Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Mi QiCYCLE Electric Folding Bike της Xiaomi


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοινώθηκε το νέο Mi QiCYCLE Electric Folding Bike ποδήλατο της κινεζικής Xiaomi, ο σκελετός του οποίου, όπως φανερώνει και το όνομα του, αναδιπλώνεται, προκειμένου να διευκολυνθεί η τοποθέτηση του στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου ή η μεταφορά του, ακόμα και με τα χέρια.

Το νέο Mi QiCYCLE αποτελεί το δεύτερο κατά σειρά προϊόν συνεργασίας της Xiaomi με την ταϊβανέζικη εταιρεία iRiding, κατασκευασμένο από ανθρακόνημα και εφοδιασμένο με ηλεκτρικό μοτέρ 250W (36V) το οποίο τροφοδοτείται από 20 στοιχεία Li-ion της Panasonic (όμοια με αυτά που χρησιμοποιεί και η Tesla), χωρητικότητας 2900 mAh το καθένα, προσφέροντας μία μέγιστη αυτονομία 45 χιλιομέτρων ανά φόρτιση και μέγιστη ταχύτητα 20 χλμ/ώρα - χάρη στο ειδικό σύστημα ενεργειακής διαχείρισης Battery Management System (BMS).

 

Το βάρος του "all-terrain" τριτάχυτου (Shimano Nexus Gear Shifters) ποδηλάτου δεν ξεπερνά τα 14.5 κιλά και η τιμή του τα 460 δολάρια (2999 yuan). Αρχικά θα κυκλοφορήσει στην Κίνα, χωρίς ακόμη να γνωρίζουμε πληροφορίες για τη διάθεσή του σε άλλες αγορές.

 

Όπως και σε κάθε αντίστοιχη ανταγωνιστική υλοποίηση, ο χρήστης μπορεί να συνδεθεί με το smartphone του και μέσω μίας ειδικής εφαρμογής να εποπτεύει την ταχύτητα του, τις αποστάσεις που διανύει, τις θερμίδες που καταναλώνει, την πορεία του στο χάρτη μέσω GPS κα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα
Link.png Site: Xiaomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουάου.

Παιδιά είναι τέλειο και σε αυτονομία και σε βάρος και σε τιμή. 

Όποιος βρει καλύτερο να μου πει. Το τσίμπαγα με την μία για Αθήνα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχημο οντως αλλα κατασκευασμενο απο ανθρακονημα σε αυτη την τιμη????

Μονο εμενα μου φαινεται παραξενο?

Αν ισχυει τοτε μπραβο τους πραγματικα.Απο τα 14 κιλα του αν βγαλεις την μπαταρια κ τον κινητηρα πραγματικα ποσο απομενει στο ποδηλατο καθαρα?

Μακαρι να μπορεσουμε να το φερουμε,ξερουμε ποτε αρχιζει η διαθεση του στην κινα εστω?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχημο οντως αλλα κατασκευασμενο απο ανθρακονημα σε αυτη την τιμη????

Μονο εμενα μου φαινεται παραξενο?

Αν ισχυει τοτε μπραβο τους πραγματικα.Απο τα 14 κιλα του αν βγαλεις την μπαταρια κ τον κινητηρα πραγματικα ποσο απομενει στο ποδηλατο καθαρα?

Μακαρι να μπορεσουμε να το φερουμε,ξερουμε ποτε αρχιζει η διαθεση του στην κινα εστω?

Είναι πραγματικά επαναστατικό, τέτοια τιμή, τόσο μικρό βάρος για ηλεκτροκίνητο. Πολλοί που δεν ασχολούνται δεν καταλαβαίνουν ότι είναι επαναστατικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνα πιτσιρίκο η κάνα κινέζο που είναι 50 κιλά κάτι μπορεί να κάνει,για μάς Ομως που είμαστε κάπου τα διπλάσια Κιλά,ούτε καν να ανέβουμε επάνω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν κάνει αν ξεπερνάς τα 80 κιλά... Αλλά είναι μια καλή αρχή, ελπίζω για περισσότερα μοντέλα σύντομα...

 

Έχω ένα τρίκυκλο της αραβωνιαστικιάς μου και θέλω να του βάλω πάνω ηλεκτρικό κίτ... Αλλά αυτό από μόνο του είναι 25 κιλά + τουλάχιστον 10 το κίτ + εμένα 90 κιλά, χρειάζομαι κίτ πάνω από 1500W για να πούμε ότι γίνεται δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...