Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάποιο "εκπαιδευτικό" σκέλος ή μπαίνεις κατευθείαν στα παιχνίδια με άλλους παίκτες;

 

Θα το δω κάποια στιγμή το απόγευμα ή αύριο, αλλά ας έχω μια ιδέα τι με περιμένει :)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ναί έχει :) είσαι κομπλέ και θα το αγαπήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λίγο που το είδα, όμορφο είναι, απλό δείχνει στο χειρισμό.

 

Έπαιξα ένα tutorial, κέρδισα εύκολα (2-1, αν και θα μπορούσα 3-0, ο τελευταίος γύρος έκλεισε 17-0 και θα μπορούσα να πάω στα 40-0, που σημαίνει πως με λίγη περισσότερη επένδυση σε κάρτες στο δεύτερο γύρο, όπου έχασα 20-23, κέρδιζα και εκεί).

 

Το μόνο που με μπέρδεψε (με την έννοια πως δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίχτηκε), ήταν ο leader που μου έδωσε, έβγαζε ένα βελάκι που δεν είδα να μου έδωσε οδηγία πού να το κατευθύνω και άργησα λίγο να ρίξω την κάρτα στο τραπέζι.

 

Μετά, μου έδωσε ore, φτιάχνεις κάρτες με αυτό, αλλά δεν το δοκίμασα καν. Υποθέτω έχει κι άλλα tutorial, εκεί στα challenges. 

 

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ, γιατί πρέπει να ασχοληθείς αρκετά για να γίνεις καλός, αλλά λέω να πάρω το starter pack καθαρά και μόνο σαν κίνηση στήριξης στην Projekt Red.

 

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, για να δω τι γίνεται με το matchmaking, αν και δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα φτάσω 10ο επίπεδο για να δω αν ισχύει το +/- 2 που διάβαζα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οκ, το προχώρησα λίγο ακόμη στα tutorials.

 

Το δεύτερο, με τις κάρτες, το κατάστημα, τα kegs κτλ. θέλει λίγο καλύτερη δομή, κάποια στιγμή σου λέει "κάνε κλικ στο tab filters", αναβοσβήνει το πράσινο βελάκι και πρέπει να κάνεις back για να το δεις, στη σελίδα που σου δίνει την εντολή δεν υπάρχει tab filters.

 

Και την κάρτα που έκανα transmute, δεν μου εξήγησε τι διαφορά έχει από την κοινή. 

 

Πάντως, τα τρία σκέλη βγήκαν πανεύκολα.

 

Το ίδιο δεν ισχύει με το επόμενο tutorial, το πρώτο faction. Σε αφήνει να διαλέξεις ό,τι deck θέλεις, ενώ από ό,τι κατάλαβα πρέπει να πάρεις το ίδιο με το faction που πολεμάς.

 

Οι μάχες για έναν άσχετο σαν κι εμένα δεν είναι καθόλου εύκολες, μέχρι να δεις πώς ακριβώς λειτουργούν οι κάρτες: ας πούμε, κρατούσα το leader μου για το τέλος, ενώ δίνει +1 σε ό,τι κάρτα έχεις, άρα πρέπει να τον παίξεις νωρίς, αν όχι εντελώς πρώτο.

 

Μετά, μέσα από τα λάθη μαθαίνεις ποιες κάρτες να βάζεις νωρίς στο τραπέζι (με κίνδυνο, βέβαια, να πέσει αστροπελέκι και να πάει στράφι), πώς να εκμεταλλεύεσαι τους support χαρακτήρες, να ενισχύεις σταδιακά το deck και να "τρέφεσαι" από το armor.

 

Στην αρχή έχανα 1-2, μετά πήγα 1-1 με κάτι απίθανα ισόπαλα αποτελέσματα στον τρίτο γύρο, ώσπου κατάφερα να νικήσω το δεύτερο σενάριο 2-0, με επική μάχη στον πρώτο γύρο (63-60) και δυναμικό τελείωμα στο δεύτερο (μου βγήκε μια μάγισσα που έκανε γερό damage σε 4 κάρτες του αντιπάλου και "καθάρισα" εύκολα).

