Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που μερικοί βάζουν στην ίδια μοίρα το κάπνισμα με το ατμισμα, με ξεπερνά. Όταν έχουν βγει διάσημοι καρδιολογοι και έχουν ξεκάθαρα δηλώσει ότι οι δύο συνήθειες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Δεν λέω ότι είναι καθαρός αέρας του βουνού. Λέω όμως και το τονίζω για να το δουν όλοι, ότι ως πρώην καπνιστης 2 πακέτων για 20 χρόνια, κάνοντας ακτινογραφιες και εξετάσεις μετά από 1 χρόνο ατμισματος, οι εξετάσεις μου είναι 1000 φορές καλύτερες με εικόνα όμοια με αυτή ενός πρώην καπνιστή που το έχει κόψει. Το ίδιο ισχύει και για τους κολλητους μου. Κι επίσης βγάζω το τεστ κοπωσεως που δεν άντεχα για πάνω από 10 λεπτά. Με ιστορικό καρδιοπαθων γονέων που έχουν υποβληθεί σε επεμβάσεις ανοικτής καρδιάς, με τη συμβουλή του γιατρού μου το γύρισα στο ατμισμα. Καλύτερα θα ήταν φυσικά να μην κάνω ούτε αυτό. Έστω κι έτσι όμως είμαι άλλος άνθρωπος. Άλλαξαν οι αντοχές μου τελείως. Για μένα το ατμισμα θα έπρεπε να επιτρέπεται παντού. Ούτε βρωμάει, ούτε βλάπτει όσο το κανονικό τσιγάρο με τα συμφέροντα εκατομμυρίων και τις βιομηχανίες του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλασσικη ελληνικη λογικη.

Αν δε μιλαει κανεις,τοτε δεν ενοχλεις κανεναν ε?

Δεν ειναι κλασσικη Ελληνικη λογικη. Απο την στιγμη που δεν μιλας ,θα 'μυρισει' ο αλλος τα νυχια του για να μαθει αν ενοχλεισαι ? η μηπως να σε ρωτησει? (δεν εχω καποιο υφος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BritGreek Δεν βγάζεις άκρη.Οι καπνιστές λένε πως αυτό που ατμίζουμε είναι καρκίνος και αυτοί που δεν καπνίζουν λένε μα αυτό που ατμίζεται είναι καρκίνος.Βλέπεις καμία ομοιότητα??Χωρις να διοαβάσουν,ψάξουν,ρωτήσουν.Το τι είναι άτμισμα το ξέρουν όσοι πρώην καπνιστές όπως εγώ μετά από 27 χρόνια τσιγάρου γίνουν ατμιστές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε όσοι καπνίζεται η ατμίζεται, αλλά όταν ακούτε κάποιον να λέει: κόψτο επειδή σε βλέπω να χάνεσαι σιγά σιγά και έρχεται μια μερά και του απαντάς : Δεν είμαι καλά μου είπε ο γιατρός αυτά κι αυτά... καλά τα παθαίνετε, εμείς είμαστε ηλίθιοι που δεν καπνίζουμε η πιο έξυπνοι,  Επιλογή του καθενός σεβαστό, αλλά σεβαστείτε και τους γύρω σας, για να γυρίσουμε στο τοπικ,  Να ξεκινήσουν τις γύρες να ρίχνουν πρόστιμα γιατί αυτά σας αρέσουν... Ελλαδιστάν με τα ωραία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνετε όσοι καπνίζεται η ατμίζεται, αλλά όταν ακούτε κάποιον να λέει: κόψτο επειδή σε βλέπω να χάνεσαι σιγά σιγά και έρχεται μια μερά και του απαντάς : Δεν είμαι καλά μου είπε ο γιατρός αυτά κι αυτά... καλά τα παθαίνετε, εμείς είμαστε ηλίθιοι που δεν καπνίζουμε η πιο έξυπνοι,  Επιλογή του καθενός σεβαστό, αλλά σεβαστείτε και τους γύρω σας, για να γυρίσουμε στο τοπικ,  Να ξεκινήσουν τις γύρες να ρίχνουν πρόστιμα γιατί αυτά σας αρέσουν... Ελλαδιστάν με τα ωραία σου.

