Προς το περιεχόμενο

Το νέο iPhone θα μοιάζει με το 6s, αλλά το 2017 σηματοδοτεί μεγάλες αλλαγές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ σε αυτό που λες, ιδίως στο κομμάτι του ροζ/κίτρινου tint (το οποίο, βέβαια, μπορεί να εμφανίζεται ωραιότατα και σε IPS οθόνες - έχει τύχει να το δω σε iPhone γνωστού μου -). Γενικά, όμως, είναι γεγονός ότι οι AMOLED μαζί με τα πλεονεκτήματά τους, κουβαλάνε και αυτά τα μειονεκτήματα. Προσωπικά, πιστεύω ότι το θέμα με το tint (που είναι το πιο σοβαρό, γιατί τα υπόλοιπα είναι πιο δύσκολο να εμφανιστούν) είναι καθαρά θέμα σοβαρότητα στην κατασκευή και στο testάρισμα της συσκευής. Απλά τη SAMSUNG δεν τη θεωρώ πολύ σοβαρή εταιρεία και πουλάει αρκετές συσκευές με ελαττώματα (σημ. έχω το S6 και η κοπέλα μου το S7 Edge), ενώ υπάρχουν πολλές συσκευές που κυκλοφορούν και έχουν "τέλεια" ομοιογένεια (συνήθως, είναι αυτές που στέλνονται για benchmars και που βγάζουν τα απίστευτα αποτελέσματα στις μετρήσεις της οθόνης).

 

Διαφωνώ, βέβαια, στο κομμάτι της οπτικής γωνίας. Η χρωματική απόδοση παραμένει σχεδόν ίδια σε όλες τις γωνίες θέασεις.

Αυτό που λες το tint σε IPS δεν είναι γενικά χαρακτηριστικό τους, απλά η APPLE από οτι έχω δει στα iphone κάνει κάτι μαγκιές μειώνοντας  τα backlit leds (για να κερδίσει αυτονομία) με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κάτι bookspines και "κιτρινίλες" σε αρκετές  οθόνες. Σε άλλες στο πάνω μέρος κατα πλάτος σε άλλες αριστερά ή δεξιά κατά μήκος σε κάποιους φαίνεται πολύ ελάχιστα σε κάποιους παραπάνω και σε άλλους δεν υπάρχει, αλλά συμφωνώ .Είδα βέβαια και κάτι IPS πρόσφατα σε κάτι XIAOMI MI5 και κατι καινούργια HUAWEI και ήταν καταπληκτικές όσον τουλάχιστον αφορά την χρωματική, θερμοκρασιακή και φωτεινή ομοιογένεια. Τώρα βέβαια αν μιλάμε για το πόσο σωστή είναι ή αναπαραγωγή χρωμάτων δεν μπορώ να επεκταθώ σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικος μισθος educated αμερικανου σε μεσαια εταιρια 45000 το χρονο. Σοβαρα δεν σκεφτονται καν την αλλαγη παιδια ...

Τυπικός μισθός αμερικάνου 45.000 το χρόνο.Τι λες ρε φίλε?Τι νομίζεις ότι Αμερική είναι οι ταινίες που είναι όλοι πλούσιοι και ευτιχισμένοι.Οι 9/10 educated αμερικάνοι χρωστάνε 200.000$ σε φοιτητικά δάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικός μισθός αμερικάνου 45.000 το χρόνο.Τι λες ρε φίλε?Τι νομίζεις ότι Αμερική είναι οι ταινίες που είναι όλοι πλούσιοι και ευτιχισμένοι.Οι 9/10 educated αμερικάνοι χρωστάνε 200.000$ σε φοιτητικά δάνεια.

