Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra: Αυτά είναι τα συμβατά προς αναβάθμιση συστήματα


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημερα κι ολας..

Πριν απο 5 χρονια και πισω δουλευα μονο windows.. 98, XP, Vista, 7αρια..

Εχω ματωσει απο bugs και ιους στη ζωη μου.

Μη προσπαθει να με πεισει κανενας για το αντιθετο γι αυτα που περασα.

 

Ζωντανο παραδειγμα ο qosmio i5 6gb ram 6αετιας που εχω χαρισει στους δικους μου με τα 7αρια περασμενα πανω.. 

Δε ξερω και γω τι εχει μαζεψει πανω του και κινειται σα ζομπι. Και προχτες τους ελεγα να τον παω για σερβις να αναννεωθει λιγακι.

 

Μπορει να βελτιωθηκε λοιπον η microsoft γτ απο τοτε εχω να ασχοληθω πολυ με windows. Εκτος απ τη δουλεια μου μονο, αλλα εκει δεν υπαρχει ιντερνετ οποτε ψιλοκομπλε. Αυτο σας το δινω αλλα καηκα απ το χυλο και δικαιουμαι και γω να φυσαω και το γιαουρτι..

Τα 8αρια και τα 10αρια μπορει να ειναι μανα εξ ουρανου.

Οταν απογοητευτω με αυτα που χρησιμοποιω τωρα θα ξαναγυρισω να το διαπιστωσω με τα ματια μου.

 

Αλλα μη μου λετε οτι τουλαχιστον τα παλιοτερα λειτουργικα δεν κολουσαν τιποτα γτ ειμαι παθων απο πρωτο χερι.. 

ΕΙπαμε να μην το κανουμε vs το θεμα και δεν ξαναστελνω γτ προς τα εκει παει.

Οποιος ειναι απιστος θωμας ομως μπορει να ερθει να δει πως εχει καταντησει ο qosmio που το πρωτο χρονο της ζωης του πεταγε και τωρα εχει καταντησει, με απλη χρηση του ιντερνετ που κανουν οι δικοι μου..

Και για να σας προλαβω οχι δε πατανε πανω σε μπανερς τυπου "μολις κερδισες ενα iphone6"..

 

Κανεις σου  ειπε οτι δεν κολλανε τιποτα. Τα παντα ολα κολλανε. Pebkac λεγεται,ψαξου λιγο.

 

PS1. Τα windows μεχρι και τα XP ηταν για πεταμα. Απο εκει και υστερα καθαρα ευθυνη χρηστη. Αν κλικαρις στο κουμπι που γραφει "Εδω ΙΟΣ, κατεβασε με" τοτε ναι, θα εχεις προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ κβαντικός

Έχεις δίκιο φίλε πατάω όπου μου λέει ιός ..

Απλά το Mac δεν έχει κολλήσει..

 

Αυτό το πρόβλημα που έχετε μερικοί που δε παραδέχεστε ότι τα Windows πριν τα 8, 10 ( δε τά ξέρω) ήταν ευάλωτα ακόμα και από συχνές εγκαταστάσεις-απεγκατάστασεις προγραμμάτων δε το καταλαβαίνω..

Λες και γω ζω σε άλλο πλανήτη και δε τα χα δουλέψει..

 

Η ξερόλιαση θα μας φάει όλους κάποια στιγμή..

Και χαιρετίσματα τα '98 ήταν τα καλύτερα απ όλα τα Windows που είχα δουλέψει με δευτερα τα xp..

Τα vista ήταν ότι χειρότερο μου χει τύχει από λειτουργικό σύστημα.

Τα 7αρια ήταν καλύτερα αλλά για να λέμε κ του παλαβου το δίκιο ότι και να παρουσιάζανε εκεί στη Microsoft μετά τα vista θα ήταν μάνα εξ ουρανού..

 

Τώρα μπορεί να τα φτιάξανε και δεν αμφιβάλλω αλλά δε με νοιάζει..

Δε με νοιάζει να γίνω και μηχανικός software για να καταλάβω τι φταίει κάθε φορά..

Θέλω απλά να δουλεύει αξιόπιστα και όμορφα.

Δε θα αλλάξω και επάγγελμα για να βγάλω άκρη με τα vista..

