Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβα απολυτως τιποτα αλλα like για την προσπαθεια :P

 

Μπράβο ρε συ mazinga. Εχεις στυλ στο σαρκασμό και το χιουμορ και το εκτιμώ.....Liked.

 

Fulgore αυτός ήταν ο σκοπός του....να μην καταλαβαίνουμε τίποτα.

Δηλαδή τι περισσότερο σεναριο να έχει το Zelda.....κλασικο ξεκούραστο gameplay και Typical ιστορια για να μην πονάνε τα μυαλά σου σε κάθε Play session.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω προχωρήσει ελάχιστα το game αν και έχω κλείσει ένα 30ώρο. Γυρνάω πέρα δώθε και κάνω Shrines. Πρέπει να έχω κάνει γύρω στα 35 Shrines και ότι έχω φύγει από το Kakariko, δηλαδή ελάχιστη πρόοδος στο main story. Τελοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: έχει σχηματίσει κανείς άλλος -εκτός από εμένα- την άποψη ότι το game είναι δύσκολο; Όχι τύπου Nintendo-δύσκολο, τύπου Souls-δύσκολο; Ότι θέλει στρατηγική πριν την πέσεις στα δύσκολα mobs, προκειμένου να μην σε κάνουν one-shot ή να σου σπάσουν τα @@ μέχρι να τα ρίξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προχωρήσει ελάχιστα το game αν και έχω κλείσει ένα 30ώρο. Γυρνάω πέρα δώθε και κάνω Shrines. Πρέπει να έχω κάνει γύρω στα 35 Shrines και ότι έχω φύγει από το Kakariko, δηλαδή ελάχιστη πρόοδος στο main story. Τελοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: έχει σχηματίσει κανείς άλλος -εκτός από εμένα- την άποψη ότι το game είναι δύσκολο; Όχι τύπου Nintendo-δύσκολο, τύπου Souls-δύσκολο; Ότι θέλει στρατηγική πριν την πέσεις στα δύσκολα mobs, προκειμένου να μην σε κάνουν one-shot ή να σου σπάσουν τα @@ μέχρι να τα ρίξεις;

Νομιζω το ειχα πετυχει στο review του angry joe(αν θυμαμαι καλα)που ανεφερε την δυσκολια του,αρα οχι δεν υπερβαλλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αν ελεγα ενα απο τα λιγα αρνητικα του ειναι οτι το game καταληγει πανευκολο δεν εχει progressive δυσκολια, μολις παρεις καποια πραγματα ολες οι μαχες ειναι αστειες, απλα στην αρχη παιζει πολυ one shot.. Καμια σχεση με το souls εδω στο 3 στο dlc με optimal build SL135 και τις τρωω καλα αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game ειναι δυσκολο στις μαχες, καμια σχεση με τα αλλα ζελντα. Εγω ειμαι περιπου στην μεση και υπαρχουν εχθροι που σου κοβουν 7 καρδιες ξερω γω με ενα χτυπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά δύσκολο στο κομμάτι του combat. Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με πολλούς αντιπάλους ταυτόχρονα.

Ένας προς έναν, ακόμα και στα divine beasts κάπως παλεύεται η κατάσταση, όταν μάθεις τα patterns του αντιπάλου.

Γενικά πάντως είναι εύκολο αν έχεις να κάνεις με σκληρό αντίπαλο που κουβαλάει δυνατό όπλο να σε στείλει αδιάβαστο με ένα χτύπημα.

Αυτό που βοηθάει είναι να επενδύσεις σε εξοπλισμό ένδυσης, τον οποίο εξοπλισμό να τον αναβαθμίσεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προχωρήσει ελάχιστα το game αν και έχω κλείσει ένα 30ώρο. Γυρνάω πέρα δώθε και κάνω Shrines. Πρέπει να έχω κάνει γύρω στα 35 Shrines και ότι έχω φύγει από το Kakariko, δηλαδή ελάχιστη πρόοδος στο main story. Τελοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: έχει σχηματίσει κανείς άλλος -εκτός από εμένα- την άποψη ότι το game είναι δύσκολο; Όχι τύπου Nintendo-δύσκολο, τύπου Souls-δύσκολο; Ότι θέλει στρατηγική πριν την πέσεις στα δύσκολα mobs, προκειμένου να μην σε κάνουν one-shot ή να σου σπάσουν τα @@ μέχρι να τα ρίξεις;

 

Εντάξει, όχι Souls επίπεδο δυσκολίας αλλά σίγουρα έχει ανεβασμένη δυσκολία. Δεν ξέρω και εγώ τι γίνεται πιο μετά αλλά προς το παρόν έχει μπόλικους εχθρούς που πρέπει να στήσεις λίγο το περιβάλλον με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να τα καταφέρεις. Παγίδες, βαρέλια, death from above, stealth, witcher style φίλτρα κτλ κτλ είναι απαραίτητα για να έχεις μια "νορμάλ" εμπειρία χωρίς να χρειάζεται να σου σπάνε τα νεύρα από one shot. 

 

Pro tip για αρχάριους σαν και εμένα, βάλτε γραμμή σιγά σιγά αλλά σταθερά τουλάχιστον για Zora Domain και απελευθέρωση του πρώτου divine beast, ευχαριστήστε με αργότερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οταν εχεις 14-15 hearts, max armor, ancient weapons και full food stash(μερικοι το παραμελουν αλλα ειναι πολυ σημαντικο, μαγειρεψτε οπου μπορειτε :P) το game γινεται πανευκολο, ενας ειναι ο δυσκολος εχθρος μονο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κάποια φάση και μετά μπορείς να cheesάρεις σχεδόν τα πάντα. Αλλα ναι στο πρώτο μισό του παιχνιδιού η δυσκολία είναι souls-like. Ιδιαίτερα αν βρεθείς καταλάθος κάπου δεν πρέπει.