 

Βασικα κ λιγα λεει. Και με $45.000 το χρονο(δηλαδη κατω απο $35.000 καθαρα, δηλαδη κατω απο $3000 καθαρο μισθο, που αν μαλιστα το κανουμε αναγωγη σε ευρω και 14 μισθους ειναι ~2200€) δεν εισαι πλουσιος στην Αμερικη , δεν φθανουν για να πληρωνεις το νοικι για δυαρι σε μεγαλουπολη ωστε να μην χρειαζεσαι commuting 3 ωρες καθε μερα.

 

Ενδεικτικα το κατα κεφαλην ΑΕΠ ειναι $55.000. Οποτε για εναν educated εργαζομενο τα $45.000 δεν ειναι πολλα, το αντιθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τω Θεω ρε "haHa" με προλαβες. Προφανως ο φιλος ο χημικος μηχανικος, μπερδεψε τους υψηλους μισθους τους (κατα απολυτη συγκριση με τους δικους μας) με τα σχετικα υψηλα (σταθερα και μεταβλητα) κοστη του μεσου νοικοκυριου.

αν εννοουσε αυτο, τοτε εχει ενα point, καθως καμια 50αρια χιλιαδες ευρω γι αυτους τον χρονο ειναι για εμας κανα 1000αρι+ το μηνα περιπου (νταξει, κομπογιαννιτικα παντα). Γιατι μπορει να ειμαστε φτωχοτεροι μισθολογικα, αλλα ειμαστε παραλληλα και φθηνοτερο (και αντιστροφως γι αυτους). Φυσικα ο λογος (το κλασμα δλδ) των ποσοστιαιων αποκλισεων των 2 μεγεθων (μισθοι/κοστοι σε ΗΠΑ/Ελλαδα) δεν φτανει ουτε κατα διανοια την μοναδα. Σορρυ για το καψιμο εγκεφαλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου πείτε ΕΝΑ οφέλιμο χαρακτηριστικό που προσέθεσαν οι ανταγωνιστές της apple στο user experience του χρήστη, από τότε που βγήκε το iphone. Βασικά από το iphone 3gs και μετά γιατί μεταξύ του iphone 1 και του 3gs οι άλλοι απλά κοιτούσαν...

Τα βασικά χαρακτηριστικά του user experience, δηλαδή browsing, email, απόκριση touch, στιβαρότητα, υποστήριξη, memory/resources management.

Και δεν βάζω τεχνολογίες που δεν φαίνονται στον απλό χρήστη όπως advanced wifi, corporate email κτλ.

Τι λέμε τώρα, κοροιδευόμαστε? Το iphone έγινε από πλευράς σχεδιασμού ένα νέο IBM PC, όπου όλοι πια φτιάxnουν κάτι παρόμοιo σε user experience. Τώρα αναφορικά με τα features, κάποιοι θα σκεφτούν κάτι καλύτερο από την apple, λογικό είναι. Και η apple έχει κάνει λάθη, για αυτό το mac μέχρι στιγμής δεν αντικατέστησε το pc. Αλλά όταν μιλάμε για iphone, άστο καλύτερα. Καλύτερα να μασάς........Εκτός αν γεννήθηκες μετά το 1990, οπότε πάω πάσω. Δεν έχεις γνωρίσει τις εποχές που βασίλευε το hardware, μόνο το software.....

Δεν θα μιλήσω για την αγορά των 50δισ των σχεδιαστών app......ΑΕΠ κράτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου πείτε ΕΝΑ οφέλιμο χαρακτηριστικό που προσέθεσαν οι ανταγωνιστές της apple στο user experience του χρήστη, από τότε που βγήκε το iphone. Βασικά από το iphone 3gs και μετά γιατί μεταξύ του iphone 1 και του 3gs οι άλλοι απλά κοιτούσαν...

 

Ενδεικτικα προσθεσαν 3g που αργοτερα προσθεσε κ η apple.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του user experience, δηλαδή browsing, email, απόκριση touch, στιβαρότητα, υποστήριξη, memory/resources management.

