Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ακριβώς. Η μειοψηφία αποφασίζει τί είναι καλό για όλους μας. Δεν μας ενδιαφέρει τί είναι πιο δίκαιο. Να μην υπάρχουν καφετέριες που να επιτρέπεται να καπνίσεις και καφετέριες που να απαγορεύεται. Καθολική απαγόρευση παντού.

 

Απλά να ξέρεις ότι σε γενικές γραμμές το κάπνισμα κάνει καλό καθώς κατευνάζει τα πνεύματα. Διαφορετικά θα είχα βγάλει καμιά χατζάρα και θα κατακρεουργούσα γυναίκες εγγύους, παιδιά, μωρά και συζύγους που με ενόχλησαν επειδή τους ενόχλησα.

 

Με άλλα λόγια το τσιγάρο σώζει ζωές.

 

Θέλω να δω αν οι καπνιστές ήσασταν η μειοψηφία αν θα έκανες την ίδια πρόταση για τις καφετέριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σφοδρή επίθεση του Σύνδεσμου Ελληνικών Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικού Τσιγάρου (ΣΕΕΗΤ) προκάλεσε η πρόθεση του Υπουργείου Υγείας να συμπεριλάβει στην γενικότερη απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους και το άτμισμα.

Σύμφωνα με τις πρόσφατες κατευθυντήριες οδηγίες του Αμερικανικού Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) αλλά και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΜΑ), το ηλεκτρονικό τσιγάρο θεωρείται καπνικό προϊόν και ως εκ τούτου η χρήση του θα οφείλει να απαγορευτεί σε όλους τους κλειστούς χώρους.

 

Η αντίδραση του ΣΕΕΗΤ δεν άργησε να έρθει, υποστηρίζοντας ότι το νομοσχέδιο του Υπουργείο Υγείας για το νέο ρυθμιστικό πλαίσιο για τον καπνό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο συνιστά απειλή για τη δημόσια υγεία, ανάχωμα για την ανάπτυξη της ελληνικής επιχειρηματικότητας και πρόκληση για τον τρόπο με τον οποίο διαμορφώνονται οι νόμοι στην χώρα μας.

 

"Στην Ιταλία, την Ισπανία, στην Σουηδία και στην Μεγάλη Βρετανία επιτρέπεται το άτμισμα στους δημόσιους χώρους, στην Ελλάδα, όμως, χωρίς να υπάρχει καμία απολύτως επιστημονική έρευνα που να μιλάει για παθητικό άτμισμα και σε αντίθεση με ότι έχουν αποφασίσει προηγμένες υγειονομικά χώρες, η κυβέρνηση αποφάσισε να δώσει ένα αποφασιστικό χτύπημα στο άτμισμα και στις μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις του ηλεκτρονικού τσιγάρου" αναφέρουν τα μέλη του ΣΕΕΗΤ.

 

Παρόλα αυτά, η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία, όσο και η αντίστοιχη ευρωπαϊκή, αλλά και η αμερικανική, υπογραμμίζουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι μέσο διακοπής του καπνίσματος, ενώ πρόσφατη μελέτη που διεξήχθει στις ΗΠΑ έδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο αποτελεί το «σκαλοπάτι» για να περάσουν οι έφηβοι στο συμβατικό τσιγάρο.

 

Κερασάκι στην τούρτα, μελέτη που έγινε στο Νοσοκομείο «Σωτηρία» και έδειξε ότι το ηλεκτρονικό κάπνισμα επηρεάζει αρνητικά την πνευμονική λειτουργία των ατμιστών.

 

Link.png Site: Healthingr

 

Αν όντως ισχύει ότι έχουνε υποστηρίξει κάτι τέτοιο τότε είναι μεγάλοι τρόμπαδόροι!

