Προς το περιεχόμενο

Justice League (2017)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 557
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Seriously τα spoilers tags σου είναι τελείως fail...

Εχω διαβασει και απο αλλα θεματα να κολλανε ορισμενοι σε κατι τετοιες μικρολεπτομερειες(ειδικα στις σειρες)και να κανουν παραπονο για spoilers,ουτε εγω τα θεωρω τοσο αξια αναφορας για spoilers αλλα θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε αυτο τον τομεα.

 

Εδω στο θεμα του star wars κανανε παραπονο για spoilers στα trailer που εδειξαν....

 

Χαιρομαι παντως που απο ολα οσα ανεφερα,εσυ κολλησες μονο σε αυτα που ειχα βαλει σε spoiler και γιατι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χαιρομαι παντως που απο ολα οσα ανεφερα,εσυ κολλησες μονο σε αυτα που ειχα βαλει σε spoiler και γιατι :)

Δεν έβαλες σε spoilers άλλα που θα έπρεπε και έβαλες αυτά που δεν χρειαζόντουσαν, αυτό ήταν το fail... :P

 

Αν και "προφανή" κάποιοι δεν γουστάρουν να τα ξέρουν και δεν υπήρχαν στα trailers πχ

Την επιστροφή του Sups κι ότι έχει λίγο χρόνο ή το πως κατέληξε ο Steppenwolf

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Doomsday παίζει να είναι ο ισχυρότερος κακός που έχω δει σε ταινία.

Για την αντιστοιχη μεταφορα τους στις εν λογω ταινιες ειπα,οχι γενικα τι ρολο βαραει ο καθενας στο συμπαν της DC.

 

Ουτε καν κεντρικος κακος στο BvS δεν ηταν,τι συγκρινουμε τωρα?

Δεν έβαλες σε spoilers άλλα που θα έπρεπε και έβαλες αυτά που δεν χρειαζόντουσαν, αυτό ήταν το fail...

Θα βοηθουσε να γινοσουν πιο συγκεκριμενος για να εκανα τις οποιες διορθωσεις απο το αρχικο σχολιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα βοηθουσε να γινοσουν πιο συγκεκριμενος για να εκανα τις οποιες διορθωσεις απο το αρχικο σχολιο.

Refresh, check again. :P

Καλύτερος ο Stepenwolf από τον Doomsday;

Δε νομίζω Τάκη.

O Doomsday παίζει να είναι ο ισχυρότερος κακός που έχω δει σε ταινία.

Τι δεν νομίζεις που ήταν brainless σαν το troll του Fellowship of the Ring στην Moria.

 

Σαν ένας retard villain, κάκιστη επιλογή να τον μεταφέρουν έτσι στην ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ.

Δυστυχώς κακή ταινία όπως αναμενόταν.Ουτε καν για μισό εισιτήριο.

Πάντως τον παραδεχομαι το Snyder αφού κατάφερε να καταστρέψει το DC universe με τις ταινίες του.Είχε 4 ταινίες και τους πιο εμπορικούς ήρωες της DC και κατάφερε να θεωρείται επιτυχία το ότι το justice league  δεν είναι τελείως πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδες κανείς 3D στη vmax sphera?

ναι το είδα. ικανοποιητικό το 3d πολύ , χωρίς να σε ζαλίζει και χωρίς άσκοπες παπαριες να έρχονται προς το μέρος σου. ο ήχος επιβλητικός αλλά πάρα πολύ δυνατός. τουλάχιστον για τα δικά μου τύμπανα.

 

Το χειροτερο ομως αρνητικο για μενα ηταν οτι βιαστικαν πολυ να βγαλουν την λεγεωνα,cyborg-flash-aquaman επρεπε πρωτα να βγαλουν δικια τους ταινια ωστε να εχουν αναπτυχθει σαν χαρακτηρες και να ξερουμε 2-3 πραγματα παραπανω και οχι στα καπακια και οτι βρεξει ας κατεβασει,ενα παραδειγμα απτην marvel δεν εχει παρει.

 

 

ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάναμε την παπαριά και φύγαμε μόλις άρχισαν οι τίτλοι τέλους (έριχνε καρεκλοπόδαρα έξω), υπάρχουν πουθενά να τους δούμε κάπου ????

Η κάποιος να μου πει τι έγινε σε spoiler γιατί θα σκάσω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάναμε την παπαριά και φύγαμε μόλις άρχισαν οι τίτλοι τέλους (έριχνε καρεκλοπόδαρα έξω), υπάρχουν πουθενά να τους δούμε κάπου ????

Η κάποιος να μου πει τι έγινε σε spoiler γιατί θα σκάσω :D

Υπάρχουν στο youtube σε ποιότητα cam.