Το browsing με full screen view, tab overview κλπ ειναι χαρακτηριστικα που προσθεσαν οι ανταγωνιστες και με καθυστερηση τα προσθεσε και η apple γιατι βελτιωνε πολυ το user experience.

Το ιδιο και με το email client με gestures, ενεργειες οπως delete  κατευθειαν απο το notifications κλπ.

 

Υποστηριξη 3rd party keyboards με εξαιρετικες προβλεψεις.

 

Το multitasking view με screenshots ή τα notifications που δεν πεταγονται με μπλε σπαστικα εικονοδια οπως πεταγοντουσαν παλια ειναι χαρακτηριστικα που εχουν αλλαξει τελειως το user expirience και ειναι στοιχεια που η apple τα προσθεσε μετα τον ανταγωνισμο.

 

Το ιδιο οσον αφορα τη γρηγορη φορτιση ή το μεγεθος οθονης που αλλαζει τελειως το user experience σε σχεση με τις 3.5" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα προσθεσαν 3g που αργοτερα προσθεσε κ η apple.

 

Το browsing με full screen view, tab overview κλπ ειναι χαρακτηριστικα που προσθεσαν οι ανταγωνιστες και με καθυστερηση τα προσθεσε και η apple γιατι βελτιωνε πολυ το user experience.

Το ιδιο και με το email client με gestures, ενεργειες οπως delete  κατευθειαν απο το notifications κλπ.

 

Υποστηριξη 3rd party keyboards με εξαιρετικες προβλεψεις.

 

Το multitasking view με screenshots ή τα notifications που δεν πεταγονται με μπλε σπαστικα εικονοδια οπως πεταγοντουσαν παλια ειναι χαρακτηριστικα που εχουν αλλαξει τελειως το user expirience και ειναι στοιχεια που η apple τα προσθεσε μετα τον ανταγωνισμο.

 

Το ιδιο οσον αφορα τη γρηγορη φορτιση ή το μεγεθος οθονης που αλλαζει τελειως το user experience σε σχεση με τις 3.5" .

Όλα αυτά είναι features, στα πλαίσια του IBM PC 2! Μιλάω για πολύ πιο θεμελιώδη πράγματα. Για να σε βοηθήσω, φαντάσου το user experience του windows mobile με το πενάκι, ή το symbian.

Κάποτε μιλούσα με ένα Γερμανό για τα θεμέλια που έβαλε ο ελληνικός πολιτισμός στον δυτικό, και μου απάντησε: "μα και εμείς φτιάξαμε αμάξια!!".

Η μόνη προσπάθεια που έχω δει για πραγματική αλλαγή ήταν με τα tiles των windows phones. Αυτό ναι ήταν κάτι νέο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μεγάλη αλήθεια έγραψε φίλος πριν, ό,τι Ευρώπη κι Αμερική, που έχουν να πληρώσουν +100~200 ευρώ για να αλλάξουν κινητό στο συμβόλαιο, γιατί να μην πάρουν κάτι απλά "ανανεωμένο" αν όχι ουσιαστικά βελτιωμένο.

 

(μόνο "λάθος" του φίλου, τα 2,000€ που μας φαίνονται εδώ πια μεγάλος μισθός, είναι σχεδόν τα μισά ή λιγότερα από το μέσο εισόδημα εκεί :-) και για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, κι εδώ μέχρι πριν 5-6 χρόνια πριν, οποιοσδήποτε ήταν κάτι παραπάνω από απόφοιτος λυκείου έβγαζε εν καιρώ ένα μισθό του 2χίλιαρου και μπορούσε να αγοράζει και άηφον)

 

Όσον αφορά στις amoled και τις φωτογραφικές, δυστυχώς ή ευτυχώς, θέλεις να έχεις πάντα την καλύτερη δυνατή φωτογραφική στη συσκευή που κρατάς στα χέρια σου ακόμη και στο κρεβάτι για ύπνο και όχι στο σακίδιο που πέρνεις μαζί μόνο σε προγραμματισμένο ταξίδι.

