Προς το περιεχόμενο

Και η Alicia Keys υπέρ των "phone-free" συναυλιών με το Yondr


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Σε συναυλίες με δυνατά LASER, εαν το Laser χτυπήσει τον αισθητήρα της φωτογραφικής μηχανής σας (μπει κανονικά το laser μεσα στον φακο) τότε θα σας καταστρέψει μόνιμα τον αισθητήρα σας ή θα σας αφήσει σημάδια με καμένα pixel πανω σε αυτόν μόνιμα και δεν επισκευάζονται παρα μονο με αλλαγή αισθητήρα.

 

Οπότε.....Εγώ ούτως ή άλλως δεν θα το ρισκαρα εαν υπηρχαν δυνατά Laser που επαιζαν εκτός σκηνής πάνω στον κόσμο.

 

Ναι γιατί αν μπει στο μάτι σου αντί του αισθητήρα θα κάνει λιγότερη ζημιά νομίζεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακούω από Rock έως και Black Metal συνεπώς μπορώ να έχω άποψη για αυτό που γράφεις. Βγάλε τις παρωπίδες σου φίλε. Με έχουν κουράσει οι "εγωιστές" μεταλλάδες, όπως επίσης σιχαίνομαι και τον εαυτό μου που κάποτε ήταν έτσι.

 

Το επιχείρημά σου "ποιοτική μουσική" είναι λάθος και θα σου πω και γιατί. 1ον η μουσική είναι σαν τα χρώματα. Δεν έχει αντικειμενική άποψη. 2ον και μόνο που δε γνωρίζεις την Alicia Keys, καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις ποια είναι η ποιοτική μουσική. Εννοείται ότι η Alicia Keys δεν συγκαταλέγεται στην ποιοτική μουσική, αλλά όσο δεν ξέρεις την Alicia Keys, σημαίνει ότι δεν ψάχνεις τη μουσική γενικά πέρα απο το ροκ και το μέταλ.

 

Δεν σου την λέω, σου δίνω τροφή για σκέψη, και διόρθωσέ με αν θες. Αλλά κάποτε ήμουν ο τύπος που έλεγε "η μεταλ/ροκ είναι αληθνιή μουσική, τα άλλα είναι απλά τραγουδάκια" και ντρέπομαι τώρα που το έλεγα αυτό.

 

Edit: Η μουσική για μένα δεν είναι μια πολύπλοκη παρτιτούρα που χει πέσει πάνω μελέτη μηνών και πρέπει να είναι δύσκολη και να βγει αψεγάδιαστη. Πολύπλοκη παρτιτούρα με αιτία μπορώ να σου γράψω κι εγώ. Μουσική είναι το γενικό αποτέλεσμα. Θεωρείς την ροκ ποιοτική γιατί ακολουθάει τον δρόμο της κλασσικής λογικά. Δεν είναι απόλυτο αυτό όμως. 

 

οπως την βλεπει καθενας...και με τα ματια που εχει και μπορει εχω να πω εγω...επισης οπως το παρει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω από Rock έως και Black Metal συνεπώς μπορώ να έχω άποψη για αυτό που γράφεις. Βγάλε τις παρωπίδες σου φίλε. Με έχουν κουράσει οι "εγωιστές" μεταλλάδες, όπως επίσης σιχαίνομαι και τον εαυτό μου που κάποτε ήταν έτσι.

 

Το επιχείρημά σου "ποιοτική μουσική" είναι λάθος και θα σου πω και γιατί. 1ον η μουσική είναι σαν τα χρώματα. Δεν έχει αντικειμενική άποψη. 2ον και μόνο που δε γνωρίζεις την Alicia Keys, καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις ποια είναι η ποιοτική μουσική. Εννοείται ότι η Alicia Keys δεν συγκαταλέγεται στην ποιοτική μουσική, αλλά όσο δεν ξέρεις την Alicia Keys, σημαίνει ότι δεν ψάχνεις τη μουσική γενικά πέρα απο το ροκ και το μέταλ.