 

Αν εφαρμοστεί η απαγόρευση καπνίσματος σε καφετέριες και κέντρα, θα κλείσουν τα περισσότερα από αυτά. Πες μου ένα μαγαζί στον Πειραιά ή στη Γλυφάδα που δεν καπνίζουν. Αναφέρομαι στις περιοχές που γνωρίζω. Εδώ καπνίζουν στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες, στα προαυλια σχολείων και στα γραφεία νοσοκομείων, όπου εκεί έπρεπε να τους διωχνουν αυτομάτως.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εφαρμοστεί η απαγόρευση καπνίσματος σε καφετέριες και κέντρα, θα κλείσουν τα περισσότερα από αυτά. Πες μου ένα μαγαζί στον Πειραιά ή στη Γλυφάδα που δεν καπνίζουν. Αναφέρομαι στις περιοχές που γνωρίζω. Εδώ καπνίζουν στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες, στα προαυλια σχολείων και στα γραφεία νοσοκομείων, όπου εκεί έπρεπε να τους διωχνουν αυτομάτως.

 

Πάλι η ίδια καραμέλα περί κλεισίματος. Δηλαδή αν απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλες τις καφετέριες, δεν θα ξαναπιείς καφέ στη ζωή σου; ή μήπως δεν θα πας έξω με την παρέα σου σε κάποιο μαγαζί;

 

Όχι, οι εξωστρεφής δεν θα γίνουν εσωστρεφής επειδή δεν μπορούν να καπνίσουν στα μαγαζιά. Πιο πιθανό είναι να κόψουν το κάπνισμα.

 

Όσων αφορά το κάπνισμα vs άτμισμα, άσε τους καρδιολόγους και πιάσε τους πνευμονολόγους. Για πήγαινε και ρώτα ένα μεγάλο διάσημο πνευμονολόγο τι μπορεί να σου προκαλέσει η συνεχής, μακροπρόθεσμη εισπνοή ατμού και μετά πες μας πόσο υγιεινό είναι το άτμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η ίδια καραμέλα περί κλεισίματος. Δηλαδή αν απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλες τις καφετέριες, δεν θα ξαναπιείς καφέ στη ζωή σου; ή μήπως δεν θα πας έξω με την παρέα σου σε κάποιο μαγαζί;

 

Όχι, οι εξωστρεφής δεν θα γίνουν εσωστρεφής επειδή δεν μπορούν να καπνίσουν στα μαγαζιά. Πιο πιθανό είναι να κόψουν το κάπνισμα.

 

Όσων αφορά το κάπνισμα vs άτμισμα, άσε τους καρδιολόγους και πιάσε τους πνευμονολόγους. Για πήγαινε και ρώτα ένα μεγάλο διάσημο πνευμονολόγο τι μπορεί να σου προκαλέσει η συνεχής, μακροπρόθεσμη εισπνοή ατμού και μετά πες μας πόσο υγιεινό είναι το άτμισμα.

 

Δεν ξέρω σε ποια καραμέλα αναφέρεσαι, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και εγώ προσωπικά ξέρω να σου πω αρκετά μαγαζιά που αναγκάστηκαν να μην εφαρμόσουν το νόμο γιατί δούλευαν τα άλλα μαγαζιά γύρω τους και όχι αυτά. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια νύχτα, Αγγλία και Ελλάδα, και πιστεύω ότι ξέρω καλά τι παίζει. Όσο για τους πνευμονολόγους, πίστεψέ με τους γνωρίζω πολύ καλά γιατί απευθύνθηκα όπου μπορούσα για να κόψω το τσιγάρο και έχω περιπτώσεις στην οικογένεια με ΧΑΠ. Καμία σχέση το ηλ. τσιγάρο με το κανονικό. Ναι το καλύτερο θα ήταν να μην κάπνιζε κανείς. Όμως, μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, υπάρχει τεράστια διαφορά. Αρκεί βέβαια να αγοράζουμε όσοι ατμίζουμε πιστοποιημένα υγρα και όχι αμαρκέ. Τα υγρά πιστοποιούνται από δημόσια πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Η κάθε παρτίδα. Αν ρωτήσουμε τον πνευμονολόγο τι είναι καλύτερο μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, τι πιστεύεις ότι θα απαντήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@BritGreek

