Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουτε καν. ακου λιγο τι σου λενε οι απο πανω. οταν πρωτοξεκινησαν να κυνηγανε λιγο αδειασανε τα μαγαζια. Προφανώς και δεν θα πηγαινα να πιω καφε εξω και μαζι μου πολλοι αλλοι. Η παρανομια ειναι μονοδρομος. Ο κοσμος στην ελλαδα διασεκδαζει και με τσιγαρο.

 

Ελληναρα μου εσυ. Με τετοια λογικη καταληξαμε εδω που ειμαστε.

Μονοδρομος η παρανομια επειδη μερικοι δε θελουν να αλλαξουν προς το καλυτερο. Διαμαντια ειστε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που επαναλαμβάνουν ότι δεν κόβεται, δεν είναι ότι δεν κόβεται παιδιά απλά εσείς δε θέλετε να το κόψετε. Όταν μπήκα στρατό 18-19 χρόνων άρχισα να καπνίζω και γω, θες επειδή κωλοβαραραγαμε όλη μέρα, θες για στυλ ή μαγκιά, λίγο απο όλα βασικα. Εκανα κοντά 10 τσιγάρα τη μέρα και πολυ περισσότερα στις εξόδους σε μαγαζιά και καφετέριες. Όταν τελείωσα είπα δεν ξανακαπνιζω και τελείωσα, τόσο απλά. Ούτε μου έλειπε ούτε τίποτα.

 

 

 

Και πες εγώ δεν κάπνιζα πολύ, φίλοι που καπνίζουν χρόνια και λέγαν δε κόβεται, όταν έμειναν έγκυες οι γυναίκες τους το έκοψαν μαχαίρι. Τι άλλαξε δηλαδή, μπόρεσαν ξαφνικά να το κόψουν;

 

 

 

Οι περισσότεροι που λένε δε κόβεται, η μοναδική προσπάθεια που έχουν κάνει είναι να επαναλαμβάνουν στους εαυτούς τους και τους γύρω τους " δε μπορώ να το κόψω, τι ωραία θα ήταν να το κόψω " και διάφορα τέτοια. Και απο πραγματικές προσπαθειες καμία.

 

 

Είναι μια συνήθεια που απλά σας αρέσει και δεν σας ενδιαφέρει που ενοχλεί και βλάπτει τους άλλους, τόσο απλά. Όπως τα διπλοπαρκαρισματα στους δρόμους ενα πράγμα, δε πα να γίνει πανικός απο πίσω, εγω να πάρω τσιγάρα και το γαύρο απο το περίπτερο και να βγάλω λεφτά απο το ΑΤΜ και οι υπόλοιποι να πάνε να #$%νε

 

 

Και όχι, δεν με ενοχλεί ούτε στο ελάχιστο ούτε ο καπνός ούτε ο ατμός. Και να καπνίζουν όλοι στο μαγαζί η στη δουλειά δεν εχω πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν. ακου λιγο τι σου λενε οι απο πανω. οταν πρωτοξεκινησαν να κυνηγανε λιγο αδειασανε τα μαγαζια. Προφανώς και δεν θα πηγαινα να πιω καφε εξω και μαζι μου πολλοι αλλοι. Η παρανομια ειναι μονοδρομος. Ο κοσμος στην ελλαδα διασεκδαζει και με τσιγαρο.

 

Χωρις ιχνος προσωπικης επιθεσης ειναι η ουσια του ελληναρα καπνιστη... Θα καπνιζω οτι και να γινει...

 

Ας θεωρησουμε οτι αδειασαν τα μαγαζια, γιατι αδειασαν, γιατι υπηρχαν καποια που το επετρεπαν παρανομα... Αν δεν εφαρμοστει καθολικη απαγορευση δεν γινεται τιποτα... 

Αλλα μην περιμενει κανεις καμμια προοδο σε χωρα που υπουργοι καπνιζουν επιδεικτικα σε κλειστους χωρους και σε τηλεοπτικα πανελς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις ιχνος προσωπικης επιθεσης ειναι η ουσια του ελληναρα καπνιστη... Θα καπνιζω οτι και να γινει...

