Προς το περιεχόμενο

IDE εναντίον Editors


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πάνω στην ερώτηση του τίτλου. Τι είναι καλύτερο κατά τη γνώμη σας; Προσωπικά δουλεύω και με γλώσσες όπως η Ruby αλλά και με C++/C.

Χρησιμοποιώ Atom και κάνω compile με το GCC/G++ και με pry/irb για τις γλώσσες που ανέφερα επάνω.

 

Δεν μπορώ να γυρίσω σε κλασικά IDE κυρίως επειδή είναι μεγάλα σε μέγεθος(βλ. Visual Studio) ή/και δεν βολεύει και δεν έχει νόημα να τα χρησιμοποιώ με δυναμικές γλώσσες όπως Ruby, js κλπ, οπότε αν θέλω να γράψω C++ θα πρέπει να αλλάζω περιβάλλον, που είναι αντιπαραγωγικό.

Επίσης ο Atom, Sublime, Vim είναι eye friendly, επειδή είναι σκουρόχρωμοι και το βράδυ κάθονται καλύτερα.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως μερικά IDE έχουν χρήσιμα πράγματα, κυρίως σε γλώσσες όπως η Java με το eclipse. Εκεί τι κάνει κάποιος που είναι συνηθισμένος σε έναν καλό editor, αν λάβουμε υπόψιν και τα θέματα που έχει το eclipse για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το VS έχει themes για τα χρώματα. Η ερώτηση ποια ακριβώς είναι;

Το έχω δει, απλά πιάνει πολλά GB.

Τι προτιμάτε και γιατί, ειδικά για άτομα που δεν γράφουν μόνο μία γλώσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έγινα κατανοητός. 

Εγώ τις επιλογές μου τις έχω κάνει. Ο Atom είναι το "μωρό" μου, δεν τον αλλάζω για τίποτα. Έχει πολύ καλά plugins, έχει community από πίσω, είναι ακριβώς αυτό που θέλω. C και C++ που γράφω τώρα, τις γράφω λόγω εξαμήνου. Τον υπόλοιπο καιρό γράφω Ruby, κάνω δικά μου projects, και ο Atom αυτό το κάνει άριστα. 

Πιο πολύ ερευνητική ερώτηση είναι

Τι είναι αυτό που σας κάνει να χρησιμοποιείτε το κάθε IDE, σε επίπεδο χαρακτηρηστικών, αντί κάποιου editor+compilation από bash;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα IDE είναι ένας editor που περιλαμβάνει όλα τα εργαλεία που στον atom πχ θα έπρεπε να ψάξεις να τα εγκαταστήσεις. Και γραμμένα από εταιρία όχι από χομπίστες που ένας θεός ξέρει τι bugs μπορεί να έχουν. 

 

Εν τέλη χρησιμοποιώντας επαγγελματικά εργαλεία που θα κάνουν την δουλειά μια και έξω "αγοράζεις" (υπάρχουν και δωρεάν εκδόσεις) παραγωγικότητα που θα έχανες μαθαίνοντας τα κόλπα του κάθε atom και αντιμετωπίζοντας ότι θέμα θα προέκυπτε.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα IDE είναι ένας editor που περιλαμβάνει όλα τα εργαλεία που στον atom πχ θα έπρεπε να ψάξεις να τα εγκαταστήσεις. Και γραμμένα από εταιρία όχι από χομπίστες που ένας θεός ξέρει τι bugs μπορεί να έχουν. 

 

Εν τέλη χρησιμοποιώντας επαγγελματικά εργαλεία που θα κάνουν την δουλειά μια και έξω "αγοράζεις" (υπάρχουν και δωρεάν εκδόσεις) παραγωγικότητα που θα έχανες μαθαίνοντας τα κόλπα του κάθε atom και αντιμετωπίζοντας ότι θέμα θα προέκυπτε.   

Μπορείς να περιγράψεις μερικά; 

Δεν έχω βρει κάτι που να χρειάζομαι, και να μην το έχει. Έχω μία κονσόλα για να κάνω commits και διάφορα άλλα στο GitHub, και να τρέχω τον κώδικα μου. Μέσα στον atom έχω ένα Git Timemachine για να βλέπω τις αλλαγές, καθώς και ένα minimap. Αυτά.

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό που έχει ένα IDE και δεν έχει ο Atom είναι debugger, τον οποίο με ένα plug-in τον έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα το μάθημα των 20 λεπτών στην Ruby  (https://www.ruby-lang.org/en/documentation/quickstart/)

διαπίστωσα ότι μπορεί κανείς να προσθέτει ή να αλλάζει κομμάτια (δεν ξέρω αν μπορεί να σβήνει) με def...end σε κλάσεις και τα instances ακολουθούν άμεσα. Αυτό που δεν βρήκα ήταν ένα ενσωματωμένος editor, δηλαδή να ανοίξω το Greeter class να κάνω τις αλλαγές και να το δώσω πάλι πίσω. Μιλώ για το IRB intractive ruby περιβάλλον.

Θα ήθελα ένα Interactive περιβάλλον με editor ενσωματωμένο, γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα το μάθημα των 20 λεπτών στην Ruby  (https://www.ruby-lang.org/en/documentation/quickstart/)

διαπίστωσα ότι μπορεί κανείς να προσθέτει ή να αλλάζει κομμάτια (δεν ξέρω αν μπορεί να σβήνει) με def...end σε κλάσεις και τα instances ακολουθούν άμεσα. Αυτό που δεν βρήκα ήταν ένα ενσωματωμένος editor, δηλαδή να ανοίξω το Greeter class να κάνω τις αλλαγές και να το δώσω πάλι πίσω. Μιλώ για το IRB intractive ruby περιβάλλον.

Θα ήθελα ένα Interactive περιβάλλον με editor ενσωματωμένο, γίνεται;

IRB or PRY(Alternative) is all you get.

Βέβαια το PRY το κάνεις να συνεργάζεται με τον editor σου και άλλα τέτοια ωραία. Είμαι σε φάση μετάβασης από irb, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα!, αλλά δυστυχώς το PRY έχει θέμα με τα Windows. Υπάρχουν τρόποι να ξεπεραστούν εκτός από το Copy/Paste αυτό δουλεύει με ANSI μόνο!

Παίζει βέβαια σε Cygwin ή σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ruby+Windows=Suicide

Τίποτα σαν το Unix, και ειδικά σαν το Linux.

Ρουμπίστες που να γράφουν σε Windows δε θα βρεις, και αν βρεις θα είναι πολύ beginners.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

(πριν ήμουν στο εργαστήριο πληροφορικής - εκεί που δουλεύω- και εγκατέστησα την Ruby σε Windows. Δούλεψε αν και δεν τσέκαρα για ελληνικά. Το αρχείο στο παράδειγμα αν θυμάμαι καλά το αποθήκευσα σε ANSI για να τρέξει, σε UTF-8 που έκανα μια προσπάθεια δεν έπαιξε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...