Ναι τοτε τα μισα δουλευαν συμφωνα με το νομο και τα αλλα μισα οχι οταν ολα ομως θα δουλευου συμφωνα με το νομο και δεν θα επιτρεπεται σε κανενα μαγαζι τοτε θα δεις οτι ο κοσμος θα εινια ο ιδιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποια καραμέλα αναφέρεσαι, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και εγώ προσωπικά ξέρω να σου πω αρκετά μαγαζιά που αναγκάστηκαν να μην εφαρμόσουν το νόμο γιατί δούλευαν τα άλλα μαγαζιά γύρω τους και όχι αυτά. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια νύχτα, Αγγλία και Ελλάδα, και πιστεύω ότι ξέρω καλά τι παίζει. Όσο για τους πνευμονολόγους, πίστεψέ με τους γνωρίζω πολύ καλά γιατί απευθύνθηκα όπου μπορούσα για να κόψω το τσιγάρο και έχω περιπτώσεις στην οικογένεια με ΧΑΠ. Καμία σχέση το ηλ. τσιγάρο με το κανονικό. Ναι το καλύτερο θα ήταν να μην κάπνιζε κανείς. Όμως, μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, υπάρχει τεράστια διαφορά. Αρκεί βέβαια να αγοράζουμε όσοι ατμίζουμε πιστοποιημένα υγρα και όχι αμαρκέ. Τα υγρά πιστοποιούνται από δημόσια πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Η κάθε παρτίδα. Αν ρωτήσουμε τον πνευμονολόγο τι είναι καλύτερο μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, τι πιστεύεις ότι θα απαντήσει; 

 

Την ανταγωνιστηκοτητα μεταξυ επιχειρησεων την γνωριζουμε ολοι. Το θεμα ειναι ομως πως εαν η απαγορευση εφαρμοζοταν απο ΟΛΟΥΣ τοτε δε θα υπηρχε αλλη επιλογη.

Αντι να ασπαστουν την παρανομια, θα επρεπε να την καταδικασουν.

 

Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις πως το ηλεκτρονικο τσιγαρο βλαπτει την υγεια λιγοτερο απο το κανονικο.

Το θεμα ομως ειναι πως βλαπτει, και εφοσον βλαπτει πρεπει επισης να απαγορευτει.

 

Το θεμα περι αλλων ουσιων οπως αλκοολ που ειναι ακομα νομιμα, ειναι ενα απο τα πολλα θεματα που υπαρχουν και δεν ειναι του παροντος. Ελπιζουμε να απαγορευτουν και αυτα καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BritGreek

Ναι τοτε τα μισα δουλευαν συμφωνα με το νομο και τα αλλα μισα οχι οταν ολα ομως θα δουλευου συμφωνα με το νομο και δεν θα επιτρεπεται σε κανενα μαγαζι τοτε θα δεις οτι ο κοσμος θα εινια ο ιδιος.

 

Πολλές φορές αυτοί που μπαίνουν να σε ελέγξουν είναι και οι ίδιοι καπνιστές. Πιστεύω ότι αν εφαρμοστεί, θα κρατήσει πάλι μερικές εβδομάδες όλο το έργο. Από νόμους, έχουμε άφθονους. Στην εφαρμογή τους χολαίνουμε καμιά φορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι η εφαρμογη τους ξεκιναει απο μας, αν θελουμε ο καθενας μας ενα μπατσο πανω απ'το κεφαλι μας τοτε ειμαστε καταδικασμενοι να μαστε οπως ειμαστε σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν πεσω ποτε σε καποιον σαν εσενα θα παρω ενα αδειο πλαστικο ποτιρακι και θα παω να το γεμισω στη τουαλετα.Μετα θα παω να τον λουσω και θα φυγω απο το μαγαζακι.

Ξερω και παρκουρ,το ψοφιο κορμι του θα εχει πεθανει στα 20 μετρα αν μπει στη διαδικασια καταδιωξης :)

Ααα μην ξεχασω.Εχω κοπελα και καπνιστες φιλους που σεβονται αλλους ανθρωπους και δεν ειναι μ*****

Επισης μια χαρα διασκεδαζουμε και με τους μη καπνηστες.

δεν καταλαβαινεις τι λεω. αφου εχεις φιλους καπνιστες δεν πατε μαζι εξω η τους παιρνεις τα πακετα? η κοπελα αν καπνιζει (αυτη ή η επόμενη) θα βγαινετε χώρια?

