Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάποιοι που λένε ότι προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα με ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ ειναι για γέλια.

Το κάπνισμα δεν θέλει την προσπάθεια που πιστεύουν και αναπαράγουν ολοι.

Θέλει απλά να θέλεις να το κόψεις και να είσαι έτοιμος.

Δεν υπάρχουν "μαξιλάρια" και μπούρδες.

Απλά δεν θέλουν να το κόψουν και "τριγυρνάνε" απο εδω και απο εκει.

εσυ γιατρος επρεπε να γινεις , με ειδικοτητα στην απαλαγη του ανθρωπου απο το τσιγαρο. μαχαιρι λοιπον! οποιος δεν μπορει , ας κανει ευθανασια

Κορίτσια ηρεμήστε.

 

Σαν πρώην καπνιστής και νυν ατμιστής (και σύντομα ούτε καν αυτό) έχω να πω ότι το μέτρο θα εφαρμοστεί στο έπακρο όπως ήδη συμβαίνει με το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, με την έκδοση αποδείξεων σε όλα τα τουριστικά και μη μέρη της Ελλάδας, με την απαγόρευση να λαμβάνουν οι γιατροί φακελάκι, με την απαγόρευση να λαδώνονται οι εφοριακοί και όλα αυτά τα νομότυπα που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα.

 

Όσοι επικαλούνται πάντως αμερικάνικες εκθέσεις για το πόσο βλαβερό είναι το άτμισμα, καλό είναι να διαβάσουν και καμία έκθεση της RCP.

 

Επιπλέον, εδώ και τέσσερις μήνες που έχω κόψει το κάπνισμα σταμάτησα να έχω καούρες, σταμάτησα να έχω ξηροστομία και ξηροδερμία και αυξήθηκε κατακόρυφα η αντοχή μου (δεν ξυπνάω πλέον κουρασμένος, ο βασικότερος λόγος που έκοψα το τσιγάρο).

 

Πέρα λοιπόν από τις όποιες εκθέσεις οι οποίες εξυπηρετούν εκατέρωθεν τις δικές τους σκοπιμότητες, εγώ προσωπικά βασίζομαι σε όσα βιώνω και αυτά είναι απτά.

 

Τέλος συμφωνώ πραγματικά να απαγορευτεί το άτμισμα σε δημόσιους χώρους, γιατί μπορεί να μην είναι επιβλαβές, αλλά το ντουμάνι είναι ενοχλητικό για τους γύρω.

και τι μας νοιαζει , τι θες/κανεις/ζεις εσυ. ελληνες ειμαστε οτι θελουμε κανουμε και οτι θελουμε πιστευουμε. και αν δεν μας κανει τιποτα απο αυτα , τοτε πλαθουμε μονοι μας σεναρια και ιστοριες!!

 

 

just kiddin mate

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζάχο ρε να σε έχει ο θεός καλά αν υπάρχει, να φουμάρεις ντουμάνια όσο αντέξουν τα πλεμόνια σου (μακριά από μας όμως) με έκανες και γέλασα λίγο. Να αποφασίσουν οι καπνιστές που θα επιτρέπετε το κάπνισμα, να αποφασίσουν οι ταξιτζήδες πόσοι επιβάτες επιτρέπονται κι αν θα σταματάνε στο στοπ και πόσο θα είναι η ταρίφα, να αποφασίσουν οι μπουκαδόροι αν είναι παράνομο να μπεις σε ξένο σπίτι κλπ. και θες και επιχειρήματα για να καταρίψει κάποιος την αψεγάδιαστη λογική σου.

 

Έχω κολητούς καπνιστές περίπου τόσους όσους και άκαπνους, ενώ αυτοί που το κόψανε ενώ κάποτε έκαναν 2+ πακετα τη μέρα ίσως είναι η πλειοψηφία (για όσους νομίζουν ότι δε γίνεται και είναι τόσο "σκληρό"...)

Τα τσιγάρα έχουν πίσσα, σωματίδια και ένα σωρό άλλα βλαβερά συστατικά (δε θα έκαιγες ποτέ ένα πακέτο χαρτί και να κάθεσαι να εισπνέεις τον καπνό), ο ατμός είναι καινούριο υλικό, φαντάζομαι δε θέλει και πολλή έρευνα για να υποψιαστεί κανείς ότι η βρασμένη μέχρι ατμοποίησης σιλικόνη σε υγρή μορφή και όλα τα άλλα χημικά, θα του κάνει κακό.

