Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra: Αυτά είναι τα συμβατά προς αναβάθμιση συστήματα


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα κι ολας..

Πριν απο 5 χρονια και πισω δουλευα μονο windows.. 98, XP, Vista, 7αρια..

Εχω ματωσει απο bugs και ιους στη ζωη μου.

Μη προσπαθει να με πεισει κανενας για το αντιθετο γι αυτα που περασα.

 

Ζωντανο παραδειγμα ο qosmio i5 6gb ram 6αετιας που εχω χαρισει στους δικους μου με τα 7αρια περασμενα πανω.. 

Δε ξερω και γω τι εχει μαζεψει πανω του και κινειται σα ζομπι. Και προχτες τους ελεγα να τον παω για σερβις να αναννεωθει λιγακι.

 

Μπορει να βελτιωθηκε λοιπον η microsoft γτ απο τοτε εχω να ασχοληθω πολυ με windows. Εκτος απ τη δουλεια μου μονο, αλλα εκει δεν υπαρχει ιντερνετ οποτε ψιλοκομπλε. Αυτο σας το δινω αλλα καηκα απ το χυλο και δικαιουμαι και γω να φυσαω και το γιαουρτι..

Τα 8αρια και τα 10αρια μπορει να ειναι μανα εξ ουρανου.

Οταν απογοητευτω με αυτα που χρησιμοποιω τωρα θα ξαναγυρισω να το διαπιστωσω με τα ματια μου.

 

Αλλα μη μου λετε οτι τουλαχιστον τα παλιοτερα λειτουργικα δεν κολουσαν τιποτα γτ ειμαι παθων απο πρωτο χερι.. 

ΕΙπαμε να μην το κανουμε vs το θεμα και δεν ξαναστελνω γτ προς τα εκει παει.

Οποιος ειναι απιστος θωμας ομως μπορει να ερθει να δει πως εχει καταντησει ο qosmio που το πρωτο χρονο της ζωης του πεταγε και τωρα εχει καταντησει, με απλη χρηση του ιντερνετ που κανουν οι δικοι μου..

Και για να σας προλαβω οχι δε πατανε πανω σε μπανερς τυπου "μολις κερδισες ενα iphone6"..

Δεν προσπαθώ να σε πεισω για τίποτα όσον αφορά τα λειτουργικά που ανέφερες , στο λέω κιόλας αν θες έχεις μεγάλο δίκιο . ειδικά αύτη η πρώτη version των XP ( πριν τα service packs ) ακόμα την θυμάμαι για το ποσό ευάλωτη ήταν στα spywares, viruses .  Αυτό που λέω είναι ότι τα windows 10 είναι σε άριστο επίπεδο και παίζουν απροβλημάτιστα σχεδόν παντού. Βέβαια εντάξει είπαμε Microsoft είναι αυτή για να μην ξεχνιέσαι σου πετάει και έναν edge που δεν μπορείς να κάνεις handle όπως θες εσύ τα favorites, οπότε χρησιμοποιείς τον explorer :( . Όπως είπες τίποτα δεν είναι τέλειο, κατά την άποψη μου όμως έγινε απίστευτα καλή δουλειά. ( έπαιξε ρόλο ίσως που έφυγε και ο Super πωλητής  ΑΚΑ Steve Ballmer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε "αναλωθεί" όλοι στο θέμα της ραμ και του επεξεργαστή και ξεχάσατε ότι τις πλείστες φορές το μεγαλύτερο πρόβλημα στις αναβαθμίσεις λογισμικού τις προκαλεί η κάρτα γραφικών και η έλλειψη των κατάλληλων drivers!

Σε μένα το 8χρονο λαπτοπ μου βγήκε εκτός ,απο την MS,για αναβάθμιση σε windows 10,μόνο και μόνο γιατί έχει σταματήσει η υποστήριξη της κάρτας σε drivers,από τα windows7.Άσχετα ότι στο τέλος έχουν περαστεί με clean install και δουλεύει με τους drivers των 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, υποστηρίζονται μηχανήματα 7ετιας... Που από την μεριά των Windows οι κατασκευαστές ολοκληρωμένων συστημάτων (HP, Lenovo, Dell...) μέσα στην 3ετια σου κουνάνε μαντίλι από θέμα υποστήριξης /drivers...