 

Ας θεωρησουμε οτι αδειασαν τα μαγαζια, γιατι αδειασαν, γιατι υπηρχαν καποια που το επετρεπαν παρανομα... Αν δεν εφαρμοστει καθολικη απαγορευση δεν γινεται τιποτα... 

Αλλα μην περιμενει κανεις καμμια προοδο σε χωρα που υπουργοι καπνιζουν επιδεικτικα σε κλειστους χωρους και σε τηλεοπτικα πανελς...

συζηταμε ακομα για καθολικη απαγορευση σοβαρα? απαγορευετε να μην φορας ζωνη/κρανος. να μην κοβεις αποδειξεις. να παρκαρεις οπου θες. να πετας σκουπιδια στα δαση. Πραγματα πολύ πιο σοβαρα και ουσιωδη. Στην παραμυθουπολη μπορει να γινονται ολα αυτα αλλα εδω οχι. και οχι μονο εδω. 

 

Επειδη ακριβως δεν θα εφαρμοστει ποτε. Θα μπορουσε απλα να γινει κατ επιλογη και τοτε ναι. τα μη καπνιστων θα ηταν αδεια. Αααααν προσπαθουσαν να το εφαρμοσουν απλα θα κατεληγε παλι ενας νομος μονο στα "χαρτια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει απίστευτα σχόλια αλλά μερικά εδώ είναι πραγματικά αστεία.

Εγώ πχ καπνιζω.

Δεν είμαι άνθρωπος; Πρέπει να πάω μήπως εξορία;

Μήπως και αυτός που πίνει πάνω από 2 μπύρες την μέρα;

 

Ας απαγόρευση το κράτος ότι θέλει δεν έχω πρόβλημα αλλά πρώτα ας φροντίσει να έχει τις υποδομές όπου θα είμαστε ίσοι σαν πολίτες.

Αλλά που τέτοια τύχη.

 

Διάβασα και για το εξωτερικό και γελασα πάλι.

Έχει μία χαρά μαγαζιά που έχει τμήμα καπνιστών και πάω σε εκείνα γιατί οταν βγω να πιω τον καφέ ή το ποτό μου θέλω να το κάνω όπως μου αρέσει.

Όχι ότι δεν σέβομαι τον άλλον που δεν καπνίζει, άλλωστε είπα πάω εκεί που επιτρέπεται, όπως εγώ δεν απαιτω στον μη καπνιστή να αναπνέει τον καπνό μου έτσι και αυτός πρέπει να σεβαστεί και εμένα και να ζητήσει το αυτονόητο, ένα χώρο και για καπνιστές.

 

 

Τέλος απορω με την διαχείριση, είχαμε κοσμητικά επίθετα, επιθετικές συμπεριφορές και δεν έγινε ούτε μία διαγραφή ποστ κτλπ.

 

Κάτι διάβασα για φαπες κάτι για εξαρτημενους κάτι εδώ κάτι από εκεί.

Λοιπόν ευχαρίστως στους φίλους. με τις φαπες να τους δώσω τα στοιχεία μου σε πμ και όταν γυρίσω Ελλάδα τον άλλο μήνα να έρθουν τους δω, που ξέρεις μπορεί και να αλλάξουν γνώμη.

Αυτά για τους keyboard warrior's.

Για τα υπόλοιπα είπαμε, όλοι είμαστε άνθρωποι όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα οτιδήποτε άλλο μάλλον άλλος έχει το πρόβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα.  Είστε για πολύ τρολλαρισμα μερικοί. 

Εδώ δεν έχει κοπεί στην πράξη το κανονικό κάπνισμα,  κι αρχίσατε να κράζετε που θέλουν να απαγορευσουν και το ατμισμα.  