 

Τώρα, στο τρίτο σενάριο, έχει leader card για δώρο και έχω άγχος :)

 

Ωραίο δείχνει, αν δεν σε ρίχνει και στα "λιοντάρια" στο multi, είναι καλό για να περνάς λίγη (ή και πολλή...) ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, τελείωσα τα challenges του πρώτου faction, των Northern Realms. Τα δύο τελευταία με 2-0 και πολύ άνετα, μιας και κάθισα και έστησα ένα δικό μου NR deck με κάρτες που έκαναν ζημιά over time κτλ. (στο keg που μου έδωσε νωρίτερα δεν είχε βγει κάτι πολύ καλό για τα NR, νομίζω, άρα έχω ακόμη τα βασικά golden και silver). Νομίζω πως είναι ανώτερο από το starter, αφού τουλάχιστον ξέρω ακριβώς τι έχω βάλει μέσα και με ποιο σκεπτικό. Το κράτησα 25αρι, όπως το starter, για να είναι πιο σίγουρο πως θα έρθει στο χέρι μου κάτι που χρειάζεται, αλλά σκέφτομαι πως απέναντι σε ένα deck με περισσότερες κάρτες θα υστερώ στο 2ο και 3ο γύρο.

 

Στο μεταξύ, φοβάμαι πως έκανα ανόητες επιλογές στο keg (ούτε και τις σημείωσα πουθενά, βιαζόμουν να πάρω τα bonus, που τα έχω και κάθονται), στο δεύτερο σετ που επιλέγεις ποια κάρτα θα κρατήσεις. Έχω την υποψία πως είχε μια γερή Skoia'tael και την άφησα να περάσει, αλλά είδα στο wiki τις κάρτες και νομίζω πως μια καλή "πράσινη" πέρασε από μπροστά μου. Σε επίπεδο σχεδιασμού των tutorials, δηλαδή, νομίζω πρώτα πρέπει να σε βάλει να παίξεις μερικά παιχνίδια (με τη Ciri δεν μετράνε, είναι -σχεδόν- τελείως scripted) και μετά να ανοίξεις keg.

 

Το scorch αποδείχτηκε καθοριστικό spell (κανείς αντίπαλος στο NR challenge δεν το είχε, άρα υπερτερούσα σημαντικά αν επιχειρούσε η ΑΙ να κάνει πολύ γερό buff μια συγκεκριμένη κάρτα). Τα area damage χρήσιμα επίσης, αλλά για τον πρώτο γύρο κυρίως, τουλάχιστον έτσι όπως τα κατάλαβα, καθώς 9/10 φορές ήταν ο γύρος που έκλεινε με το μεγαλύτερο σκορ, άρα θα είχαν περισσότερο χρόνο να κάνουν ζημιά.

 

Έχει πάρα πολύ ψωμί το παιχνίδι και, θα το επαναλάβω, για μένα θα κριθεί στο πώς ταιριάζει τους παίκτες (και, βέβαια, τι player base έχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερο προχωράς, τόσο περισσότερα θα βρίσκεις.

 

Δεν ξέρω αν μπαίνεις casual ή το "ψάχνεις", αλλά από ένα σημείο και μετά θα βλέπεις patterns στα decks, αφού οι περισσότεροι "αντιγράφουν" όποιο έχει καλύτερο combo μετά από κάθε update/patch (όπου αλλάζουν πολλά πράγματα).

 

Το έχω αφήσει 2 μήνες τώρα και ίσως κι αυτός να είναι ένας λόγος.

 

Είναι πολύ ωραίο παιγνίδι, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρπάζεσαι εσύ.

 

Μακάρι όσοι έπαιζαν να είχαν τη διάθεσή σου να ψάξουν και να βοηθήσουν, όπως έχεις κάνει αρκετές φορές.

 

Όπως και να το κάνουμε, όταν μπαίνεις και σκάνε 4/5 αντίπαλοι με το ίδιο ουσιαστικά deck, κάπου το χάνεις το ενδιαφέρον σου, χάνεις-κερδίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει, αρχή είναι, εντελώς casual, ίσα που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι παίζει. Και, προφανώς, εφόσον είναι beta, θα έχει αλλαγές (και θα συνεχίσει να έχει και μετά τη beta, ανάλογα με το feedback που θα παίρνουν, άρα θα αργήσει να παγιωθεί το τι ισχύει, ακριβώς). Διαβάζω πως στο τελευταίο patch έβγαλαν κάποια faction abilities.

