Προς το περιεχόμενο

BR-Exit


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εγω εξ'αρχης θεωρουσα και θεωρω πως συμφερει και την Ε.Ε αλλα και την Βρετανια να παραμεινουνε μαζι,ενω απο ενα Brexit μονο να χασουν ειχαν και οι δυο

 

Ωστοσο αν δεν εφαρμοσθει το Brexit,ο ευρωσκεπτικισμος οχι μονο δεν θα κοπασει,αλλα θα αυξηθει κατακορυφα κιολας.Δεν γινεται να ψηφισαν 30 εκατομυρρια κοσμος και να ακυρωνεις ετσι ενα εκλογικο αποτελεσμα.Δινεις πατημα σε ολα τα αντι-ευρωπαικα κινηματα της Ε.Ε,να εχουν σαν επειχηρημα οτι πλεον δεν λογαριαζουν ουτε την θεληση του λαου και υπο αυτη την εννοια δεν θα χουνε αδικο(μην συγκρινετε με ελληνικο δημοψηφισμα που ητανε τερμα αμφιλεγομενο ως προς το Grexit)

 

Το τραγικοτερο δε, ειναι πως οι πολιτικοι που ηταν υπερ του Brexit αντι να βγουνε μπροστα,φαινονται πολυ διστακτικοι στις κινησεις τους(κατι ισως που λεει πολλα,παρα πολλα).

 

Καλα κατι petitions του στυλ να γινει δευτερο δημοψηφισμα ειναι για γελια.Καθε φορα που δεν θα βγαινει το αποτελεσμα που θελει καποιος δηλαδη,θα γινονται petitions για επανεξαγωγη εκλογων η δημοψηφισματων?

 

Το μεγαλυτερο σφαλμα των Βρετανων ηταν να μπει σε δημοψηφισμα ενα τοσο συνθετο και σημαντικο πολιτικο ζητημα,λες και ξερει ο καθε ανιδεος τις αμεσες οι εμμεσες συνεπειες ενος Brexit.Ωστοσο,απτην στιγμη που εγινε το δημοψηφισμα,ο λαος αποφασισε και πρεπει εμπρακτα να αναλαβει τα οποια καλα η κακα θα του αποφερει η αποχωρηση που ο ιδιος ψηφισε,συμπεριλαβομενης και μιας πιθανης διασπασης του Η.Β που απ'οτι φαινεται θα πανε πακετο

 

Εντελει.πρεπει να υπαρξει επιτελους μια αποχωρηση απτην Ε.Ε για να δουμε εμπρακτα,αν οντως υπαρχει καλυτερη ζωη εκτος Ε.Ε και κατα συνεπεια να καταργηθουν οι μυθοι της καλης η κακιας Ευρωπης αναλογως.

Η Ε.Ε έχει ήδη πει να ξεκινήσουν οι διαδικασίες, αλλά ο Κάμερον δεν το δέχεται.

 

Το δημοψήφισμα που έγινε, δεν ήταν binding.

Δηλαδή ο Κάμερον άνετα θα μπορούσε να πει ότι μένουμε και ας βγήκε το leave.

 

Τα petitions είναι νόμιμα με βάση το αγγλικό δίκαιο ακόμη και γι' αυτό το θέμα καθώς όπως προείπα το δημοψήφισμα δεν είναι δεσμευτικό, άρα why not?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brexit το αμεσως συντομοτερο ανεκδοτο μετα το grexit και το δεν εχω ιδεα τι ψηφισα περσι το καλοκαιρι δημοψηφισμα του αλεξη.

 

99% φιλοευρωπαικο κομμα αναιρει το δημοψηφισμα σε 3 μηνες, κανενας δεν ψηνεται να φυγει απο την Ε.Ε. ουτε οι ευρωπαιοι και καταβαθος ουτε και οι αγγλοι. Θα δουνε καποιες απο τις συνεπειες στους επομενους μηνες και θα τρεξουν να ψηφισουν το αντιθετο αυτη την φορα. 