Καταναλωτής είμαι..

Προτίμησα να αλλάξω λειτουργικό και μέχρι τώρα καλά πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πρόβλημα που έχετε μερικοί που δε παραδέχεστε ότι τα Windows πριν τα 8, 10 ( δε τά ξέρω) ήταν ευάλωτα ακόμα και από συχνές εγκαταστάσεις-απεγκατάστασεις προγραμμάτων δε το καταλαβαίνω..

Λες και γω ζω σε άλλο πλανήτη και δε τα χα δουλέψει..

 

Mηπως εχεις εσυ προβλημα στην κατανοηση γραπτου κειμενου? Αυτο ακριβως δεν εγραψα και εγω?  :confused: 

 

Btw, δεν ηταν ευαλωτα απο εγκαταστασεις - απεγκαταστασεις. Αυτο απο που το βγαλες, απτο μυαλο σου?

 

 

 

Έχεις δίκιο φίλε πατάω όπου μου λέει ιός ..

Απλά το Mac δεν έχει κολλήσει..

Ειπε καποιος στο Insomnia...και τωρα πεταγεται καποιος αλλος και λεει οτι τα windows δεν εχουν κολλησει. Καταλαβενεις λοιπον οτι το τι λεει ο καθενας δεν εχει και πολυ σημασια. Εγω βλεπω σε ολα τα tests, μακραν (ΜΑΚΡΑΝ ομως) το πιο τρυπιο λειτουργικο μαντεψε ποιο ειναι....τα MAC. Σουρωτηρι σκετο, σε μερικα δευτερολεπτα hackers αποκτουνε προσβαση μεσω safari. Τι συζηταμε τωρα, ιστοριες για αγριους και τις προσωπικες σου ιστοριες, τις οποιες καθολου δεν αμφισβητω βεβαιως βεβαιως. 

 

Ειλικρινα δηλαδη, σκεψου το ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Αν τα windows ειχαν τοσα προβληματα οσα λες εσυ εδω περα, λες να τα χρησιμοποιουσε εστω και ΕΝΑΣ? Γιατι, μαζοχισμος? Θα υπηρχε εστω και ΜΙΑ μεγαλη εταιρια να χρησιμοποιει τα σαπια και τρυπια windows? Για ποιο λογο? Αρα ειτε λαθος μας τα λες ειτε κατι λαθος  κανεις. ID-10T error

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως εχεις εσυ προβλημα στην κατανοηση γραπτου κειμενου? Αυτο ακριβως δεν εγραψα και εγω?  :confused: 

 

Btw, δεν ηταν ευαλωτα απο εγκαταστασεις - απεγκαταστασεις. Αυτο απο που το βγαλες, απτο μυαλο σου?

 

 

 

Ειπε καποιος στο Insomnia...και τωρα πεταγεται καποιος αλλος και λεει οτι τα windows δεν εχουν κολλησει. Καταλαβενεις λοιπον οτι το τι λεει ο καθενας δεν εχει και πολυ σημασια. Εγω βλεπω σε ολα τα tests, μακραν (ΜΑΚΡΑΝ ομως) το πιο τρυπιο λειτουργικο μαντεψε ποιο ειναι....τα MAC. Σουρωτηρι σκετο, σε μερικα δευτερολεπτα hackers αποκτουνε προσβαση μεσω safari. Τι συζηταμε τωρα, ιστοριες για αγριους και τις προσωπικες σου ιστοριες, τις οποιες καθολου δεν αμφισβητω βεβαιως βεβαιως. 

 

Ειλικρινα δηλαδη, σκεψου το ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Αν τα windows ειχαν τοσα προβληματα οσα λες εσυ εδω περα, λες να τα χρησιμοποιουσε εστω και ΕΝΑΣ? Γιατι, μαζοχισμος? Θα υπηρχε εστω και ΜΙΑ μεγαλη εταιρια να χρησιμοποιει τα σαπια και τρυπια windows? Για ποιο λογο? Αρα ειτε λαθος μας τα λες ειτε κατι λαθος  κανεις. ID-10T error

Θα μπορουσα να σου απαντησω οπως απαντανε καποιοι,λογο αρρωστιας, για το iphone. Οτι και καλα το marketing ,μας ψεκάζουνε,ειναι προβατα κτλ. οσοι εχουν windows.