Ούτε βάζουν το μυαλό τους να δουλέψει, έστω και με λίγες γνώσεις, να σκεφτούν πως εισπνέοντας κάτι το βάζεις σχεδόν αμέσως στη κυκλοφορία του αίματος "αφιλτράριστο", ενώ θα είχες ίσως μικρότερη επίπτωση αν το κατάπινες... Και πως η βασική διαφορά του τσιγάρου από τους ατμιστές, είναι πως οι βιομηχανίες είδαν πως τους πήρε χαμπάρι ο κόσμος και είχε πέσει κατακόρυφα η κατανάλλωση όσο ανέβαινε το μορφωτικό επίπεδο και η ενημέρωση και ότι δε χρειάζεται να πληρώνουν γεωργικές εκτάσεις και καλλιέργεια και αποθήκευση και μεταφορά και επεξεργασία, να εξαρτώνται από τις καιρικές συνθήκες, να πληρώνουν φόρους και φυτοφάρμακα κλπ. οταν μπορούν μέσα σε ένα χημικό εργαστηριάκι να παρασκευάσουν ανέξοδα για πλάκα τόνους υγρού νικοτίνης και να το πλασάρουν ως κάτι μοντέρνο και πρωτοποριακό όπως το iphone, να αλλάξουν όλο το πακέτο μάρκετινγκ και να προσεγγίσουν εκ νέου τους πιθανούς πελάτες που είχαν ήδη απορρίψει τη βρώμα και δυσωδία του τσιγάρου.

επίσης δε θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος πως το κάπνισμα/άτμισμα δεν προσφέρει κάποιοα ευχαρίστηση (όπως ας πούμε το να πιεις ένα ποτήρι κρασί ή ουίσκι) πέρα από το ότι μειώνεις προσωρινά την αρνητική αίσθηση του στερητικού συνδρόμου το οποίο έχεις επιβάλει στον εαυτό σου. Τέλος πάντων, μαλακίες κάνουμε όλοι, και παρανομούμε που και που, απλά επειδή δεν είμαστε εθισμένοι όπως οι καπνιστές, δε βιάζουμε τη λογική και διατηρούμε σε αντίθεση με αυτούς, ένα ελάχιστο σεβασμό για τους γύρω μας.

 

τη λύση πάντως την έδωσε συνομιλητής νωρίτερα:

πρόστιμα βαριά μέχρι να σταματήσουν να ανατέλουν μνημόνια από τις Βρυξέλες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου αρέσει που το άτμισμα το έχετε όλοι σαν κάτι που δεν ενοχλεί κανέναν! Φανταστείτε ας πούμε έναν κλειστό χώρο με 100 πελάτες που ατμίζουν όλοι. Και κάτσε εσύ μετά εκεί μέσα και νιώσε τη ...σοκολάτα, την καραμέλα, το πεπόνι, το καρπούζι, τη μέντα, το μουσακά, το τζατζίκι ...και δεν ξέρω εγώ τι άλλες γεύσεις και αρώματα γουστάρει ο καθένας! :)


 

μπλα μπλα μπλα οι ξερολες του ινσομνια και του ελλαδισταν.

μπλα μπλα μπλα... 


 

Πρωθυπουργός της Αγγλίας: «Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένας βασικός τρόπος βελτίωσης της υγείας του έθνους»

 

 

 

Καλά αυτός έλεγε κάτι και για τη σπουδαιότητα της παραμονής στην Ε.Ε. αλλά δεν το κάνουμε θέμα πλέον... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zeroandone Επίσης ο Cameron είναι υπέρμαχος της κατάργησης της κρυπτογράφησης των δεδομένων online για να μπορέσει να αυξήσει την ασφάλεια των πολιτών. Επίσης ο Cameron είναι αυτός που απέτυχε να κρατήσει τη χώρα του εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Γενικά αν θέλεις να ακούς τον Cameron μην περιμένεις να σε πάρει κανένας στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα παιδιά μου δεν λένε τίποτα ότι θέλουν να δοκιμάσουν.Ισα ίσα που βλέπουν τον μπαμπά τους να μην βήχει,βρωμάει κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού το είπε ο Καμερον να αρχίσω να ατμιζω κι εγώ ρε παιδιά. 

Και κάποιος άλλος είπε να δεσουμε μια μπάλα μπόουλινγκ στον αστράγαλο και να βουτηξουμε στο λιμάνι,  που πουλάνε μπάλες μπόουλινγκ να πάρω 2/3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κλειστούς χώρους καλά κάνουν και το απαγορεύουν,ίσως να μην μολύνει αλλά και πάλι μπορεί να ενοχλεί η μυρωδιά,όταν ο άλλος τρώει σε ένα εστιατόριο μπορεί να ενοχλείται να μυρίζει φρούτα και αρώματα,όταν εγώ είμαι σε κλιματιζόμενο κτελ δεν μπορώ να μυρίζω 10 διαφορετικές γεύσεις μέσα απο ηλεκτρονικά...... δεν μπορείς να αναγκάζεις κάποιον να δέχεται κάτι σε κλειστό χώρο επειδή το κάνεις εσύ και σου αρέσει.

