Προς το περιεχόμενο

AMD RX 480: Σε διάταξη CrossFire ξεπερνά την GeForce GTX 1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνωντας για ενα εποικοδομητικο σχολιο μεσα στην θυελλα των σχολιων απο ατομα που αισθανονται την αναγκη να την πουν ο ενας στον αλλο....

στο θεμα...
θεωρω πως το cross και sli εχουν πολυ δρομο ακομα και αν..., και θεωρω αυτη η ειδηση βγαινει πιο πολυ προς χαρην εντυπωσιασμου παρα για κατι αλλο ουσιαστικο.
Και ο περισσοτερος κοσμος αλλωστε νομιζω 1 καρτα εχει/αγοραζει και οχι 2 και τα περισσοτερα παιχνιδια δεν τα πανε καλα με 2 καρτες!
επισης ο πολεμος γινεται στις reference bare bones εκδοσεις των καρτων...το θεμα ειναι να βγουν και οι καλες υλοποιησεις απο sapphire,asus,gigabyte κτλ και απο τις 2 πλευρες και μετα να δουμε τι συμφερει.Στην αρχη ειδικα φαινεται πως η ΑΜD εχει κανει καλη δουλεια και το συστημα ψυξης θα ειναι το ιδιο?!
παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος!
Τα leaks μεχρι στιγμης μοιαζουν πολυ ενθαρρυντικα,και την χαμηλη καταλωση της εχει και room για oc εχει (και προγραμμα εχει) και μακαρυ η καρτα να ειναι σε αυτα τα λεφτα και ακομα καλυτερη! (τα οποια λεφτα ερθει στην Ελλαδα τεσπα)
Απο οτι διαβασα στις 24 του μηνα θα βγουν και αλλες πληροφοριες για την καρτα
Για την συζητηση περι drivers η AMD εχει ανεβει αρκετα και δεν ειναι το μαυρο χαλι που ηταν σιγουρα αλλα εχει δρομο ακομα.
Η συμβουλη μου για αυτους που οπως εγω αγοραζουμε καρτα μια στο τοσο και ψαχνουν το future proofing ειναι να προτιμησετε σιγουρα την 8gb εκδοση ειτε παρετε την 480 ειτε την 1060 και φυσικα να μην βιαστειτε!


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα και μια μια φθηνη 290 παιζεις σαν αρχοντας 1080p

 

Εγω θα μεταβω σε 480 ή 1060 για τη χαμηλοτερη δροσεροτερη καταναλωση και υποστηριξη σε νεους codecs native hevc encoding/decoding  και πιο αποδοτικο architecture (δουλευω Premiere και Lightroom).Εχω που εχω τον 8320 που ειναι ζεστος και θελω μια δροσερη καρτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι φίλε μου και 330 να κάνει μιλάμε για επιδόσεις κοντά σε 1070 που εικάζεται ότι 8α κοστίζει κοντά στα 500 ευρώ.

η τιμη ειναι καλη αλλα 45% διαφορα.... δεν την λες και κοντα....

ειναι σαν να λες οτι η GTX960 ειναι πολυ κοντα στην 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

349-369 θα παιξει σε τιμη η 8αρα.30 του μηνος θα ξεκινησουν οι πρωτες τις sapphire

εκει υπολογιζα κι εγω..οταν ακουω ομως τιμη 200 ευρω και θα παρω δυο με 400 να ξεπερναω την 1080 σε επιδοσεις κλαιω..Δεν ειμαι γενικα της αποψης cf/sli. Προτιμω το single για πολλους λογους. αν δεν καλυπτει τον καταναλωτη μια καρτα οπως ειναι,τοτε καλυτερα να παει σε αλλη δυνατοτερη και ας ειναι πιο αδυναμη απο ενα cf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αρχικο θεμα είναι παντελως ακυρο πλεον....

 

κανενας λογος για 2χ480 CF 8GB (500 euro), με σχεδόν τα ιδια λεφτα περνεις αντε γεια GTX 1080 με μιση καταναλωση....

 

http://www.skroutz.gr/s/9240707/MSI-GeForce-GTX1080-8GB-Armor-OC-GTX-1080-ARMOR-8G-OC.html

 

και σε κανα 2μηνο με τις custom 1080ti στα ραφια, θα βρισκεις new 1080 στα 500 ανετα...

 

οποτε για μενα 2 επιλογες μενουν VFM με 8GB RAM που το θεωρω απαραιτητο για max textures και 1080p-1440p και δε βλεπω πλεον ουτε την 1060 / 980ti (6GB), ουτε καν ισως την 1070 να συμφερει..

 

1) RX 480 8GB στα 220-250

2) GTX 1080 στα 500+ με διπλασια αποδοση anywhere+everywhere

 

Αν καποιος μπορει να κοψει και τιμολογιο σε εταιρεια μαλιστα (-φπα)....χτυπα καινουργιες τις παραπανω με 200/410 euro....

 

Οποιος θελει βεβαια τοπ υλοποιήσεις και RGB LED (strix) θα πληρωσει παραπανω, αλλα οι συγκεκριμένες το αξιζουν καπως...απλα στην ελλαδα τις παραβαρανε..

 

Aντε και μια 1080ti στα 700 στο μελλον για οσους είναι 1440p and above και παιζουν αρκετα...αλλιως είναι overkill..(εδώ ηταν λιγο overkill η 1080 σε μενα σε 2560χ1080 (αναλυση ultra wide 2.7M Pixels κοστιζει περισσοτερο από 1080p (2M Pixels) και λιγοτερο από 1440p (3.7M Pixels), καπου αναμεσα τους στο GPU taxing), και λιγο οριακο bottleneck από ι5 4690Κ)

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...