Αλλα ευτυχώς για όλα φταινε οι κατασκευαστες και επιλογες που δινουν στον κοσμο. Δες ποσα chromebooks πουληθηκαν οταν δοθηκε  στον κοσμο η επιλογη.

Οσα για τα MAc σουρωτηρια θα επρεπε να ξερεις οτι καθε χρονο βγαινει διαφορετικο λειτουργικο. Οχι  στην εμφανιση αλλα εσωτερικα. Βεβαια κανενας δεν προκειται να ασχοληθει παρα μονο θα λεει την καραμελα ,που καποτε ειχαν hackarei ενα mac ,χωρις να ξερει καν ποιο ακριβως mac OS ητανε. Αμφιβάλλω αν έχεις ιδεα  για το mac OS γενικοτερα,αλλα δεν πειραζει συνεχισε να γραφεις,κατι που δεν έχεις δουλεψει και εμεις θα σε γραφουμε κανονικα....

 

By the way το iOS αν δεν το ξέρεις ειναι και αυτο "MAC". Αυτο πως και δεν το hackaroun? Μηπως σε αυτο ρόλο παιζει και το hardware? Hardware που προσπαθει να αλλαξει χρονο με το χρονο η apple ασκωντας πίεση στην Intel? 

τροφη για σκέψη σε αυτους που μπορουν να σκεφτουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KAKADI

Εντάξει αυτό που χρειάζεται να παει το μηχάνημα στο service για ένα format με ξεπερνάει... Αλήθεια στο Mac σου δεν έχεις κάνει ποτέ??? Και μην πεις ότι δεν χρειάζεται... γιατί ο γραφών έχει λιώσει ένα MacPro και το κατέχει το αντικείμενο...

 

Πάμε παρακάτω, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα XP/VISTA και ότι άλλο στη συζήτηση που έχουμε. Καταλαβαίνω αν έχεις αποκτήσει κάποιου είδους ψυχολογική άπωση στα Windows λόγω vista, αλλά έχει περάσει μία οκταετία (αν υπολογίζω σωστά) από τότε, οπότε χαλάρωσε. Σήμερα που μιλάμε σε ΙΔΙΑΣ υπολογιστικής δύναμης συστήματα τα Win από την άποψη της συνολικής εμπειρίας πάνε καλύτερα από τα mac. ΝΑΙ, έχουν προβλήματα με τα ζητήματα της τηλεμετρίας, αλλά το 90% των χρηστών -ιδιαίτερα αυτών που έχουν mac- δεν τους πειράζει καθόλου...

 

Σε ότι αφορά τον φίλο που ήθελε unix-ειδές που να τρέχει την σουϊτα της adobe, λυπάμαι που δεν μπορώ να καταλάβω την ιδιαίτερη ανάγκη. Θα καταλάβαινα καλύτερα την ανάγκη για διαφορετικό design ή ποιοτικότερα components σε σχέση με ένα σύστημα win στη μισή τιμή, αλλά αλήθεια τώρα πώς συσχετίζεται το unix με την σουϊτα της adobe δυσκολεύομαι να το καταλάβω...

 

Συμπέρασμα: Για 2χιλιάρικα και πάνω, προσωπικά θα προτιμούσα την elegant δύναμη ενός Dell XPS 13 με i7 και 1ΤΒ SSD από οποιοδήποτε MacBook Pro, και το γράφει άνθρωπος που πραγματικά θεωρεί ότι το design είναι λόγος από μόνος του να επιλέξεις. Άλλωστε όταν τρως 12 από τις 24 ώρες μαζί με το laptop σου, διακαιούσαι να το βλέπεις και να το ευχαριστιέσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KAKADI

Εντάξει αυτό που χρειάζεται να παει το μηχάνημα στο service για ένα format με ξεπερνάει... Αλήθεια στο Mac σου δεν έχεις κάνει ποτέ??? Και μην πεις ότι δεν χρειάζεται... γιατί ο γραφών έχει λιώσει ένα MacPro και το κατέχει το αντικείμενο...