 

Παντως το ΗΒ μονο ηνωμενο δεν το βλεπω, μεταξυ τους δεν θελουν να ειναι ενωση, στην ευρωπαικη ενωση δεν θελουν να ειναι μελη οι αγγλοι (κατα πλειοψηφια), αλλα θελουν οι ουαλοι, οι σκωτζεζοι και οι ιρλανδοι, ειναι να απορεις πως αυτοι οι ανθρωποι κοντεψαν να ελεγχουν καποια στιγμη ολο τον πλανητη, βεβαια οχι και με μεγαλη επιτυχια γιατι οπου πηγαινανε μετα οι ιδιοι αγγλοι απαιτουσαν ανεξαρτησια απο την αγγλια και εκαναν δικο τους εθνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να βγει και να σου πει ο Μπορις ρε φίλε; "Μάγκες την κατσαμε την βάρκα"; Όλα είναι θέμα ασφάλειας και καθυσηχασμου. Όσο προβάλουν στα μίντια οτι θα γινει χαμός, τόση αβεβαιότητα θα υπάρχει και οι αγορες θα ειναι μεταβαλλόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο περνάνε οι μέρες ο πανικός της διεφθαρμένης ελίτ και των λακέδων της (ΜΜΕ) μεγαλώνει. Τέτοια ομοψυχία απόψεων δεν εχει ξαναεμφανιστεί. Πολύ γέλιο! Βέβαια ειναι για λύπηση όσοι δεν εχουν κριτική σκέψη η /και άλλο τροπο ενημέρωσης.

Επεξ/σία από Perfect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα είναι ότι πιο ανήθικο έχει γίνει ποτέ. 

 

 

- ή ΜΒ να πιεστεί να προχωρήσει σε αποχώρηση ή και να εκδιωχθεί

Ταυτόχρονα, αμέσως μετά την αποχώρηση/εκδίωξη της ΜΒ, ένταξη της Σκωτίας και Β. Ιρλανδιάς σε περίπτωση απόσχισης.

 

δηλαδη για σενα ειναι αρκετα ηθικο το να διωξεις "ενω δεν μπορεις" μια χωρα απο την EE "μιας που δεν προβλεπεται απο πουθενα"

και ταυτοχρονα να ανοιξεις παραθυρο για ενταξυ των αλλων ωστε ουσιαστηκα να τους διαμελησεις, να δημιουργησεις ενταση στην περιοχη προσπαθοντας βασικα να τους καταστρεψεις...

 

ηθικη πανω απο ολα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για σενα ειναι αρκετα ηθικο το να διωξεις "ενω δεν μπορεις" μια χωρα απο την EE "μιας που δεν προβλεπεται απο πουθενα"

 

Δε ξέρω αν μπορεί να "εφευθερθεί" μια φόρμουλα εκδίωξης ή πίεσης σε αποχώρηση αλλά από το να σε απειλεί ο άλλος, σήμερα τριγγάρω το άρθρο 50, όχι αυριο, αναλογα όπως ξυπνήσω ... ΝΑΙ το θεωρώ ηθικό .... το να διώξεις τον εκβιαστή από το σπίτι σου έστω και με τη "βία" το θεωρώ ηθικό.

 

και ταυτοχρονα να ανοιξεις παραθυρο για ενταξυ των αλλων ωστε ουσιαστηκα να τους διαμελησεις, να δημιουργησεις ενταση στην περιοχη προσπαθοντας βασικα να τους καταστρεψεις...

 

ΝΑΙ ... αυτοί στο κάτω κάτω θέλουν να κάνουν αυτό που ψήφισαν. Κάτι "δημοκτράτες" δεν μας πρίζουν τόσα χρόνια για το δικαίωμα "αυτοδιάθεσης" των λαών?

 

ηθικη πανω απο ολα...  

 

Φυσικά ηθική, των απατεώνα Βρετανό που πάει να κάνει "τα δικά μου διά μου και τα δικά μας μαζί" ... ΝΑΙ να τον πιέσεις όσο δε παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Συγνωμη, πιστευει κανενας οτι η Αγγλια μπορει να φυγει σημερα κιολας απο την ΕΕ λεγοντας bye bye στις εξαγωγες της;

 

Γιατι αμα γινει αυτο, δεν θα εχεις συμβαση με καμια χωρα ουσιαστικα, συμπεριλαμβανωμενων και τον ΗΠΑ. Αρα μιλαμε θα εξαγει τα προιοντας με τιμες που θα τα καθιστουν εκτως συναγωνισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν υπαρχει ειδικη φορμουλα εκδιωξης...  δεν μιλαμε για ενα απλο χαρτι με κανονες.

αν αρχισουν αυτα που θα σταματησουν...  ?

αυριο πεταν και εσενα ετσι για πλακα και σου κανουν την ζωη πατινι

να βαλουν μεσα την μεγαλη αλβανια

την "macedonia"

γιατι ετσι..  γιατι καποιοι αλλοι βλεπουν αλλη ηθικη...

 

και απο την αρχη η ευρωπη το επαιξε λαθος... πηγε και ενανε τον νται και της βγηκε ξινο...

τωρα το κραταει μανιατικο και σαν 10χρονο "να και εγω" παει να κανει πολιτικη...

μια χαρα το επαιξε η αγγλια... του εβαλε με την πλατη στον τοιχο.. 