Και για τα πλεονεκτήματα ακόμη και των "κακών" amoled, αρκεί να βγεί όποιος αμφιβάλει από το δωμάτιο που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο καλοκαιρινή μέρα και να προσπαθήσει να διαβάσει τον τηλεφωνικό κατάλογο ή να βγάλει μια φωτογραφία, για να δει τις διαφορές ακόμη και με καλές IPS κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά είναι features, στα πλαίσια του IBM PC 2! Μιλάω για πολύ πιο θεμελιώδη πράγματα. Για να σε βοηθήσω, φαντάσου το user experience του windows mobile με το πενάκι, ή το symbian.

Aυτος ειναι ο δικος σου ορισμος.

Οπως και αυτος και φυσικα δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση με την πραγματικοτητα:

Τα βασικά χαρακτηριστικά του user experience, δηλαδή browsing, email, απόκριση touch, στιβαρότητα, υποστήριξη, memory/resources management.

Και δεν βάζω τεχνολογίες που δεν φαίνονται στον απλό χρήστη όπως advanced wifi, corporate email κτλ.

 

 

Η αληθεια ειναι οτι εχει αλλαξει τελειως το user experience απο το 2007 και για αυτο τα κινητα χρησιμοποιουνται για απειρως περισσοτερα πραγματα κλπ σε σχεση με το 2007.

Και μερικες αλλαγες στο user experience ειναι αυτες που ανεφερα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου, είναι το πιο άσχημο iPhone. Προφανώς και είναι και υποκειμενικό, αλλά νομίζω ότι αν βγάλεις το μηλαράκι από την πλάτη και δεις, πχ, τις φωτογραφίες στην κορυφή ίσως αρχίσεις να το σκέφτεσαι κι εσύ: αυτή το μαύρο σπυρί που εξέχει, αυτές οι γραμμές που το περιβάλλουν κλπ.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι όταν ανακοινώθηκε, οι περισσότεροι (φίλοι και haters) έκραζαν το design και σήμερα σχεδόν κανένας δε διανοείται να πει κάτι άσχημο για την εμφάνιση της συσκευής. Πιάνω κι εγώ πολλές φορές τον εαυτό μου να παρασύρομαι και να το βλέπω ως κάτι ωραίο σε φίλους μου (επειδή, φυσικά, είναι μία συσκευή που έχει τη δυνατότητα να ασκεί αυτήν την επιρροή), αλλά όταν ξεπερνάω τη σκέψη ότι "αυτό είναι ένα iPhone" συνειδητοποιώ ότι είναι ένα πολύ μέτριο σχεδιαστικά κινητό.

 

(Σημ: Ναι, το κουράζω λίγο, αλλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί προσπαθώ να καταλάβω αν είμαι εγώ κολλημένος ή μήπως τελικά όλοι μαζί επηρεαζόμαστε τόσο πολύ στο τι βλέπουμε ωραία και άσχημο. Θα ήθελα την άποψή και άλλων πάνω στο θέμα.)

 