 

Πάντως, ένα πράγμα που μου κακοφάνηκε ως τώρα ήταν που με έβαλε το tutorial να ανοίξω το keg, γιατί είναι λάθος σχεδιασμός να βάζεις τον πανάσχετο να διαλέξει ποια κάρτα θα κρατήσει.

 

Βέβαια, σου δίνει ore στα tutorials, που σημαίνει πως -πρόχειρα, δεν έχω σημειώσεις- έχω υλικό για 3 keg αυτή τη στιγμή.

 

Δίνει κι ένα welcoming bonus (1 keg και το Witcher αν δεν το έχεις ή να το χαρίσεις σε φίλο) αλλά δεν τολμάω να ανοίξω το keg, φοβάμαι πως πάλι θα διαλέξω ό,τι να 'ναι κάρτα.

 

Και το starter pack γι' αυτό καθυστερώ και δεν το παίρνω (βέβαια, είναι time limited) γιατί σου δίνει μεταξύ άλλων μια legendary (επιλογή από τρεις ) και δεν θέλω να διαλέξω λάθος.

 

Από την άλλη, υπάρχει σωστό και λάθος; Αν ασχοληθείς αρκετά (ή μάλλον πολύ) φαντάζομαι μαζεύεις υλικό για να φτιάξεις περίπου ό,τι θέλεις, άρα στην πορεία θα βρεις κι αυτό που σου ξέφυγε.

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι καλύτερα να επικεντρωθώ σε 1 deck και να το αναπτύξω, ή να φτιάξω πολλά, ένα για κάθε περίσταση; (μάλλον αυτό, αλλά ως εμπειρότεροι πείτε κι εσείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη το καλύτερο είναι να επικεντρωθείς σε ένα που σου αρεσει και ταυτόχρονα να κάνεις mill καρτες από τα αλλα factions για να παιρνεις scraps.

Ti εννοω:

Από το lvl 3 και μετα το παιχνιδι σου επιτρεπει να καταστρεψεις (mill) καρτες και να παρεις καποια scraps τα οποια και χρησιμοποιείς για να φτιαξεις άλλες καρτες. Οποτε για παράδειγμα αν εσυ εχεις επιλεξει να παιζεις με Northern Realms και σου τυχει η χρυση πρασινη που ανεφερες (δηλ Scoiatei) σε συμφερει να την παρεις και να την κανεις mill γιατι θα παρεις 200 scraps που αυτό μεταφράζεται σε 2-3 bronze καρτες που μπορει να θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σκέφτομαι να κάνω πρώτα τα challenges, να δω τι γίνεται με κάθε faction.

 

Πέρασα στο δεύτερο (Skellige) όπου τα έχω βρει άσχημα μπαστούνια με τα resurrect, παίζω κι εγώ με το starter των Skellige, δεν ξέρω αν κάνω καλά.

 

Μια σκέψη είναι να φτιάξω δικό μου με πολλές κάρτες, για να αντιμετωπίσω το resurrect, αλλά παντού διαβάζω πως δεν είναι καλό να έχεις μεγάλο deck, χάνεις την ευκαιρία να πάρεις στα χέρια την κάρτα που θες κτλ.

 

Το θέμα είναι πως ουσιαστικά η ΑΙ (στο 3ο challenge του σετ) με αφήνει να πάρω τον πρώτο γύρο, και μου αλλάζει τα φώτα στο δεύτερο.

 

Μου δίνει hint να παίξω κάποιες κάρτες που δεν υπάρχουν στους Skellige, άρα μάλλον πρέπει να δοκιμάσω με άλλο deck (το μαύρο, ίσως ;)

 

Στο multi, πρέπει να πάρω έξι γύρους (φαντάζομαι ακόμη και σε έξι ήττες 2-1) για να πάω δεύτερο level, βουνό μου φαίνεται αυτή τη στιγμή. Το 3ο, για να κάνω mill, πιο μακρινό κι από τη σελήνη...


