Προς το περιεχόμενο

[Γυαλιά Ηλίου] Hawkers - 50% Σε Όλα [ΤΕΛΟΣ]


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά παίζει πολύ ρόλο και ποιο γυαλί θα πάρεις. Εγώ με τα Frozen Grey - clear blue one έχω έντονο το φαινόμενο ιριδισμών και ένα κοκκινωπό χρώμα στο χώρο. Δοκίμασα από φίλο τα carbon black - dark one, carey dark classic X Και carbon black - sky one. To φαινόμενο είναι πολύυυ μικρότερο. 

 

Γενικά το χρώμα του φακού από τη πλευρά που κοιτά το μάτι ποικίλει και κρίμα δεν έχουμε εικόνα πως είναι τελικά. Καλό είναι από φίλο ή pull n bear να δοκιμάσετε τι σας αρέσει στο μάτι πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισχύει αυτό με τους φακούς. 

Αναλόγως το χρώμα της επίστρωσης αλλάζει η θερμοκρασία των χρωμάτων. 

Από τα πιο αγαπημένα μου είναι κάποια premium που έχω με μπλε φακό που πραγματικά είναι τα χρώματα λες και έχω ανοίξει Instagram. Σε άλλους φακούς η θερμοκρασία είναι πιο ψυχρή,  προς clear blue και σε άλλα τείνει να είναι ουδετερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαζα το κιν στην βάση του αυτοκινητου με gmaps και εσβηνέ η οθόνη μεχρι να πάρω χαμπάρι οτι ειναι τα γυαλία και οτι σε αυτην την γωνία δεν βλέπω την αναμένη οθόνη του κινητου εβριζα :-D  . Γενικα και μενα με χαλασε που ιριδιζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρήσει αυτές τις λίγες μέρες που τα έχω είναι ότι όταν τα φοράω για αρκετή ώρα και ιδρώνω στο πρόσωπό,όταν τα βγάζω μετά ο ιδρώτας μένει έντονα στο πλαστικό περίβλημα και καμιά φορά στους φακούς και γενικά είναι δύσκολο και λίγο χρονοβόρο για να τα καθαρίσω.(και αυτό γίνεται κάθε μέρα  :-( )Συμβαίνει και σε 'σας αυτό,γιατί εμένα είναι ματ το πλαστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πρώτη φορά κοίταξα την οθόνη του αυτοκινήτου και λέω καλά τι έπαθε; Κ μετά κοιτάζω ξανά από διαφορετικη γωνιά και έδειχνε. Τρελάθηκα στην αρχή αλλά μετά οκ συνηθίζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έβαλα πρώτη φορά πολωτικά γυαλιά στο αμάξι που έχω φιμέ στα τζάμια,κοιτώντας το πίσω τζάμι έβλεπα μπλέ-μώβ ιριδίζουσες γραμμές.Ισως επειδή τα συγκεκριμένα φιμέ είναι reflective.Το έχει προσέξει κανείς σε φιμέ; Τα συγκεκριμένα γυαλιά είναι Rayban με γυάλινο φακό.Η έξω μεριά καθαρίζεται εύκολα,η μέσα δύσκολα,είναι σπαστικό.Μήπως επειδή έχουν επίστρωση εξωτερικά απο την μέσα μεριά;Οταν τα κοιτάζω απο την μέσα μεριά βλέπω μπλέ-μώβ αντανάκλαση.Πώς θα καταλάβω αν το πολωτικό φίλτρο είναι εσωτερικά η εξωτερικά;

αυτό που βλέπεις από μέσα είναι anti reflective coating αυτό εξουδετερώνει τις διάφορες αντανακλάσεις/λάμψεις για να βλέπεις ακόμα πιο καθαρά, το πολωτικό φίλτρο βρίσκεται ανάμεσα στους δύο ενωμένους φακούς που είναι στη πραγματικότητα ο κάθε φακός σου 

 

σε τζάμια παρπρίζ που έχουν μπει μεμβράνες  τα πράγματα φαίνονται παράξενα με τέτοια γυαλιά 

