Προς το περιεχόμενο

AMD RX 480: Σε διάταξη CrossFire ξεπερνά την GeForce GTX 1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε να δουμε ποσο θα κανει η 480 γιατι πολλλλα ακουμε αλλα τιμες δεν βλεπουμε.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα παει τελικα καπου στα 300 ευρω οποτε δεν την θεωρω προσφορα.

Γιατί όχι.?

300 έχει η 390.Αν σε αυτη την τιμή πέρνεις κάρτα με καλύτερες(έστω και ελάχιστα επιδόσεις) αλλά και μικρότερη κατανάλωση που το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο αργει η 490x; Δεν νομιζω να αξιζει να το κανεις αυτο, σιγουρα εχει βελτιωθει το crossfire, αλλα και παλι, καλυτερα υπομονη για καλυτερη single καρτα ή τα σκας στην nvidia τωρα και παιρνεις την 1070 και ας ειναι κατα πασα πιθανοτατα υπερκοστολογημενη αυτη την στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

199$ η 4gb και 229$ η 8gb RX480. Η GTX1080 non Founders Edition έχει 599$ MSRP...

Και πιο αναλυτικά

229$ = 203euros + 24% = 252euros

599$ = 530euros + 24% = 657euros

Άρα 2x252 = 504

οπότε στην ουσία με 153 ευρώ λιγότερα έχεις ίδιες επιδόσεις.

Όχι τραγική διαφορά, αν σκεφθείς τα πλεονεκτήματα του single card.

Από την άλλη εγώ θα πήγαινα για 1070 ή 1060 sli γιατί θεωρώ την nvidia ανώτερη σε θέμα drivers και υποστήριξης παιχνιδιών σε sli.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε να δουμε ποσο θα κανει η 480 γιατι πολλλλα ακουμε αλλα τιμες δεν βλεπουμε.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα παει τελικα καπου στα 300 ευρω οποτε δεν θα ειναι προσφορα.

 

Παντως τα μοντελα Fury της Ati πηγαν απατα και μεχρι ακομα βασιζετε στα 390 - 390x που ειναι καρτες 2 χρονων αφου ουσιαστικα ειναι 290 - 290x με περισσοτερη μνημη.Ελπιζω να αλλαξει λογικη το μαρκετινγκ και να κοστιζουν οσο λενε οι 480 με τις επιδοσεις που υποσχονται.

Τις τιμές δεν τις κάνει η AMD την τιμή που επηρεάζει την έθεσε 200$ δεν θα αλλάξει αυτό τώρα απο εκει και πέρα ειναι στον κάθε έμπορο (και στα έξοδα μεταφοράς και φόρους) για το ποια θα είναι η τιμή σε κάποια χώρα πχ στην Ελλάδα

 

Το σίγουρο ειναι ότι οι ίδιες αυξήσεις που ισχύουν για την 480 στην Ελλάδα θα ισχύουν και για όλες τις υπόλοιπες κάρτες

 

πχ και 300 που λες να πάει 2 κάρτες θα κοστίζουν 600... μια 1080 στην Ελλάδα κοστίζει 830 ευρώ  η 980 στην ελλάδα κοστίζει 430 οπότε πάλι συμφέρει...  αν και κάτι μου λέει ότι θα κοστίζει λιγότερο απο 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

199$ η 4gb και 229$ η 8gb RX480. Η GTX1080 non Founders Edition έχει 599$ MSRP...

Και πιο αναλυτικά

229$ = 203euros + 24% = 252euros

599$ = 530euros + 24% = 657euros

Άρα 2x252 = 504

οπότε στην ουσία με 153 ευρώ λιγότερα έχεις ίδιες επιδόσεις.

Όχι τραγική διαφορά, αν σκεφθείς τα πλεονεκτήματα του single card.

Από την άλλη εγώ θα πήγαινα για 1070 ή 1060 sli γιατί θεωρώ την nvidia ανώτερη σε θέμα drivers και υποστήριξης παιχνιδιών σε sli.

Οι τιμές για τη 1080 έχουν ηδη βγει στο amazon.deΚάτω απο 750€ κάρτα δεν υπάρχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο computeruniverse εχει 680 την πιο φθηνη 1080.Τιμες για 480 εχουμε καπου ή βασιζομαστε στα οσα λεει η ΑΤΙ?Κανα καταστημα με link (ευρωπαικο) ακομα και preorder εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές για τη 1080 έχουν ηδη βγει στο amazon.deΚάτω απο 750€ κάρτα δεν υπάρχει.

830 ευρώ για τσέκαρε skroutz το amazon έχει και μεταφορικά δεν κάνει αντικαταβολή κτλ πολλοι δεν μπορούν να πάρουν απο amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω (μάλλον γιατί δε το ξέρω), είναι γιατί η reference (founders edition) κάρτα της Nvidia είναι πιο ακριβή από την MSRP (όπου και εδώ δε γνωρίζω τα αρχικά αλλά ξέρω ότι είναι από τρίτους κατασκευαστές). Και τελικά ρε γμτ μου τι να κάνω; Να πάρω την 970 ή να περιμένω την RX480 και μετά και την 1060 και μετά ανάλογα αποφασίζω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκαναν λογο για την τιμη της 1070 στα 379 ......άπιαστο όνειρο ......525 ευρω εε κατι τέτοιο και με την rx480 οπότε παιδια μην λέτε μεγάλα λογια

δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όλοι βλέπετε μονοδιάστατα το θέμα... η rx 480 θα κοστίζει παραπάνω στην ελλάδα οι άλλες κάρτες(πχ 1070/1080) δεν θα κοστίζουν παραπάνω; 

 

ΠΑΛΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ δεν λέει ψέματα η amd 200$ θα την πουλάνε στην Αμερική απο εκει και πέρα στην ελλάδα κλασικά θα κάνει παραπάνω ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ στην ελλάδα όχι μόνο η 480...

 

οπότε θα έχει την ίδια διαφορά με τις άλλες πάλι φθηνότερη θα ειναι... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω (μάλλον γιατί δε το ξέρω), είναι γιατί η reference (founders edition) κάρτα της Nvidia είναι πιο ακριβή από την MSRP (όπου και εδώ δε γνωρίζω τα αρχικά αλλά ξέρω ότι είναι από τρίτους κατασκευαστές). Και τελικά ρε γμτ μου τι να κάνω; Να πάρω την 970 ή να περιμένω την RX480 και μετά και την 1060 και μετά ανάλογα αποφασίζω;

για να σε χουφτώνουν καλύτερα τις πρώτες μέρες που θα έχεις την κ***λα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω αλλά γιατί μόνο μια σύγκριση σε CF και με μία μονή κάρτα. Γιατί να μην δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος;

Ποια αλλη οψη ? Σου δειχνουν απλα οτι με 3 εκατοσταρικα λιγοτερα εχεις καλυτερες επιδοσεις αντι να σκασεις 700-800 ευρω σκασε 400 και εχεις καλυτερες αποδοσεις.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 200 ευρώ τα 4g και 250 τα 8 θα ήταν τέλεια. Άμα αρχίσω να βλέπω Ελληνικές τιμές πάνω από 300, θα ξενερώσω πάρα πολύ

Αμα? Παιδια ο ΦΠΑ ειναι στο 24% το χετε παρει χαμπαρι??Θα ναι λογικο να ναι λιγο κατω απο 300.Ξυπνηστε επιτελους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...