Συμφωνώ έτσι όπως το λες, από πίσω ούτε εμένα μου αρέσει τόσο για να πω την αλήθεια, προτιμώ το 5S πχ. Σίγουρα φταίνε οι γραμμές για τις κεραίες, ίσως και η κάμερα που προεξέχει. Πάντως από μπροστά, δηλαδή παρατηρώντας το ακουμπισμένο σε τραπέζι πχ, μου αρέσει περισσότερο από όλα τα άλλα iPhone και από τα περισσότερα κινητά εκεί έξω, ειδικά η καμπυλότητα που κάνει το γυαλί στις άκρες του δίνει ομοιόμορφο σχεδιασμό. Κατά τη γνώμη μου το πιο άσχημο iPhone (το μόνο άσχημο) ήταν το 5 λόγω του χρώματός του.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, ιδίως στο κομμάτι του ροζ/κίτρινου tint (το οποίο, βέβαια, μπορεί να εμφανίζεται ωραιότατα και σε IPS οθόνες - έχει τύχει να το δω σε iPhone γνωστού μου -). Γενικά, όμως, είναι γεγονός ότι οι AMOLED μαζί με τα πλεονεκτήματά τους, κουβαλάνε και αυτά τα μειονεκτήματα. Προσωπικά, πιστεύω ότι το θέμα με το tint (που είναι το πιο σοβαρό, γιατί τα υπόλοιπα είναι πιο δύσκολο να εμφανιστούν) είναι καθαρά θέμα σοβαρότητα στην κατασκευή και στο testάρισμα της συσκευής. Απλά τη SAMSUNG δεν τη θεωρώ πολύ σοβαρή εταιρεία και πουλάει αρκετές συσκευές με ελαττώματα (σημ. έχω το S6 και η κοπέλα μου το S7 Edge), ενώ υπάρχουν πολλές συσκευές που κυκλοφορούν και έχουν "τέλεια" ομοιογένεια (συνήθως, είναι αυτές που στέλνονται για benchmars και που βγάζουν τα απίστευτα αποτελέσματα στις μετρήσεις της οθόνης).

 

Διαφωνώ, βέβαια, στο κομμάτι της οπτικής γωνίας. Η χρωματική απόδοση παραμένει σχεδόν ίδια σε όλες τις γωνίες θέασεις.

 

Εγώ ήμουν πολύ ενοχλημένος με το πρόβλημα που ανέφερα πιο πάνω, βέβαια έπαιζε ρόλο ότι τότε που είχα το S4, το touchwiz και γενικότερα το android ήταν σχεδιασμένο σε ένα πιο "dark mode" με πολλά κατάμαυρα backgrounds σε σχέση με τώρα που από το lilipop και μετά είναι στα λευκά σαν το iOS.

 

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι ένας από τους λόγους που η apple αργεί τόσο πολύ να βάλει AMOLED οθόνες στα iPhone είναι το ότι περιμένει να εξαλειφθούν όλα αυτά τα προβλήματα, ώστε να είναι μόνο θετική η μετάβαση από τις IPS στις AMOLED χωρίς να φέρει και αρνητικά μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που λες το tint σε IPS δεν είναι γενικά χαρακτηριστικό τους, απλά η APPLE από οτι έχω δει στα iphone κάνει κάτι μαγκιές μειώνοντας  τα backlit leds (για να κερδίσει αυτονομία) με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κάτι bookspines και "κιτρινίλες" σε αρκετές  οθόνες. Σε άλλες στο πάνω μέρος κατα πλάτος σε άλλες αριστερά ή δεξιά κατά μήκος σε κάποιους φαίνεται πολύ ελάχιστα σε κάποιους παραπάνω και σε άλλους δεν υπάρχει, αλλά συμφωνώ .Είδα βέβαια και κάτι IPS πρόσφατα σε κάτι XIAOMI MI5 και κατι καινούργια HUAWEI και ήταν καταπληκτικές όσον τουλάχιστον αφορά την χρωματική, θερμοκρασιακή και φωτεινή ομοιογένεια. Τώρα βέβαια αν μιλάμε για το πόσο σωστή είναι ή αναπαραγωγή χρωμάτων δεν μπορώ να επεκταθώ σε αυτό.

Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν τρομερές IPS οι οποίες έχουν φανταστικά χρώματα, απλά η αίσθηση που έχω είναι ότι σιγά-σιγά φτάνουν στα όριά τους. Και κυρίως λόγω του γεγονότος ότι δεν μπορούν να απαλλαγούν από το "γκρι" μαύρο και παρουσιάζουν light-bleeds κλπ. Και αυτά είναι πράγματα που από τη σχεδίασή τους δεν μπορούν να προσπεραστούν (εκτός αν βρεθεί κάτι πολύ πρωτοποριακό). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι OLED έχουν ακόμα θέματα να λύσουν, αλλά βελτιώνονται από γενιά σε γενιά και έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του user experience, δηλαδή browsing, email, απόκριση touch, στιβαρότητα, υποστήριξη, memory/resources management.

