Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση εγκατάστασης κλιματιστικού από σπιτονοικοκυρά


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά τα πράγματα.Λέτε στη γραία οτι με το που φύγει η κοπέλα (όποτε),θα της αφήσει το κλιματιστικό δώρο.

Κωλοτούμπες απο τη χαρά της θα κάνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Δε το βρίσκω λογικό. Δηλαδή αν δε λέει το ενοικιαστήριο ότι δε μπορείς να γκρεμίσεις έναν εσωτερικό τοίχο πάει να πει ότι μπορείς να το κάνεις.

 

Θεωρώ λογικό να έχει δίκιο η ιδιοκτήτρια (χωρίς να το ξέρω θετικά)

 

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του γκρεμίσματος ενός τοίχου και της τρύπας ενός κλιματιστικού. Το γκρέμισμα του τοίχου είναι μη-αναστρέψιμη αλλαγή και εννοείται ότι πρέπει να έχεις τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη για να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Στις αναστρέψιμες αλλαγές (βάψιμο τοίχου, αλλαγή κλειδαριάς, τοποθέτηση κλιματιστικού) δεν χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη. Εννοείται ότι όταν παραδοθεί το σπίτι από τον ενοικιαστή, οφείλει να το παραδώσει ακριβώς όπως το βρήκε (με εξαίρεση της φθορές που έχουν προκληθεί από φυσιολογική χρήση όπως π.χ. τρύπες από κρέμασμα κάδρων ή φθορές στο ξύλινο πάτωμα).

 

@OP: Γιατί της δώσατε αναφορά ότι θέλετε να βάλετε κλιματιστικό; Αν θέλατε να τρυπήσετε για να τοποθετήσετε κουρτινόξυλα ή να αλλάξετε το καπάκι της τουαλέτας θα ζητούσατε την άδειά της πρώτα; Γενικά να ξέρεις ότι -εφόσον είστε σωστοί στις υποχρεώσεις σας- καλό θα ήταν να μην έχετε και πολλές επαφές με την ιδιοκτήτριά σας. Από εκεί και πέρα, αν ήμουν στη θέση της κοπέλας σου, θα έβρισκα ένα χαρτί από γιατρό που θα έλεγε ότι πάσχω από άσθμα ή από αλλεργία στη σκόνη και ότι μου συστήνει να βρίσκομαι σε χώρο με κλιματισμό. Θα το έδειχνα στην ιδιοκτήτρια και μετά θα της έλεγα να μου δώσει γραπτώς ότι μου απαγορεύει να βάλω κλιματιστικό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νοίκι μπαίνει κάθε μήνα με πάγια εντολή. Νερά - κοινόχρηστα πληρωμένα πριν τη λήξη τους. Η τύπισσα δεν μας άφηνε να βιδώσουμε στον τοίχο τη ντουλάπα και όποτε γίνει τρύπα στον τοίχο ανεβαίνει και κοπανάει πόρτες για να δει τι γίνεται. Δυστυχώς είναι μόνο ένα χρόνο μέσα η κοπέλα μου και θα υπάρχουν προβλήματα αν πάει να φύγει. 

 

@malthador Καταπληκτική ιδέα για το χαρτί γιατρού, ευχαριστώ!

Πρακτικά λοιπόν, εγώ αύριο βάζω το κλιματιστικό κανονικά και την αφήνω να χτυπιέται. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν επισκέπτεται η ιδιοκτήτρια το σπίτι και δεν μένει στην ίδια πολυκατοικία με εσας για να δει κάτι βάλτε κλιματιστικό χωρίς να της πείτε τίποτα και όταν φύγετε από το σπίτι και ξεμοντάρετε το κλιματιστικό να κλείσετε τις τρύπες να μην φαίνεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν επισκέπτεται η ιδιοκτήτρια το σπίτι και δεν μένει στην ίδια πολυκατοικία με εσας για να δει κάτι βάλτε κλιματιστικό χωρίς να της πείτε τίποτα και όταν φύγετε από το σπίτι και ξεμοντάρετε το κλιματιστικό να κλείσετε τις τρύπες να μην φαίνεται τίποτα.

Στον πάνω όροφο είναι η βρωμιάρα, μέχρι και κλειδί για το διαμέρισμα είχε μέχρι πρόσφατα. Χαζοβιόλα κι η δικιά μου, δεν θέλει να μαλώνει με τον κόσμο και της το είχε αφήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πάνω όροφο είναι η βρωμιάρα, μέχρι και κλειδί για το διαμέρισμα είχε μέχρι πρόσφατα. Χαζοβιόλα κι η δικιά μου, δεν θέλει να μαλώνει με τον κόσμο και της το είχε αφήσει. 