 

Πάμε παρακάτω, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα XP/VISTA και ότι άλλο στη συζήτηση που έχουμε. Καταλαβαίνω αν έχεις αποκτήσει κάποιου είδους ψυχολογική άπωση στα Windows λόγω vista, αλλά έχει περάσει μία οκταετία (αν υπολογίζω σωστά) από τότε, οπότε χαλάρωσε. Σήμερα που μιλάμε σε ΙΔΙΑΣ υπολογιστικής δύναμης συστήματα τα Win από την άποψη της συνολικής εμπειρίας πάνε καλύτερα από τα mac. ΝΑΙ, έχουν προβλήματα με τα ζητήματα της τηλεμετρίας, αλλά το 90% των χρηστών -ιδιαίτερα αυτών που έχουν mac- δεν τους πειράζει καθόλου...

 

Σε ότι αφορά τον φίλο που ήθελε unix-ειδές που να τρέχει την σουϊτα της adobe, λυπάμαι που δεν μπορώ να καταλάβω την ιδιαίτερη ανάγκη. Θα καταλάβαινα καλύτερα την ανάγκη για διαφορετικό design ή ποιοτικότερα components σε σχέση με ένα σύστημα win στη μισή τιμή, αλλά αλήθεια τώρα πώς συσχετίζεται το unix με την σουϊτα της adobe δυσκολεύομαι να το καταλάβω...

 

Συμπέρασμα: Για 2χιλιάρικα και πάνω, προσωπικά θα προτιμούσα την elegant δύναμη ενός Dell XPS 13 με i7 και 1ΤΒ SSD από οποιοδήποτε MacBook Pro, και το γράφει άνθρωπος που πραγματικά θεωρεί ότι το design είναι λόγος από μόνος του να επιλέξεις. Άλλωστε όταν τρως 12 από τις 24 ώρες μαζί με το laptop σου, διακαιούσαι να το βλέπεις και να το ευχαριστιέσαι...

Eγω πάλι επειδη χρησιμοποιω το φορητο ως φορητο και όχι ως desktop προτιμω την ταχητυτα του blade ssd που εχει το macbook pro ας ειναι και 512. Aν και εδω που τα λεμε και το 1ΤΒ ssd δεν πάει ασχημα σε ταχυτητες

 http://blog.macsales.com/30971-owc-tests-show-1tb-ssd-in-2015-15-rmbp-outperforms-256gb-model

Ξερω ξερω overpriced ....αν ειναι ετσι και το rado μου ειναι overpriced...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα να σου απαντησω οπως απαντανε καποιοι,λογο αρρωστιας, για το iphone. Οτι και καλα το marketing ,μας ψεκάζουνε,ειναι προβατα κτλ. οσοι εχουν windows.

Αλλα ευτυχώς για όλα φταινε οι κατασκευαστες και επιλογες που δινουν στον κοσμο. Δες ποσα chromebooks πουληθηκαν οταν δοθηκε  στον κοσμο η επιλογη.

Οσα για τα MAc σουρωτηρια θα επρεπε να ξερεις οτι καθε χρονο βγαινει διαφορετικο λειτουργικο. Οχι  στην εμφανιση αλλα εσωτερικα. Βεβαια κανενας δεν προκειται να ασχοληθει παρα μονο θα λεει την καραμελα ,που καποτε ειχαν hackarei ενα mac ,χωρις να ξερει καν ποιο ακριβως mac OS ητανε. Αμφιβάλλω αν έχεις ιδεα  για το mac OS γενικοτερα,αλλα δεν πειραζει συνεχισε να γραφεις,κατι που δεν έχεις δουλεψει και εμεις θα σε γραφουμε κανονικα....

 

By the way το iOS αν δεν το ξέρεις ειναι και αυτο "MAC". Αυτο πως και δεν το hackaroun? Μηπως σε αυτο ρόλο παιζει και το hardware? Hardware που προσπαθει να αλλαξει χρονο με το χρονο η apple ασκωντας πίεση στην Intel? 

τροφη για σκέψη σε αυτους που μπορουν να σκεφτουν....

