Προς το περιεχόμενο

επισκευή πλυντηρίου


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Χθες ξαφνικά εκεί που δούλευε το πλυντήριο έκανε ένα θόρυβο και έλυσα το πίσω καπάκι και είδα ότι είχε φύγει ο ιμάντας από την θέση του, τον έβαλα και ενεργοποίησα το πλυντήριο μετά από λίγο έκανε τα ίδια άνοιξα την πόρτα και βγήκε καπνός αρά ήταν ρουλεμάν από τον κάδο . έλυσα λοιπόν όλο το πλυντήριο και έφτασα στον κάδο αλλά για να αλλάξω το ρουλεμάν  έπρεπε να ανοίξω το εξωτερικό περίβλημα αλλά δεν έχει βίδες ή λαμάκια όπως άλλα που είδα σε βίντεο  αλλά  είναι ένα ενιαίο κομμάτι. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως λύνεται η πως μπορεί να ανοίξει η μάρκα είναι indesit

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα καλύτερα από τη στιγμή που βγήκαν και καπνοί να το δει κανένας ιδικός καθώς μπορεί να έχει προκληθεί και καμίζα ζημιά στα ηλέκτρικά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι και να το ανοίξεις δεν θα κάνεις δουλειά γιατι το ρουλεμάν αυτό ειναι πρεσαριστώ και θέλει εξολκέα, όποτε καλύτερα παρτο μαζι σου και πήγαινε το σε κάποιο μάστορα

 

 

οι καπνοί βρηκα απο τον ιμάντα γιατι δεν γύριζε ο κάδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θέμα είναι ότι βρίσκομαι μακριά από την πόλη και δεν μπορώ ούτε να το μεταφέρω . το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το ανοίξω ο εξολκεας τι είναι εάν μπορώ να δανειστώ (από καποιν φίλο)-αγοράσω από κάπου 

 

ευχαριστώ παιδιά μακάρι να βρω κάποια λύση  

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω παρτο μαζι σου εννοω μονο τον καδο, αφου ετσι και αλλιως τον εχεις ξηλώσει. Τωρα για να βρεις εξολκεα το θεωρω απίθανο, πρέπει να ειναι κάποιος που γνωρίζει το πλυντήριο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω παρτο μαζι σου εννοω μονο τον καδο, αφου ετσι και αλλιως τον εχεις ξηλώσει. Τωρα για να βρεις εξολκεα το θεωρω απίθανο, πρέπει να ειναι κάποιος που γνωρίζει το πλυντήριο σου

Πως θα το ανοιξω με απασχολει για τον εξολκεα θα το δω στην πορεια αλλα πως θα καταφερω να αποκολυσω τα δυο μερη μεταξυ τους εκει ειναι ολο το θεμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά βρήκα εξολκεα που μου είπατε αλλά ακόμα παραμένει το θέμα με την αποκόλληση του καλύμματος του κάδου. Εάν κόψω το πλαστικό με σιδεροπρίονο φτιάξω την ζημιά και μετά βάλω φλατζοκολλα και ξανά ενώσω το κώλυμα θα δουλέψει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά μοντέλα το τύμπανο είναι 2 κομμάτια κολλημένα.  Όμως έχει 'αυτάκια' με τρύπες ώστε αν χρειαστεί να το κόψεις και μετά να βάλεις κόλλα και βίδες για να το συγκρατήσει.

Έχω δει πετυχημένες και αποτυχημένες προσπάθειες, δυστυχώς αν δεν πετύχει το καταλαβαίνεις μετά από μερικές πλύσεις που αρχίζει να τρέχει νερό.

 

Πρόσεχε μέσα στο τύμπανο υπάρχει και η αντίσταση που ζεσταίνει το νερό - βγάλτη πριν ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά μοντέλα το τύμπανο είναι 2 κομμάτια κολλημένα.  Όμως έχει 'αυτάκια' με τρύπες ώστε αν χρειαστεί να το κόψεις και μετά να βάλεις κόλλα και βίδες για να το συγκρατήσει.

Έχω δει πετυχημένες και αποτυχημένες προσπάθειες, δυστυχώς αν δεν πετύχει το καταλαβαίνεις μετά από μερικές πλύσεις που αρχίζει να τρέχει νερό.

 

Πρόσεχε μέσα στο τύμπανο υπάρχει και η αντίσταση που ζεσταίνει το νερό - βγάλτη πριν ξεκινήσεις.

Θα το κόψω σύριζα ίσα ίσα να ανοίξει μετά με φλατζοκολα θα κολλήσει επιτυχώς λες

 

τι μαρκα ειναι και ποιο μοντελο???

indesit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το κόψω σύριζα ίσα ίσα να ανοίξει μετά με φλατζοκολα θα κολλήσει επιτυχώς λες

 

indesit

Αν έχει υποδοχές για βίδες έχεις πιθανότητες να το φτιάξεις, αλλιώς δεν νομίζω.

 

Υπάρχει βέβαια σχετικό βίντεο εδώ 

κάποιον που το κατάφερε. Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει υποδοχές για βίδες έχεις πιθανότητες να το φτιάξεις, αλλιώς δεν νομίζω.

 

Υπάρχει βέβαια σχετικό βίντεο εδώ /watch?v=QvZ5X7xw8JA με κάποιον που το κατάφερε.

εάν θες ξαναβαλε το link δεν δουλεύει 

ok θα το δοκιμάσω και θα γράψω εάν είναι επιτυχείς η όχι ευχαριστώ για την βοήθεια σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εάν θες ξαναβαλε το link δεν δουλεύει 

ok θα το δοκιμάσω και θα γράψω εάν είναι επιτυχείς η όχι ευχαριστώ για την βοήθεια σας

 

Βαλε μπροστά youtube.com

δηλαδή youtube.com/watch?v=QvZ5X7xw8JA  :-D

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μόλις τελείωσα με το άνοιγμα του κάδου και βρήκα το εξής ( ήταν σπασμένα τα στηρίγματα του κάδου)  ευτυχώς που δεν το πήγα στον τεχνικό θα πλήρωνα άδικα χρήματα .. το πλυντήριο πάει για πέταμα δεν αξίζει να δώσω 180€ για τα ανταλλακτικά του θέλει ολόκληρο κάδο +ρουλεμάν. 

post-291247-0-80080900-1466695560_thumb.jpg

post-291247-0-01845600-1466695591_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...