Προς το περιεχόμενο

Το φθινόπωρο το iOS 10, «η μητέρα όλων των εκδόσεων της mobile πλατφόρμας της Apple»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ολα αυτα (με εξαιρεση το raise to wake) μου φαινονται φρουφρου και αρωματα και μαλιστα παντελως αδιαφορα.

 

Αυτο που με ενδιαφερει (και γνωριζοντας οτι ειναι και θα παραμεινει ενα κλειστο και αποκομμενο λογισμικο, γεματο περιορισμους δυστυχως) ειναι η σταθεροτητα, η αποτελεσματικοτητα και η ελλειψη bugs, τομεις που ειναι για κλαμματα τωρα.

 

Και ειναι ντροπη να γραφεις ο ιδιος λειτουργικο για το δικο σου hardware (cpu, chipset κτλ) και για μια μονο (πανακριβη, μικρη και) κλειστη οικογενεια συσκευων και να καταφερνεις να τα σκατωνεις ολο και περισσοτερο και σε τετοιο βαθμο.

 

Οποτε καλυτερα να αφησουν τις βαρυγδουπες δηλωσεις που κανουν καθε φορα αλλωστε και να στρωσουν λιγο κωλο μπας και μαζεψουν τα ασυμμαζευτα.

 

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Τι χρησιμοποιείς και σε ποια σημεία έχει bugs, ασταθεια, αναποτελεσματικότητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Φίλε σταθερότητα έχει αποτελεσματικότητα έχει bugs δεν έχει και σίγουρα δεν είναι για κλάμματα. Έχεις δίκιο το raise to wake είναι καλό. Έχεις δίκιο ότι ειναι κλειστό και για αυτό είναι αποκομμένο και έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα διατηρήσει την ασφάλεια ανοίγοντας την Siri τους χάρτες και το iMessage. Εμένα μου αρέσει που η αναγνώριση προσώπων στις φωτογραφίες θα γίνεται τοπικά στην συσκευή και όχι να ανεβάζεις όλες τις πληροφορίες και τα δεδομένα σου στο cloud όπως σου ζητά η google. Το σίγουρο είναι ότι αναγκάστηκε να ανοίξει την Siri γιατί εάν δεν το έκανε θα έμενε πολύ πίσω στο ai. Το continuity είναι φοβερό, οι βελτιώσεις που θα κάνουν πιο χρήσιμο το 3D Touch είναι πολύ καλές, και σίγουρα δεν είναι αδιάφορα. Τώρα σχόλια του τύπου τα σκάτωσε και να μαζέψει τα ασυμμάζευτα θα μπορούσες να τα αποφύγεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπωθηκε οτι πλεον μπορεις να κανεις uninstall τις μαμα εφαρμογες οπως mail weather stocks κτλ. Δεν διαγραφονται απο τη συσκευη, απλα παυουν οι λειτουργιες τους και εξαφανιζονται απο το "μενου".

Θα μπορουμε να τις ξαναεγκαταστησουμε απο το app store. Ολες οι εφαρμογες της apple πιανουν 150mb παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raise to wake το έχουμε δει στα BlackBerry από το 2013 και μετά και είμαι σίγουρος ότι θα καταναλώνει αρκετή μπαταρία εδώ. Τα άλλα οκ και αυτά τα έχουμε δει αλλά όπως και να 'χει είναι χρήσιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εμείς μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε , αλλά με ένα καλό φρεσκάρισμα στο ios , και αλλαγή δυο τριών γωνιών στη συσκευή , θα πουλήσει πάλι κάποια μύρια σε συσκευές , με περιθώρια κέρδους στο....θεό , αυξάνοντας και τα αποθέματά της κατά μερικά δισ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα το iOS 10 (beta) σε iphone 6s... τα αρνητικά είναι περισσότερα (κατά πολύ) από τα θετικά του και ανυπομονώ για restore... (αν και σταθερά αρκετά για beta). 

 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγεινε?
Που ειναι τα καλα παιδιά beta testers του πολυαγαπημένου "ανοιχτού λειτουργικού" android (που για να αξιωθεί να φέρει την περιγραφή "ανοιχτό λειτουργικό" πρέπει να κανεις root, χωρις μεγάλα αποτελέσματα επιτυχείας του σκοπού τους) να θάψουν για ακόμα μια φορά την Apple και να φέρουν το τέλος της.

 


Ελάτε ελάτε, εχει ψωμί το πραμα εδω. Μη ντρέπεστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος και των δύο (iPhone και Samsung) έχω να πω πως πλέον κλίνω λίγο περισότερο προς την Apple. Μέχρι κάποιο σημείο υστερούσε πολύ όσον αφορά το UI. Μπορεί μεν να ήταν απλό (καλό για χρήστες που ήθελαν συγκεκριμένα πράγματα) αλλά ήταν τόσο περιορισμένο που κάποιος που άρχιζε να μπαίνει στο βασίλειο των power users να αισθάνεται ότι έχει δεμένα τα χέρια του. Στα προηγούμενα 1-2 λειτουργικά η Apple έφτιαξε "παράπλευρους δρόμους" για να ισοφαρίσει λίγο, στο τελευταίο όμως λειτουργικό τους "δρόμους" αυτούς τους έκανε δυνατά εργαλεία. Έβαλε Widgets, εξέλιξε το 3D Touch, επιτέλους έκανε το Drive όπως έπρεπε να είναι. Cudos!

