Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Breath of the Wild [Wii U][Switch]


Deghinsea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 12ο λεπτό ξεκινά η ανάλυση για το design level του BOTW. Αξίζει να το ακούσετε. 
https://www.enternity.gr/Article/Games/Oryxeio/GameUp-Η-γενιά-που-φεύγει-και-τα-games-που-μένουν/59106.html

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 12:25 ΜΜ, DJTaurus είπε

Δεν είσαι ο μόνος. Αυτή είναι η διαφορά του με την άψυχη generic-ιλα άλλων open world. Η ατμόσφαιρα του. Χάνεσαι στον κόσμο του και η εξερεύνηση έχει νόημα..... δεν πας από το ένα σημείο στο άλλο ολοκληρώνοντας ψυχαναγκαστικά mission. Switch Pro με BOTW2 και δείχνω άνετα το δάχτυλο στα twins 😛

Εν τω μεταξύ, όσο πιο πολύ το παίζω τόσο πιο πολύ κολλάω. Έχω 50 ώρες περίπου, σήμερα ανέκτησα τον έλεγχο και του τρίτου divine beast και ξεκλείδωσα όλες τις περιοχές του χάρτη. Άρχιζα να το παίζω μαζί με τα dlc του Witcher στο One και πλέον το βλέπω σαν αγγαρεία να παίξω Witcher. Απίστευτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...
  • Moderators

Guys εχω ξξεκινησει αυτο το επος και απορω με τον εαυτο μου γιατι το καθυστερησα τοσο. Το θεμα ειναι το εξης. Ειμαι  στις αρχες σχεδον, εχω παρει το paraglider εχω παει στα δυο πρωτα χωρια και ειμαι στη φαση που μου ειπε η Impa (?) να βρω εστω ενα απο τα μερη που εχω σε φωτογραφιες για να προχωρησω.

Προς το παρον τριγυρναω ασκοπα για να βρω τα μερη, το οποιο ειναι fun and all γιατι βρηκα και αλογα και γενικα ο κοσμος του παιχνιδιου ειναι απολαυση. Ομως πρεπει να προχωρησω και λιγο την ιστορια. Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος προσεγγισης στην φαση αυτη ή ειναι απλα "τριγυρνα μεχρι να βρεις τοπιο που να σου θυμιζει καποια φωτο" η φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Guys εχω ξξεκινησει αυτο το επος και απορω με τον εαυτο μου γιατι το καθυστερησα τοσο. Το θεμα ειναι το εξης. Ειμαι  στις αρχες σχεδον, εχω παρει το paraglider εχω παει στα δυο πρωτα χωρια και ειμαι στη φαση που μου ειπε η Impa (?) να βρω εστω ενα απο τα μερη που εχω σε φωτογραφιες για να προχωρησω.

Προς το παρον τριγυρναω ασκοπα για να βρω τα μερη, το οποιο ειναι fun and all γιατι βρηκα και αλογα και γενικα ο κοσμος του παιχνιδιου ειναι απολαυση. Ομως πρεπει να προχωρησω και λιγο την ιστορια. Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος προσεγγισης στην φαση αυτη ή ειναι απλα "τριγυρνα μεχρι να βρεις τοπιο που να σου θυμιζει καποια φωτο" η φαση?

Καλο λιωσιμο στο επος.Με τις φωτο που λες καποια τοπια ειναι γνωστα οποτε θα τα βρεις πιο ευκολα.Για τα υπολοιπα ειναι οπως ειπες τριγυρνα μεχρινα τα βρεις.

Αυτο που σου ειπε η Impa ειναι να πας στο hateno village για να ενργοποιησεις το sheikah slate.Το εχεις κανει αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Αυτο που σου ειπε η Impa ειναι να πας στο hateno village για να ενργοποιησεις το sheikah slate.Το εχεις κανει αυτο??

