Προς το περιεχόμενο

ιός στο Android Huawei y550 κινητό μου ! τι πρέπει να κάνω?


johnmegarythmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα από το ίντερνετ browser της συσκευής μου καθώς μπαίνω σε σελίδες μου πετάει μυνημα ότι έχω κολλήσει ιό θα σας ανεβάσω φωτογραφίες να το δείτε.τι μπορώ να κάνω ? Adware μου θύμιζει εμένα όπως στα windows. Όταν πατάω scan μου λέει να αγοράσω αυτό το πρόγραμμα που θα δείτε. Και να το αγνοήσω πάλι μου το βγάζει όσο πατάω πίσω βγάζει ότι θέλει μόνο άμα κλείσω την καρτέλα κλείνει.

post-176091-0-05489300-1465490900_thumb.jpeg

post-176091-0-63355800-1465490942_thumb.jpeg

post-176091-0-80398000-1465490974_thumb.jpeg

post-176091-0-06621300-1465490994_thumb.jpeg

post-176091-0-28866500-1465491017_thumb.jpeg

post-176091-0-17448100-1465491045_thumb.jpeg

post-176091-0-48228500-1465491071_thumb.jpeg

post-176091-0-71862100-1465491091_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.τι μπορώ να κάνω ? 

Να κόψεις τις περίεργες σελίδες  :P

Πέρα από την πλάκα πιστεύω κάποια εφαρμογή ευθύνεται για αυτά.

Από πάντα στο έβγαζε? Ποιά συσκευή έχεις? Είσαι root?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ερθει ποτε αντιμέτωπος με κατι τετοιο.

 

σε οποια σελιδα και να μπεις το κανει αυτο; επισης μονο οταν εισαι στον browser ετσι;

 

λογικα με ενα clear της cache του browser θα φτιαξει.

 

 

 

μήπως ξερεις και απο που το κόλλησες, να το κολλησω μια και εγω, να εχω μια εμπειρία ρε αδελφε απο "ιους" στο android

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι spam σελίδες οι οποίες πετάγονται από το πουθενά με (δήθεν) ειδοποιήσεις για ιούς. Μου έχει τύχει κι εμένα, όταν πηγαίνω από το facebook σε εξωτερικούς συνδέσμους. Όταν θα βλέπεις κάτι τέτοιο, απλώς κλείσε το παράθυρο και δοκίμασε να ανοίξεις ξανά τον σύνδεσμο. ΣΥΝΗΘΩΣ τη δεύτερη φορά δεν εμφανίζεται. Αν συνεχίσει, απλά μην τον ανοίξεις ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όσα προαναφέρθηκαν ισχύουν αλλά καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις και ένα free security app.

Αν τα pop ups δεν εμφανίζονται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες σελίδες,
καθάρισε τον browser σου και κοίτα μήπως έχεις εγκαταστήσει (ίσως άθελα σου)
κάποια περίεργη εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα από το ίντερνετ browser της συσκευής μου καθώς μπαίνω σε σελίδες μου πετάει μυνημα ότι έχω κολλήσει ιό θα σας ανεβάσω φωτογραφίες να το δείτε.τι μπορώ να κάνω ? Adware μου θύμιζει εμένα όπως στα windows. Όταν πατάω scan μου λέει να αγοράσω αυτό το πρόγραμμα που θα δείτε. Και να το αγνοήσω πάλι μου το βγάζει όσο πατάω πίσω βγάζει ότι θέλει μόνο άμα κλείσω την καρτέλα κλείνει.

 

 

Τελικά τον καθάρισες τον ιό;Έπίσης έκανες αυτό που γράφει ο απο κάτω;

 

 

Πάτησες scan? Και έκανε scan ο ιός. Τον ιό πάτησες να κάνει σαρωση.

 

Κατάλαβες το λάθος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια , οταν κανω πισω εμφανιζει αλλες σελιδες μονο οταν παω να κλεισω την καρτελα φευγουνε.. σιγουρα κατι για εκβοβισμο ειναι οπως ο ιος της αστυνομιας που ειχα κολλησει στον υπολογιστη  και ειχα φρικαρει και απο τοτε λεω μην δινεις σημασια εξαλλου δεν μπορει να σου βγαζει τετοια μυνηματα απο μονο του μονο με antivirius αμα ειχα κατεβασμενο αλλα και παλι... .. κατι αλλο ειναι ...  περιμενα κατι για adware .. αλλα δεν θυμαμαι να εχω κατεβασει κατι καινουργιο στο κινητο προσφατα.. αυτο που συμβαινει μονο οταν μπαινω με το internet browser της συσκευης που εχει μεσα και οχι με μινι οπερα . 

και με σβησιμο του ιστορικου και το clean cache , μου το βγαζει αυτο αλλα οχι σε ολες τις σελιδες αλλα το κουλο ειναι οτι μπορει να εμφανιστει στα καλα καθουμενα.. 

οσο για το σκαν αν πατησα με πηγε να κατεβασω την εφαρμογη  antivirus and security στην μπλε σελιδα που ειδατε παραπανω στο print screen . 

αμα δειτε στους ορους ειναι συνδρομητικη εφαρμογη με 24,80 ευρω τον μηνα ... ελεος! και λαμβανεις 12 μυνηματα τον μηνα και καθε μυνημα εχει 2,08 ευρω... απλα δεν υπαρχει δεν μπορεις να κατεβασεις την εφαρμογη και να πληρωνεις καθε μηνα και να σε χρεωνει με βαση τα μυνηματα που λαμβανεις ... τι ειναι αυτο;  και τα μυνηματα τι θα γραφουνε μεσα; μου θυμιζει τα ενημερωτικα μυνηματα απο 5 ψηφια που λαμβανεις και χρεωνεσαι αλλα εκει εχει ενα λογο , εδω τι έχει; . 


Τα pop ups γίνονται να εξαφανιστούν μόνιμα μέσω κάποιας εφαρμογής ?

αυτες τις σελιδες ειναι pop ups ; μπορω απο το browser του κινητου να βαλω να μην ανοιγουνε; ετσι δεν θα χρειαστει να μου το ξανα βγαλει .. παντως ο browser του κινητου ειναι φοβερος και αμεσος οχι οπως το μινι οπερα , αλλα εγω ξερω οτι σελιδες που δεν εμφανιζονται με το μινι οπερα μπαινω με αυτον , αν υπηρχε αλλος browser τοσο αμεσος ή δεν θα το χρησιμοποιουσα αν εβρισκα αλλον που να κλεινει αυτα τα παραθυρα που εμφανιζονται μονα τους θα το αφηνα οπως ειναι .. και θα εμπαινα με αυτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...