 

 

 

Όπως είπε ο ADHD, με 14-15+ καρδιές, καλό armor (ancient ή barbarian),  divine powers και το master sword, οι περισσότεροι εχθροί είναι trivial.

BEBAIA, οι εχθροί έχουν progression, οπότε μετά απο κάθε blood moon τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα. Ιδιαίτερα τα white lynels θέλουν στρατηγική/parry για να βγούν ακόμα και με full gear.

 

Τουλάχιστον, τώρα που είμαι όσο πιο end game γίνεται (ναι ακόμα δεν το έχω τερματίσεi), οι guardians τρέχουν απο μένα και όχι εγώ απο τους guardians. Στο υπόγειο του maze τους έκανα πλιάτσικο.

 

 

 

Αυτό που έχω να πώ πάντως μετά απο πολλέέέές ώρες στο game, είναι οτι αν δεν πάτε για ΟΛΑ τα shrines χάνετε το μεγαλύτερο μέρος του game. Είμαι αισίως στις 102 shrines και συνεχίζω να βλέπω καινούρια / πρωτόγνωρα πράγματα. Πραγματικά 70% του content είναι τα shrines, τα shrine quests και φυσικά τα dungeons μέσα σε αυτά. Έχει shrine quests και dungeon puzzles πολύ πιο περίπλοκα και ενδιαφέροντα απο το βασικό story/beasts. To main story είναι όσο πιο basic γίνεται σε σχέση με αυτά που απαιτούνται για όλα τα shrines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όχι Souls επίπεδο δυσκολίας αλλά σίγουρα έχει ανεβασμένη δυσκολία. Δεν ξέρω και εγώ τι γίνεται πιο μετά αλλά προς το παρόν έχει μπόλικους εχθρούς που πρέπει να στήσεις λίγο το περιβάλλον με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να τα καταφέρεις. Παγίδες, βαρέλια, death from above, stealth, witcher style φίλτρα κτλ κτλ είναι απαραίτητα για να έχεις μια "νορμάλ" εμπειρία χωρίς να χρειάζεται να σου σπάνε τα νεύρα από one shot.

 

Pro tip για αρχάριους σαν και εμένα, βάλτε γραμμή σιγά σιγά αλλά σταθερά τουλάχιστον για Zora Domain και απελευθέρωση του πρώτου divine beast, ευχαριστήστε με αργότερα.

 

Είμαι ακριβώς σε αυτό το σημείο και σκέφτηκα να αφήσω το Devine beast για αργότερα. Πήρα το FULL Zora set. Εχει και κάτι ακόμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω πως στην αρχή το game είναι δύσκολο στις μάχες αλλά δυστυχώς στη συνέχεια με τα abilities που παίρνεις από τα divine beasts γίνεσαι ουσιαστικά overpowered. Ειδικά το urbosas fury είναι κλέψιμο... Αν θέλεις βέβαια δεν το χρησιμοποιείς, όπως και τα υπόλοιπα μπορείς από το inventory να τα απενεργοποιήσεις.

Τα Lynels με τη σειρά τους, αν μάθεις να τα νικάς είναι σχετικά εύκολα και με απίστευτο loot - ειδικά το savage lynel bow x5 είναι και αυτό overpowered. Ο καθένας θα βρεί τον τρόπο να τα πολεμάει, δε θέλω να spoilaρω.

Έχοντας κάνει πλέον όλα τα shrines, ουσιαστικά κάνω farming από δω και απο κει για να μπορέσω να αναβαθμίσω τα armor μου και να παρατείνω την εμπειρία. Με μια βόλτα που έκανα στο Hyrule Castle ήμουν ήδη too much για τους εχθρούς εκεί. Δεν γκρινιάζω αλλά θα ήθελα πιο balanced τα πράγματα στο combat, πολύ δύσκολο στην αρχή, πολύ εύκολο στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος εχω φαει τον ψοφο της ζωης μου..δεν ξερω τι λετε. αλλα υπαρχουν εχθροι που σε κατεβαζουν για πλακα..ειδικα κατι βασεις  που στην πεφτουν 7-8 τερατακια..και εχω παρει σεβαστα armor και weapons.  και 3 divine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι ακριβώς σε αυτό το σημείο και σκέφτηκα να αφήσω το Devine beast για αργότερα. Πήρα το FULL Zora set. Εχει και κάτι ακόμη;

 

 

 

Λογικά αναφέρεται στο power που παίρνεις απο το divine beast και είναι απο τα πλέον χρήσιμα στο παιχνίδι μαζί με το power απο το beast στο gerudo valley.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

75+ ώρες, 80κάτι shrines, 3 Divine Beasts (κρατάω το τελευταίο για το τέλος)

Το παιχνίδι όντως ξεκινάει δύσκολο και καταλήγει αρκετά πιο εύκολο στις μάχες (οι Lynel είναι η εξαίρεση στον κανόνα). Το μόνο divine beast που με δυσκόλεψε ήταν το Ruta και αυτό ίσως γιατί δεν είχα καθόλου gear ακόμα. To Rudania μου φάνηκε τόσο απλό που ξέχασα ότι είχα πάρει το Master Sword στο μεταξύ. Ο συνδυασμός insta-healing με φαγητό και upgraded armor (ούτε καν χρειάζεται το 4ο level upgrade) κάνει τους περισσότερους εχθρούς αστείους και το μόνο μου θέμα είναι πως να μην χαλάσω κάποιο καλό όπλο κάπου που δεν χρειάζεται.

Κατά τα άλλα το παιχνίδι είναι beyond epic...είχα χρόνια να λιώσω τόσο πολύ με κάτι τόσο καλό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...