Προς το περιεχόμενο

Αγορα Μεταχειρισμενου ! ΕΙμαι αναμεσα σε 2


pmakr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κίνηση πόλης είναι μια χαρά, ακόμα και σε ανηφόρες. Βέβαια αν έχεις μέσα 4-5 άτομα θα καταλάβεις ότι δε τραβάει. Όχι ότι παίζει να τσουλήσεις πίσω φυσικά, δεν είναι και scooter 50άρι. Το πολύ-πολύ να σταματήσεις και να την ανέβεις με 1η και αργά. :P

 

Σε ταξίδι υπάρχει πρόβλημα όμως. Προσπεράσεις για κανένα λόγο. Άνεση μηδέν. Και θα έχεις και αυξημένη κατανάλωση λόγω του ότι ο κινητήρας θα είναι στην τσίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ ποσο βενζινη θες να πας θε.νικη (λεμε τωρα) με 1000 αρι getz και ποση με 1300

Οχι οτι θα παω αλλα για να καταλαβω διαφορα (κατι σαν cinebench)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα έτσι θα ήταν αν οι ιπποδυνάμεις κι οι ροπές δεν είχαν πάρει τον ανήφορο. Κάποτε με 75-100 αλογάκια ήσουν μια χαρά σβέλτος. Τώρα που τουρμπίζουν ότι βρούνε και κάναν τα άλογα φασόλια με το ίδιο αμάξι είσαι αργός.

 

Ποτέ δεν ήσουν μια χαρά με οικογένεια αλλά ούτως ή άλλως για πρόσφατα μιλάω.

Τέλος πάντων. Δεν έχει σημασία.

Άλλωστε εγώ υπέρ των παραπάνω αλόγων ήμουν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, μιας και μιλάμε για Toyota, τι βλακεία έχουν κάνει με το νέο Yaris; Προχτές χάζευα με την κοπέλα μου το configurator (μιας και της αρέσει το συγκεκριμένο) και είδα ότι βγαίνει μόνο με 65 / 99 άλογα! Τέλος ; Αυτό ήταν;

 

Πέρα από το ότι τα 65 άλογα σε τέτοιο σκαρί είναι επικίνδυνα (Yaris είναι ρε παιδιά, δεν είναι iQ!), αν θέλεις ένα καλύτερο Yaris καπούτ; Που πήγαν τα T-Sport; Πως ανταγοντίζονται άλλες εταιρείες με αντίστοιχα αυτοκίνητα (Fiesta 140 PS, Corsa OPC, Polo GTI, κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια;

(Προσπερασεις δεν κανω ετσι κι αλλιως)

Το θέμα είναι να ξέρεις τις δυνατότητες του αυτοκινήτου σου, να ξέρεις αν σε παίρνει να κάνεις μια προσπέραση δηλαδή ή με πόσα μπορείς να πας. Πιο γρήγορα πάντα θα υπάρχουν, απλά προσαρμόζεσαι σε αυτό που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, μιας και μιλάμε για Toyota, τι βλακεία έχουν κάνει με το νέο Yaris; Προχτές χάζευα με την κοπέλα μου το configurator (μιας και της αρέσει το συγκεκριμένο) και είδα ότι βγαίνει μόνο με 65 / 99 άλογα! Τέλος ; Αυτό ήταν;

 

Πέρα από το ότι τα 65 άλογα σε τέτοιο σκαρί είναι επικίνδυνα (Yaris είναι ρε παιδιά, δεν είναι iQ!), αν θέλεις ένα καλύτερο Yaris καπούτ; Που πήγαν τα T-Sport; Πως ανταγοντίζονται άλλες εταιρείες με αντίστοιχα αυτοκίνητα (Fiesta 140 PS, Corsa OPC, Polo GTI, κλπ);

Μαλλον τα χουν σταματήσει επειδή το yaris δεν απευθύνεται τόσο σε νεανικό κοινό που θέλει επιδόσεις οπως πχ το fiesta.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι στην ίδια κατηγορία αυτά τα αυτοκίνητα. Και στο design δε το λες και συντηρητικό (όπως π.χ. το Polo) οπότε γιατί να μην απευθύνεται και σε πιο νεανικό —αλλά "ανήσυχο"— κοινό; Μην ξεχνάς ότι παλιά το Yaris ήταν "τυπικό" αμάξι για νέο οδηγό και απευθυνόταν στους πάντες (γι αυτό το βλέπουμε και παντού).