 

Κοιτάξτε μάγκες τα πράγματα είναι απλά. Εγώ κάπνιζα από τα 19 μέχρι τα 30 2 πακέτα κάθε μέρα και μια εποχή λόγω άγχους στη δουλειά είχα φτάσει και τα 3. Όταν μου την έδωσε να το σταματήσω και να κάνω λίγη άσκηση μου πήρε 3 ΜΗΝΕΣ να μπορώ να τρέχω στο γήπεδο χωρίς να μου κόβεται η ανάσα κάθε 50 μέτρα και έκανα κόντρα εξηντάχρονα παππούδια που ήτανε πιο γρήγοροι από μένα. Δε μπορεί λοιπόν να έρχεται ο καθένας και να μου λέει είναι δικαίωμα μου να καπνίζω στη μούρη σου. Και εμένα δικαίωμα μου είναι να φροντίσω να μη πεθάνω με καμμιά μάσκα οξυγόνου σα πνιγμένο σκυλί κάνα καλοκαίρι στα 50 μου. Οι επιχειρηματίες ας κόψουνε το λαιμό τους στη τελική. Η υγεία του κόσμου προηγείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως ισχύει ότι έχουνε υποστηρίξει κάτι τέτοιο τότε είναι μεγάλοι τρόμπαδόροι!

 

Κοιτάξτε μάγκες τα πράγματα είναι απλά. Εγώ κάπνιζα από τα 19 μέχρι τα 30 2 πακέτα κάθε μέρα και μια εποχή λόγω άγχους στη δουλειά είχα φτάσει και τα 3. Όταν μου την έδωσε να το σταματήσω και να κάνω λίγη άσκηση μου πήρε 3 ΜΗΝΕΣ να μπορώ να τρέχω στο γήπεδο χωρίς να μου κόβεται η ανάσα κάθε 50 μέτρα και έκανα κόντρα εξηντάχρονα παππούδια που ήτανε πιο γρήγοροι από μένα. Δε μπορεί λοιπόν να έρχεται ο καθένας και να μου λέει είναι δικαίωμα μου να καπνίζω στη μούρη σου. Και εμένα δικαίωμα μου είναι να φροντίσω να μη πεθάνω με καμμιά μάσκα οξυγόνου σα πνιγμένο σκυλί κάνα καλοκαίρι στα 50 μου. Οι επιχειρηματίες ας κόψουνε το λαιμό τους στη τελική. Η υγεία του κόσμου προηγείται.

 

Εννοείται πως η υγεία του κόσμου προηγείται. Να μήν πηγαίνουν σε αυτά τα καταγώγια που λέγονται καφετέριες. Μπορούν να ζήσουν και χωρίς αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια και λέτε αρκετοί ότι κανει κακό στην υγεία το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Πως; Γιατί; Μπορείτε να μου εξηγήσετε σε τι κανει κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως η υγεία του κόσμου προηγείται. Να μήν πηγαίνουν σε αυτά τα καταγώγια που λέγονται καφετέριες. Μπορούν να ζήσουν και χωρίς αυτές.

 

Μπορούμε και να στείλουμε τους καπνιστές στα ξερονήσια για να μην ενοχλούνε εμάς τους υπόλοιπους. Καλή λύση, έτσι δεν είναι; Είναι θέμα της πολιτείας να φτιάξει νόμους που να εφαρμόζονται έτσι ώστε να μην ασχολούνται οι πολίτες με τέτοια θέματα αλλά στο Ελλάντα ζούμε, που οι μισοί Έλληνες κάνουνε μυνήσεις στους άλλους μισούς, δε βγάζει κανείς άκρη με κανέναν και όλοι έχουνε δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την επιλογή να φύγεις αμα καπνίζει ο διπλανός σου χωρίς να τον ενοχλήσεις.

Δεν ντρέπονται να σε ενοχλούν την ώρα που καπνίζεις; Οι αλήτες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια και λέτε αρκετοί ότι κανει κακό στην υγεία το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Πως; Γιατί; Μπορείτε να μου εξηγήσετε σε τι κανει κακό;

 

Η συνεχής εισπνοή υδρατμών χαλάει τις υποδοχές οξυγόνου που έχουν οι πνεύμονες(βρογχικά). Το παθαίνουν πολλοί κάτοικοι στην Αυστραλία λόγο της ζέστης και της υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνεχής εισπνοή υδρατμών χαλάει τις υποδοχές οξυγόνου που έχουν οι πνεύμονες(βρογχικά). Το παθαίνουν πολλοί κάτοικοι στην Αυστραλία λόγο της ζέστης και της υγρασίας.

 

Ως παθητικο, τι ζημια κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνεχής εισπνοή υδρατμών χαλάει τις υποδοχές οξυγόνου που έχουν οι πνεύμονες(βρογχικά). Το παθαίνουν πολλοί κάτοικοι στην Αυστραλία λόγο της ζέστης και της υγρασίας.

