσουν πάρα πολλά λεφτά.

 

Η μόνη διέξοδος από αυτή την κατάσταση είναι να έχεις αρκετό κεφάλαιο για να φτιάξεις εταιρία. Οπότε είτε προσλαμβάνεις περισσότερους προγραμματιστές ώστε να μην βασίζεσαι σε έναν, είτε επενδύεις σε πωλήσεις, marketing, διαφήμιση κλπ πράγματα που δεν μπορεί να στήσει κάποιος μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το παραπάνω μήνυμα, μόνο αυτό έχει νόημα "να στήσεις μια εταιρεία πληροφορικής"

Αλλά υπάρχουν και οι ατομικές επιχειρήσεις. Δεν χρειάζεται να έχεις "εταιρεία" πληροφορικής...Η εταιρική σχέση δεν είναι απαραίτητη. Μπορείς να έχεις ατομική επιχείρηση με υπαλλήλους. Απλά βολεύει η μονοπρόσωπη ΕΠΕ.

http://www.esee.gr/Portals/0/EasyDNNNewsDocuments/138/PE.pdf


Διάβασα και το μυθιστόρημα του Elorant...Η Βίλμα λείπει...

Επεξ/σία από M2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ως συνήθως διαβάζεις κάτι και το φτωχό σου το μυαλό σε εμποδίζει να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Το θέμα δεν είναι η νομική μορφή της εταιρίας, αν θα είναι ΕΠΕ, ΑΕ, ΙΚΕ ή το λουρί της μάνας. Το θέμα είναι να έχεις αρκετό κεφάλαιο να προσλάβεις κόσμο. Μήπως πρέπει να τα κάνουμε εικονογραφημένα από εδώ και στο εξής γιατί σου πέφτει βαρύ το σκέτο κείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μήπως βιάζεσαι να μεγαλώσεις, και λες κοτσάνες και τις βλέπεις για σπουδαίες; Πώς δεν είναι θέμα η νομική μορφή; Άσχετο βέβαια αλλά είχες ποτέ σου εταιρεία; Έχεις εμπειρία; Ξέρεις πως δουλεύει ο κανονισμός εργασίας; Ξέρεις ότι όταν πας σε μια επιχείρηση υπογράφεις έναν κανονισμό που λέει ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνεις στην εταιρεία ΑΝΗΚΕΙ στην εταιρεία. Τι να κλέψεις από τη εταιρεία; Μόλις κάνεις την κίνηση έχασες τα πάντα! Υπάρχουν ένας τόνος χαρτιά που σε δένουν. Τι να υποστηρίξεις στο δικαστήριο..όταν θα σου παίρνουν το σπίτι για διαφυγόντα κέρδη; Ότι αυτό που έκανες στη δουλειά δεν ήταν το ίδιο που πήγες να πουλήσεις...ή να εκμεταλλευτής. Ότι οι άλλοι όλες τις αποδείξεις τις βρήκαν στα σκουπίδια του σπιτιού σου;

Μετά πώς βγάζεις συμπέρασμα ότι θέλει ο άνθρωπος ένα λεωφορείο κόσμο;

Μετά πώς αντιλαμβάνεσαι το κεφάλαιο; Δουλεύει κανείς με τα "κεφάλαιά του"; πώς εννοείς τα κεφάλαια; Μετρητά, οικόπεδα, μετοχές, μερίδια, συμβόλαια, δάνεια, επιδοτήσεις; Και τι τον νοιάζει τον εργαζόμενο, πώς θα κάνει ο άλλος την δουλειά του; Στο βρακί του θα τον βάλει ο εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...