 

Εγώ έχω την αίσθηση ότι απλά δε κατάφερε να βγάλει μικρού κυβισμού μοτέρ με αρκετή ισχύ ώστε να φτιάξει κι ένα τέτοιο Yarisάκι... όχι ότι δεν ήθελε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι στην ίδια κατηγορία αυτά τα αυτοκίνητα. Και στο design δε το λες και συντηρητικό (όπως π.χ. το Polo) οπότε γιατί να μην απευθύνεται και σε πιο νεανικό —αλλά "ανήσυχο"— κοινό; Μην ξεχνάς ότι παλιά το Yaris ήταν "τυπικό" αμάξι για νέο οδηγό και απευθυνόταν στους πάντες (γι αυτό το βλέπουμε και παντού).

 

Εγώ έχω την αίσθηση ότι απλά δε κατάφερε να βγάλει μικρού κυβισμού μοτέρ με αρκετή ισχύ ώστε να φτιάξει κι ένα τέτοιο Yarisάκι... όχι ότι δεν ήθελε...

 

για τον ιδιο λογο που δεν βγαζουν  το Fiat Multipla με 250 αλογα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την αίσθηση ότι απλά δε κατάφερε να βγάλει μικρού κυβισμού μοτέρ με αρκετή ισχύ ώστε να φτιάξει κι ένα τέτοιο Yarisάκι... όχι ότι δεν ήθελε...

Έχει τον 1200αρι turbo αν ήθελε.

Προφανώς αυτή τη στιγμή και με το αμάξι αυτό δεν την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι στην ίδια κατηγορία αυτά τα αυτοκίνητα. Και στο design δε το λες και συντηρητικό (όπως π.χ. το Polo) οπότε γιατί να μην απευθύνεται και σε πιο νεανικό —αλλά "ανήσυχο"— κοινό; Μην ξεχνάς ότι παλιά το Yaris ήταν "τυπικό" αμάξι για νέο οδηγό και απευθυνόταν στους πάντες (γι αυτό το βλέπουμε και παντού).

 

Εγώ έχω την αίσθηση ότι απλά δε κατάφερε να βγάλει μικρού κυβισμού μοτέρ με αρκετή ισχύ ώστε να φτιάξει κι ένα τέτοιο Yarisάκι... όχι ότι δεν ήθελε...

δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει  τέτοια  μοτέρ μια εταιρία που έφτιαξε 1jz/2jz 

Απλα... δεν θέλουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τον 1200αρι turbo αν ήθελε.

Προφανώς αυτή τη στιγμή και με το αμάξι αυτό δεν την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

 

Όντως, του Auris. Τον ξέχασα αυτόν. :P Το γιατί δε την ενδιαφέρει βέβαια, δε το καταλαβαίνω.

 

δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει  τέτοια  μοτέρ μια εταιρία που έφτιαξε 1jz/2jz 

Απλα... δεν θέλουν :P

 

Βέβαια τέτοια μοτέρ δε συμβαδίζουν με τη λογική της μείωσης ρύπων και κατανάλωσης που υπάρχει τα τελευταία χρόνια. Κατά τ' άλλα θα 'θελα να οδηγήσω ένα Yaris '16 με τουρμπισμένο 2JZ. :P Πλάκα θα 'χε. Παίζει και να μη ξεκινούσε ποτέ απ' το σπινιάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχαχ...ρωτησα 2-3 πραγματα επειδη δεν ξερω και στο τελος καταληξαμε να πιασετε κουβεντα μεταξυ σας. Κερναω καφε να τα πειτε !

 

Λοιπον και τα 1100 δεν τραβανε?

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...