 

Δεν πρόκειται να καταλάβει ΠΟΤΈ το ΖΩΟ ο Έλληνας που σταματάει η ελευθερία του και που ξεκινάει του διπλανό του.  Αντε βγείτε κάνα 2 χιλιόμετρα εκτός Ελλάδας να δείτε ότι λαοί που τους θεωρείτε παρακατιανους τρισαθλιους και κατώτερους,  είναι σε θέση να τηρησουν ένα στοιχειώδη νόμο όπως η απαγόρευση του καπνίσματος χωρίς μα και μου. Αντε να γίνετε άνθρωποι επιτέλους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα μαγαζια να παει στο διαολο, αμα θες πας. Εξω που πρεπει υποχρεωτικα να βγαινω εξω στον δρομο, γιατι θα πρεπει να ρουφαω το καυσαεριο σας, ενω εγω επιλεγω ΜΜΜ και ποδια?

Μη μου πειτε ειναι αναγκαιο κακο, ολα κοβονται θεληση να υπαρχει. Θελω καθαρη ατμοσφαιρα ΕΚΕΙ που αναγκαστικα ζω. Ζητω απαγορευση των κινητηρων καυσιμου εντος κατοικημενων περιοχων.

Οσο ΔΕΝ, θα ντουμανιαζω οπου βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα μαγαζια να παει στο διαολο, αμα θες πας. Εξω που πρεπει υποχρεωτικα να βγαινω εξω στον δρομο, γιατι θα πρεπει να ρουφαω το καυσαεριο σας, ενω εγω επιλεγω ΜΜΜ και ποδια?

Μη μου πειτε ειναι αναγκαιο κακο, ολα κοβονται θεληση να υπαρχει. Θελω καθαρη ατμοσφαιρα ΕΚΕΙ που αναγκαστικα ζω. Ζητω απαγορευση των κινητηρων καυσιμου εντος κατοικημενων περιοχων.

Οσο ΔΕΝ, θα ντουμανιαζω οπου βρισκω.

 

Έτσι! Απαγόρευση τον βενζινοκινητήρων και τον πετρελαιοκινητήρων και επιβολή τον ηλεκτροκινητήρων. Επίσης αλλαγή από κάψιμο λιγνίτη σε φυσική ενέργεια (ηλιακή, αιολική ακόμα και υδροηλεκτρική, τόσα ποτάμια έχουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα μαγαζια να παει στο διαολο, αμα θες πας. Εξω που πρεπει υποχρεωτικα να βγαινω εξω στον δρομο, γιατι θα πρεπει να ρουφαω το καυσαεριο σας, ενω εγω επιλεγω ΜΜΜ και ποδια?

Μη μου πειτε ειναι αναγκαιο κακο, ολα κοβονται θεληση να υπαρχει. Θελω καθαρη ατμοσφαιρα ΕΚΕΙ που αναγκαστικα ζω. Ζητω απαγορευση των κινητηρων καυσιμου εντος κατοικημενων περιοχων.

Οσο ΔΕΝ, θα ντουμανιαζω οπου βρισκω.

 

Ας ξεκινησουμε πρωτα απτα λιγα για να φτασουμε στα πολλα. Με αυτη τη λογικη που εχεις εσυ και η μιση ελλαδα, δεν προκειτε να παμε ποτε μπροστα. Ριχνουμε το μπαλακι στον αλλο και στα @@ μας

 

Οπως ειπα πολλες φορες , μονο με σφαλιαρες μερικοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι με σφαλιαρες... Οταν ομως θα σου επιβάλουν να πληρωνεις χαρτινη η βιοδιασπωμενη σακουλα θα λες για τους μ@%3΅ς τους οικολογους και τετοια. Όταν θα σου ρίξουν +100 ευρω τελη κυκλοφοριας στο χρεπι που δεν ειναι euro4 τα ίδια. Φαντάζομαι οταν άλλαξες εξατμιση και πλέον δεν εχεις καταλυτη για να κανει βρουμ βρουμ το μασίνι σου στα τομπολίνια σου ο διπλανος σου ε?