 

Πολύ κακώς! Το πρώτο πράγμα που κάνεις όταν μπεις σε καινούριο νοικιάρικο διαμέρισμα είναι να αλλάξεις κλειδαριά. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να είναι άγιος, αλλά να έχουν κρατήσει αντικλείδια οι προηγούμενοι ενοικιαστές! Το ρισκάρεις; 

 

Και εννοείται δεν "ζητάς τα κλειδιά" απλά -- θα σου πει ψέμματα ότι δεν έχει άλλα, ενώ έχει άλλα 20 αντίγραφα. Απλά αλλάζεις κλειδαριά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι ειναι αυτα ρε;...Εννοειται δεν υπαρχει λογος να σε εμποδισει να βαλεις κλιματιστικο επειδη αυτη ειναι παραξενη..Το βαζεις κανονικα, λες σε αυτον που θα στο συνδεσει αν μπορει να μην κρεμασει την μοναδα στο μπαλκονι αν γινεται και οταν το βγαλεις τα καλυπτεις με λιγο στοκο και μπογια...για ονομα δηλαδη τι αλλο θα ακουσουμε απο σπιτονοικοκυρηδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πάνω όροφο είναι η βρωμιάρα, μέχρι και κλειδί για το διαμέρισμα είχε μέχρι πρόσφατα. Χαζοβιόλα κι η δικιά μου, δεν θέλει να μαλώνει με τον κόσμο και της το είχε αφήσει. 

 

Εγώ πάντα όταν είναι να νοικιάσω ρωτάω για να μάθω έμμεσα κάθε ιδιοκτήτη σε πια περιοχή μένει και αυτός απαντάει αν μένει στην ίδια πολυκατοικία. Επειδή την είχε πατήσει φίλος μου παλιά με τέτοιον ιδιοκτήτη και πέρασε απίστευτες καταστάσεις πλέον είναι κανόνας σε εμένα να μην μένει στην ίδια πολυκατοικία αλλιώς δεν το νοικιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστης ότι αν δεν βάλεις το κλιματιστικό θα μειώσεις κ εσυ αυτόματα το ενοίκιο...

Διαβεβαιωσε την ότι το σπίτι όταν θα το αφησετε ή θα αφησετε το κλιματιστικό δώρο...ή θα το παραδώσετε (τον τοίχο) όπως τον βρήκατε...γι αυτό εξ άλλου έχετε δώσει και το καπάρο!!

Αν δεν παίρνει από κουβέντες άστην να ουρλιάζει ....και κάνε την δουλειά σου...και ας πάει δικαστήριο!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα τις έλεγα

Α δεν θέλεις κλιματιστικό οκ. Πόσο δίνω πχ 300 ευρώ τον άλλο μήνα θα πάρεις 200 ευρω γιατί τα 100 τα δικά σου να τα δώσω στην δεη επειδή θα αναβω ανεμιστήρα όλη μέρα.

Έτσι να ξενερωσει λίγο και να με άφηνε ή θα τα μαζευα και άντε γειαααααα.

Υπάρχουν χιλιάδες άδεια σπίτια που παρακαλανε να τα νοικιάσουν.

 

 

Πρόσφατα έκανα μία ανακαίνιση σε ένα τριώροφο σπίτι στο αιγαλεω με φουλ ανακαίνιση ή ιδιοκτητρια άφησε μόνο τους εξωτερικούς τοίχους και έβαλε τα πάντα καινουργια (πατωματα-μπανια-κουζινες-τεντες-ηλιακους-αλουμινια) και πολλά άλλα και ενώ μπορούσε να τα νοικιάσει 400 και βάλε ευρώ επειδή ήταν 120τμ και όλα διπλα μέτρο,λεωφορειο,σουπερμαρκετ κτλπ τα νοίκιασε 300 ευρώ και εκαναν ουρές απ έξω ποιος θα τα κλείσει πρώτος να μείνει.

 

 

Αυτό το αναφέρω απλά γιατί πάντα υπάρχουν σπίτια για να βρεις ευκαιρίες. να είναι πιο φθηνά,και με πιο συννενοησημα ατομα.

Αν δεν θέλει τις λες άντε γεια και βρες άλλον να λιώσει στην ζεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το νοίκι μπαίνει κάθε μήνα με πάγια εντολή. Νερά - κοινόχρηστα πληρωμένα πριν τη λήξη τους. Η τύπισσα δεν μας άφηνε να βιδώσουμε στον τοίχο τη ντουλάπα και όποτε γίνει τρύπα στον τοίχο ανεβαίνει και κοπανάει πόρτες για να δει τι γίνεται. Δυστυχώς είναι μόνο ένα χρόνο μέσα η κοπέλα μου και θα υπάρχουν προβλήματα αν πάει να φύγει.