Τι μας λες τωρα ρε ανθρωπε οτι το iOS ειναι και αυτο Mac (το οτι περιεχει ενα μερος του κωδικα με το κανει mac). Θες να μας τρελανεις κι εσυ. Λοιπον κοιτα λιγο κι εγω εχω και imac αλλα και πολλα Pc ειτε desktop, aio, μινι pc, laptop με windows 10. Ειναι οτι καλυτερο το λειτουργικο της microsoft. Δεν αντιλεγω οτι το mac ειναι καλο αλλα μην λεμε τωρα οτι με τις μικρες αναβαθμισεις που κανει και καθε χρονο με πολυ μικρες διαφορες (δεν με νοιαζει πιστευω εμενα και 1000 ακομη που κανουν μονο ποιο σταθερες εσωτερικες αλλαγες, εγω μιλαω για προγραμματα και design τα οποια παραμενουν ΧΡΟΝΙΑ τωρα ιδια) ειναι πολυ μπροστα. Γι αυτο αλλωστε τα δινουν και δωρεαν. Οσο για το iOS ειναι τοσο καρακλειδωμενο που μονο καλο δεν ειναι. Τωρα εσυ αν την βρισκεις με ενα τοσο κλειδωμενο mobile OS τι να πω. Εσυ πληρωνεις αρα αγοραζεις οτι θες. Εκει δεν παω κοντρα. Αλλα οχι οτι ειναι και τρομερο λειτουργικο. Απλα αυτο που εχει η apple ειναι καθαρα με το μερος της τους developers. Τιποτα αλλο. Εδω συνεχεια μιλαμε για το ποσοστο του iOS που πηγαινει στην νεα εκδοση λειτουργικου. ΑΦΟΥ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ και να την βαλω και να μην μου αρεσει δεν μ αφηνεις να παω πισω. Θα τρελαθουμε? χαχαχαχα.

ΥΓ. βλεπω κι εσυ αρχισες να το λες macOS (επιτελους εγινε η αλλαγη που λεγανε. Ποσα χρονια OSX βαρεθηκαμε)

Παντως το οτι ακυρωνει ποσους χρηστες με το ετσι θελω και δεν θα παρουν το νεο λειτουργικο εσενα δηλαδη σου φενεται καλο? γιατι αμα ειχεσ πχ desktop με Windows με μια μικρη αναβαθμιση (αμα χρειαζοτανε) δεν σε περιοριζει η microsoft να μην βαλεις τα 10. Αρα και παλι ειναι fail η apple για μενα. Το θεωρω ωραιο λειτουργικο αλλα σαν δευτερο και με διαφορα απο το πρωτο κατα πολυ αλλα τρομερο γιατι βλεπω οτι ολες οι εταιρειες (ακομη και η apple) προμοταρουν καθαρα τα mobile λειτουργικα γιατι απλα εκει δεσμευουν ολο τον κοσμο και βγαζουν ΛΕΦΤΑ. Τοσο απλο. Εταιρειες ειναι και δεν τους νοιαζει ο καταναλωτης. Θελουν απλα να σε κανουν να αγοραζεις το καινουριο. Μεχρι τον JObs δεν λεω ημουνα φανατικος με apple, τωρα ποια ειναι σχεδον μετρια εταιρεια για μενα. Πολυ πολυχρωμη για το τιποτα. Ειδικα σε iOS (και πριν με κρινεις οτι σνομπαρω το iOS να σου πω οτι εχω και το iphone 6s plus, απλα μου αρεσει να ειμαι αντικειμενικος σε ολα. Στο μονο που παραδεχτηκα το iphone 6s plus ειναι οτι ειδα οτι εχει τρομερη μπαταρια κατι που σε android δεν το ειχα δει. Αλλα βλεπω να το πουλαω και να παω σε android παλι. Oneplus 3). Γεια χαρα guys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας λες τωρα ρε ανθρωπε οτι το iOS ειναι και αυτο Mac (το οτι περιεχει ενα μερος του κωδικα με το κανει mac). Θες να μας τρελανεις κι εσυ. Λοιπον κοιτα λιγο κι εγω εχω και imac αλλα και πολλα Pc ειτε desktop, aio, μινι pc, laptop με windows 10. Ειναι οτι καλυτερο το λειτουργικο της microsoft. Δεν αντιλεγω οτι το mac ειναι καλο αλλα μην λεμε τωρα οτι με τις μικρες αναβαθμισεις που κανει και καθε χρονο με πολυ μικρες διαφορες (δεν με νοιαζει πιστευω εμενα και 1000 ακομη που κανουν μονο ποιο σταθερες εσωτερικες αλλαγες, εγω μιλαω για προγραμματα και design τα οποια παραμενουν ΧΡΟΝΙΑ τωρα ιδια) ειναι πολυ μπροστα. Γι αυτο αλλωστε τα δινουν και δωρεαν. Οσο για το iOS ειναι τοσο καρακλειδωμενο που μονο καλο δεν ειναι. Τωρα εσυ αν την βρισκεις με ενα τοσο κλειδωμενο mobile OS τι να πω. Εσυ πληρωνεις αρα αγοραζεις οτι θες. Εκει δεν παω κοντρα. Αλλα οχι οτι ειναι και τρομερο λειτουργικο. Απλα αυτο που εχει η apple ειναι καθαρα με το μερος της τους developers. Τιποτα αλλο. Εδω συνεχεια μιλαμε για το ποσοστο του iOS που πηγαινει στην νεα εκδοση λειτουργικου. ΑΦΟΥ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ και να την βαλω και να μην μου αρεσει δεν μ αφηνεις να παω πισω. Θα τρελαθουμε? χαχαχαχα.