 

Είναι και οι δύο σκηνές μετά τους τίτλους τέλους.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικό σε βρίσκω λίγο αλλά οκ γούστα είναι αυτά οπότε πάω πάσο.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική του "πρέπει να σταματήσει"... είναι ένα είδος που ακόμα και έτσι όπως είναι διασκεδάζει μια μερίδα του κοινού. Εσένα γιατί σε ενοχλεί?

 

Με την ίδια λογική πρέπει να σταματήσει το heavy metal διότι δε σου αρέσει?

 

Και μη μου πεις πως αν βγαίνουν αυτά εμποδίζουν άλλα καλύτερα από το να γυριστούν διότι δεν ισχύει.

 

Για ποιο λόγο δεν το αγνοείς το είδος εφόσον σαφώς και προφανώς σου φαίνεται χαμένος χρόνος?

 

 

καταρχάς heavy metal is the law that keeps us all united free \m/

 

:P

 

 

κατά δεύτερον, διάβαζα  υπερηρωικά κομικ μεταξύ άλλων αρκετά χρόνια, κοντά μια 20αριά :P τα οποία κάπου το '11 τα παράτησα...οπότε πάνω κάτω, ασχέτως αν τα περισσότερα που βλέπω σήμερα δεν μου αρέσουν, έχω μια περιέργεια πάντα να δώ τί έκανε ο Χ Ψ σεναριογράφος-σκηνοθέτης με τον κάθε ήρωα...

δεν τα παίρνω και τόσο σοβαρά μιας και είναι λογικό μετά από μια παιδική-εφηβική εποχή τέζα στο υπερηρωικό, μια ταινία πλέον δύσκολα θα μου πεί κάτι παραπάνω από όσα έχω διαβάσει τόσα χρόνια / όπως υποθέτω και στον more than casual comic reader.

 

Aυτό βέβαια δε με κάνει να μην έχω απαιτήσεις, όχι μόνο γιατί ξέρω τις δυνατότητες του κάθε comic (και αυτό υποθέτω από την άλλη δεν αφορά το ευρύτερο κοινό που προφανώς δεν είναι αναγκασμένο να γνωρίζει τα πάντα για ένας ήρωα πχ και το στόρυ του μιας και πάει απλά να δεί μια ταινία δράσης) αλλά κυρίως γιατί οκ, προφανώς μου αρέσει το εμπορικό αμερικάνικο σινεμά, από τα star wars και spielberg era μέχρι die hard, terminators, matrix και σια και δη οι καλές υπερηρωικές ταινίες και ξενερώνω να βλέπω ένα νεοσύστατο ουσιαστικά είδος, αυτό του υπερηρωικού blockbuster (νεοσύστατο με την έννοια ότι τα τελευταία 10 χρόνια είναι που έχει πάρει φωτιά και όλοι ασχολούνται με αυτό) να μην μπορεί να κοιτάξει ούτε στα δάχτυλα των ποδιών τους μεγαθήρια του σύγχρονου εμπορικού αμερικάνικου σινεμά σε ποιότητα και διαχρονικότητα...

 

 

δε μπορώ να πώ ότι το είδος τα τελευταία 10 χρόνια που έχει πάρει μπρος για τα καλά έχει βγάλει κάτι το αξιομνημόνευτο πλην 2-3 ταινιών (ανάμεσα στις 20-30 που έχουν βγεί σύνολο) και σίγουρα υστερεί στα πάντα αν συγκριθεί με το τί κομιξοταινίες έχουν βγεί προ 2008 (δλδ batman begins, spiderman 1-2, dark knight, xmen 1-2 από μόνα τους πχ, καταπίνουν ότι έχει βγάλει marvel/dc στα shared franchise universes τους τα τελευταία χρόνια...ακόμα μιλάμε για τον superman του Reeves και έχουμε 2017 ή τον Batman του Keaton... ακόμα και τα Avengers και Cap 2: Winter Soldier που είναι και μάλλον τα καλύτερα υστερούν σχεδόν στα πάντα τους απέναντι σε αυτά τα έργα)...

 

 

όλες έχουν μια ολόιδια φορμουλα που ακολουθούν και πατάνε κυρίως στο καλό marketing των εταιριών τους και στην φήμη των χαρακτήρων απέναντι στο κοινό που τους έμαθε από κυριακάτικα cartoon (οπότε δεν έχει και απαιτήσεις για κάτι παραπάνω από καλοί vs κακοι + ξύλο και εκρήξεις και σχηματικό φορμουλιστικό στόρυ, όπως γίνεται δηλαδή)... α και κακό χιούμορ

 