 

Τι λες ρε φίλε, πού τα έχει βρει γραμμένα αυτά; Το σπίτι που νοικιάζεις είναι σπίτι σου και εννοείται ότι μπορείς να κάνεις ότι μικροαλλαγές θέλεις. Και για να προλάβω όποιον φέρει αντίρρηση, όχι προφανώς δεν μπορείς να ξηλώσεις τα πλακάκια του μπάνιου, αλλά δεν θα πάρουμε και την άδεια του ιδιοκτήτη για να κρεμάσουμε την τηλεόραση στον τοίχο, ούτε για να τοποθετήσουμε κλιματιστικό στο σπίτι. Ήμαρον δηλαδή.

 

 

Πρακτικά λοιπόν, εγώ αύριο βάζω το κλιματιστικό κανονικά και την αφήνω να χτυπιέται. Σωστά;

 

Εγώ, προσωπικά, όταν έβαλα a/c στο σπίτι μου (που το νοικιάζω) δεν ζήτησα την άδεια κανενός.

 

 

 

Με το συμβόλαιο τι γίνεται; Δεν πρέπει να μείνω τουλάχιστον 3 χρόνια;

 

Ναι, ο νόμος λέει ότι πρέπει να μείνεις 3 χρόνια μέσα. Ο νόμος επίσης λέει ότι ο εκμισθωτής οφείλει να προστατεύει τον μισθωτή. Για παράδειγμα αν ένα σπίτι εμφανίσει υγρασία, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το φτιάξει διότι τίθεται σε κίνδυνο η υγεία του ενοικιαστή. Εάν συνεχίσει να τον θέτει σε κίνδυνο εννοείται ότι αφήνει το σπίτι και φεύγει . Αν τον κυνηγήσει δικαστικώς, αποδεικνύει ότι το σπίτι ήταν ακατάλληλο και αθωώνεται.

 

Οπότε εάν η κοπέλα σου είχε ένα χαρτί γιατρού που να της πρότεινε να βάλει κλιματιστικό στο σπίτι για να μην την πιάνει το άσθμα στις βαριές ζέστες, χμ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του γκρεμίσματος ενός τοίχου και της τρύπας ενός κλιματιστικού. Το γκρέμισμα του τοίχου είναι μη-αναστρέψιμη αλλαγή και εννοείται ότι πρέπει να έχεις τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη για να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Στις αναστρέψιμες αλλαγές (βάψιμο τοίχου, αλλαγή κλειδαριάς, τοποθέτηση κλιματιστικού) δεν χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη. Εννοείται ότι όταν παραδοθεί το σπίτι από τον ενοικιαστή, οφείλει να το παραδώσει ακριβώς όπως το βρήκε (με εξαίρεση της φθορές που έχουν προκληθεί από φυσιολογική χρήση όπως π.χ. τρύπες από κρέμασμα κάδρων ή φθορές στο ξύλινο πάτωμα).

 

 

 

1. Αρχικά αυτό είναι κάτι άλλο από την ανοησία που γράφτηκε "αν δε το λέει το συμφωνητικό" κάνεις ότι γουστάρεις.

 

2. Αν τυπήσεις μπορείς να κάνεις ΜΠΑΛΩΜΑ ... σε καμία περίπτωση δε μπορεί να το αφήσει ακριβώς όπως το βρήκε

 

3. Το αν το αφήσω ακριβώς όπως το βρήκα είναι μια πρόβλεψη που σκοπό έχει να περιγράψει την ευθύνη και τις υποχρεώσεις του ενοικιαστή απέναντι σε "ατυχήματα" όχι προφανώς σε σκόπιμες αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κανεναν λογο η ιδιοκτητρια για το κλιματιστικο που θες να βαλεις. Προχωρα κανονικα, δεν μπορει να σου κανει τιποτα.

Εφοσον δεν εχετε κανει και γραπτο συμφωνητικο που να σου απαγορευει ειδικα να βαλεις a/c, αστην να γκρινιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήκω και φύγε και άφησέ τα όλα απλήρωτα

 

η ιδιοκτήτρια θα έχει το δικαιωμα να χάσει τα λεφτά της και να εκχωρήσει την απαίτηση στο δημόσιο. οπότε μετά απλά τη γ***σες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...