Προς το περιεχόμενο

Η AMD Radeon RX 470 θα σοκάρει με την τιμή της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδεχομένως η AMD να ετοιμάζεται να… σοκάρει για ακόμη μία φορά την Nvidia (μετά την τιμή της Radeon RX 480) με την τιμή (κυρίως) της μικρότερης Radeon RX 470.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η κάρτα γραφικών της AMD αναμένεται να κοστίζει μόλις $149 για το μοντέλο με τα 4GB GDDR5 RAM. Το μοντέλο με τα 8GB RAM λέγεται ότι θα κοστίζει $179. Και αναφερόμαστε σε μία κάρτα γραφικών της οποίας η GPU ενσωματώνει 2048 stream processors, 32 μονάδες compute και memory bandwidth στα 224GB/s (επειδή η μνήμη χρονίζεται χαμηλότερα, στα 7,0Gbps).

 

Το πιο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό πάντως για κάποιους, ενδέχεται να είναι η κατανάλωση της, με το TBP (Typical Board Power) να έχει αξιολογηθεί στα 110W. Η κάρτα γραφικών αναμένεται να είναι ταχύτερη από την Radeon R9 380X και με βάση τα όσα γνωρίζουμε για τις προδιαγραφές της, και επομένως θα είναι μία ενδιαφέρουσα επιλογή για τους 1080p gamers, στα $149.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα καρτουλα με επιδοσεις λιγο ποιο κατω απο 970

οτι πρεπει για crossfire μονο με 220watt. Me 2 470 θα μπορεις να παιξεις 4κ για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στην τελική είμαστε εμείς κερδισμένοι γιατί έχουμε επιλογές.

Λεφτά μπορεί να μην έχουμε αλλά .....

 

αλλά...έχεις μια 'επιλογή' να μη την αγοράσεις ! Είναι ένα κέρδος οσο να'ναι απο τη καμμία επιλογή που αν το φιλοσοφίσεις λίγο ακόμα είναι επιλογή να μην έχεις επιλογή :-)

"Βρε λες να ήρθε η ώρα της αλλαγής?"

:o :o :o

 

Ναι θα ξανακατέβει στις εκλογές ο γιωργάκης,έμαθα θα αναστηθεί και ο αντρέας για να τον δει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε ημερομηνία πότε έρχεται Ελλάδα??? Είμαι κάτοχος Palit GTX 750TI OC 2gb , δεν λέω καλή καρτούλα για μερικά games, Μεχρι και το FC4 παίζει στα High αλλά  δεν 8α με χάλαγε μια τέτοια αναβάθμιση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να διαλέξει κάποιος την 470 8gb στα $ 180 και να μην πάρει την 480 στα $ 20020 δεν είναι και μεγάλη διαφορά. Ακόμα και τα $ 50 διαφορά της έκδοσης με τα 4 Gb δεν νομίζω ότι δικαιολογούν την αγορά της με βάση τις επιδόσεις που θα έχει η 480. Κάτι δεν μου κολλάει στην τiμολογιακή πολιτική της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και γιατί να διαλέξει κάποιος την 370 8gb στα $ 180 και να μην πάρει την 380 στα $ 20020 δεν είναι και μεγάλη διαφορά. Ακόμα και τα $ 50 διαφορά της έκδοσης με τα 4 Gb δεν νομίζω ότι δικαιολογούν την αγορά της με βάση τις επιδόσεις που θα έχει η 480. Κάτι δεν μου κολλάει στην τiμολογιακή πολιτική της AMD.

 

αυτό που δεν κολλάει είναι οτι βγάζεις ''λογικά'' συμπεράσματα με βάση κάρτες που δεν έχουν κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...