τώρα αν οι κομιξοταινίες ''χτυπάνε'' άλλες παραγωγές, ε ναί τις χτυπάνε τί να κάνουμε... όταν όλα θέλουν ή μάλλον ''πρέπει'' να είναι franchise και με shared universe για να ανταγωνιστούν εμπορικά με τα θηρία της marvel/dc επειδή το κάνουν και αυτά, ε ναι, πολλές παραγωγές θα χάσουν σε ποιότητα στη προσπάθεια να γίνουν ένα κάτι ενιαίο και να προετοιμάσουν επόμενες ταινίες..και επίσης ε ναί, ταινίες όπως τα raid-raid 2, mad max, john wick και σια προφανώς πληγώνονται σε εισιτήρια έναντι μιας μέσης μαρβελοταινίας (και χάνετε η ευκαιρία για ένα sequel-που θα έρθει φυσικά και όχι λόγω προετοιμασίας για shared universe- ή η χρηματοδότηση μιας παρόμοιας παραγωγής) ή και σε ποιότητα ελέω του παραπάνω franchise syndrome (βλ. john wick 2 που οκ, ήταν πολύ δυνατό μέσες άκρες στη δράση του αλλά στο σενάριο ψιλοαχταρμάς για να προετοιμάσει επόμενα μέρη (?) )...

 

και στο φινάλε φινάλε :P είδαμε την ίδια ταινία όλοι? μια μαλακία και μισή ήταν με εφέ, χωρίς πραγματικά ίχνος σεναρίου -κακός μαζεύει πράγματα για να καταστρέψει το κόζμο-, 5 ήρωες που ξαφνικά έπρεπε να με νοιάζει η πάρτη τους γτ έτσι -με μηδενικό μπακράουντ- και μια καταστροφική κακοφωνία στο φινάλε που δεν καταλάβαινες τί γινόταν από το μπάχαλο...και το κακό cheesy αμερικάνικο humor να ''σπάει ο πάγος''...ναι οκ, συγγνώμη αλλά τα στάνταρντ μου στο σινεμά του εμπορικού εφετζίδικου αμερικάνικου σινεμά είναι πολύ πιο ψηλά από το χάλι που είδα προχτές

 

υγ. 1

Metal δεν ακούω πια φανατικά γιατί αφού φτάσαμε να θεωρούμε τους mastodon σωτήρες του και οι Priest βγάζουν δίσκο χωρίς τον Κ.Κ. δεν υπάρχει σωτηρία :P αλλά να πάψω να ακούω, γενικά δύσκολο :P ακόμα και τη σημερινή σαβούρα

υγ. 2

λόγω δουλειάς, έχω ένα ψιλό free pass σε πάσης φύσεως odeon :P οπότε γενικά δεν με χαλάει να πηγαίνω να βλέπω τέτοιες σαβούρες και να φεύγω κατά τη διάρκεια :P

υγ.3

και πληζ μην πεί πάλι κανείς την ίδια βλακεία ''οι ψευτοκουλτουριάρηδες θέλουν ταρκόφσκυ και πολυβόλα'' κτλ κτλ...θεωρώ ότι είμαστε πάνω κάτω οι περισσότεροι εδώ ενήλικες, οχι δεν είναι κανείς ψευτοκουλτουριάρης αν θέλει λίγη ποιότητα παραπάνω στο οτιδήποτε και να μην αντιμετωπίζεται σαν στόκος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wall of text crits you for over 9000 :P

 

Δε διαφωνώ κατά βάση στο μεγαλύτερο μέρος των πραγμάτων που λες απλά νομίζω πως και εσύ όπως και εγώ και πολλοί από εμάς που είμαστε μια ηλικία και πάνω φοράμε και τα nostalgia goggles μας... Για παράδειγμα δεν θεωρώ τα παλιά Superman ή Batman του Burton καλύτερα από ταινίες όπως το Winter Soldier ή το Avengers. Αν δούμε ψύχραιμα κάποια από αυτά που έχουμε στο κεφάλι ως σημείο αναφοράς αν κυκλοφορούσαν σήμερα που έχουμε δει ο καθένας χιλιάδες ταινίες θα τις κράζαμε... (πες μου τι θα έλεγες αν το σενάριο του πρώτου Superman το είχε γυρίσει τώρα ο Snyder...)

 

Τώρα αν η πατάτα του στυλ BvS δεν άφησε κάποια άλλη ταινία πχ να βγει... ναι κρίμα.

 

Anyway είμαστε offtopic

 

υγ. 1: Κυκλοφορούν πολύ καλύτερα πράγματα από Mastodon εκεί εξώ απλά θέλει ψάξιμο και υπομονή. Και ναι κανείς δεν ακούει μόνο μεταλ στα 40 του... δεν είμαι 15 :P

 

υγ.3: Πότε δεν υπονόησα κάτι για "ψευτοκουλτουρα" διότι θα ήταν υποκριτικό εκ μέρους μου εφόσον βλέπω τα πάντα από Justice League και την επόμενη μέρα ίσως Sokurov. Σαφώς θα ήθελα και παραπάνω ποιότητα στο JL (όπως και σε οποιαδήποτε comicsοτανία) καθώς μόλις βγήκα το ξέχασα, αλλά όση ώρα ήμουν μέσα καλούτσικα πέρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...