ΥΓ. βλεπω κι εσυ αρχισες να το λες macOS (επιτελους εγινε η αλλαγη που λεγανε. Ποσα χρονια OSX βαρεθηκαμε)

Παντως το οτι ακυρωνει ποσους χρηστες με το ετσι θελω και δεν θα παρουν το νεο λειτουργικο εσενα δηλαδη σου φενεται καλο? γιατι αμα ειχεσ πχ desktop με Windows με μια μικρη αναβαθμιση (αμα χρειαζοτανε) δεν σε περιοριζει η microsoft να μην βαλεις τα 10. Αρα και παλι ειναι fail η apple για μενα. Το θεωρω ωραιο λειτουργικο αλλα σαν δευτερο και με διαφορα απο το πρωτο κατα πολυ αλλα τρομερο γιατι βλεπω οτι ολες οι εταιρειες (ακομη και η apple) προμοταρουν καθαρα τα mobile λειτουργικα γιατι απλα εκει δεσμευουν ολο τον κοσμο και βγαζουν ΛΕΦΤΑ. Τοσο απλο. Εταιρειες ειναι και δεν τους νοιαζει ο καταναλωτης. Θελουν απλα να σε κανουν να αγοραζεις το καινουριο. Μεχρι τον JObs δεν λεω ημουνα φανατικος με apple, τωρα ποια ειναι σχεδον μετρια εταιρεια για μενα. Πολυ πολυχρωμη για το τιποτα. Ειδικα σε iOS (και πριν με κρινεις οτι σνομπαρω το iOS να σου πω οτι εχω και το iphone 6s plus, απλα μου αρεσει να ειμαι αντικειμενικος σε ολα. Στο μονο που παραδεχτηκα το iphone 6s plus ειναι οτι ειδα οτι εχει τρομερη μπαταρια κατι που σε android δεν το ειχα δει. Αλλα βλεπω να το πουλαω και να παω σε android παλι. Oneplus 3). Γεια χαρα guys.

Συγνώμη ειδες πουθενά να κατηγορησα το windows 10? Σε παρακαλω μιας και εισαι τοσο λογικος δειξε μου αν εχω γράψει πουθενα κατι το αρνητικό ή αν έκανα συγκριση το ένα λειτουργικό με το άλλο. Αν δεν μπορείς να βρείς, βρες κατι αλλο να γράψεις και οχι ενα καρο ασυναρτησιες.

Θα σε βοηθήσω να καταλάβεις μόνο οτι κατι που, οπως εγραψες το iOS έχει μερος του αποκαλουμενου "σουρωτηριου", ειναι και ασφαλες γιατι ειναι κλειδωμενο κυριως με το hardware. Κατί που προς το παρον δεν συμβαινει στους υπολογιστες της Apple. 

Aν στο μέλλον και τα μηχανηματα που θα φτιαχνει ειναι καρακλειδωμενα , με την βοηθεια της intel, μην λες μετα οτι δεν στο ειπαν.