 

το καταλαβαν και αρχισαν τα ***στριλικια

δεν θα το ενεργοποιησουν, δεν θα το κανουν, βετο, υπαρχει περιπτωση να μεινει η ΜΒ

 

θα το τρεναρουν, θα δημιουργησουν τις καταστασεις για μια χαλαρη μεταβαση θα προστατεψουν οποιον το χρειαστει, και ασε τον π***τη να σφυριζει. 

μια χαρα τα κανονισαν...  οι αλλοι ειναι αυτη που θελουν το κεφαλι της ΜΒ στο πιατο γιατι τους πηρε και τα σοβρακα στην εξωτερικη πολιτικη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω κολλαω στο οτι υπαρχει κοσμος (εδω αλλα και εξω, στον αληθινο κοσμο) που θεωρει οτι οι λαοι δεν πρεπει να ερωτουνται για "σοβαρα" θεματα (προφανως μπορουν να ερωτηθουν π.χ. για την ενδεκαδα της εθνικης τους ομαδας) επειδη "δεν ξερει"; Βλακες οι αγγλοι, νουμερα οι ελληνες, αλλα οι ισλανδοι με δημοψηφισμα εστειλαν σπιτι τους τραπεζιτες και οι σουηδοι με δημοψηφισμα αρνηθηκαν το ευρω. Αυτα βεβαια "τζιζ" στη συζητηση μας εδω περα, μονο οι "ασχετοι" λαοι μάς ενοχλουν, αλλα το παραβλεπω...

 

Η ερωτηση μου: τι στο καλο, φροντιστηρια στους πολιτες κανουν οι σκανδιναβοι και αποφασιζουν "σωστα";

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μονο εγω κολλαω στο οτι υπαρχει κοσμος (εδω αλλα και εξω, στον αληθινο κοσμο) που θεωρει οτι οι λαοι δεν πρεπει να ερωτουνται για "σοβαρα" θεματα (προφανως μπορουν να ερωτηθουν π.χ. για την ενδεκαδα της εθνικης τους ομαδας) επειδη "δεν ξερει"; Βλακες οι αγγλοι, νουμερα οι ελληνες, αλλα οι ισλανδοι με δημοψηφισμα εστειλαν σπιτι τους τραπεζιτες και οι σουηδοι με δημοψηφισμα αρνηθηκαν το ευρω. Αυτα βεβαια "τζιζ" στη συζητηση μας εδω περα, μονο οι "ασχετοι" λαοι μάς ενοχλουν, αλλα το παραβλεπω...

 

Η ερωτηση μου: τι στο καλο, φροντιστηρια στους πολιτες κανουν οι σκανδιναβοι και αποφασιζουν "σωστα";

 

Δεν έχεις άδικο αλλά κοίτα τι γίνεται. Αν κάνεις δημοψηφίσματα μια στο τόσο ο κόσμος διχάζεται. Από την άλλη υπάρχει το παράδειγμα της Ελβετίας. Στην Ελβετία αν ένα θέμα μαζέψει έναν ορισμένο αριθμό υπογραφών (νομίζω πως είναι 50.000 αλλά δεν είμαι σίγουρος) μπορεί να τεθεί προς δημοψήφισμα. Το αποτέλεσμα είναι ότι διενεργούνται δεκάδες δημοψηφίσματα κάθε χρόνο, ο λαός είναι πολύ καλύτερα ενημερωμένος, η δημοκρατία και κατά προέκταση οι πολιτικοί είναι άμεσα ελεγχόμενη από τον κόσμο και δεν υπάρχει φανατισμός. Και παράλληλα μαθαίνουν όλοι τις συνέπειες των αποφάσεων τους, με ομαλό τρόπο όχι όπως έγινε σε Ελλάδα κι Αγγλία που αν ψηφίσεις το λάθος κινδυνεύεις να πεινάσεις από τις εξελίξεις.

 

Κατά τη γνώμη μου προς τα εκεί θα έπρεπε να κατευθυνθούμε. Δημοψηφίσματα για τα πάντα. Για τους μισθούς των βουλευτών. Για το ύψος των αμυντικών δαπανών. Για τους φόρους. Την παιδεία. Την υγεία. Τις δημόσιες μεταφορές. Κι οτιδήποτε άλλο. Σε ένα τέτοιο σύστημα οι πολιτικοί είναι υποχρεωμένοι από τις συνθήκες να παράσχουν διαφάνεια και να παρουσιάσουν όλες τις απόψεις.

 

Πως μπορούμε να πάμε λοιπόν προς μια τέτοια κατεύθυνση; Όσον με αφορά, δεν έχω ιδέα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...