Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση εγκατάστασης κλιματιστικού από σπιτονοικοκυρά


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

περιληπτικά, νοικιάζει η κοπέλα μου ένα σπίτι το οποίο τώρα το καλοκαίρι είναι φούρνος. Πήγαμε και αγοράσαμε σήμερα λοιπόν ένα κλιματιστικό και η σπιτονοικοκυρά που έχει μπλέξει της απαγόρευσε να το βάλει γιατί λέει θα της γκρεμίσουμε το σπίτι με τις βίδες. Το ότι είναι τέρμα μαλακισμένη δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε, εννοείται. Στα πρακτικά, έχει όντως δικαίωμα να αρνηθεί την εγκατάσταση του κλιματιστικού ή το βάζω και την αγνοώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, 

 

περιληπτικά, νοικιάζει η κοπέλα μου ένα σπίτι το οποίο τώρα το καλοκαίρι είναι φούρνος. Πήγαμε και αγοράσαμε σήμερα λοιπόν ένα κλιματιστικό και η σπιτονοικοκυρά που έχει μπλέξει της απαγόρευσε να το βάλει γιατί λέει θα της γκρεμίσουμε το σπίτι με τις βίδες. Το ότι είναι τέρμα μαλακισμένη δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε, εννοείται. Στα πρακτικά, έχει όντως δικαίωμα να αρνηθεί την εγκατάσταση του κλιματιστικού ή το βάζω και την αγνοώ; 

 

Γράφει κάτι τέτοιο μέσα στην συμφωνία για απαγόρευση;

 

Αν οχι, να πάει να βάλει κι άσε να λέει οτι θέλει η ιδιοκτήτρια, αλλιώς να αλλάξει σπίτι η κοπέλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει κάτι τέτοιο μέσα στην συμφωνία για απαγόρευση;

 

Αν οχι, να πάει να βάλει κι άσε να λέει οτι θέλει η ιδιοκτήτρια, αλλιώς να αλλάξει σπίτι η κοπέλα σου.

 

Δε το βρίσκω λογικό. Δηλαδή αν δε λέει το ενοικιαστήριο ότι δε μπορείς να γκρεμίσεις έναν εσωτερικό τοίχο πάει να πει ότι μπορείς να το κάνεις.

 

Θεωρώ λογικό να έχει δίκιο η ιδιοκτήτρια (χωρίς να το ξέρω θετικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά οποιαδήποτε εργασία που επηρεάζει τον χώρο χρειάζεται την συναίνεση και των 2 δηλαδή δεν μπορεί να έρθει και σου βάλει κλιματιστικό αν δεν το θέλεις εσύ και δεν μπορείς να βάλεις ούτε εσύ αν δεν το θέλει η ιδιοκτήτρια το δε κόστος των εργασιών επιβαρύνει την ιδιοκτήτρια. Το χειριστήκαμε σωστά; Την ενημερώσατε πριν την αγορά ή μετά; Μπορείτε να την δελεάσετε αναλαμβάνοντας όλο το κόστος (εγκατάσταση & κλιματιστικό) εσείς να δούμε τι θα πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν  ειμαι ιδιοκτητης σε καινουργιο σπιτι και φερει ο νοικαρης τεχνικο απο το mediamarkt και ανοιξει μια τρυπα στον τοιχο σαν καρπουζι  τι θα πω?Καλα εκανες?

 

Γενικα ισχυει οτι οπως πηρες το σπιτι το αφηνεις.Οποτε αν βαλεις κλιματιστικο και μετα θες να φυγεις να υπολογισεις σοβαβισμα και βαψιμο . Βεβαια πρεπει να συναινεσει και ο ιδιοκτητης στην εγκατασταση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, οποτε για να έρθετε σε συνεννόηση κα να μην δημιουργούνται προβλήματα προτεινετε οτι όταν αποχωρίζεται θα αποξηλωσεται το κλιματιστιστικο και θα επιδιορθωσεται την ζημιά και για να υπάρχει δέσμευση μπορείτε να υπογράψεται και κάποιο συμφωνητικό.υπόψη οτι όταν φυγεται και δεν αποκασταθει η ζημιά η ιδιοκτήτριας θα μπορεί να επικαλεστεί το συμφωνητικό μίσθωσης και να μην επιστραφεί η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να το αφησετε το κλιματιστικο εκει ή τουλαχιστον ετσι να πειτε κ να καλυψετε την τρυπα οπως ειπαν κ οι προηγουμενοι.

 

για να αποφυγετε την τεραστια ζαλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, οποτε για να έρθετε σε συνεννόηση κα να μην δημιουργούνται προβλήματα προτεινετε οτι όταν αποχωρίζεται θα αποξηλωσεται το κλιματιστιστικο και θα επιδιορθωσεται την ζημιά και για να υπάρχει δέσμευση μπορείτε να υπογράψεται και κάποιο συμφωνητικό.υπόψη οτι όταν φυγεται και δεν αποκασταθει η ζημιά η ιδιοκτήτριας θα μπορεί να επικαλεστεί το συμφωνητικό μίσθωσης και να μην επιστραφεί η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μπαλκονι το σπιτι?δεν χρειαζεται να το κρεμασετε.ακουμπιστε   χαμηλα την εξωτερικη μοναδα.η γρια,μηπως ξερει οτι ειναι ερειπιο το σπιτι και φοβαται κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια είναι η πολυκατοικία, του 2006. Δεν ξέρω παιδιά, εμένα ο δικός μου σπιτονοικοκύρης είχε έτοιμη τρύπα στον τοίχο. Είναι δυνατόν να μην μπορώ να βάλω κλιματιστικό με όλα τα έξοδα δικά μου; Αν φοβάται τις ζημιές ας είχε προβλέψει να ανοίξει τις τρύπες εκείνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει λόγο η ιδιοκτήτρια αλλά το αίτημά της είναι γελοίο. Εν έτη 2016 να μην μπορείς να βάλεις κλιματιστικό σε σπίτι.

 

Αλλωστε όταν αποχωρήσεις, αν υπάρχει φθορά στο σπίτι μπορεί να διεκδικήσει την προκαταβολή ενώ εσύ αν είσαι τυπικός θα πρέπει να αποκαταστήσεις τη ζημιά ή να τα βρείτε με κάποιον τρόπο (π.χ να αφήσεις το κλιματιστικό και να τα βρείτε στο οικονομικό με αμοιβαίες υποχωρήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...