 

Δεν σου την λέω, σου δίνω τροφή για σκέψη, και διόρθωσέ με αν θες. Αλλά κάποτε ήμουν ο τύπος που έλεγε "η μεταλ/ροκ είναι αληθνιή μουσική, τα άλλα είναι απλά τραγουδάκια" και ντρέπομαι τώρα που το έλεγα αυτό.

 

Edit: Η μουσική για μένα δεν είναι μια πολύπλοκη παρτιτούρα που χει πέσει πάνω μελέτη μηνών και πρέπει να είναι δύσκολη και να βγει αψεγάδιαστη. Πολύπλοκη παρτιτούρα με αιτία μπορώ να σου γράψω κι εγώ. Μουσική είναι το γενικό αποτέλεσμα. Θεωρείς την ροκ ποιοτική γιατί ακολουθάει τον δρόμο της κλασσικής λογικά. Δεν είναι απόλυτο αυτό όμως. 

 

η λογικη νοημοσηνη του ελληνα.... κρινει το αγνωστο διχως να ξερει τον λογο και απο πισω ακολουθουν οι υπολοιποι......αυτο που δεν επιασες φιλος ειναι πως το ειπα και γιατι το πιστευς αλλα και προς πλακα...τωρα εχει λογικη το κρινω χωρις να ξερω...παμε ολοι μαζι! (επισης η black metal δεν λεγεται μουσικη αλλα αποφραξη wc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να απαγορεύσουν τα κινητά σε όλες τις συναυλίες.

Έχει καταντήσει αηδία να είναι όλοι με τα χέρια στην ανάταση και να βλέπεις παντού κινητά.

Πληρώνουν ένα γαμω εισιτήριο και βλέπουν όλη την συναυλία από το κινητό τους....

Είμαι 32 και από τα 16 μου πήγαινα σε 4-5 συναυλίες περίπου το χρόνο, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω πάει σε καμία γιατί πλέον ξενερώνω με τον κόσμο και τα κινητά του.  Έχω κινητό και καλό μάλιστα αλλά στο live το έχω στην τσέπη μου και βλέπω αυτό που πήγα να δω ζωντανά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία κι επειδή κινούμαι στον καλλιτεχνικό χώρο, σου εγγυώμαι ότι είναι τρομερά ενοχλητικό. 

 

Σε κλειστούς χώρους και θέατρα είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και προσβλητικό μη σου πω. Βγες έξω. Φωτίζουν τα μούτρα σου κι αν φοράς και γυαλιά διαβάζω και που κάνεις like. Ξεφτίλα.

 

Αλλά δεν κινούμαι σε στάδια με 100.000 άτομα προφανώς. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Επίσης αν ισχύουν οι καλλιτέχνες που το υπέγραψαν και αναφέρει το άρθρο, στην πλειοψηφία τους είναι κωμικοί και είναι και ενοχλητικό κι επικίνδυνο για την παράσταση γιατί έστω και 4 λεπτά υλικό να ανέβει γαμιέται όλο το τουρ.

 

Υ.Γ. Γενικά, καλό είναι να μην κρίνουμε από τους εκατομμυριούχους και τους top μιας βιομηχανίας.

 

Μια καλλιτεχνική σκηνή αποτελείται από κλίμακες. Και υπάρχουν άνθρωποι που θα τους κοστίσει πολύ ένα βίντεο γιατί υπολογίζουν στα 8 και 10 ευρώ του εισιτηρίου μιας παράστασης για να βγάλουν το μήνα.

 

Δεν θα διαφωνησω καθολου σε αυτα που λες, αλλα αναφερομουν σε ανοιχτες συναυλίες μουσικής χιλιάδων ατόμων που σιγουρα δεν υπαρχει οτπικη ενοχληση ούτε και τιθεται θεμα βιντεοσκοπησης απο κινητα με κινητρο το κερδος ουτε και μπορει να υπαρξει κερδος απο βιντεοσκοπηση ή ηχογραφιση κινητου.