 

δεν μιλάω για εσένα προσωπικά αλλα για αυτο που εκπροσωπεις αυτη τη στιγμη εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φανταστικο παντως που οι μη καπνιστες ειχαν μια ελπιδα να περάσει ο νομος για απαγορευση του καπνίσματος με απελευθερωση του ητ σε κλειστους χωρους αλλα δεν την θελουν. χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι με σφαλιαρες... Οταν ομως θα σου επιβάλουν να πληρωνεις χαρτινη η βιοδιασπωμενη σακουλα θα λες για τους μ@%3΅ς τους οικολογους και τετοια. Όταν θα σου ρίξουν +100 ευρω τελη κυκλοφοριας στο χρεπι που δεν ειναι euro4 τα ίδια. Φαντάζομαι οταν άλλαξες εξατμιση και πλέον δεν εχεις καταλυτη για να κανει βρουμ βρουμ το μασίνι σου στα τομπολίνια σου ο διπλανος σου ε?

 

δεν μιλάω για εσένα προσωπικά αλλα για αυτο που εκπροσωπεις αυτη τη στιγμη εδω.

 

Εγω δεν εκπροσωπω αυτο που λες ομως. Αντιθετα αυτο που ειπες πιστευω πως εκπροσωπει εσενα.

 

Ο σεβασμος προς τους υπολοιπους ανθρωπους καθως και το περιβαλλον περιλαμβανονται στην κοινη λογικη (ισως οχι και τοσο κοινη τελικα)

 

Επισης το οικονομικο θεμα που θετεις δεν εχει καμια βαση εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εκπροσωπω αυτο που λες ομως. Αντιθετα αυτο που ειπες πιστευω πως εκπροσωπει εσενα.

 

Ο σεβασμος προς τους υπολοιπους ανθρωπους καθως και το περιβαλλον περιλαμβανονται στην κοινη λογικη (ισως οχι και τοσο κοινη τελικα)

 

Επισης το οικονομικο θεμα που θετεις δεν εχει καμια βαση εδω.

δεν μιλαμε για λογικη ομως αλλα για υποχρεωση και νομους. και το θεμα ειναι το ητ βασικα και οχι το κανονικο τσιγαρο απλα ξεφυγαμε. δεν μιλησα για κατι οικονομικο απλα ενα παραδειγμα εδωσα.

 

η κοινη λογικη δεν θα εφαρμοστει με σφαλιαρες παντως. να απαιτησεις παιδια και ισονομια πριν απαιτησεις ακαπνα καταστηματα. Πρεπει να ιεραρχησεις τα ζητήματα και το τσιγάρο δεν ειναι καν μείζων ζητημα ουτε για τον ανθρωπο ουτε για το περιβαλλον.  

 

(παιδεία σχετικά με το τσιγάρο εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε αντίθεση με αυτά που έγραψα πριν, είναι θλιβερό ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει γίνει μόδα στα πιτσιρίκια, με αποτέλεσμα να τα βλέπεις πολύ συχνά με ηλεκτρονικό τσιγάρο στις βόλτες τους. Μάλλον τους βοηθά το γεγονός ότι δεν μυρίζει...

 

Γενικά φρικάρω με κάτι τέτοια. Θλιβερότατο να βλέπεις παιδιά, το πολύ μέχρι 15-16 χρόνων, να πηγαίνουν το πρωί σχολείο με freddo και ηλεκτρονικό τσιγάρο στο χέρι.

 

Χτεσινή βόλτα στη Βάρκιζα με φίλους, μετρήσαμε 18 παιδιά μέσα σε μισή ώρα να βολτάρουν κάνοντας ηλεκτρονικό. Σήμερα βόλτα Πασαλιμάνι, το ίδιο σκηνικό στα πεζούλια και μπροστά στα κότερα. Το νέο trend κι έτσι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το μονο που με χαλαει στο ηλεκτρονικο. Υπ οψη το ατμιζω 10 μερες τωρα και ενω εχω δει μεγαλη διαφορα στην υγεια μου και εννοω ξεμπουκωμα, δε βρωμαω, κοιμαμαι πολυ πιο καλα, γευση κτλ, διστυχως οταν το ειδε ο ανηψιος μου 8 ετων και του ηρθε λιγο αρωμα (εξω), μου λεει να κανω μια?? Ενταξει ξενερωσα τη ζωη μου εκεινη τη στιγμη. Το ιδιο ειπε και στον ξαδερφο μου η κορη του 5 χρονων, σε αντιθεση με το κανονικο που οσα παιδια με ειδαν μου λεγανε πετα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...