Nαι ναι, το εκανα αυτο! Οποτε  ψαχνω για τις τοποθεσιες λοιπον :D

Βασικα η πλακα ειναι πως γενικα ειμαι πιο πολυ φαν των γραμμικων παιχνιδιων, αλλα η δουλεια που εχει γινει στον σχεδιασμο του κοσμου, των physics κλπ, ειναι ασυλληπτη, πιανω τον εαυτο μου να τριγυρνα ψαχνοντας εχθρους ή shrines και απλα να ξεχνιεμαι επειδη παρατηρω το πως αλλαζει ο καιρος ξερωγω. Ενταξει, αυτο ειναι επιτευγμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stormrain είπε

Nαι ναι, το εκανα αυτο! Οποτε  ψαχνω για τις τοποθεσιες λοιπον :D

Βασικα η πλακα ειναι πως γενικα ειμαι πιο πολυ φαν των γραμμικων παιχνιδιων, αλλα η δουλεια που εχει γινει στον σχεδιασμο του κοσμου, των physics κλπ, ειναι ασυλληπτη, πιανω τον εαυτο μου να τριγυρνα ψαχνοντας εχθρους ή shrines και απλα να ξεχνιεμαι επειδη παρατηρω το πως αλλαζει ο καιρος ξερωγω. Ενταξει, αυτο ειναι επιτευγμα!

Aυτο ακριβως που λες.Ο κοσμος ειναι τοσο ζωντανος που απλα χανεσαι.Τις πρωτες 100 ωρες του παιχινιδιου της "σπαταλησα" απλως τριγυρνωντας και κανοντας shrines χωρις να προχωρησω την βασικη ιστορια.Και εκει ειναι το μεγαλο επιτευγμα του Botw οπως σωστα αναφερεις,κανανε εναν τοσο ζωντανο κοσμο που εχεις μονιμα την περιεργια να δεις τι αλλο θα σε επιφυλασσει.

Αντε να κυκλοφορησει το botw2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικός κανόνας για να προχωρήσει το story είναι αρχικά να πας στο kakariko village να μιλήσεις εκεί στην γιαγιά αν θυμάμαι καλά και μετά σε οpen world να βρεις τα 4 divine beast και να τα τελειώσεις. Εκεί κοντά πάντα υπάρχει ένα χωριό που σου δίνει και τα ανάλογα quest. Αυτά τα divine beast βρίσκονται στην κυριολεξία στις 4 γωνίες του απέραντου χάρτη.

Αυτό είναι το νήμα που ακολουθείς αλλά είναι τόσο χαλαρό που απλά σε αφήνει να κάνεις exlpore. Είναι τόσο open world που έχω δει ότι μπορούν ακόμα και να πάνε κατευθείαν στο  κεντρικό κάστρο και να τελειώσουν το game. Το  θέμα είναι ότι χρειάζεσαι το explore γιατί χρειάζεσαι και τις δυνάμεις και υγεία που αποκτάς αλλιώς δεν μπορεί αν προχωρήσεις σε ποιο δύσκολες περιοχές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stormrain είπε

Guys εχω ξξεκινησει αυτο το επος και απορω με τον εαυτο μου γιατι το καθυστερησα τοσο. Το θεμα ειναι το εξης. Ειμαι  στις αρχες σχεδον, εχω παρει το paraglider εχω παει στα δυο πρωτα χωρια και ειμαι στη φαση που μου ειπε η Impa (?) να βρω εστω ενα απο τα μερη που εχω σε φωτογραφιες για να προχωρησω.

Προς το παρον τριγυρναω ασκοπα για να βρω τα μερη, το οποιο ειναι fun and all γιατι βρηκα και αλογα και γενικα ο κοσμος του παιχνιδιου ειναι απολαυση. Ομως πρεπει να προχωρησω και λιγο την ιστορια. Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος προσεγγισης στην φαση αυτη ή ειναι απλα "τριγυρνα μεχρι να βρεις τοπιο που να σου θυμιζει καποια φωτο" η φαση?