Άντε επιτέλους στο iPhone 7 να δούμε και hardware της προκοπής. Και αναφέρομαι κυρίως στην οθόνη, γιατί δεν είναι δυνατόν όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει 2Κ amoled εσύ στην ίδια τιμή να μου δίνεις 720p LCD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν εχεις ιδέα από iPhone...

Δεν πήδηξε καμία έκδοση, η περσινή ήταν η 9 και η προπέρσινη η 8.

δεν είπα ότι πήδηξε κάποια version αλλά δε περίμενα και καμιά σοβαρή απάντηση από apple fan boy, παρόλα αυτά μπορείς να δεις και μόνος σου εδώ ότι δεν πάει version και χρονιά, στις τελευταίες έχει επιταχύνει τη διαδικασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«η μητέρα όλων των εκδόσεων της mobile πλατφόρμας της Apple»

 

Ο τίτλος είναι παραπλανητικός, δεν διάβασα τίποτα το ενδιαφέρον που να τον δικαιολογεί.

 

 

 

Emojis just got the loudest cheer of WWDC

MKBHD

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Θύμωσε" το android στο s7 edge μου χθες που έβλεπα το live της Apple και έφαγαν σκάλωμα τα location services και η συσκευή "ψήθηκε" για κάνα 20λεπτο εξαφανίζοντας το 40% της μπαταρίας...

 

Και τώρα συνεχίστε να μιλάτε για ...καθρεφτάκια!

 

Άντε να έρθει ο Σεπτέμβρης να επιστρέψω στην ηρεμία μου. :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή για... "κάποιο λόγο" (που ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ξέρετε!!!!)... είστε κάποιοι φανατικοί "Apple-haters" κι άλλοι "Apple-lovers"... εγώ θα καταθέσω την ειλικρινή μου άποψη, μετά από την κατοχή Ο,ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ σε κινητό (ξεκίνησα με... ασύρματο στρατού κινητό, τα πρώτα τα τεράστια με κεραία... σαν "Ράκαλ" αγγλικό), πήγα σε WinMo, σε Αndroid (έχω ακόμα, για τη δουλειά), ενώ (πάλι για τη δουλειά) κατέληξα σε iOS...

...Απ' όσα έχω δουλέψει, τα Apple είναι ιδανικά devices για όσους θέλουν να πατήσουν το "ΟΝ" και να δουλέψει άψογα το μηχάνημα. Για όσους θέλουν να "πειραματιστούν", δεν κάνουν.

 

Όσο αφορά εμένα, ψηφίζω Apple (για προσωπική χρήση), είναι μακράν καλύτερα για άπειρους λόγους που έχω διατυπώσει κατά καιρούς (και) εδώ.

 

Αλλά... ισχύει 100%... ότι μετά το θάνατο του Στηβ Τζομς, η Apple ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχει με την "Τζομπς-Apple". Ακόμα ΚΑΙ ΣΤΟ DESIGN που καινοτομούσε, ακόμα κι εκεί πλέον έχει παροχηθεί (καλά... αυτό το παληκάρι, ο Άιβς... έχει φύγει; Είναι μόνιμα διακοπές; "Ψωλάρει"; Τί διάολο κάνει;;;; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΟΒΕΡΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΑ, επί Τζομπς-εποχή;;; )...

Αυτά. Πιστεύω ότι θα 'ναι καλύτερο το 10άρι σε αρκετά σημεία, αλλά θα 'ναι και "κώλος" σε πολλά άλλα - το βλέπω σε κάθε αναβάθμιση (μή πιάσω στο στόμα μου την "Music" εφαρμογή που "κατόρθωσαν" και την ΠΗΔΗΞΑΝ τελείως κι έψαχνα ένα κάρο 3τες εφαρμογές να βρώ μια της προκοπής)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θύμωσε" το android στο s7 edge μου χθες που έβλεπα το live της Apple και έφαγαν σκάλωμα τα location services και η συσκευή "ψήθηκε" για κάνα 20λεπτο εξαφανίζοντας το 40% της μπαταρίας...

 

Και τώρα συνεχίστε να μιλάτε για ...καθρεφτάκια!

 

Άντε να έρθει ο Σεπτέμβρης να επιστρέψω στην ηρεμία μου. :)

 

Αγοράζεις μια πανάκριβη συσκευή μόνο και μόνο για να την κράζεις όταν στερεύουν τα επιχειρήματα σε ιντερνετικούς διαλόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...