 

τωρα ρε παιδιά αράχτε λίγο στην ελλάδα είμαστε,όλοι καπνίζουν και ατμίζουν παντού σχεδόν έλεος λες και είδατε κανέναν μπάτσο να σας κυνηγάει στις καφετέριες επειδή καπνίζετε/ατμίζετε ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράματα είναι απλά. Πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους κλειστούς χώρους. Θες να καπνίζεις σπίτι σου.

και τι φταιω εγω που συμβιωνο μαζι σου στο ιδιο σπιτι να εχω τον καπνο σου ε ετσι κανανε η γονεις και μας πνιγανε στο τσιγαρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα έχει γίνει για ποπ κορν και βλέπω ότι έχει γράψει και κόσμος που δεν έχει ιδέα πραγματικά το τι είναι το άτμισμα ,πάρα μόνο μπήκανε για να τρολλάρουνε,θα ήθελα σαν ατμιστής έναν στοιχειώδη σεβασμό και γνώμες από άτομα που πραγματικά έχουν το γνώθι σαυτόν.

Από τον προηγούμενο μήνα σε χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης συνταγογραφείται κανονικά από γιατρούς ως μέσο διακοπής του καπνίσματος ,υπάρχουν πάμπολλες σοβαρές έρευνες που αποδεικνύουν ότι είναι τουλάχιστον 95% ασφαλέστερο του καπνού,χωρίς να έχει παθητικό αντίκτυπο στον συνάνθρωπο μου.

Είναι το μόνο υποκατάστατο στην ιστορια το οποίο έχει βοηθήσει εκατομμύρια κόσμο να κοψει το τσιγάρο

Δυστυχώς θίγονται πολυεθνικές και η χασούρα είναι και θα είναι μεγάλη ,ο πόλεμος που δέχεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μεγάλος και θα είναι και μεγαλύτερος ,βέβαια πλέον υπάρχει τόση γνώση που το μεγαλύτερο ποσοστό ατμιστών πραγματικά κλαίμε από τα γέλια με κάθε γέλιου τύπου άρθρο,χωρίς καμία επιστημονική βάση,βγαίνει να κατακρίνει το άτμισμα .

Δεν με νοιάζει ούτε αν καπνίσεις ούτε αν ατμισεις, με νοιάζει να ακούω σοβαρά πράματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υπάρχουν πάμπολλες σοβαρές έρευνες που αποδεικνύουν ότι είναι τουλάχιστον 95% ασφαλέστερο του καπνού,χωρίς να έχει παθητικό αντίκτυπο στον συνάνθρωπο μου.

 

 

με σοβαροτητα και απολυτο σεβασμο στο παρακατω κειμμενο θα σου πω να μου υποδειξεις 2-3 απο αυτες τις ερευνες, ενω θελω να μου δειξεις μια μελετη σχετικα με τις μακροχρονιες επιπτωσεις του ηλεκτρονικου τσιγαρου...γιατι αν βραχυπροθεσμα δεν εχει επιπτωσεις σε η ατμιζοντες σε μακροχρονια βαση τι γινεται? θελω λινκ απο ερευνες δημοσιευμενες σε μεγαλα περιοδικα και οχι σε εφημεριδες. ευχαριστω

 

σχετικα με την δευτερη μου ερωτηση να σε προλαβω κ να οτι προφανως και δεν υπαρχουν ερευνες για μακροχρονιες επιπτωσεις γιατι πολυ απλα ηλ. τσιγαρο κυκλοφορει τα τελευταια χρονια, επομενως δνε ειμαστε ακομα σιγουροι για τις επιπτωσεις του και αρα εμεις οι μη ατμιζοντες δεν θελουμε να αναλαβουμε αυτο το ρισκο και ποσο μαλλον να το αναλαβουν αλλοι για εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ο Κάμερον δε σας έκανε, πιθανώς δικαιολογημένα.