 

Δηλαδή το ηλεκτρονικό τσιγάρο παράγει υδρατμούς; σε scifi σειρές τα βλέπεται αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτεσινή εφημερία στο Παίδων Π&Α Κυριακού...

 

Μητέρα παιδιού ΑΜΕΑ, που έχει φάει τη ζωή της στα Νοσοκομεία, θεωρούσε προφανώς λογικό να ρουφάει την ηλεκτρονική μλκία μέσα στο εξεταστήριο την ώρα που εξέταζα το παιδί της (δεν υπήρχε άλλος εκείνη την ώρα να εξετάζεται)...

 

Την παραμικρή κίνηση δεν έκανα για να της το κόψω...δεν έχει νόημα σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Οπότε ναι, απαγορεύσεις, πρόστιμα και ξύλο...γιατί τέτοια σκ@τά είμαστε και μόνο έτσι καταλαβαίνουμε.

 

Στο κάτω-κάτω, αυτοί που ήδη σέβονται τα στοιχειώδη (και δεν εννοώ τους νόμος), κανένα πρόβλημα δεν θα έχουν.

 

Οι υπόλοιποι, πρόβλημά τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθητικο, τι ζημια κανει;

 

Το ίδιο; Αυτό που εκπνέεις είναι ακόμα υδρατμοί; αυξάνει την υγρασία στο περιβάλλον;

 

Δηλαδή το ηλεκτρονικό τσιγάρο παράγει υδρατμούς; σε scifi σειρές τα βλέπεται αυτά; 

 

Όχι μπουρμπουλήθρες παράγει. Για να σπάμε πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθητικο, τι ζημια κανει;

Από τη στιγμή που θέλει κάποιος να με κάνει παθητικό ατμιστή θα πρέπει ΑΥΤΟΣ να μου αποδείξει ότι δεν κάνει κακό στην υγεία μου κι όχι εγώ ότι κάνει. Αυτό λέει η λογική μου τουλάχιστον.

Υπάρχει κάποια έρευνα που να δείχνει ότι είναι ακίνδυνο; Όχι. Υπάρχουν κάποιες που δείχνουν ότι είναι λιγότερο επικίνδυνο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο (σε κάποια ζωτικά όργανα όπως η καρδιά, για τους πνε'υμονες τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα...), αλλά καμία έρευνα δεν ισχυρίζεται ότι είναι ακίνδυνο. Μία άποψη από από 2 καθηγήτριες πνευμονολογίας του Αριστοτέλειου πανεπιστημίου υποστηρίζουν ότι κάθε άλλο παρά ασφαλές είναι για τους πνεύμονες. Υποθέτω ότι ξέρουν κάτι παραπάνω...

http://www.pneumon.org/assets/files/844/file474_297.pdf

Σε κάποιο σημείο γράφουν:

 

Σε μία πρόσφατη μελέτη η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου για 5 λεπτά σε υγιείς ενήλικες καπνιστές βρέθηκε να έχει επίδραση στην πνευμονική λειτουργία και στο ποσοστό του εκπνεόμενου μονοξειδίου του αζώτου (FeNO) παρόμοια με αυτή του συμβατικού τσιγάρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθητικο, τι ζημια κανει;

Δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0273230014002505

 

Βάλτε και μια μετάφραση να δείτε οτι λέει πως δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι, τι σημαίνει άτμισμα? Μάλλον άτμηση ήθελε να πει ο ποιητής και το έχασε στο δρόμο.Προφανώς ατμοποίηση.

-Τώρα αν αυτή προέρχεται από κάποια ατμομηχανή, ουδέν πρόβλημα.

-¨Αν όμως προέρχεται από την καύση κάποιου ελαίου προκειμένου να παραχθεί καπνός μάλλον δεν είναι και τόσο πρέπον για χρήση σε κλειστό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλτατε δεν υπάρχει καύση.

Αντίσταση είναι και ρεύμα περνάει.Πού ειδες την καύση.Δεν είναι στεγνό το βαμβάκι που περνάει την αντίσταση.Διαβρέχεται και εξατμίζεται.Την καύση που είδες μην τρελαθούμε κι`ολας.Δεν υπάρχει καπνός.Ατμός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...