Προς το περιεχόμενο

Και η Alicia Keys υπέρ των "phone-free" συναυλιών με το Yondr


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια θα ήταν η αντίδραση σας, αν πηγαίνατε να παρακολουθήσετε μία συναυλία και ξαφνικά σας ζητούσαν να "εγκαταλείψετε" το smartphone σας, προκειμένου να σας επιτραπεί η είσοδος; Θα ακολουθούσατε το πρόσταγμα των διοργανωτών ή θα αποχωρούσατε;

Αυτό ακριβώς συνέβη σε πρόσφατη εκδήλωση της γνωστής τραδουδίστριας Alicia Keys, στο Highline Ballroom της Νέας Υόρκης, η οποία ζήτησε από τους άνδρες της ασφάλειας να ενημερώσουν τους παρευρισκόμενους πως για να τους επιτραπεί η είσοδος θα έπρεπε να τοποθετήσουν τα κινητά τους σε ειδικά πουγκιά (κατασκευασμένα από νεοπρένιο), τα οποία δεν μπορούν να ανοίξουν παρά μόνο αν βρεθούν εκτός συναυλιακού χώρου - μέσω ενός ειδικού μεταλλικού δίσκου.

 

Κάποιοι από τους οπαδούς - οι οποίοι τα τελευταία χρόνια έχουν αντικαταστήσει τους αναπτήρες και τα λοιπά φωσφορίζοντα βραχιόλια και αξεσουάρ με τα smartphones, προκειμένου να απαθανατίσουν τους αγαπημένους τους καλλιτέχνες αλλά και να ανεβάσουν φωτογραφίες στα κοινωνικά δίκτυα - διαμαρτυρήθηκαν, λέγοντας πως άλλοι καλλιτέχνες επιτρέπουν την μαγνητοσκόπηση και φωτογράφηση των εκδηλώσεων τους ενώ άλλοι έδειξαν κατανόηση και τοποθέτησαν τις συσκευές τους στα πουγκιά.

 

Το Yondr, όπως ονομάζεται το πουγκί, δημιουργήθηκε πριν από δύο χρόνια από τον Graham Dugoni, απόφοιτο του Duke University, ο οποίος κατά τη διάρκεια ενός φεστιβάλ παρακολουθούσε δύο αγνώστους να βιντεοσκοπούν με τα κινητά τους έναν μεθυσμένο, ανεβάζοντας το όλο σκηνικό στο YouTube, εν αγνοία φυσικά του "πρωταγωνιστή".

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Ο Dugoni ενοχλήθηκε και αποφάσισε να δημιουργήσει ένα μέσο, το οποίο θα απέτρεπε τη δημιουργία τέτοιων επεισοδίων και αφού κατάφερε να εξασφαλίσει χρήματα για την υλοποίηση του, άρχισε να υπογράφει συμβόλαια με καλλιτέχνες (ZHU, Hannibal Buress, Chris Rock, Louis C.K., Dave Chappelle) οι οποίοι υποστηρίζουν τις "phone-free" εκδηλώσεις. Ο δημιουργός του Yondr ισχυρίζεται ότι το όφελος είναι διπλό: ο καλλιτέχνης δεν ενοχλείται από τα φλας, τις οθόνες και την ενδεχόμενη διαρροή περιεχομένου και ο θεατής απολαμβάνει την εκδήλωση, χωρίς να αποσπάται η προσοχή του.

 

Link.png Site: WashingtonPost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγα τα αυγα. Εχω παει σε τοσες συναυλιες σε Ελλαδα και εξωτερικο και ποτε μα ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει το κινητο μου για κτ περα απο το να κανω καποιο τηλεφωνημα (οταν εχω σημα :P ) ή να βγω φωτογραφια με καποιον καλλιτεχνη.

 

Επιπλεον στον Roger Waters που ειχα παει μας ζητησαν τα κινητα και οτιδηποτε το οποιο μπορουσε να τραβηξει βιντεο και δεν ειχα κανενα θεμα. Αμα ειναι να πηγαινεις σε μια συναυλια για να τραβας βιντεο μαλλον δεν επρεπε να πας in the first place

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ..επειδη ετσι γουσταρει ο "καλλιτεχνης" θα βαλουμε το τηλεφωνο στο πουγκι κ αν μας τυχει καμια αναγκη για χψ λογους δε βγαινει,πρεπει να φυγουμε απτο χωρο.

 

Ασε μας κουκλιτσα μου.τη πατησατε μια φορα με την πειρατεια κ τωρα σας φταινε τα κινητα.να μαζευομαστε να σας ακουμε απο γραμοφωνο καλυτερα.

εχετε καβαλησει το καλαμι κ τρεχετε...

  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρεσκω! Πολυ ωραιο, δεν θα πω πως δεν μαρεσει να τραβαω και κανα βιντεο να θυμαμαι τι εχω ζησει αλλα για να το ζησεις πρεπει να σταματησεις να τραβας βιντεο ωρες ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως συμφωνω. Τα τελευταια χρονια πολλοι ειναι αυτοι που παρακολουθουν μια συναυλια-αγωνα μεσα απο την οθονη του κινητου. Τι πηγες ρε φιλε στην συναύλια για να τραβηξεις βιντεο? Ζήσε τη στιγμή νιωσε... Αλλά βεβαια πρεπει να ποσταρεις εκεινη τη στιγμη για να σε δουνε.. Τι να πουμε κ εμεις που κρατουσαμε τα εισιτήρια μιας συναυλίας για χρόνια σαν ανάμνηση και βραβειο :P .. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ..επειδη ετσι γουσταρει ο "καλλιτεχνης" θα βαλουμε το τηλεφωνο στο πουγκι κ αν μας τυχει καμια αναγκη για χψ λογους δε βγαινει,πρεπει να φυγουμε απτο χωρο.

 

Ασε μας κουκλιτσα μου.τη πατησατε μια φορα με την πειρατεια κ τωρα σας φταινε τα κινητα.να μαζευομαστε να σας ακουμε απο γραμοφωνο καλυτερα.

εχετε καβαλησει το καλαμι κ τρεχετε...

Καταρχας σε μερη οπως το terra vibe δεν εχει σημα ουτε για αστειο λογω του οτι υπαρχουν τοσα κινητα μαζεμενα σε ενα μερος και μπλοκαρει το συστημα οποτε ουτως ή αλλως δεν θα μπορουσες να παρεις τηλ ή να στειλεις μνμ (πιστεψε με, εχω προσπαθησει πολλες φορες) Επιπλεον η εμπειρια μ εχει δειξει πως αμα εχεις καποιο προβλημα μπορεις να απευθυνθεις στους σεκιουριταδες. Εγω τουλαχιστον εχω θετικες εμπειριες γιατι καθε φορα που απευθυνθηκα λυθηκε το προβλημα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου οτι τρολαρεις;

 

οχι, δεν την ξερω γιατι ως γνωστο ειμαι ροκας...μαλλον γνωστο για οσους με ξερους και ακουν ποιωτικη μουσικη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τι θα έκαναν καλλιτέχνες/bands τύπου Foo Fighters.

Παίζει να ζητούσαν απ όλους τους παρευρισκόμενους, να βγάλουν τα κινητά και να τραβάνε μέχρι να τελειώσει η μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...