Divine Beasts, Shrines, Quests. Όσα θες και αν το θες. Να ξέρεις ότι μετά το paraglider όλα είναι optional. Αλλά ο κόσμος είναι τέτοιος που στο τέλος θα θες να τα κάνεις όλα. Νομίζω όμως ότι αν κάνεις έναν κύκλο τα Divine Beasts και όσα Shrines γουστάρεις ανάμεσα τους θα σου έρθουν όλα φυσικά. Τα memories θα σου έρθουν στο μυαλό, όταν μετά από μερικές ώρες θα κοιτάξεις φώτο και θα θυμηθείς ότι έχεις πάει εκεί. Μιλάμε τέτοιος χάρτης και να σου μένει στη μνήμη. Απίστευτο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον είσαι μόνος σου αντιμέτωπος με τον ανοικτό κόσμο. Και εγω ειχα αυτή την αίσθηση οτι θα έπρεπε να μου λεει τι να κάνω. Μετα το Hateno απλα το χάος.

 

Rule of thumb, ανεβαίνεις πύργους (Towers) να ανοίγεις τον χάρτη, οσα shrine βρισκεις είτε τα κάνεις, είτε τα μαρκάρεις, ξεκινάς τα Divine Beast, θα σου έλεγα το Death Mountain να το αφήσεις τελευταίο.

Προσωπικά τα είχα κάνει Ζora, Gerudo, Hebra, Death.

Επίσης δίνεις προτεραιότητα να ανεβάσεις Stamina αντι για καρδιές.

Σχετικά με τα εξτραδάκια είναι πάρα μα πάρα πολλά, για να μη χάνεσαι προτείνω επίσης να κατεβάσεις στο κινητό οσο είναι νωρίς Breath Companion, οπου μπορεις να κρατήσεις τι εχεις κάνει και να διαγράφεις αντίστοιχα.

Καλως ήρθες σε ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

YΓ: Σε κάθε shrine αν καταφέρεις να το προσεγγίσεις να το πατάς τουλάχιστον ωστε να ενεργοποιήσεις το fast travel, μπορεις αργότερα να επιστρέψεις για να το βγάλεις. Ιδανικά θες να ολοκληρώσεις πολλά για να ανεβάζεις καρδιές/stamina

ΥΓ2: Αν κάτι δεν σου κολλάει στο μάτι, συστάδες απο πέτρες, μονολιθικές κατασκευές, νούφαρα σε σχηματισμό σε λίμνες, εκει θα έχει κοροκς.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Thanks guys για τα tips! Κατεβαζω και το Breath Companion και ειμαι gg :D

@Vagosman πλακα πλακα εχω βρει τελειως στην τυχη καμια δεκαρια Koroks με αυτην ακριβως την προσεγγιση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αφήσεις το Companion να σου στερήσει τη χαρά της αναζήτησης, απλά οταν βρίσκεις κάτι να το σβήνεις απο το χάρτη.

Αν θες στο τέλος να εξαντλήσεις τα Shrines, τότε ναι πηγαινε καθαρα με companion γιατι ειναι σχεδόν αδυνατον να τα βγάλεις μονος σου.

Για τα κοροκς ακομα και με το DLC καπέλο  που κουδουνίζει οταν είσαι κοντά δεν πρόκειται ποτέ να τα μαζέψεις μόνος σου.

Ένα ακόμα τιπ ειναι να προσέχεις ΠΟΛΥ προσεκτικά το χάρτη, είναι λεπτομερέστατος και σου δίνει ένδειξη αν κάτι υπάρχει εκεί. Ο κόσμος είναι τεράστιος αλλα "σχετικά" άδειος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες δεν το είχα μηδενίσει. Το πήρα το 2018 όταν πήρα και την κονσόλα. Έπαιξα εκατοντάδες ώρες και από ένα σημείο και μετά, απλά γυρναγα ΓΙΑΤΙ ήθελα να γυρνάω και να βλέπω μέρη. Δεν ήθελα να τελειώσει. Μετά πήρα όμως και άλλα παιχνίδια με τον γιο μου και ξεκινήσαμε τα "διπλά"!!!!! Οπότε το άφησα. Τώρα μετά από 1.5+ χρόνο το ξαναπιασα και έχω πάρει το παραγκλιντερ και ξεκινάω ξανά από την αρχή. Δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά αυτή την φορά θα το τελειωσβ, σιγά σιγά. Δεν με νοιάζει ποτέ, δεν με νοιάζει κάτι, οπότε θα προχωράω ;) .

 

ΕΠΟΣ!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...