 

Σε καθε περιπτωση το θεωρω δικαιωμα του καλλιτεχνη ή του διοργανωτή (συνηθως αυτος ειναι ο υπευθυνος των περιορισμών και οχι ο καλλιτεχνης) να βαλει τους ορους του αλλα αυτοι θα πρεπει να ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ διατυπωμένοι πριν την αγορα του εισητηριου και οχι στα ψιλα γραμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα μαυριστε τους και μην πατε στις συναυλιες τους οταν εχουν ως ορο να παραδωσεις το κινητο σου. Τι καθοσαστε και αναλωνοσαστε στην τελικη εμεις τους πληρωνουμε.

Για να δουμε τι θα κανει η κυρα Αλισια και οι λοιποι αν αντι για 20,000 κοσμο εχουν 3,000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε μερη οπως το terra vibe δεν εχει σημα ουτε για αστειο λογω του οτι υπαρχουν τοσα κινητα μαζεμενα σε ενα μερος και μπλοκαρει το συστημα οποτε ουτως ή αλλως δεν θα μπορουσες να παρεις τηλ ή να στειλεις μνμ (πιστεψε με, εχω προσπαθησει πολλες φορες) Επιπλεον η εμπειρια μ εχει δειξει πως αμα εχεις καποιο προβλημα μπορεις να απευθυνθεις στους σεκιουριταδες. Εγω τουλαχιστον εχω θετικες εμπειριες γιατι καθε φορα που απευθυνθηκα λυθηκε το προβλημα μου.

ξέρεις η Αθήνα δεν είναι το κέντρο του κόσμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογικη νοημοσηνη του ελληνα.... κρινει το αγνωστο διχως να ξερει τον λογο και απο πισω ακολουθουν οι υπολοιποι......αυτο που δεν επιασες φιλος ειναι πως το ειπα και γιατι το πιστευς αλλα και προς πλακα...τωρα εχει λογικη το κρινω χωρις να ξερω...παμε ολοι μαζι!

Το άγνωστο στην προκειμένη περίπτωση είναι το προφανές και όπως είδες το μήνυμά μου ήταν ξεκάθαρα η αναφορά μου σε εμένα την περίοδο που αρνιόμουν να ακούσω οτιδήποτε άλλο εκτός από ροκ / μέταλ... 

 

 

 

 (επισης η black metal δεν λεγεται μουσικη αλλα αποφραξη wc

 

Εντάξει εδώ έχασες κάθε δίκιο σου και επιβεβαιώνεις μόνος σου ότι δεν κρίνω το "άγνωστο". Είναι σαν να πας σε έναν λαϊκό και να του πεις ότι ο Κιάμος είναι να τον ακούνε τα σκυλιά στα κτηνιατρεία. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι είναι σκουπίδι. Κι εμένα μου φαίνεται too much η black, αλλά όπως και να το κάνουμε και αιτία έχει η μουσική αυτή, και πουλάει, και θαυμαστές έχει. Δε μπορεί τόσοι εκατομμύρια φανς να είναι κουφοί... Εγώ για παράδειγμα δε γουστάρω μια AC/DC και βγάζω σπυριά όταν ακούω GnR. Τι σημαίνει αυτό, ότι αυτές οι μπάντες είναι σκατά; Και γαμώ τις μπάντες είναι και μάλιστα επαναστατικές. Απλά εμένα δε μου αρέσουν, είναι εκτός των γούστων μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνησω καθολου σε αυτα που λες, αλλα αναφερομουν σε ανοιχτες συναυλίες μουσικής χιλιάδων ατόμων που σιγουρα δεν υπαρχει οτπικη ενοχληση ούτε και τιθεται θεμα βιντεοσκοπησης απο κινητα με κινητρο το κερδος ουτε και μπορει να υπαρξει κερδος απο βιντεοσκοπηση ή ηχογραφιση κινητου.

 

Σε καθε περιπτωση το θεωρω δικαιωμα του καλλιτεχνη ή του διοργανωτή (συνηθως αυτος ειναι ο υπευθυνος των περιορισμών και οχι ο καλλιτεχνης) να βαλει τους ορους του αλλα αυτοι θα πρεπει να ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ διατυπωμένοι πριν την αγορα του εισητηριου και οχι στα ψιλα γραμματα.

