Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι με περιποιήθηκαν καλά σήμερα, 1η μέρα ranked.

 

Αλλά δεν είδα ούτε ένα περίεργο-δύσκολο deck.

 

Μάλλον καλύτεροι-πιο εξοικειωμένοι παίχτες, μαζί και λίγη γκαντεμιά που είχα (2 παιγνίδια στον πόντο, κυριολεκτικά, από τυχαίο τελευταίο τράβηγμα).

 

Θέλω κάποιες αλλαγές όμως στο deck, γιατί το "Power of 3", γίνεται εύκολα "pare 3" άμα δεν κάτσουν ακριβώς οι συνδυασμοί και μετά ξεμένεις με αδύναμες κάρτες.

 

Βασικα ειναι βαθυτερο το παιχνιδι, πρεπει να υπολογισεις και τις πιθανοτητες να τραβηξεις αυτο που θες.. Ειναι σκακι, παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο η σειρα καρτων που θα παιξεις...

 

Σε *σχεδον* καθε παιχνιδι ανακαλυπτω λαθη που κανω....... 

 

Ακομα πιο σημαντικο ειναι να βρεις το σωστο ταιμινγκ να κανεις pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα ειναι βαθυτερο το παιχνιδι, πρεπει να υπολογισεις και τις πιθανοτητες να τραβηξεις αυτο που θες.. Ειναι σκακι, παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο η σειρα καρτων που θα παιξεις...

 

Σε *σχεδον* καθε παιχνιδι ανακαλυπτω λαθη που κανω....... 

 

Ακομα πιο σημαντικο ειναι να βρεις το σωστο ταιμινγκ να κανεις pass.

 

Δεν το συζητάμε καν αυτό, μια κίνηση σε φτιάχνει ή σε χαλάει πολύ εύκολα.

 

Απλά και στις δύο περιπτώσεις έτυχε να μπούμε 3ο γύρο μόνο με την κάρτα που έβγαλε...εγώ βελτιώθηκα λίγο στο mulligan, αυτοί λίγο παραπάνω.

 

Happens...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό κάποιες φορές είναι και λίγο must να πας all in στον δεύτερο γύρο αν έχεις πάρει τον 1ο. Όλα αυτά βέβαια είναι σχετικά. Το game θέλει να είσαι διαβασμένος, να ξέρεις τι παίζει ο αντίπαλος, να ξέρεις τα out σου, γενικά να έχεις παίξει πολλά παιχνίδια για να αποκτήσεις εμπειρία. Είναι πολύ εύκολο να ανέβεις αν τα κάνεις αυτά πάντως. Οι περισσότεροι παίζουν around scorch άντε και igni και μέχρι εκεί. Δεν κάνουν μόνο αυτά όμως έναν καλό παίχτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγές που ανακοίνωσαν απο το χθεσινό streaming.

 

https://www.reddit.com/r/gwent/comments/6gvamx/full_beta_patch_1_notes_announced/

 

Rip Ciri απο 7 -->5

Roach 5-->4

Fucking Bear απο 5-->6!!! Too op θα ελεγα για bronze card.Για να δούμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου λίγο:

 

Όταν μια κάρτα έχει γίνει consumed, μπορεί να γίνει spawn?

 

Spawn, όχι res.

 

Συγκεκριμένα, τρώω με τον χρυσό Regis higher μου έναν Reaver Hunter, θεωρώντας πως έτσι θα του σπάσω το combo (ήταν και ήδη ενισχυμένος, πήρα +10, χάρηκα) και στην επόμενη-μεθεπόμενη μου κατεβάζει χαλαρός ο απέναντι τον Henselt και μου τον εμφανίζει...και με τσακίζει.

 

Υ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να σου εκανα το γνωστο πια κολπο με τον operator..

Αλλα λογικα αυτο θα το ειχες καταλαβει.

Διοτι δημιουργει καρτα και σε σενα.

Κατσε θα σκεφτω τιποτε αλλο αν δεν είναι αυτο και επανέρχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λογική" με το Consume είναι η εξής: Αν η κάρτα που κάνεις consume είναι στο χέρι/deck/board τότε η κάρτα πάει στο GY. Αν η κάρτα που γίνεται Consume είναι στο νεκροταφείο τότε γίνεται banish.

 

Το πιο πιθανό είναι να σου έριξε Nenneke που επιστρέφει 3 κάρτες από το νεκροταφείο στο deck, οπότε τον ξανα-έβαλε πίσω και τον έκανε summon αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να σου εκανα το γνωστο πια κολπο με τον operator..

Αλλα λογικα αυτο θα το ειχες καταλαβει.

Διοτι δημιουργει καρτα και σε σενα.

Κατσε θα σκεφτω τιποτε αλλο αν δεν είναι αυτο και επανέρχομαι.