Το γεγονός ότι το NHS (ΕΣΥ της Αγγλίας) ετοιμάζεται να συνταγογραφήσει e-cigarettes και υγρά σε καπνιστές, γεγονός για το οποίο γινόταν η συζήτηση, είναι λίγο περίεργο που το αφήνετε ασχολίαστο.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-3348012/First-e-cigarettes-prescribed-NHS-New-Year.html

 

http://www.nhs.uk/news/2015/08August/Pages/E-cigarettes-95-per-cent-less-harmful-than-smoking-says-report.aspx

Μερικοί εδω μέσα λαικίζετε χειρότερα από έναν πολιτικό-τηλεπλασιέ βιβλίων που ξέρω :P
 

η βρασμένη μέχρι ατμοποίησης σιλικόνη σε υγρή μορφή και όλα τα άλλα χημικά, θα του κάνει κακό.


Επειδή τυχαίνει να είμαι χημικός, γέλασα μέχρι δακρύων με τη χαζομάρα που πόσταρες με υφάκι καθηγητή πανεπιστημίου και δεν μπορώ να μην την επισημάνω.

Άμα δεν ξέρουμε ρωτάμε, δεν παπαγαλίζουμε ότι βλακεια πέσει στην αντίληψη μας.

Επειδή από την άλλη τυχαίνει να διαθέτω και κοινή λογική, με έχει πιάσει κατάθλιψη με τον κομπλεξισμό και τη φανατίλα που εκπέμπεται από πολλά απο τα ποστ σε αυτό το νήμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια ειναι η λυση...30 ευρω φορος νομιμα και απλα σε καθε ειδος προιον καπνου και αστους να καπνιζουν μεχρι τον θανατο τους...ουτε να τους στερησουμε ουτε τιποτα...δεν θα τρωνε για να καπνιζουνε, γιατι στανταρ αυτο θα γινει με την μ...α που τους δερνει...συγγνωμη εθισμο ηθελα να πω...

 

με τα λεφτα αυτα να χρηματοδοτουν το συστημα υγειας που νοσει εξαιτιας και του τσιγαρου, ενω οσοι αποδυκνειονται καπνιστες να πληρωνουν την οποιαδηποτε χειρουργικη επεμβαση μπορει να χρειαστουν (μιας και τωρα ειναι δωρεαν) και που σχετιζεται με το τσιγαρο

γιατί λίγα πληρώνει ένας καπνιστής? που στο πακέτο 4 ευρώ τα 3 είναι φόρος?

ποιος είσαι εσύ που θα βγεις και θα αποφασίσεις για την ζωή του καθενός ?

και άσε την μα που δέρνει τους καπνιστές και κοίτα την δικιά σου και λίγο......

όσο για τα λεφτά που χαλάνε για το σύστημα υγείας όταν ένας καπνιστής 3 πακέτων την βδομάδα δίνει 10 ευρώ φόρο δηλαδή 520 ευρώ το χρόνο φόρους δίνει πολύ περισσότερα απο το ΑΝ θα χρειαστεί ποτέ επέμβαση.

και όσο για το ικα που τον καλύπτει πληρώνει ικα-τεβε η ιδιωτική ασφάλιση.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ τι δεν καταλαβαινετε, πραγματικα?

 

ναι το ηλ τσιγαρο ειναι πολυ καλυτερο απο το κανονικο ΑΛΛΑ και παλι ειναι εστω κ λιγο βλαβερο και εμεις οι μη ατμιστες δεν γουσταρουμε να αναλαβουμε το οποιοδηποτε ρισκο απορεει απο την ατμιση...και επομενως δεν θελουμε να το αναλαβετε και εσεις για εμας χωρις την θεληση μας...δες και το παραπανω σχολιο μου αν θες

 

διαφωνεις πουθενα σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καπνίζω 20 χρόνια, από τότε που γνώρισα τη γυναίκα μου σταμάτησα να καπνίζω ακόμη και δίπλα από το κρεββάτι που ήμουν συνηθισμένος. Με τον καιρό άρχισα να περιορίζω τους χώρους μέχρι που έμεινε έγκυος και άρχισα να καπνίζω εκτός σπιτιού.

 

Έχω χρόνια τώρα που αν είμαι σε παρέα που δεν καπνίζει ή σε εστιατόριο/καφετέρια/αεροπλάνο/γήπεδο/εκκλησία που δεν επιτρέπεται, βγαίνω έξω και ας έχει -130 βαθμούς. ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως σπίτι δεν καπνίζω ΠΟΤΈ.

 

Εδώ και λίγο καιρό ατμιζω και απλά συμπεριφέρομαι ΑΚΡΙΒΏΣ το ίδιο. Σας μιλάει ένας άνθρωπος που ξυπνούσε τη νύχτα για τσιγάρο, οι μη καπνιστές έχουν δίκιο. end of story. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να σε σκοτώσει ένας σουρωμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...