Και δεν βάζω τεχνολογίες που δεν φαίνονται στον απλό χρήστη όπως advanced wifi, corporate email κτλ.

Όταν χρησιμοποιείς ένα γενικευμένο και αόριστο όρο για να περιγράψεις το user experience, τότε είναι δύσκολο να πάρεις μία απάντηση που θα την αποδεχθείς. Τα μισά από όσα λες δεν έχουν σχέση με user experience, ούτε εισήχθησαν από την Apple στην αγορά. Τι πάει να πει "corporate email" ως όρος; Και για ποιο λόγο θεωρείς ότι τον εισήγαγε το iPhone και όχι η Nokia με το Symbian ή η Blackberry; Επίσης τι σχέση έχει το memory/resources management με το user experience και τι το ιδιαίτερο προσέφερε το iPhone στο συγκεκριμένο τομέα;

 

Δε βάζω καν στη συζήτηση θέματα όπως η κουρτίνα ειδοποιήσεων, widgets, ασύρματη/ταχεία φόρτιση, NFC κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να αλλάξει εμφανισιακά οταν όλες οι αντίπαλες εταιρίες αντιγράφουν το design της που είναι το πιο ωραιο ακόμα και σημερα. Πάντως αμα γίνουν αυτά που αναφέρει το άρθρο προβλέπω νέο ρεκόρ πωλήσεων .

Για το μοντέλο που θα βγει φέτος δεν λέει και πολλά, μόνο ότι θα έχει το ίδιο σχέδιο, δεν θα έχει 3.5 υποδοχή και μπορεί να έχει dual camera...μάλλον εννοείς το μεθεπόμενο μοντέλο!

»

Παντα οι μεγαλες αλλαγες γινονται στις σειρες S. Οσο για το λειτουργικο iOS 10 οταν κυκλοφορησει θα μπορεσουμε να μιλησουμε . Ειχα android συσκευες και εχω με kit kat lollipop και android 6 , και με καλες συσκευες και γυρισα στο iOS 9. 

Δεν ειμαι ατομο που θα πειραξω το κινητο μου πλεον να κανω πειραματα κλπ . Οσο για καμερα ναι υποστηριζω μια καμερα καλη απο 8mp και πανω μιας και πλεον το κινητο εχει αντικαταστησει σε μεγαλο βαθμο τις απλες καμερες. 

Εμφανισιακά πάντα οι μεγάλες αλλαγές γίνονταν στα «ολόκληρα» μοντέλα και όχι στα s πάντως. Πρώτη φορά θα αλλάξει αυτό. (Άντε ίσως και από το πρώτο στο 3g που δεν είχαν τεράστιες διαφορές στην εμφάνιση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαζεις το κινητο καθε 6-12μηνες και γκρινιαζεις που δεν εχει σημαντικες αλλαγες το νεο μοντελο , το προβλημα δεν ειναι στην κατασκευαστρια εταιρεια...

Εχω το iphone 5s και αμφιβαλω αν θα χρειαστει να το αλλαξω ακομα και οταν βγει το 7s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλαζεις το κινητο καθε 6-12μηνες και γκρινιαζεις που δεν εχει σημαντικες αλλαγες το νεο μοντελο , το προβλημα δεν ειναι στην κατασκευαστρια εταιρεια...

 

Εχω το iphone 5s και αμφιβαλω αν θα χρειαστει να το αλλαξω ακομα και οταν βγει το 7s.

Η αλήθεια είναι ότι από το 5 και πάνω πολύς κόσμος βολεύεται ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...