Επισης αν δεν το εχεις παρει χαμπαρι τοσα χρονια η Apple ειναι κατασκευαστής hardware.Aν ηθελε μπορουσε να φτιάχνει το macOS και να το πουλάει,σε όλα τα pc, αλλα δεν ειναι αυτός, ο σκοπος της. Δεν ξερω αν το κανει στο μελλον αλλα προς το παρον θέλει να σε κανει να παρεις καινουργιο μηχανημα. ΑΦΟΥ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ θες να μεινεις πισω ,πολυ απλα μην παιρνεις Apple. 

Πουθενα δεν εγραψα οτι ειναι τρομερο λειτουργικο,αλλα πουθενα ως τωρα δεν συνατησα το σουρωτηρι που αποκαλουνε όσοι δεν το εχουν δουλεψει.

Οι developers που έχει δεν καταλαβα γιατί ειναι κακο να τους έχει? Δηλαδή οι αλλες εταιρειες δεν εχουν developers? Δεν βρήκες μια καλυτερη δικαιολογία για να στηρίξεις ,οτι είναι αυτα που εχεις γραψει και βρήκες να πεις "εχει developers" ? AN εγω σε τρελαινω τοτε εσυ εισαι αστειος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7

Φέλε μου πιστεύω ότι οι drivers για παλιό hardware δεν αποτελούν πρόβλημα για μια εταιρεία. Και όταν λέω πρόβλημα εννοώ το εξής:

Συμφωνώ μαζί σου ότι από κάποιο σημείο και ύστερα μια εταιρεία δεν μπορεί να εξελίσσει drivers για hardware 8ετίας ή 10ετίας. Δεν μπορώ όμως με τίποτα να πειστώ ότι τους ήδη υπάρχοντες drivers (που στο κάτω-κάτω δεν είναι ανάγκη να τους παρέχει η Apple αλλά κάλλιστα μπορεί να προέρχονται κατευθείαν από την ATI ή την nVidia) δεν μπορούν να τους προσαρμόσουν σε ένα λειτουργικό ώστε "απλά να δουλεύει". Εντάξει, δε θα παίζει το Crysis σε full hd αλλά στις καθημερινές εργασίες θα πετάει. To iMac πχ που έχω (late 2009) έχει μια Radeon 4850 512MB. Αν τη συγκρίνεις με την ενσωματωμένη πχ στις τελευταίες CPU Intel HD4600 (που κάνουν τα πάντα εκτός από intense gaming), η 2η είναι ΠΟΛΥ πίσω από την πρώτη. Άρα το παλιό hardware φτάνει και περισεύει για τις απαιτήσεις ενός νορμάλ χρήστη.

Το καταλαβαίνω ότι καμμιά εταιρεία δε μπορεί να διαθέτει πόρους για βελτίωση drivers παλαιωμένου hardware, το να μη διαθέτει όμως ούτε καν έστω κάποιο είδος generic drivers το εκλαμβάνω ως "ήρθε ο καιρός να μας τα ξανασκάσετε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάλι επειδη χρησιμοποιω το φορητο ως φορητο και όχι ως desktop προτιμω την ταχητυτα του blade ssd που εχει το macbook pro ας ειναι και 512. Aν και εδω που τα λεμε και το 1ΤΒ ssd δεν πάει ασχημα σε ταχυτητες

 http://blog.macsales.com/30971-owc-tests-show-1tb-ssd-in-2015-15-rmbp-outperforms-256gb-model

Ξερω ξερω overpriced ....αν ειναι ετσι και το rado μου ειναι overpriced...

 

Κάνεις πλάκα έτσι??? Δοκίμασε να πιάσεις και να σηκώσεις το XPS και μιλάμε... χώρια που αν πραγματικά χρειάζεσαι φορητό workstation το 15'' έχει μέγεθος αντίστοιχου Macbook Pro 13''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tsalin

 

Να μη σε ξεπερνάει καθόλου φίλε μου.
Είναι πολύτιμος και πολύ λίγος ο χρόνος μου κάθε μέρα για να κάθομαι να κάνω φορματ. Συνήθως κάνω πιο διασκεδαστικά πράγματα.
Και όχι δεν έχει χρειαστεί να κάνω φορματ στο MacBook γιατί μια χαρά πάει σε αυτά που κάνω (επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το format ανήκει στο παρελθόν πιστεύω (για κάθε λειτουργικό).

