Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για τα προσθετικά καυσίμου-λαδιού;


billspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

?? πικρό; Δεν θέλω να το πιω, στον κινητήρα θέλω να το βάλω.

 

Χαχα,πλακα εκανα ρε συ. :-D

 

Τι αυτοκινητο ειναι και για πιο λογο θελεις να το βαλεις?Εννοω οτι αν καιει λαδια,δεν νομιζω οτι το συγκεκριμενο θα κανει κατι.Αν του βαζεις λεπτορευστο λαδι,βαλτου λιγο πιο χοντρο και ζησε με αυτο.Αλλιως επισκευη.Σαν να βαζεις hansaplast σε τραυμα απο σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα μοτερακι εχεις,απο την στιγμη που δεν εχει καποιο θεμα,μην βαλεις μεσα τετοιες μλκιες.Δεν προκειται να κανει το παραμικρο καλο.Βαλτου καλο λαδι,οχι το καρολαδο που δινει η Opel,και μην ασχολεισαι με τετοια παπατζηλικια.Και αποφυγετε τη νεα μοδα που βαζουν ολοι 5W30.Ελλαδα ειμαστε,40+ βαθμους εχει το καλοκαιρι.ΤΟ 5W30 δεν κανει,προτιμηστε 10W40-5W50-10W50.Εντελως φιλικα μιας και ειναι η δουλεια μου αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει καποια ερευνα δηλ.οτι ας πουμε αραβικες χωρες ή γενικα αυτες που ειναι κοντα ισημερινο βαζουν πιο παχυρευστα λαδια στο ιδιο μοντελο και γι αυτο προτεινεις κατι αλλο ?

http://applications.castrol.com/oilselector/en_gb/c/search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Στις 10/7/2016 στις 11:46 ΜΜ, NT1G είπε

Δεν έχει τίποτα το αμάξι, απλά θέλω να το δοκιμάσω. Opel Corsa του 2005.

Έχω και εγώ ένα Corsa C z12xe με πρόσφατα αλλαγμένη σετ καδένας . Έχει 230.000+ 

Και το πρωί ακούγονται λίγο τα ωστηρια .

Έλεγα να ρίξω τη ανάλογη δοσολογία Motorkote .

Έχεις κάποιο νεότερο ;

 

Στις 11/7/2016 στις 12:48 ΠΜ, LouCi4er είπε

Μια χαρα μοτερακι εχεις,απο την στιγμη που δεν εχει καποιο θεμα,μην βαλεις μεσα τετοιες μλκιες.Δεν προκειται να κανει το παραμικρο καλο.Βαλτου καλο λαδι,οχι το καρολαδο που δινει η Opel,και μην ασχολεισαι με τετοια παπατζηλικια.Και αποφυγετε τη νεα μοδα που βαζουν ολοι 5W30.Ελλαδα ειμαστε,40+ βαθμους εχει το καλοκαιρι.ΤΟ 5W30 δεν κανει,προτιμηστε 10W40-5W50-10W50.Εντελως φιλικα μιας και ειναι η δουλεια μου αυτη.

Σε μοτέρ με υδραυλικά ωστηρια και >200,000 έχεις να προτείνεις κάποιο πρόσθετο ; είμαι σε δίλημμα γιατί οι απόψεις διστανται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Έχω και εγώ ένα Corsa C z12xe με πρόσφατα αλλαγμένη σετ καδένας . Έχει 230.000+ 

Και το πρωί ακούγονται λίγο τα ωστηρια .

Έλεγα να ρίξω τη ανάλογη δοσολογία Motorkote .

Έχεις κάποιο νεότερο ;

 

Σε μοτέρ με υδραυλικά ωστηρια και >200,000 έχεις να προτείνεις κάποιο πρόσθετο ; είμαι σε δίλημμα γιατί οι απόψεις διστανται 

 

Δεν έκανα τίποτα, ή αν έκανα δεν άλλαξε κάτι αν θυμάμαι καλά.