EDIT:

 

Τελικά, με γερή δόση τύχης, κατάφερα και πέρασα το τρίτο challenge. Δεν με έχει δυσκολέψει άλλη φορά η ΑΙ τόσο πολύ, ίσως επειδή δεν μπορώ ακόμη να διαχειριστώ τα resurrect: έχω ένα χαρακτήρα με lock, δεν τον έβρισκα με τίποτε (σε 25αρι deck), όταν πήγαινα να "κουμπώσω" δική μου κάρτα για να την έχω στον επόμενο γύρο μου την αλυσόδενε και την έστελνε άκλαφτη, γενικά πολύ καλές κινήσεις.

 

Το καλό είναι πως πέρασα το challenge, το κακό ότι πάλι βασίστηκα στο damage over time.

 

Α, ναι, με δικό μου deck, με το starter των Skellige άκρη δεν έβγαζα. Είναι σίγουρα ένα challenge που όταν βελτιωθώ θα ξαναδώ, για να καταλάβω τι έκανα λάθος ή αν έπαιζα με λάθος deck (ή είναι απλά δύσκολο challenge).

 

Kαι ένα πανηγυρικό screenshot:

 

rneJzDq.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελείωσα και τα τέρατα (monsters), μου φάνηκαν ελαφρώς πιο βατά από ό,τι οι Skellige, και οι συνεργασίες μεταξύ των καρτών (αξιωματικοί wild hunt, τέρατα ίδιας κατηγορίας, frost κτλ.) πιο κατανοητές από ό,τι των Skellige. Ήταν το πρώτο deck από όταν άρχισα να πειραματίζομαι με προσθαφαιρέσεις καρτών που δεν χρειάστηκε να το τροποποιήσω, μου φάνηκε μια χαρά όπως ήταν (για αρχάριο επίπεδο, εννοείται).

 

Ιδεατά, στο tutorial, θα έπρεπε όταν ενεργοποιείται μια δυνατότητα για πρώτη φορά, να σου "παγώνει" την κάρτα για να προλαβαίνεις να δεις τι συμβαίνει: μου πήρε κάποια ώρα να καταλάβω ότι μπορώ να δω το graveyard του αντιπάλου, συν του ότι έπαιζε ο αντίπαλος μία κάρτα και φύτρωναν άλλες 4. 

 

Βέβαια, το θέμα είναι πόσο θέλει κανείς να "του κρατάει το χέρι" το tutorial. 

 

rPlFkyf.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι Scoia'tael βγήκαν σχετικά εύκολα, κι εδώ οι συνεργασίες μου φάνηκαν κατανοητές, μεταξύ dwarves και elves, συν του ότι η default leader έχει μια πολύ χρήσιμη ικανότητα, να επιλέγει από το deck μια κάρτα, θυσιάζοντας μια άλλη. 

 

Αντίθετα, τα έχω βρει μπαστούνια με τους Nilfgard: με τα χίλια ζόρια και αφού για πρώτη φορά ως τώρα έπαιξα με άλλου faction deck εναντίον τους (τροποποιημένο Monsters vs. Nilfgard) κατάφερα να περάσω τη 2η από τις 6 αποστολές.

 

Ούτε θέλω να σκέφτομαι τι ήττες έχω να μαζέψω στο multi, αν μου κάνει τέτοια γυμνάσια η ΑΙ :)


EDIT:

 

Συνεχίζω με το τροποποιημένο Monsters deck, και εκεί που δεν μπορούσα να ξεκολήσω με Nilfgaard απέναντι σε Nilfgaard, μόλις έβγαλα την 3η αποστολή σχετικά άνετα:

 

UJWuqFR.png

 

Πρέπει να στάθηκα τυχερός στις κάρτες που πήρε η ΑΙ, γιατί παραήταν εύκολο: την ανάγκασα να ξοδέψει πολύ για να πάρει τον πρώτο γύρο, και από τη στιγμή που πήρα το 2ο, ο 3ος ήταν πρακτικά εγγυημένος, αν δεν έβγαζε πάλι κανένα συνδυασμό του στυλ "παίζω μία και αραδιάζω 5 κάρτες".

 

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω, έχει παρατηρήσει κανείς όταν κάνει quit από το παιχνίδι να σκαλώνει; 2-3 φορές χρειάστηκε να πάω σε end task.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...