 

Nope

 

Η "λογική" με το Consume είναι η εξής: Αν η κάρτα που κάνεις consume είναι στο χέρι/deck/board τότε η κάρτα πάει στο GY. Αν η κάρτα που γίνεται Consume είναι στο νεκροταφείο τότε γίνεται banish.

 

Το πιο πιθανό είναι να σου έριξε Nenneke που επιστρέφει 3 κάρτες από το νεκροταφείο στο deck, οπότε τον ξανα-έβαλε πίσω και τον έκανε summon αργότερα.

 

Ίσως... η κάρτα ήταν στο deck, από εκεί τις τρώει ο Regis.

 

Συνεπώς, πήγε και ψόφησε.

 

Προσπαθώ να θυμηθώ αν ήταν στην αμέσως επόμενη κίνηση που κατέβασε τον Henselt, οπότε κάτι κουλό παίζει ή όντως κατέβασε τη γριά πρώτα και τις επανέφερε, οπότε θέμα timing (αν και δεν σωζόταν, έτσι κι αλλιώς).

 

Κατά τα άλλα...μου έτυχε N.R με καιρό...σοκαρίστηκα! Παίζει να έχω να δω από τις αρχές της closed τέτοιον αντίπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση.Αλλο spawn,άλλο summon.Spawn γίνεται από το πουθενά.Summon κάνει από το ντεκ ή το νεκροταφείο.

 

Κι αυτό σωστό.

 

Δεν τις ξέρω τις κάρτες, ίσα τα ματς για το 6 παίζω, οπότε τα μισά που λέω/γράφω είναι και λάθος υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγκεκριμένα, τρώω με τον χρυσό Regis higher μου έναν Reaver Hunter, θεωρώντας πως έτσι θα του σπάσω το combo (ήταν και ήδη ενισχυμένος, πήρα +10, χάρηκα) και στην επόμενη-μεθεπόμενη μου κατεβάζει χαλαρός ο απέναντι τον Henselt και μου τον εμφανίζει...και με τσακίζει.

 

 

Δεν σου εμφάνισε αυτόν που έφαγες. Παράμενει στο νεκροταφείο εκείνος. Εκτός και αν έπαιξε Neneke και τον ξαναπήγε στο deck του. Λογικά, αν σου πέταξε με ton Hensel αρκετούς, αυτό θα έκανε και απλά δεν είδες τι κάνει η Neneke.

 

 

 

 

Εγώ συνεχίζοντας τον αγών μου, κατάφερα σήμερα να φτάσω rank 18. 3727 mmr θέση 74 στο ladder και χρυσό περίβλημα. Μέγας κωλόφραρδος μπορώ να πω. 

 

Άλλαξα deck βέβαια. Ο BROkvar με κούρασε αρκετά και συν ότι έκανα και κάτι τραγικές ήττες είπα να αλλάξω deck. Λοίπον, Eredin ιs the One! Ακύρο όνομα αλλά αυτό σκέφτηκα να βάλω σαν name του deck. 

 

The One

 

Σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια είχα Imlerith αντί για Caranthir (δεν είχα scraps να τον φτιάξω) και τον έφτιαξα σήμερα όπου έκανα και το τελευταίο push για τα 7 πακέτα. Γενικά, τις περισσότερες φορές 12 power είναι ο Imlerith και μόνο 2-3 φορές κατάφερα να αξοποιήσω το full value του. Νόμιζω ότι ο Caranthir μπορεί να σου προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα. Βέβαια, ο Imlerith μου κέρδισε τον Superjj χτες (έπαιζε από το account του Lifecoach μαζί με τον Lifecoach) αλλά μάλλον δεν τον περίμεναν για αυτό. Ο Caranthir δεν θα μου το κέρδιζε πάντως σίγουρα.

 

Stats:

 

Stats

 
Λίγα παιχνίδια, δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πολλά. Να σημειώσω βέβαια ότι ξεκίνησα να παίζω το deck κατευθείαν στο ranked και έκανα αρκετά λάθη. Το score μου εναντίον Νilfgaard ήταν 2-7 στην αρχή. :P Και βλέπω πως το πήγα 12-8 επειδή έμαθα το match-up.  
 
 
Διασκεδαστικό deck και αυτό. Δοκιμάστε το.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν σου εμφάνισε αυτόν που έφαγες. Παράμενει στο νεκροταφείο εκείνος. Εκτός και αν έπαιξε Neneke και τον ξαναπήγε στο deck του. Λογικά, αν σου πέταξε με ton Hensel αρκετούς, αυτό θα έκανε και απλά δεν είδες τι κάνει η Neneke.

 

 

 

Γράφω ότι πήγα να του σπάσω το combo (3xReavers) αλλά τελικά το έφαγα στα μούτρα.

 

Με τον Henselt  εμφανίστηκαν άλλοι δύο δίπλα σε αυτόν που ήταν "κατεβασμένος", ενώ είχα ήδη "φάει" έναν με τον Regis.

 

Αυτό κοιτάμε να εξηγήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...