Το 'χεις χασει φιλε? Τι λες?

πες μας τωρα οτι η υποστηριξει της apple ειναι καλυτερη και εχεις και drivers και ολα ενω στα pc δεν υπαρχουν!!!!!

Και επειδη δεν εχεις ιδεα, ας πουμε οτι αγορασες ενα HP και η εταιρεια δεν δινει τους drivers για Windows 10, ΔΗΛΑΔΗ εσυ δεν μπορεις να τους περασεις γιατι στο λεει επισημα στο site η HP οτι δεν υποστηριζονται Windows 10?? Θες να μας τρελανεις μαλλον. Η' εισαι ασχετος ή τρολλαρεις. Ανετα σε windows μπορεις να κανεις τα παντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που κάποιος δίνει 2 και 3 χιλιάρικα για να πάρει ένα macbook pro αντί να δώσει ακριβώς τα ΜΙΣΑ για να πάρει ένα laptop οποιουδήποτε άλλου κατασκευαστή είναι επειδή γουστάρει το design, και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Γουστάρει την καυλάντα δηλαδή με απλά λόγια, γιατί τη δουλειά σου την κάνεις το ίδιο καλά και με Windows. Άρα παίνεις το Pro, επειδή γουστάρεις να βλέπεις ασημένιο laptop και λειτουργικό OSX, όχι επειδή ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

Συνεπώς δε δικαιούστε να γκρινιάζετε για τα λεφτά που δώσατε, ας μην τα δίνατε.

 

Εγω σε Pro 2009 σιχάθηκα τα Yosemite και πήγα σε Windows 10 αποκλειστικά, δεν έχω καν το partition του OSX πλέον. 

 

Μια χαρά στέκεται το μηχάνημα με 8GB ram και SSD, και δε με βλέπω να πηγαίνω σε άλλο τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που κάποιος δίνει 2 και 3 χιλιάρικα για να πάρει ένα macbook pro αντί να δώσει ακριβώς τα ΜΙΣΑ για να πάρει ένα laptop οποιουδήποτε άλλου κατασκευαστή είναι επειδή γουστάρει το design, και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Γουστάρει την καυλάντα δηλαδή με απλά λόγια, γιατί τη δουλειά σου την κάνεις το ίδιο καλά και με Windows. Άρα παίνεις το Pro, επειδή γουστάρεις να βλέπεις ασημένιο laptop και λειτουργικό OSX, όχι επειδή ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

Συνεπώς δε δικαιούστε να γκρινιάζετε για τα λεφτά που δώσατε, ας μην τα δίνατε.

 

Εγω σε Pro 2009 σιχάθηκα τα Yosemite και πήγα σε Windows 10 αποκλειστικά, δεν έχω καν το partition του OSX πλέον. 

 

Μια χαρά στέκεται το μηχάνημα με 8GB ram και SSD, και δε με βλέπω να πηγαίνω σε άλλο τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια.

 

Ειπες τη μαγικη λεξη osX..

  Επειδη λοιπον καποι απο μας απογοητευτηκαν με τα παλιοτερα windows, βλεπε κυριως τα vista, μεταπηδησαμε..

 

Σε πιστευω ομως και αν απογοητευτω εγω προσωπικα απ το osX δεν μου εναι θεμα να ξαναγυρισω.

Οχι ομως προς το παρον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που κάποιος δίνει 2 και 3 χιλιάρικα για να πάρει ένα macbook pro αντί να δώσει ακριβώς τα ΜΙΣΑ για να πάρει ένα laptop οποιουδήποτε άλλου κατασκευαστή είναι επειδή γουστάρει το design, και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Γουστάρει την καυλάντα δηλαδή με απλά λόγια...

