Προς το περιεχόμενο

Πρώτη επαφή με το εντυπωσιακό OnePlus 3 [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6gb ram δεν έχω ούτε στο λαπτοπ κ δουλεύω μία χαρά στο φωτοσοπ. Να υποθέσω στο κινητό χρειάζονται για να...? Ανοίξει το φβ

υπαρχει ενας ορισμος που ονομαζεται  multitasking ,οσο για τις προσωπικες χρησεις του καθενος ο καθεις κανει τα κουμαντα του εγω στον υπολογιστη και στο λαπτοπ εχω 16 και εχω μονιμως δεσμευμενα τα 40% ,στο αμεσο μελλον οταν πχ φορτωσω και ποιο βαριες εφαρμογες και παλι θα αποδιδει ,αν ειχα ωστοσο κολλημενη ραμ 8gb αυτο σημαινε αυτοματα οτι θα πρεπε να αγορασω αλλη μητρικη,το αντιλαμβανεσαι ως αποψη ή ακομα θελεις να το αναλυσω σε επιπεδο mobile...

 

το προβλημα τελικα σημερα ειναι οτι αντι να ενθαρυνουμε καθε ανταγωνισμο μενουμε κολλημενοι στις προτιμησεις μας ή αλλιως στο καβουκι μας κρινοντας τις αποψεις των αλλων ειτε για να δικαιολογησουμε τις επιλογες μας ,ειτε απλα γιατι θελουμε να την πουμε σε καθετι που σπαει την καθ υμας ταξιν...

και οταν λεω εμεις βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αρκετες περιπτωσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραπανω ποστ ειναι καλο παραδειγμα insomniascience. Παραθετουμε μη επιβεβαιωμενες υποκειμενικες προσωπικες εμπειριες και προσπαθουμε να επιτεθουμε στην αξιοπιστια του ποστ που σχολιαζουμε.

 

Σε τετοια ποστ υπαρχει ενα τροπος να απαντησουμε. Να τονησουμε γιατι:

 

α)δεν σχολιαζουν την απαραδεκτη pentile οθονη για κινητο των 400 ευρω.Γιατι υποστηριζουν zastava σε τιμη bmw.

 

 

 

Φιλε βγες εξω επειγοντως να ξελαμπικαρεις...ή μαλλον τωρα που το ξανασκεφτομαι και λογω καυσωνα ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ και βρεξε το κεφαλι σου με ενα κουβα κρυο νερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναλυτικη παρουσίαση φαντάζομαι τι έχει γίνει. Θα βγάλει ο καθένας το κινητό του και θα το μετράει ποιος το έχει μεγαλύτερο. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 ...............

  • Ελαττώματα ή ζημία που προκύπτει από το σήμα λήψης ή μετάδοσης, ή ιούς και άλλα προβλήματα λογισμικού που παρουσιάζονται στο προϊόν.<---------- ΚΑΝΤΕ ΕΣΕΙΣ ROOT ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟ
  • Προϊόντα που δεν έχουν αγοραστεί από το oneplus.net.<---------- ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ THREAD ΟΛΟΣ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ONEPLUS

     

    .....

 

 

Όταν αγοράσεις samsung, motorola, lg κτλπ αν ξεκλειδώσεις τον bootloader του κινητού και η συσκευή σου παρουσιάσει πρόβλημα πχ στην οθόνη οι προαναφερθέντες εταιρίες αρνούνται να σου αναγνωρίσουν την εγγύηση μόνο και μόνο επειδή ξεκλείδωσες τον bootloader.

 

Η Oneplus σου λέει μπορείς να ξεκελιδώσεις τον bootloader και να πειραματιστείς με ότι θέλεις αλλά αν έχεις πρόβλημα με το κινητό απλά επανέφερε το Oxygen OS και επέστρεψε μας την συσκευή δεν μας νοιάζει αν το κινητό το έχεις ξεκλειδώσει, αν έχει πρόβλημα θα το καλύψει η εγγύηση. Αν το φλασαρεις και δεν μπορείς να το επαναφέρεις σε stock κατάσταση (πράγμα πολύ απλό ακόμα και για noobs) και τους το στείλεις τότε θα σε χρεώσουν για την επαναφορά γιατί δεν μπορείς να έχεις την απέτηση να κάνεις πειράματα απερίσκεπτα και να τους φορτώνεις την επαναφορά.

 

Τώρα για το άλλο που λες δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το μεμπτό που δεν κάλυπτε την εγγύηση από τα κινεζομάγαζα, αν έχεις θέμα στείλτε το στο κινεζομάγαζο που το αγόρασες, λογικό δεν είναι?

 

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί οδύρεσαι, οι όροι εγγύησης μια χαρά είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, με το ram fix βελτιώνεται το memory management, αλλά χάνουμε σε αυτονομία; Πρέπει να γίνουν battery tests με και χωρίς το fix για να δούμε τη διαφορά.

 

Προφανώς το Oxygen Os δεν είναι καλά παραμετροποιημένο, όποιος πάρει την συσκευή ας την αφήσει όπως είναι και ας κάνει υπομονή μέχρι το επόμενο update.

 

Είναι απορίας άξιο πάντως και μέγα fail που η πρώην ομάδα του Paranoid Android που βρίσκετε πίσω από το Oxygen OS άφησε κάτι τέτοιο να περάσει. Σε κινητό με 6gb RAM το multitasking είναι το πρώτο που θα δοκιμάσεις και αν αποτύχει θα φας το κράξιμο της αρκούδας.