 

Στα Windows XP έκανα τακτικά format διότι απλά δε την πάλευαν αλλιώς. Φρέσκια εγκατάσταση κάθε λίγο και λιγάκι μιας και αλλιώς κόλλαγαν, κράσαραν, έκαναν του κεφαλιού τους. Τραγικό λειτουργικό. Τα τελευταία χρόνια όταν έρχεται στα χέρια μου μηχάνημα με Windows XP τραβάω τα μαλλιά που δεν έχω.

 

Στο Mac ποτέ δεν έκανα "τακτικά" format. Μόνο κάθε φορά που άλλαζα λειτουργικό.

 

Στα Windows 7, 8, 10 ισχύει πάλι το ίδιο: format μόνο για αλλαγή λειτουργικού.

 

Συμμαζεύτηκε η MS και μπήκε στην ιστορία η τραγικίλα των Windows XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πλάκα έτσι??? Δοκίμασε να πιάσεις και να σηκώσεις το XPS και μιλάμε... χώρια που αν πραγματικά χρειάζεσαι φορητό workstation το 15'' έχει μέγεθος αντίστοιχου Macbook Pro 13''!

Eχεις δικιο....Οταν εννοω desktop εννοω  δουλειες γραφείου. Προτιμω να πεταω το macbook pro  χυμα στο πορτμπαγκαζ μαζι με τα εργαλεια της δουλειας που μερικα απο αυτα ειναι αιχμηρα και μεταλλικα, χωρις να σκεφτομαι αν θα σπασει ή θα λερωθει....Το Dell ωραιο ειναι ,δυνατο ελαφρύ αλλα το φοβαμαι λιγο. Ασε που θελει σηκωμα αν ειναι σε μαλακια επιφάνεια για να ακουσει καποιος τα πολυ καλα του ηχεια.

Ενταξει γουστα ειναι αυτα αλλα και εγω αφου εσπασα αρκετα ρολογια κατεληξα σε Rado και ησυχασα.....

 

ΥΓ. Σε φαντοζομαι να το βαζεις στην ειδικη του τσαντα και να προσεχεις μην χτυπηθει η τέλεια οθονη που εχει....Ακουγεται αστειο αλλα δεν καθομαστε ολοι με τα macbook pro στα starbucks για να δειχνουμε το μηλαρακι. Aπο οτι βλεπω θα αντικατσταθει συντομα το μηλαρακι στα Starbucks με Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos

Όχι δυστυχώς... με latitude δουλεύω και περίπου με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεις (μέσα στο σακίδιο πλάτης μαζί με όλα τα σύνεργα)! Μόνο ένα second skin έχω, επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός με τις γρατζουνιές...  για τα starbucks δεν έχω εικόνα, πάντως μια χαρά πουλ μουρ πουλάς με τα apple σε κάτι μ@λ@κες που έχω για πελάτες...

 

@KAKADI

Εντάξει ότι πεις... προφανώς και δεν είπα ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνεις format σε οποιοδήποτε πλατοφόρμα του 2016. Ακόμα και το Toshiba που περιγράφεις δεν χρειάζεται format αν δεν είσαι η θεία μου που κατεβάζει ότι σκουπίδι υπάρχει στο net. Αυτό δεν είναι θέμα πλατφόρμας, είναι θέμα χρήστη... Τώρα τα απαρχαιομένα επιχειρήματα "έχω mac δεν κάνω format", "έχω mac δεν έχω blue screens" ανήκουν στην εποχή των XP και του Steeve Jobs. Σήμερα, είμαστε 3 λειτουργικά μπροστά στα Win, ο Steve Jobs έχειε πεθάνει και η αγαπημένη σου Apple δεν σου δίνει το δικαίωμα αναβάθμισης σε high end σύστημα του 2009. Βέβαια το ίδιο έκανε πάντα.

 

Το Mac Pro μου του 2007 σταμάτησε να παίρνει αναβαθμίσεις στο Lion αν θυμάμαι καλά... High end μηχάνημα 3500+€, δεν μπορούσε να αναβαθμιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...