...άκυρο.

 

Ένας επαγγελματίας mobile developer, που αναπτύσσει την εφαρμογή του για iOS (X-Code) και Android (AndroidStudio/Eclipse) δεν αγοράζει laptop με windows, linux διότι δε μπορεί να δουλέψει.

 

Το ίδιο ισχύει και για web developers οι οποίοι χρειάζονται γραφιστικά προγράμματα και bash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριζεται το δικό μου αλλά δε θ αναβαθμίσω.

Μόνο αν το νέο FS είναι καμιά 10αρια φορές ταχύτερο σε καθημερινές εργασίες.

Αλλιώς γιατί; Για Siri και emojis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που κάποιος δίνει 2 και 3 χιλιάρικα για να πάρει ένα macbook pro αντί να δώσει ακριβώς τα ΜΙΣΑ για να πάρει ένα laptop οποιουδήποτε άλλου κατασκευαστή είναι επειδή γουστάρει το design, και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Γουστάρει την καυλάντα δηλαδή με απλά λόγια, γιατί τη δουλειά σου την κάνεις το ίδιο καλά και με Windows. Άρα παίνεις το Pro, επειδή γουστάρεις να βλέπεις ασημένιο laptop και λειτουργικό OSX, όχι επειδή ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

Ούτε καν; Εγώ π.χ. αγόρασα iMac επειδή ήθελα UNIXοειδές με δυνατότητα να τρέχει προγράμματα της Adobe. Το GNU/Linux που είχα σαν κύριο σύστημα μέχρι τότε, μπορούσε να τρέξει αρχαίες εκδόσεις μέσω wine, ή καινούριες μέσω ... virtualization. Καλά κρασιά δηλαδή.

 

Οπότε όχι, δεν κάνεις τη δουλειά σου "το ίδιο καλά και με Windows" αναγκαστικά. Σε πολλές περιπτώσεις ισχύει. Σε κάποιες άλλες, κάνεις τη δουλειά σου μόνο σε Windows (π.χ. αν είσαι .NET developer, και μην ακούσω για Mono). Αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε όλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haldol

Ποιό πρόγραμμα της adobe τρέχει καλύτερα σε mac από ότι σε wintel? Μην τρελλαίνεσαι, η κλασσική σουίτα της adobe παίζει το ίδιο καλά σε ίδιο ποιοτικά workstation ανεξάρτητα της πλατφόρμας...

 

Πάμε παρακάτω... αντί οι φίλοι των macs να κράζουν της apple που τους πουλάει φύκια για μεταξωτες κορδέλες, δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα. Το γεγονός ότι σε ένα mac ΔΕΝ μπορείς να παίξεις με την πλατφόρμα αλλά είσαι δέσμιος της Apple δεν μπορεί να δίνει το δικαίωμα στην apple να σε αποκλείει από αναβαθμίσεις.

 

Για τον φίλο που γράφει για τους κύκλους υποστήριξης των HP & DELL, να τον πληροφορήσω ότι το support της Dell δεν το φτάνει ούτε για πλάκα η Apple.

 

Επίσης ακόμα και αν σταματήσει το επίσημο support το γεγονός ότι τα Win είναι μία πιό ανοιχτή πλατφόρμα δίνει στη πλειονότητα των περιπτώσεων και σίγουρα στην κατηγορία τιμής Apple drivers υποστήριξη για πολλά πολλά χρόνια, χώρια που στις περισσότερες περιπτώσεις οι drivers έχουν ήδη ενσωματωθεί στο λειτουργικό.

 

@KAKADI

Αναφέρεις κάπου ότι θα πας για service το Toshiba σου για να πηγαίνει καλύτερα... και ότι επίσης έχες γεμίσει ιούς...

 

Πέρα από ότι το παραμύθι με τα bugs των windows δεν έχει δράκο -ιδιαίτερα μετά τα Win7- να θυμίσω ότι ιοί παίζουν πλέον και στην OSX πλατοφόρμα. Και επίσης κανένας υπολογιστής δεν χρειάζεται service για να τρέχει καλύτερα... κάπως έτσι κάνουν μεροκάματο οι άσχετοι "τεχνικοί γκομπιούτερ"...