 

Βλέπω ότι έχουν στείλει πακετάκι με συσκευή για review παντού, cool, έφτασε ένα και στο insomnia.

 

By the way

προς τον reviewer όταν παίζεις παιχνίδι και δεχτείς κλήση, επανερχόμενος στο παιχνίδι μετά την κλήση αλλά μέσα από το καρουζέλ των πρόσφατων εφαρμογών το ξανά φορτώνει? Στα βίντεο που έχουν βγει όλοι ανοίγουν το παιχνίδι από το εικονίδιο και όχι από τα πρόσφατα apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 τα ειχα γραψει και στο αλλο thread παρτε κινητο απο τα lidl με 400 ευρω.

ξερω ξερω ειναι πολυ wow τυπος οποιος εχει oneplus , genius φαση.

 

 

Παλια λεγοταν αλβανος τουριστας τωρα λεμε κινεζικη εγγυηση.

 

 

fixed

 

Παλια λεγοταν αλβανος τουριστας τωρα λεμε  εγγυηση που καλυπτει η Arvato.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 τα ειχα γραψει και στο αλλο thread παρτε κινητο απο τα lidl με 400 ευρω.

Ειδαμε και χορτασαμε και τις μεγαλες επωνυμες εταιριες που διαπρεπουν και ζητανε σχεδον τα διπλασια χρηματα τι κανουν.

 

LG G3(βουνο τα προβληματα/θεματα απο οταν βγηκε το κινητο)κατι που ειχε και συνεχεια και στο G4 που τωρα το αποφευγουν ολοι λογω bootloop.

Επισης κοιτα να δεις πως η Samsung πλεον θεωρειται και πιο σταθερη σαν εταιρια. Που μεχρι το S5 με αδειο το κινητο και παρατηρουσε ο κοσμος lag απο το αγαπητο Touchwiz και στο S6 το γνωστο θεμα με memory leak(+το πετσοκομα χαρακτηριστικων για να τα βαλει στο S7),αλλα ειναι Samsung αρα συγχωρειται.

Για Sony οτι και να πει κανεις ειναι λιγο για το πως εχει καταντησει αυτη η εταιρια.Το ιδιο και για την Apple που εκτως του αλλου θεματος που εγινε ρεζιλι διεθνως με το λυγισμα της προηγουμενης σειρας κινητων και με ολα τα αλλα αρνητικα οπως 16gb βασικο μοντελο,τραγικες μπαταριες κλπ.

 

Αλλωστε το χουν πει και αλλοι οτι ''ποιο ειναι το στιγμιαιο φαρμακο στην κριση και τα capital??Να αγορασουμε ενα iphone ή Galaxy με 600-800ευρω. Και χρηση?sms,τηλεφωνα,internet(facebook κυριως) και κανενα τσαμπα παιχνιδι να περναει η ωρα. Οχι τιποτα αλλο να πιασουν τοπο και τα λεφτα τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο myphone που εχουν σελιδα με πωλησεις κινεζικων μαγαζιων και κατα την προσωπικη μου αποψη προμοταρουν τα κινεζικα με μη αντικειμενικα review/σχολια.

Αν μου ελεγες το review του anandtech ή verge θα το δεχομουν.

Απο εκει και περα ο καθενας σαν εμπειρια μπορει να λεει οτι θελει , για αυτο και δεν του δινω σημασια.

Κοιτα παντως πιο ηρωικο ειναι να ενημερωνω τον υποψηφιο αγοραστη για την συσκευη του με οσα θετικα ή αρνητικα μπορει να εχει. Ειναι τιμη μου τετοια ειρωνια.

Υγ εγω δεν ειπα σε καποιον να αγορασει μοντελο απο htc ή sony μην βαζεις λογια.

Υγ2Σε τεχνολογικο forum δεν θα επρεπε να ειμαι ο μονος που ανεφερε σε κινητο 400 ευρω pentile οθονη. Ουτε θα επρεπε το θεμα με την ram να περασει στα ψηλα.

 

μπορείς να μου πεις κάποιες amoled που δεν είναι pentile?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μπορείς να μου πεις κάποιες amoled που δεν είναι pentile?

http://www.tested.com/tech/smartphones/1868-pentile-vs-real-stripe-amoled-displays-whats-different/

 

 

ευκολακι ηταν, πως και δεν το ηξερες?

 

 

 

Galaxy S2 WVGA RGB Stripe

 

Galaxy Note 2 720p RGB Stripe

 

Galaxy Note 3/S5 1080p RGB Stripe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μια χαρά τα ήξερα, εσύ φαίνεται δεν ξέρεις, το μόνο με rgb είναι το galaxy s2, οπότε να έπρεπε να βάλει την ίδια οθόνη με του s2

επίσης σε όλα τα galaxy s (εκτός από το s2) και τα note η οθόνη είναι για πέταμα αφού δεν είναι rgb αλλά pentile αυτό λες φίλε μου?

αα και το άρθρο που έβαλες δεν μπηκα καν στον κόπο να το διαβάσω, φαίνεται από πότε έχεις να ενημερωθείς, τα ξαναλέμε σε 5 χρόνια

http://www.tested.com/tech/smartphones/1868-pentile-vs-real-stripe-amoled-displays-whats-different/


ευκολακι ηταν, πως και δεν το ηξερες?



Galaxy S2 WVGA RGB Stripe

Galaxy Note 2 720p RGB Stripe

Galaxy Note 3/S5 1080p RGB Stripe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...