 

αυτο εννοω οταν λεω οτι θα διασκεδαζετε μονοι σας. Πως θα πεις στους φιλους σου παμε εξω αλλα μην καπνισετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε ποια καραμέλα αναφέρεσαι, αλλά μιλάμε για την Ελλάδα και εγώ προσωπικά ξέρω να σου πω αρκετά μαγαζιά που αναγκάστηκαν να μην εφαρμόσουν το νόμο γιατί δούλευαν τα άλλα μαγαζιά γύρω τους και όχι αυτά. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια νύχτα, Αγγλία και Ελλάδα, και πιστεύω ότι ξέρω καλά τι παίζει. Όσο για τους πνευμονολόγους, πίστεψέ με τους γνωρίζω πολύ καλά γιατί απευθύνθηκα όπου μπορούσα για να κόψω το τσιγάρο και έχω περιπτώσεις στην οικογένεια με ΧΑΠ. Καμία σχέση το ηλ. τσιγάρο με το κανονικό. Ναι το καλύτερο θα ήταν να μην κάπνιζε κανείς. Όμως, μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, υπάρχει τεράστια διαφορά. Αρκεί βέβαια να αγοράζουμε όσοι ατμίζουμε πιστοποιημένα υγρα και όχι αμαρκέ. Τα υγρά πιστοποιούνται από δημόσια πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Η κάθε παρτίδα. Αν ρωτήσουμε τον πνευμονολόγο τι είναι καλύτερο μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού, τι πιστεύεις ότι θα απαντήσει; 

 

Δούλευαν τα άλλα μαγαζιά γύρω τους θα πει ότι αυτά τα μαγαζιά παρανομούσαν και επέτρεπαν το κάπνισμα με αποτέλεσμα να πηγαίνουν οι καπνιστές εκεί. Εγώ είπα ότι τα μαγαζιά δεν πρόκειται να κλείσουν εφόσον εφαρμοστεί ο νόμος παντού, όχι τα μισά μαγαζιά να απαγορεύουν και τα μισά να παρανομούν.

 

Όσον αφορά το ηλεκτρονικό, κανείς δεν είπε ότι είναι το ίδιο κακό ή χειρότερο από το κανονικό, το θέμα είναι ότι για αυτόν που δεν καπνίζει είναι εξίσου κακό αφού και πάλι κάνει κακό στην υγεία του χωρίς να θέλει. Επίσης δεν έχει σχέση με το τι ουσίες βάζεις μέσα αλλά με το γεγονός ότι καπνίζεις ατμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η ίδια καραμέλα περί κλεισίματος. Δηλαδή αν απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλες τις καφετέριες, δεν θα ξαναπιείς καφέ στη ζωή σου; ή μήπως δεν θα πας έξω με την παρέα σου σε κάποιο μαγαζί;

 

Όχι, οι εξωστρεφής δεν θα γίνουν εσωστρεφής επειδή δεν μπορούν να καπνίσουν στα μαγαζιά. Πιο πιθανό είναι να κόψουν το κάπνισμα.

 

Όσων αφορά το κάπνισμα vs άτμισμα, άσε τους καρδιολόγους και πιάσε τους πνευμονολόγους. Για πήγαινε και ρώτα ένα μεγάλο διάσημο πνευμονολόγο τι μπορεί να σου προκαλέσει η συνεχής, μακροπρόθεσμη εισπνοή ατμού και μετά πες μας πόσο υγιεινό είναι το άτμισμα.

ουτε καν. ακου λιγο τι σου λενε οι απο πανω. οταν πρωτοξεκινησαν να κυνηγανε λιγο αδειασανε τα μαγαζια. Προφανώς και δεν θα πηγαινα να πιω καφε εξω και μαζι μου πολλοι αλλοι. Η παρανομια ειναι μονοδρομος. Ο κοσμος στην ελλαδα διασεκδαζει και με τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν. ακου λιγο τι σου λενε οι απο πανω. οταν πρωτοξεκινησαν να κυνηγανε λιγο αδειασανε τα μαγαζια. Προφανώς και δεν θα πηγαινα να πιω καφε εξω και μαζι μου πολλοι αλλοι. Η παρανομια ειναι μονοδρομος. Ο κοσμος στην ελλαδα διασεκδαζει και με τσιγαρο.

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν δεν επιτρέπεται να καπνίσεις/ατμίσεις σε κανένα κλειστό δημόσιο χώρο από αύριο, δεν θα ξαναβγείς από το σπίτι σου εκτός αν υπάρχουν παράνομα μαγαζιά που επιτρέπουν το κάπνισμα/άτμισμα; Δηλαδή το να βγεις έξω στον ανοιχτό χώρο 5 λεπτά να κάνεις το τσιγάρο σου και να ξαναμπείς μέσα ή ακόμα καλύτερα να το κόψεις, δεν είναι επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...