Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα Xbox Play Anywhere της Microsoft - Απορίες και σχόλια


kx_94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σημαίνει το Xbox Play Anywhere που ανακοίνωσε η Microsoft στην E3 2016;

Καλησπέρα σε ολη την παρεα. εμαθα αυτό που κανει η mc τωρα οτι μπορουμε να παιζουμε τα παιχνίδια μας απο το xbox στο pc. και αναρωτιέμαι, εγω πχ δεν εχω xbox, μπορω να αγορασω xbox game (forza horizon 2) και να το παιξω στα win10?

Ενημέρωση:
Σχετικό άρθρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι.

αυτο που συμβαινει ειναι οτι απλα μεταφερεται η εικονα απο το xbox στον υπολογιστη την στιγμη που το xbox τρεχει καποιον τιτλο (οποτε απαιτειται να εχεις xbox). ο υπολογιστης ειναι αχρηστος σε αυτη την δυνατοτητα, παιζει τον ρολο της οθονης / χειριστηριου και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο που λετε το εχει ιδη σαν δυνατότητα το xbox one

 

 

το xbox play anyware που παρουσιασανε στην E3 ειναι αλλο

 

http://www.xbox.com/el-GR/games/xbox-play-anywhere

 

δεν υπαρχει streaming, το streaming ειναι κατι που υπαρχει ιδη.

 

απλα αυτο που πιστεύω εγω ειναι οτι το παιχνιδι λογικα θα πρεπει να το εχεις κανει activate και στο xbox, γιατι αμα ειναι ετσι οσοι εχουν gaming pc δεν προκειτε και να αγορασουν την κονσολα της MS

δεν εχουνε πει κατι τετοιο, απλα θα ηταν μια λογικη κίνηση.

 

 

επισης δεν υποστιριζονται ολα τα games, ειναι στο χερι των developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι cross buy feature που θα υποστηρίζουν συγκεκριμένοι τίτλοι με την εν λόγω ετικέτα "Xbox Play Anywhere" και οι οποίοι επιπρόσθετα θα είναι ήδη (ή όταν κυκλοφορήσουν) multiplatform τίτλοι για Xbox One και PC Windows 10 (όχι πιο παλιά έκδοση Windows).

Είναι περίπου όπως το Steam Play που υποστηρίζουν ορισμένοι τίτλοι στο Steam store και μπορείς να τους αγοράσεις μια φορά, και να παίζεις σε PC ή Mac OSX, (ή/και Linux).

Από το επίσημο FAQ:

When you buy an Xbox Play Anywhere digital game through the Xbox Store or the Windows Store, it’s yours to play on both Xbox One and Windows 10 PC at no additional cost. To take advantage of Xbox Play Anywhere, you will need to have installed the Windows 10 Anniversary Edition update on your PC, as well as the latest update on your Xbox One console. Then, simply log into your Xbox Live/Microsoft account and your Xbox Play Anywhere games will be available to download.

[...]

Participating games will be marked on www.xbox.com, in the Xbox Store, and in the Windows Store with the Xbox Play Anywhere icon. You can also go to www.xboxplayanywhere.com to see a full list of participating games.

[,,,]

Xbox Play Anywhere games can be purchased in the Xbox Store, the Windows Store, or via a digital code at participating retailers

 

Επίσης θα έχει cross-save (η πρόοδος αποθηκεύεται στο Cloud και μπορείς να συνεχίσεις από κάποιο save είτε στο PC είτε στο Xbox).

 

Αγορές γίνονται μόνο από Xbox Store ή Windows Store. Ή αγοράζεις ένα serial code από τρίτους (και πάλι από ό,τι καταλαβαίνω για ενεργοποίηση σε Windows Store ή Xbox). Δεν θα είναι πχ ένα παιχνίδι στο Steam, GOG ή Humble Store. 

 

Μπορείς να παίζεις είτε μόνο από Windows 10 είτε μόνο από Xbox την ίδια στιγμή (χρειάζεται sign in). 

 

Υπάρχουν περισσότερα στο FAQ που έχουν εδώ:

Πηγή: http://www.xbox.com/en-us/games/xbox-play-anywhere

 

Η λίστα τους μέχρι στιγμής περιέχει τους τίτλους (λίγοι είναι άμεσα διαθέσιμοι και πάλι από όσο γνωρίζω το Xbox Play Anywhere θα το υποστηρίξουν "σύντομα"):

  • Gears of War 4
  • Forza Horizon 3
  • ReCore
  • Sea of Thieves
  • Halo Wars 2
  • Scalebound
  • Killer Instinct Season 3
  • State of Decay 2
  • Ark: Survival Evolved
  • Dead Rising 4
  • Cuphead
  • We Happy Few
  • Crackdown 3
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δλδ παιδιά εγώ που δεν έχω Xbox one κονσόλα αλλά μόνο pc Windows 10 μπορώ να πάρω την digital έκδοση και απλό το ενεργοποιώ στα win 10 και κατεβάζω εκεί το παιχνίδι ή πρέπει αναγκαστικά να έχω και κονσόλα για κάποιο λόγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν χρειάζεται να έχεις την κονσόλα (Xbox One). Μπορείς να πάρεις την digital έκδοση και να παίζεις μόνο σε Windows 10. 

 

Όπως και αν έχεις το Xbox One και δεν έχεις Windows 10 PC, πάλι δεν επηρεάζει κάτι στην αγορά. 

 

Πρόσθετο feature είναι (value added). 

 

Αν είχες και τα δύο (Xbox One και PC) θα μπορούσες να παίζεις το παιχνίδι (που πρέπει να είναι στο Xbox Play Anywhere πρόγραμμα) και στα δύο μηχανήματα, αγοράζοντάς το μία φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Saves σε cloud  μεταξύ των δύο πλατφορμών υπάρχουν μήπως;Δηλαδή αν παίζεις σε pc πες και μετά το πιάσεις στο xone μπορείς να συνεχίσεις ή μπα;

 

edit: τώρα το είδα το cross save.Στραβομάρα μου...  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά, μόνο οι 70άρες πονάνε.

Υποθετω δεν εχεις xbox one για να κανεις αγορα απο Hong Kong store.48 ευρω και πολλα μου φαινονται για ψηφιακο.70 δεν εδινα για κανενα λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο PC μπορείς να συνδεθείς με άλλης χώρας store, θα δουλεύει όμως μετά το παιχνίδι στο δικό μας ή είναι region locked;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε αυτο δε το ξερω.Στο one δουλευουν απροβληματιστα γιατι ψωνιζω 2 χρονια απο HK store.Τωρα για το pc θα σε γελασω.Παντως στη λιστα μου στο pc εχουν προστεθει κανονικα τα παιχνιδια και εχει γινει και preload στο FH3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo pc είχα ακούσει ότι το έκαναν κάποιοι στο tomb raider με επιτυχία, λογικά το ίδιο είναι, αλλά και πάλι εγώ δε θα ήμουν βέβαιος, έδω με τα κλειδαδικα υπήρξα πολύ διστακτικός μέχρι να δω ότι δουλεύουν σε πολύ κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...