 

Επίσης πραγματικά δεν ξέρω τι πάτε και κατεβάζετε και κολλάτε... εγώ με ένα απλό avast, typical firewall ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mono

 

:mrgreen:

 

@haldol

Ποιό πρόγραμμα της adobe τρέχει καλύτερα σε mac από ότι σε wintel? Μην τρελλαίνεσαι, η κλασσική σουίτα της adobe παίζει το ίδιο καλά σε ίδιο ποιοτικά workstation ανεξάρτητα της πλατφόρμας...

 

Έγραψα πουθενά ότι τρέχουν καλύτερα σε Mac; :o Ξαναδιάβασε το post μου: έγραψα ότι ήθελα UNIXοειδές που να μπορεί να τα τρέχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης mistr4l είπε:
Με λίγα λόγια ειναι βλακεία αυτο που κάνουν. Ωραια λοιπον, εχω mbp late 08 ssd και 8gb ram. Θέλουν να μ πουν πως δεν ειναι optimized?? γιατι αν δεν ειναι, σίγουρα δεν θα θέλω να τρέχω τοσο βαρύ λειτουργικό ουτε σε καινούριο μηχάνημα. Κακά τα Ψέμματα. Τη διαφορά πλέον την κανει ο ssd κ η ram. Απλα δεν θέλουν να το παραδεχτούν, καμια εταιρεία οχι μόνο η Apple. Όπως κ να εχει ειναι τραγικοί.
 
 
ΟΚ, κι εγώ έχω το Macbook Late 2008 Alu και δεν είναι συμβατό με το macOS Sierra. Και τι πειράζει; Δεν το θεωρώ αδιανόητο να μην υποστηρίζεται πλέον υπολογιστής οκταετίας. Και, για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, μια χαρά κάνω την δουλειά μου με το τρέχον λειτουργικό, δεν στερούμαι λειτουργικότητας.
 
Δεν λέω ότι το επικροτώ αλλά δεν δεν θα τρελαθώ - ούτε "τραγικοί" ούτε "απαράδεκτοι". 

 

Δεν πειράζει, συμφωνώ. Αλλωστε δεν εχω το τελευταίο update αυτη τη στιγμή. Το αρνητικό ομως ειναι πως αφενός η εταιρεία δεν σε αφήνει να κανεις upgrade για να σε αναγκάσει να παρεις ουσιαστικά νεο μηχάνημα, ενω αφετέρου στο μέλλον μπορει να εχει κάποια εφαρμογή το νεο λειτουργικό που Να το θες / χρειάζεσαι. Συνεπώς, την στιγμή που το μηχάνημα μου εχει τις προδιαγραφές, γιατι να με αποκλείει η εταιρεία;; Και οχι, το γεγονός πως ειναι 7ετιας κ 'έχει βγάλει τα λεφτα του' δεν σημαίνει για μενα πως δεν εγινε κ τπτ. Προφανώς δεν με καίει το θεμα κ δεν θεωρώ λογω ν αλλάξω το μηχάνημα μου, αλλα να τα λένε κ ολα με τ όνομα τους.

 

Για παράδειγμα, θα ειχα εκνευριστεί αν δεν μπορούσα να σύγχρονισω iMessages και απάντηση σε κλήσεις απο το MacBook λογω μη δυνατότητας upgrade. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsalin

 

Για το σέρβις εννοώ format, πέρασμα τα 10αρια official, πέρασμα ssd.. Μπας και πάρει παράταση ο παροπλισμός..

 

Συμφωνώ πως έχουν βγει ιοι και για OS X αλλά προσωπικά ποτέ δεν έβαζα τίποτα από antivirus πάνω στους υπολογιστές που είχα και κατα περίεργο λόγο μόνο το MacBook δεν έχει προσβληθεί από κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...