 

Nαι συμφωνώ, σου είπα αν έχεις 100.000 άτομα από κάτω δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Τα ψιλά γράμματα είναι πονεμένη ιστορία παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Να σταματήσει αυτή η αηδία με τα κινητά. Είναι σαν να φτύνεις τον καλλιτέχνη. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό που γίνεται στην σκηνή κάτσε σπίτι σου και όχι δεν δέχομαι ότι πλήρωσες. Αν τραβάς τόσο ζόρι να δείξεις ότι ήσουν σε κάποια συναυλία, ανέβασε την φωτογραφία της αφίσας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άγνωστο στην προκειμένη περίπτωση είναι το προφανές και όπως είδες το μήνυμά μου ήταν ξεκάθαρα η αναφορά μου σε εμένα την περίοδο που αρνιόμουν να ακούσω οτιδήποτε άλλο εκτός από ροκ / μέταλ... 

 

 

 

 

Εντάξει εδώ έχασες κάθε δίκιο σου και επιβεβαιώνεις μόνος σου ότι δεν κρίνω το "άγνωστο". Είναι σαν να πας σε έναν λαϊκό και να του πεις ότι ο Κιάμος είναι να τον ακούνε τα σκυλιά στα κτηνιατρεία. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε εσένα, δεν σημαίνει ότι είναι σκουπίδι. Κι εμένα μου φαίνεται too much η black, αλλά όπως και να το κάνουμε και αιτία έχει η μουσική αυτή, και πουλάει, και θαυμαστές έχει. Δε μπορεί τόσοι εκατομμύρια φανς να είναι κουφοί... Εγώ για παράδειγμα δε γουστάρω μια AC/DC και βγάζω σπυριά όταν ακούω GnR. Τι σημαίνει αυτό, ότι αυτές οι μπάντες είναι σκατά; Και γαμώ τις μπάντες είναι και μάλιστα επαναστατικές. Απλά εμένα δε μου αρέσουν, είναι εκτός των γούστων μου.

 

whatever man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα ντρεπομουνα, ειδικα αν ειμαι καταξιωμενος με λεφτα  καλλιτεχνης, να ''κυνηγαω '' τον καθε πιτσιρικα-κοπελιτσα που θελει να με αποθανατισει με το κινητο και να το ανεβασει το youtube (καθ δεν μπαινω στην συζητηση οτι αυτο ειναι διαφημιση και τα σχετικα )


Καντα μασουρια τα λεφτα σου κακομοιρα Αλισια και χωστα στο πουγκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η κίνηση για Phone-Free συναυλίες.

 

Περισσότεροι θεατές, λιγότεροι εικονολήπτες-αυνανιστές.

 

Απο τότε που βγήκαν τα κινητά, μέσα σε όλα τα άλλα, έγινε κινητή, μεταφερόμενη και η μ@λ@κι@ ορισμένων.

 

Οπότε ναι.. Απο θέμα αισθητικής και μόνο, ορθή η απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην κάνεις συναυλίες αν δεν αποδεχτείς ότι όλοι έχουμε κινητά και ότι όλοι θέλουμε να δείξουμε πόσο τζαμάτη είναι η άδεια μας ζωή στα social media στους wannabe friends μας! Και αν του αλουνού όσο γίνεται η συναυλία τον πάρουν τηλέφωνο ότι ένας δικος του έπαθε κάτι και μπήκε νοσοκομείο τι γίνεται; Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Ας έχουν 150 security να ελέγχουν ποιος τραβάει φωτο και βίντεο να τον υποχρεώνουν να τα διαγράφει. Δε μπορείς όμως να μου στερήσεις το δικαίωμα στην επικοινωνία.

 

Εσενα τι σε νοιαζει ποιος που και ποτε θα κανει συναυλιες; Ας κανει οποιος θελει, με τους ορουςε που θελει. Αμα σου αρεσουν οι οροι του, και σου αρεσει και ο καλλιτεχνης πας και τον βλεπεις. Αμα παλι σε σε ικανοποιουν αυτα τα δεδομενα, απλα δεν ασχολεισαι.

Και το κινητο ΔΕ στο παιρνουν, ποτε πια θα αρχισετε να διαβαζετε τις αρχικες ειδησεις πριν αρχισετε να γραφετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...