Για θόρυβο σε ωστήρια νομίζω λέγαν πιο παλιά ότι κάτι έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ενα Golf με 230.000χλμ και εδώ και 5 χρόνια άρχισε να χτυπάει η καδένα για 3-5 δευτερόλεπτα όταν το αμάξι έχει κάτσει 3-4 μέρες. Πέρυσι έβαλα Μοτορκοτε και όντος βελτιώθηκε η κατάσταση, όλο τον χειμώνα δεν χτύπησε σχεδόν ποτέ. Φέτος άλλαξα τα ετήσια λάδια και μετά απο 2 μέρες πάλι άκουσα το χτύπημα, έβαλα το τελευταίο Μοτορκοτε που είχε μείνει και πάλι βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε  εμπειρικά δείχνει να κάνει δουλειά, με άγνωστες όμως συνέπειες για τον κινητήρα. Θεωρώ δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, ο λόγος που δεν έχω αλλάξει ακόμα καδένα είναι αυτός που αναφέρεις, θα πληρώσω να τα αλλάξω όλα και μετά θα ακούω πάλι τον θόρυβο και θα σπαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, lary7 είπε

Εγώ έχω ενα Golf με 230.000χλμ και εδώ και 5 χρόνια άρχισε να χτυπάει η καδένα για 3-5 δευτερόλεπτα όταν το αμάξι έχει κάτσει 3-4 μέρες. Πέρυσι έβαλα Μοτορκοτε και όντος βελτιώθηκε η κατάσταση, όλο τον χειμώνα δεν χτύπησε σχεδόν ποτέ. Φέτος άλλαξα τα ετήσια λάδια και μετά απο 2 μέρες πάλι άκουσα το χτύπημα, έβαλα το τελευταίο Μοτορκοτε που είχε μείνει και πάλι βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε  εμπειρικά δείχνει να κάνει δουλειά, με άγνωστες όμως συνέπειες για τον κινητήρα. Θεωρώ δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, ο λόγος που δεν έχω αλλάξει ακόμα καδένα είναι αυτός που αναφέρεις, θα πληρώσω να τα αλλάξω όλα και μετά θα ακούω πάλι τον θόρυβο και θα σπαστώ.

Εμένα έχει αλλάχτει ήδη σετ καδένα . Και η καδένα και γλυστρες είχαν όντως φθορά . Ειδικά η γλυστρα . Εγώ λόγω χιλιομετρων αλλάζω λάδια κάθε 2,5 μήνες (7500-8000).

Έτσι λέω να δοκιμάσω το Motorkote 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εμένα έχει αλλάχτει ήδη σετ καδένα . Και η καδένα και γλυστρες είχαν όντως φθορά . Ειδικά η γλυστρα . Εγώ λόγω χιλιομετρων αλλάζω λάδια κάθε 2,5 μήνες (7500-8000).

Έτσι λέω να δοκιμάσω το Motorkote 

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, και εγώ κατά των πρόσθετων ήμουν αλλά έλα όμως που έκανε δουλειά. Αν ειναι να βελτιώσει τον θόρυβο θα φανεί αμέσως, αν και τα περισσότερα κόρσα που βλέπω έχουν αυτόν τον χαρακτηριστικο ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/06/2016 at 18:46, aristos12 said:

μετά από συμβουλή φίλου εμπιστου  μηχανικού ,βάζω εδώ κ 6 χρόνια τό injector cleaning τής wynns , τό ρίχνω μέσα στό ντεπόζιτο τής βενζίνης , θέλει ομως  20 πόντους λάστιχο ποτίσματος κ πάνω του  προσαρμοσμένο χωνί γιά νά μπαίνει στήν εισοδο τού ρεζερβουάρ κάθε 4000 χλμ κ ΜΟΝΟ  οταν τήν ιδια η  τήν επόμενη ημέρα θά κάνω ταξίδι στήν εθνική ,εχω μείνει παρα πολύ ευχαριστημένος από δύναμη κινητήρα  κατανάλωση αλλά κ ο κινητήρας ακούγεται νά δουλεύει πιό αθόρυβα πιό στρωτά .. αν τό βάλεις κ κινείσαι μέσα στήν πόλη δέν καταλαβαίνεις καμμιά διαφορά ... τό αγοράζω από λαμπριανίδη στά 5 euro , προσοχή μόνο γιατί υπάρχει συσκευασία κ  γιά βενζίνη κ γιά πετρέλαιο 

