Προς το περιεχόμενο

Χάρβαρντ: Δημιούργησε μαλακούς μυς για ρομποτικά συστήματα


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μένει να τους κάνουν υδραυλικούς (κι οχι πνευματικους) με αισθητητες και ρυθμιστες πίεσης, για ελεγχωμενη δύναμη.

 

Μιλάμε για επαναστα. Σοβαρά μιλάω.

 

Μέχρι τώρα μόνο μοτερακια και "μέταλλα με μνήμη" μπορούσαν να τους μιμηθούν. Στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω που δεν θα έχει....

για πες.

Όταν η ίδια η ομάδα αναφέρεται σε ελαστικά ρομπότς (που το roadmap για εμπορική χρήση φτάνει σε 100 χρόνια και βάλε από τώρα), θα ήθελα κάτι πιο πρακτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες.

Όταν η ίδια η ομάδα αναφέρεται σε ελαστικά ρομπότς (που το roadmap για εμπορική χρήση φτάνει σε 100 χρόνια και βάλε από τώρα), θα ήθελα κάτι πιο πρακτικό.

 

 

 

σεξ ντολλς 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν δεν έχετε κατανοήσει το θέμα ή δεν γνωρίζετε, γιατί σχολιάζετε;

 

Fluidic_Muscle_20726u_710px.jpg

 

Αυτοί παραπάνω λέγονται pneumatic muscle actuators (πνευματικοί μύες). Η έρευνα έγινε για την βελτίωση αυτών που υπάρχουν τώρα, ώστε να έχουμε πιο φυσική κίνηση, αντίστοιχη με αυτή των μυών στο σώμα μας.

 

Επίσης, χρησιμοποιούνται σε πολλές εφαρμογές σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα το νεο , εμεις πηραμε δυο τετοιους πειραματικους μυς απο το χαρβαρντ και τους καναμε και "πρωθυπουργους" μιας εικονικης δημοκρατιας ,και προς εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πραγματι λειτουργουν σαν αυθεντικοι ποντικοι .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα το νεο , εμεις πηραμε δυο τετοιους πειραματικους μυς απο το χαρβαρντ και τους καναμε και "πρωθυπουργους" μιας εικονικης δημοκρατιας ,και προς εκπληξη διαπιστωσαμε οτι πραγματι λειτουργουν σαν αυθεντικοι ποντικοι .

Διάβαζα και λέω "δεν θα πει κάποιος κάτι πολιτικό ακόμα και εδώ;" Ε δικαιώθηκα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραμμένα τα έχω τα ρομπότ. Εφαρμογές σε ανθρώπους να έχει (σε περιπτώσεις τραυματισμών κλπ.).

Ακριβως!Εμενα που μου λειπει ο εξω τετρακεφαλος μετα απο τραυματισμο θα μου ηταν πολυ χρησιμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα και λέω "δεν θα πει κάποιος κάτι πολιτικό ακόμα και εδώ;" Ε δικαιώθηκα !

 

Αυτό σε εξέπληξε;

Το ότι οι 9,5 στους 10 που διαμαρτύρονται τους ψηφίζουν κιόλας δε σου προκαλεί έκπληξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως!Εμενα που μου λειπει ο εξω τετρακεφαλος μετα απο τραυματισμο θα μου ηταν πολυ χρησιμο!

Χοχοχοχο, ωραίο το χωρατό. Πάρε like.

 

EDIT: Τώρα κατάλαβα ότι μπορεί να το λες σοβαρά. Σε αυτή την περίπτωση, γράψε λάθος.

Επεξ/σία από socket
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν μπορέσουν εκεί  στο Harvard ή αλλού οι επιστήμονες να εφαρμόσουν αυτά τα ρομποτικά συστήματα για αντικατάσταση σοβαρά τραυματισμένων μυών, τότε θα είναι χρήσιμη η ανακάλυψή τους. Η γνώμη μου είναι πως ό,τι μπορεί να έχει πρακτική εφαρμογή στον τομέα της υγείας, μπορεί να είναι χρήσιμο. Μαλακοί τεχνητοί μύωνες για αντικατάσταση ανθρώπινου παράγοντα, στρατιωτικές εφαρμογές και άλλα τινά, είναι για σκόρπισμα χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...