 

ακόμα και άλλα αυτοκίνητα όταν κοιτάς βλέπεις χρώματα και παραμορφώσεις που με γυμνό μάτι δε βλέπεις 

 

τα πολαριζέ γυαλιά πάντως είναι γαμάτα:

στη θάλασσα, όπου υπό τη κατάλληλη γωνία του ήλιου μπορεί κάποιες ώρες της ημέρας να μη βλεπεις τη παραμικρή λάμψη στο νερό

στα χιόνια όπου το φως αντανακλά και μπορεί να σε στραβώσει άσχημα

στην οδήγηση, όπου εξουδετερώνονται λάμψεις στην άσφαλτο ή σε άλλα αυτοκίνητα (λαμαρίνες και παρπριζ) 

 

και γενικά όσο πιο σκούρα είναι τόσο πιο ξεκούραστα σε έντονη ηλιοφάνεια (αν και το απόγευμα που αρχίζει και πέφτει ο ήλιος γίνονται ενοχλητικά επειδή είναι σχετικά σκοτεινά σε σχέση με άλλα χρώματα) 

 

εγώ πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να έχει οπωσδήποτε ένα ζευγάρι σκούρα για τις περισσότερες δύσκολες στιγμές έντονης ηλιοφάνειας και στη συνέχεια σαν δεύτερο να πάει να αγοράσει κάποιο πιο ανοικτό ζευγάρι που μπορεί να του αρέσει περισσότερο αισθητικά ίσως, όσο ποιοτικά και να είναι 

 

βέβαια τα μάτια του καθενός διαφέρουν, αλλά το μεσημέρι για παράδειγμα πολλοί δεν αντέχουν χωρίς πιο σκούρα γυαλιά , σε άλλους μπορεί να φαίνονται πολύ σκοτεινά και να θέλουν πιο ανοικτά 

 

πάντως ανάλογα και το χρώμα η ποσότητα φωτός που απορροφάται διαφέρει αισθητά αν θυμάμαι σωστά και έχω παρατηρήσει ότι αυτοί που έχουν πιο ανοικτόχρωμα μάτια βολεύονται καλύτερα με σκούρους φακούς πολαριζέ ή μη, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιστημονική αιτιολογία για αυτό ή αν είναι απλά η εντύπωση μου από τους γνωστούς μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησα ή κάνω κάτι λάθος??? Ο κωδικός δεν δουλεύει για εμένα και γράφει: "Αδύνατη η εύρεση μιας έγκυρης αντιστοίχισης για κωδικό έκπτωσης που εισάγατε".

Μπορεί κάποιος να το ελέγξει να ξέρω αν εγώ κάνω κάτι λάθος ή απλά έληξε ο κωδικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησα ή κάνω κάτι λάθος??? Ο κωδικός δεν δουλεύει για εμένα και γράφει: "Αδύνατη η εύρεση μιας έγκυρης αντιστοίχισης για κωδικό έκπτωσης που εισάγατε".

Μπορεί κάποιος να το ελέγξει να ξέρω αν εγώ κάνω κάτι λάθος ή απλά έληξε ο κωδικός?

Το ιδιο και σε μενα τωρα που το δοκιμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια, απαντησαν ζητωντας φωτογραφιες των συσκευασιων για επιβεβαιωση κωδικων κ πιθανη αναντιστοιχια συσκευασιων με μοντελα των γυαλιων.

Τους εστειλα τις φωτογραφιες, αναγνωρισαν το προβλημα κ μεσω του εμπορικου τους τμηματος αναμενω την αποστολη του μοντελου που λειπει.

Η επικοινωνια τους ηταν αμεση κι ευγενικη προς επιβεβαιωση συμφορουμιτη για την εκβαση του θεματος που προεκυψε!.

Για το τελος της ιστοριας, σημερα παρελαβα κ το ζευγαρι γυαλιων που ελειπε.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την αντιμετωπιση τους στο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...