της wynns ειναι τρομερα τα λιπαντικα, πολυ καλα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, και εγώ κατά των πρόσθετων ήμουν αλλά έλα όμως που έκανε δουλειά. Αν ειναι να βελτιώσει τον θόρυβο θα φανεί αμέσως, αν και τα περισσότερα κόρσα που βλέπω έχουν αυτόν τον χαρακτηριστικο ήχο

Όπως και να έχει , έχει χιλιόμετρα επάνω (230,000+)  Κάνω περίπου 30,000/χρόνο . Όσο δε ζητάει πέρα από τα αναλώσιμα θα το κρατήσω για 1-2 χρόνια .

Αλλά μου φαίνεται όταν είναι κρύο ακούγεται για λίγο τα ωστηρια μετά αμέσως στρώνει και για αυτό έλεγα να ρίξω το Motorkote . Δε ξέρω εάν υπάρχει ειδικό για ωστηρια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2023 στις 1:52 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχω και εγώ ένα Corsa C z12xe με πρόσφατα αλλαγμένη σετ καδένας . Έχει 230.000+ 

Και το πρωί ακούγονται λίγο τα ωστηρια .

Έλεγα να ρίξω τη ανάλογη δοσολογία Motorkote .

Έχεις κάποιο νεότερο ;

 

Σε μοτέρ με υδραυλικά ωστηρια και >200,000 έχεις να προτείνεις κάποιο πρόσθετο ; είμαι σε δίλημμα γιατί οι απόψεις διστανται 

 

Ποιο ειναι το μοτερ?Τα υδραυλικα ωστηρια θελουν ανοιγμα και καθαρισμα οταν αρχιζουν να ακουγονται σε κρυο μοτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ποιο ειναι το μοτερ?Τα υδραυλικα ωστηρια θελουν ανοιγμα και καθαρισμα οταν αρχιζουν να ακουγονται σε κρυο μοτερ.

Ζ12ΧΕ έχει . Τόσο καιρό δε το έκανε . Και ανοίχτηκε πριν 15000 για καδένα + φλάντζα καθρέφτη (συχνή βλάβη)

Τώρα το ακούω ελάχιστα το πρωί και μετά στρώνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Όπως και να έχει , έχει χιλιόμετρα επάνω (230,000+)  Κάνω περίπου 30,000/χρόνο . Όσο δε ζητάει πέρα από τα αναλώσιμα θα το κρατήσω για 1-2 χρόνια .

Αλλά μου φαίνεται όταν είναι κρύο ακούγεται για λίγο τα ωστηρια μετά αμέσως στρώνει και για αυτό έλεγα να ρίξω το Motorkote . Δε ξέρω εάν υπάρχει ειδικό για ωστηρια .

 

O γενικός κανόνας είναι πως άμα φεύγει ο θόρυβος μετά από λίγα δευτερόλεπτα τότε δεν έχει θέμα. Επίσης στα δικά μας με καδένα ποτέ παρκάρισμα με ταχύτητα γιατί την επιβαρύνει και αν είναι χαλαρή μπορεί να πηδήξει δόντι, νεκρά και χειρόφρενο στο παρκάρισμα, εκτός μεγάλης κατηφόρας. Αν δοκιμάσεις το μοτορκοτε πες εντυπώσεις, έχω περιέργεια.

Επεξ/σία από lary7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ζ12ΧΕ έχει . Τόσο καιρό δε το έκανε . Και ανοίχτηκε πριν 15000 για καδένα + φλάντζα καθρέφτη (συχνή βλάβη)

Τώρα το ακούω ελάχιστα το πρωί και μετά στρώνει .

Τι λαδι βαζεις?Μπορει να πιασανε λιγο μακα τα ωστηρια,να μην κρατανε το λαδι και γι αυτο να χτυπανε μολις το βαζεις μπροστα.Με το που δουλεψουν λιγο και πατηθουν μερικες φορες,γεμιζουν λαδι και σταματανε να χτυπανε.Αν ειναι καθαρα,ισως να χρειαστουν αλλαγη σε καποια χιλιομετρα.Αλλαγη καδενας δεν εχει σχεση με ωστηρια,εννοω δεν βγαζουν τα ωστηρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...